Jump to content
IGNORED

Restorani po svetu


Amelija

Recommended Posts

100% tacno. Naime, poslusao sam savet 1 doktora koji je rekao da pizza ne treba da bude regularna hrana vec povremena "poslastica" (treat). Tako sam se nekako uzdrzao, pa vecerao low fat jogurAt umesto toga, pa je red i da drugi pate. ;-)

Edited by Indy
Link to comment

Medium jedem kad bih samo da se nasladim, a lardž kad sam zdravo gladan. Inače, meni nije problem da smotam lardž, doduše ja sam kapitalac. Ove konkretne pice su tako fino odrađene (tanke i "lake" na masnoći i soli) da to nije problem ni gladnim curicama, pretpostavljam. Pice iz ovih mega-lanaca tipa Pizza Hutt su sasvim druga priča, to je jedna količina istopljenog sira, a u nekima je izmereno 5-6 g soli, što je otprilike dosta čoveku za nedelju dana. Ne valjaju za pretisak, ništa.

Link to comment
  • 3 months later...

Da izopisem sinocno restoransko iskustvo – ne moze se govoriti o preporuci/nepreporuci jer je stvar prilicno neobicna i zavisi od afiniteta gosta (pre svega - znatizelje i sklonosti ka avanturama). Naime, pre tri meseca je u Torontu otvoren prvi takve vrste (drugi u Kanadi posle Montreala, a u svetu vec postoje) restoran cija je ideja da docara gostu potpunu simulaciju kako slepi ljudi jedu, sto ce reci jedete u potpunom mraku. Ne u zamracenoj, ne u veoma tamnoj prostoriji vec u t.o.t.a.l.n.o.m. grobnom crnilu, mracnoj komori. Da li zmurite ili ne, ne pravi bas nikakvu razliku. To je pokrenuo jedan svajcarski slepi svestenik nekih kasnih 90-ih, koji je svojim gostima na veceri stavljao povez preko ociju kako bi iskusili njegov hendikep. Drugi cilj je da se jede sporije te da se vise aktiviraju ostala cula kako bi se ukus hrane intenzivirao. Svi konobari su slepi (naravno ne i kuvari i ovi sto vam na kraju naplacuju :)) a da bi se uspokojili oni klaustrofobiji skloni, air-conditioneri rade jace, muzika u backgroundu je opustajuca, a i ljudi oko vas pricaju malo glasnije, sto zbog nesvrsishodnosti gestikulacije, sto da potisnu blagi strah, tako da i to smiruje celu stvar. Krece se tako sto se u osvetljenoj prostoriji naruci hrana, zamoljeni ste da iskljucite mobilni i skinete rucni sat ukoliko ima ista svetlucavo na sebi, stavljate desnu ruku na rame osobi ispred, i onda vas konobar (pipajuci zidove) vodi kroz dve predprostorije do vaseg mesta. Naravno stolovi nemaju ostre uglove, a podmetaci za tanjire (place mats, runners) su od onog anti-klizajuceg materijala sto se stavlja izmedju cilima i parketa. Iako imas pun escajg gledas da mnogo ne vitlas nozem, a casu prinosis ustima prilicno obazrivo, da ne poseces usne ili slomis zube. Sve pipajuci. Meni i mom drustvu je uglavnom bilo sve smesno jer uhvatis sebe da klimas glavom kad neko drugi govori, i dalje gestikuliras, svaki treci unos hrane je totalni zajeb - prazna viljuska u ustima, a kad mislis da si pri kraju obroka, viljuska vise ne pomaze za trazenje ostataka vec sad na scenu stupaju prsti (ionako te niko ne vidi). Ovo poslednje omogucuje i da se izdrkavas bez pardona – mozes da slazes face, da cackas nos, stimulises bradavice, sve po volji.Hrana je OK, moj steak je bio lepo ispecen, a bilo je zabavno pogadjati sta jedes ako je recimo prilog, kao u mom slucaju bio razno grilovano povrce. No, brzo smo shvatili da bi bilo jos zanimljivije da smo narucili jelo iznenadjenja, sto cemo uraditi sledeci put. Pice je jos vise zajebalo klopu jer na ovako nevidjeno, vino (neki obican italijanski rizling) je imalo zaista intenzivan miris i ukus. Iako mozda deluje kao hir, mislim da to ipak nije, jer svakako ovakvo mesto nije za svakoga. Pre svega ne za one koji pre upotrebe prinose case svetlu da provere ima li mrlja, ili brisu escajg salvetom za svaki slucaj (kao ni za one koji(e) se boje da ce im se ruz pokvariti, izaci umazani i sl).

Edited by centrifuga
Link to comment
  • 4 weeks later...

ja ne idem po fensi restoranima u parizu. najcesce po onim malim po coskovima. sta cu kad ih volim.od ovih sa a liste bila sam prosle godine u 'le procop' koji je najstariji restoran u francuskoj i imao je vidjenije goste. nije nesto apsurdno skup za pariske uslove, ali je vecera za cetiri osobe sa dve flase vina ispala preko 350e. ovde se placa ime i ambijent, a hrana je bila tako-tako.1284.jpgveceras bila u kafancugi koja se zove 'spoon' (jedan iz lanaca cuvenog sefa alain-a ducasse-a). jela sniclu od tune sa nekim blagim sosicem i kostala je oko 35e porcija. sitni su obroci, ali divniii. bas je bio divan has. 01-spoon-paris.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...
Pier-restaurant, Rose BayOvaj je super za shminkersku veceru posle debele povishice na poslu. Za susednim stolom je likely da sedi neki buduci robijash trenutno CEO neke od uspeshnih lokalnih banaka i/ili slicnih para-vrti-gde-burgija-nece ustanova... Shansa da ce za par meseci biti u novinama a za godinu-dve u sudnici - 30-45% min. Hrana je stvarno super a procije su tako - srednje do male(ne)... Manly Ocean Beach House, ManlyOdlicno mesto za fini & kasni nedeljni (ko nije zaglavio u subotu) dorucak... Dok se omladina kotura shetalishtem i tako to...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...