Jump to content
IGNORED

Mozilla Firefox


Idioteque

Recommended Posts

2 hours ago, garmonbozia said:

 

Nije, postoji Webkit.

 

Nikako. Brave je pored svih kripto i nft bullshita mnogo bolji nego Chrome. Source code je dostupan, dok Chrome ubacuje proprietary stvari nad Chromiumom i to ne možeš videti nigde. Chrome je skoro ubacio "tiho" praćenje i samo nenormalni mogu da ga koriste:

 

https://arstechnica.com/gadgets/2023/09/googles-widely-opposed-ad-platform-the-privacy-sandbox-launches-in-chrome/

 

Svakako je dobro koristiti nešto što nije Chromium derivat (Vivaldi, Brave), ali pošto je 99% weba optimizovano za Chrome, često budu problemi i na FF i na Safariju.

 

Slazem se za webkit naravno ali oni su vec sada nesto kao ie6. Ne bih znao jer ne rade ni Windows ni na Linuxu a nema ih ni na Play Store, pa cak ni apk. :tongue:

Ali kao antiteza Chrome nije lose da postoje.

 

Osim par namerno tako setovanih sajtova  u zadnjih 10 god ne pamitm da sam video sajt da ne radi sa Firefoxom.

 

1 hour ago, Venom said:

 

Brave je open source, možeš sam da pročešljaš repo https://github.com/brave/brave-browser. Brendan Eich (Brave) na tu temu:

 

The unfortunate consequence is that software vendors — including browser vendors — must not be blindly trusted. Not because such vendors don’t want to protect user privacy. Rather, because a law might force vendors to secretly violate their own principles and do things they don’t want to do.

 

Dobra je to izjava i ima smisla ali ja ne mogu bas pratiti razvoj browsera. Ne bih da zvucim kao govnar ali ni https://github.com/brave/brave-browser/graphs/contributors ne uliva preveliko poverenje. Google ce svakako koristiti sve moguce nacine da pokupi informacije o korisniku iz Chrome i pokusa sve da ih monetzuje ali opet na drugoj strani rade neke osnovne anonimizacije i opet imaju neke policy da ne moze neki internship lik da nadje moju IP i  vidi sta sam sve posecivao.

Link to comment
8 minutes ago, Zlurad said:

Mene i firefox i chrome podjednako smaraju, narocito na androidu i to samo zbog nemogucnosti da blokiram reklame i ostala sranja.

 

 

 

 

Na šta misliš? Na Androidu sve reklame mogu da se blokiraju.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, bags said:

 

Slazem se za webkit naravno ali oni su vec sada nesto kao ie6. Ne bih znao jer ne rade ni Windows ni na Linuxu a nema ih ni na Play Store, pa cak ni apk. :tongue:

Ali kao antiteza Chrome nije lose da postoje.

 

Osim par namerno tako setovanih sajtova  u zadnjih 10 god ne pamitm da sam video sajt da ne radi sa Firefoxom.

 

 

Dobra je to izjava i ima smisla ali ja ne mogu bas pratiti razvoj browsera. Ne bih da zvucim kao govnar ali ni https://github.com/brave/brave-browser/graphs/contributors ne uliva preveliko poverenje. Google ce svakako koristiti sve moguce nacine da pokupi informacije o korisniku iz Chrome i pokusa sve da ih monetzuje ali opet na drugoj strani rade neke osnovne anonimizacije i opet imaju neke policy da ne moze neki internship lik da nadje moju IP i  vidi sta sam sve posecivao.

 

Ne moraš da pratiš, ne radim to ni ja, bitno je da je open source i da ima dovoljno ljudi koji imaju vremena i volje da to rade.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, bags said:

Kiwi na Androidu je po mom misljenju bolja varijanta od firefoxa za sada iz samo dva razloga skrolanje je puuuno fluidnije i support za skoro sve chrome ekstenzije. Mada ima i nekoliko drugij lepih stvari kao tab switcher, toolbar se moze podesavati, download manager je bas stabilan za velike fajlove, dark mode za one kojima je to bitno.

 

Kiwi je bog za android. Samo mi se sa nekim apdejtom nedavno promijenio rad omiljene funkcije Reachability (sa address barom na dnu). Ranije bi na jedan dodir spustila stranicu na pola ekrana i automatski skrolovala na vrh, što mi je bilo idealno za manevrisanje webom jednom rukom. Sada samo spusti stranicu na pola ekrana, ali ne skroluje na vrh i time mi je postala beskorisna. Tražio sam u podešavanjima, ali ne vidim da mogu da vratim na staro.

 

Ublock je takođe fenomenalan. Nikad mi neće biti jasno zašto ljudi priređuju sebi taj pakao u životu i koriste internet sa reklamama i popapovima. Bonus je što filterima može da se pročisiti izgled ovog foruma :tongue: - nema znački na avatarima, nema kolona sa statistikama, pobrisao sam gomilu stvari, nešto gore u zaglavlju, sa strana, više se i ne sjećam kako to treba da izgleda u originalu. Tako i u FF-u na svim kompjuterima koje koristim :vikleri:

 

 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, napadaj said:

 

 

Na šta misliš? Na Androidu sve reklame mogu da se blokiraju.

 

Nisam hteo da se petljam oko androida. Kako uhvatim neku aplikaciju za firefox i chrome mi pise da telefon mora da bude rutovan. Ne znam, koliko sam video tj. koliko znam pola ovih "native" aplikacija ne radi u as-is browserima, narocito za popupove kad gledam neki stream na telefonu ili one dosadne reklame po sajtovima koje zauzimaju 90% strane. Na kraju krajeva, pokusavam da na telefonu otvaram samo strane gde znam da nema tih sranjca. Slobodno daj neke slicne ovima koje sam izlistao za desktop verzije, unapred se radujem i zahvaljujem

Link to comment
12 hours ago, napadaj said:

Last Pass je već dvaput probijen, ako se dobro sećam, pa je zbog toga moj izbor 1Password.

Znam, naravno, otpratio sam to... zasad je situacija pod kontrolom, ali i ja se skidam odatle kad mi istekne tekuća godina pretplate. Najverovatnije na Proton Pass (pošto to već dobijam uključeno sa Proton pretplatom), premda mi se KeePass generalno najviše dopada (jer je Libre / Open Source, plus funkcionalan.) Inače, ne stavljam finansijske informacije ni na jedan od ovih password managera, tu se držim starinskih metoda... blokče i plajvaz.

Link to comment

Ajd da pitam i ovde:
Koji je "najlakši" browser trenutno, a da ima koliko-toliko većinu funkcija danas potrebnih...
Shvatam da je to možda i "nemoguća misija" ali ipak...
Za pc pitam...




...shiiit has hit the fan...

Link to comment
8 hours ago, Zlurad said:

 

Nisam hteo da se petljam oko androida. Kako uhvatim neku aplikaciju za firefox i chrome mi pise da telefon mora da bude rutovan. Ne znam, koliko sam video tj. koliko znam pola ovih "native" aplikacija ne radi u as-is browserima, narocito za popupove kad gledam neki stream na telefonu ili one dosadne reklame po sajtovima koje zauzimaju 90% strane. Na kraju krajeva, pokusavam da na telefonu otvaram samo strane gde znam da nema tih sranjca. Slobodno daj neke slicne ovima koje sam izlistao za desktop verzije, unapred se radujem i zahvaljujem

 

uBlock Origin radi u Firefoxu za Android, a funkcioniše i element picker, pa možeš da blokiraš i druge elemente.

 

Ja na telefonu koristim AdGuard dns da ne bih video reklame, uBlock Origin u Firefoxu i ReVanced za Tjub, nisam video nikakvu reklamu godinama bilo gde.

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, Frank Pembleton said:

Koji je "najlakši" browser trenutno

 

LibreWolf je dobar. (To je Firefox, prerušen.) Neće biti nijedan lak ako se otvori puno tabova. Današnji web sajtovi su sami po sebi veoma "teški" jer ih takvim prave, tako da ne verujem da ovaj ili onaj browser može tu nešto da pomogne.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 13. 9. 2023. at 7:31, Frank Pembleton said:

Ajd da pitam i ovde:
Koji je "najlakši" browser trenutno, a da ima koliko-toliko većinu funkcija danas potrebnih...
Shvatam da je to možda i "nemoguća misija" ali ipak...
Za pc pitam...




...shiiit has hit the fan...

Pale Moon. Baziran na nekom starijem Firefoxu, pa mu lupaju bezbednosne zakrpe kako ih otkriju. Ima 32-bit verziju koja lepo radi na 64-bitnoj mašini. Više ne koči na teškim sajtovima tipa Reddit, što mu je ranije bila odlika.

 

Imaju solidan broj ekstenzija, ali nemaju ekstenziju za prispeće novog mejla. I dark mode je diskutabilan i nije ga lako namestiti. 

 

Jedino što ga održavaju teško poremećeni agresivci  kojima fali više dasaka u glavi. I poznati su po tome u tom svetu. Pa je stoga obrisan sa mog kompa.

 

Ako ne to, može da se proba 32-bitni Brave ili ista takva Opera. Troše manje RAM-a nego ostali.

 

E. Za sve bitne browsere postoje ekstenzije tipa One Tab ili Great Suspender koje zamrzavaju aktivnosti u svim tabovima osim u trenutno aktivnom, pa tako štede memoriju. Opera čak ima u sebi ugrađen takav sistem štednje RAM-a.

Edited by Malkmus
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...