Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Pre neki dan dozlabogaglupa emisija na tv-u u formi skeča na ovu istu temu. Naziv Brazilija za državu se izgubio zbog toga što se isto ime koristi za glavni grad. Kod Portugala je čini mi se objašnjenje bilo da je pravilno Portugalija ( sa akcentom na u) ali zbog ogromnog uticaja engleskog jezika sve češće se može čuti Portugal. što potpuno podržavam :)
ali mislim mi imamo takav zavrsetak, -ija, za mnoge zemlje koje to nemaju u originalu, tipa Holadnija, Spanija, Estonija, Litvanija, pa tako i Portugalija i to ocito ima neke veze kako su se gradile te reci sve...ili nesto tog tipai zato mislim da je netacno to sto je neko rekao, da je neispravno reci Portugalija u srpskom.
Link to comment
Kad ste se vec uhvatili imena drzava, zasto se Nemacka u svakom jeziku drugacije zove, i odakle nama nazivi Letonija i Bec?
Beč je mislim iz mađarskog, znači utvrđenje.A Nemačka je verovatno država sa najvećim brojem različitih imena u svetu - Deutschland, Germany, Allemagne, Nemačka... Mislim da naš naziv potiče od germanskog plemena Nemeti.
Link to comment

Pa Beč je mađarsko ime za Wien, koliko ja znam. A Nemačka - možda zbog njenog centralnog položaja u Evropi - i slovenski i romanski i drugi germanski narodi su imali direktnog kontakta s tim područjem, pa je (skoro) svako zadržao sopstveni koren reči, nije bilo potrebe za "preuzimanjem". Zanimljivo je da Englezi koji im nisu komšije koriste latinski izraz.

Link to comment

Nemci su Nemci jer su Slovenima bili "nemi"; to bi trebalo da smo učili svi u školi. ...Nego, interesantno je da su Holanđani svoj jezik zvali "duits" (=Deutsch) ali im je u nekom istorijskom trenutku postalo neizdrživo da im se jezik zove isto kao nemački, pa su ga prekrstili u "nederlands". A u engleskom ostalo "Dutch", tako da sad, faktički, Englezi Holanđane zovu nemačkom reči za Nemačku. :wacko:

Link to comment
Nemci su Nemci jer su Slovenima bili "nemi"; to bi trebalo da smo učili svi u školi.
Da, posto su Sasi, odnosno danasnji Saxonci, radili u srpskim rudnicima za vreme cara Dusana, nisu znali jezik koji se tada govorio u Srbiji (mislim da je bio ili slavenoserbski ili staroslovenski, nisam siguran), i za ondasnje stanovnistvo su bili nemi, i otuda Nemci. Edit:crvenbuse, ispravi ako nije tacno.:) Edited by uros_s78
Link to comment

@ Maxivida-Germany dolazi od latinskog germs, sto znaci seme, inace su germani u starom Rimu bili deca koja imaju oba ista roditelja, naspram konsagvinea (consaguinei)-od istog oca i uterina (uterini), od iste majke.

Link to comment
Da, posto su Sasi, odnosno danasnji Saxonci, radili u srpskim rudnicima za vreme cara Dusana, nisu znali jezik koji se tada govorio u Srbiji (mislim da je bio ili slavenoserbski ili staroslovenski, nisam siguran), i za ondasnje stanovnistvo su bili nemi, i otuda Nemci. Edit:crvenbuse, ispravi ako nije tacno.:)
Mislim da je ime još od ranije, jer su Sloveni i Nemci dugo živeli jedni do drugih mnogo pre toga. Čak su i Mađari preuzeli ime za Nemce od osvojenih Slovena.
Link to comment
Mislim da je ime još od ranije, jer su Sloveni i Nemci dugo živeli jedni do drugih mnogo pre toga. Čak su i Mađari preuzeli ime za Nemce od osvojenih Slovena.
Hvala. :) Edit: glede Madjara-ako mislis na izraz Nemet-to nije od nas, nego iz hebrejskog jezika, nemet na hebrejskom znaci mrtav, to imas u prici o Golemu i brisanju tog "n" sa njegovog chela, kada postaje ono sto se danas zove zombi.:)Jer, emet znaci istina.I to ga ozivljava. Edited by uros_s78
Link to comment

Ne znam za ove hebrejske reči, ali sam sasvim siguran da mađarsko n?met i starije rumunsko nemţeşte dolaze iz srpskohrvatskog i/ili drugih slovenskih jezika koji okružuju Mađare i Rumune. -_-

Link to comment
Ne znam za ove hebrejske reči, ali sam sasvim siguran da mađarsko n?met i starije rumunsko nemţeşte dolaze iz srpskohrvatskog i/ili drugih slovenskih jezika koji okružuju Mađare i Rumune. -_-
mozda, al je meni verovatnije da dolaze iz hebrejskog.:)
Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...