Jump to content
IGNORED

R.I.P.


Parsons

Recommended Posts

nezahvalno je pričati o domaćim glumicama, naročito na filmu, jer je domaći film bio uglavnom nemilosrdan prema njima. nešto je bolje na TV, minimalno, tek u pozorištu su mogle da dođu do izražaja. mislim da su nam generalno glumice bolje od glumaca. oduvek.

Link to comment

O Radmili sve najbolje.


Ona Munitićeva serija razgovora sa glumcima ("Veče sa zvezdama") je posebna dragocenost. Između 1988. i 1997. uradio je osamdeset takvih emisija za novosadsku televiziju. Sve su snimane filmskom kamerom, na 35mm traci. Munitićev nenametljiv, strpljiv pristup, poznavanje materije, ogromna obaveštenost i - iznad svega - iskrena ljubav i interesovanje čine te razgovore jedinstvenim. I glumci su njega voleli, sumnjam da ga je iko odbio.


Ovo dalje ne znam pouzdano, a ne bih hteo da širim neistinu: načuo sam da je planirao još takvih emisija, ali više nije mogao da ih snima. Navodno je nekom od funkcionera zasmetalo što se tamo neki Hrvat bavi srpskim glumačkim veličinama. (Naravno, kada su njega oterali nije se našao nijedan Srbin patriota da napravi nešto slično.) Ukoliko neko zna detalje o ovome, bio bih mu zahvalan da ih napiše. (Može i PM.)

Link to comment

et svi koji su mi odgovorili.

 

 

Prvo, uopšte nisam ocrnio Radu Savićević, ona je žena radila to što je umela, kako je najbolje umela. Drugo, kvout na koji sam reagovao je smehotresna olimpijada - tu se, ekčli, priča o učenju teksta napamet.

Treće, da je mene neko pitao za televiziju šta mislim o (pokojnoj) Radi Savićević, sigurno bih i ja pričao  sve najbolje, jedinstven talenat itd. Nemojte preozbiljno da shvatate to šta glumci pričaju za televiziju o svojim pokojnim kolegama. Ali, u toj emisiji ima dosta odlomaka iz raznih tv serija, pa pogledajte koliko se te uloge realno razlikuju.

I četvrto, iza moje ocene, (koja je samo moja i ne morate se složiti sa njom) stoji gledanje desetina predstava u kojima R. Savićević igrala, tako da prilično dobro znam o čemu govorim, ne stičem utisak na osnovu onoga što čujem od drugih na televiziji. 

Link to comment
7 hours ago, kobni zelaya said:

et svi koji su mi odgovorili.

 

 

Prvo, uopšte nisam ocrnio Radu Savićević, ona je žena radila to što je umela, kako je najbolje umela. Drugo, kvout na koji sam reagovao je smehotresna olimpijada - tu se, ekčli, priča o učenju teksta napamet.

Treće, da je mene neko pitao za televiziju šta mislim o (pokojnoj) Radi Savićević, sigurno bih i ja pričao  sve najbolje, jedinstven talenat itd. Nemojte preozbiljno da shvatate to šta glumci pričaju za televiziju o svojim pokojnim kolegama. Ali, u toj emisiji ima dosta odlomaka iz raznih tv serija, pa pogledajte koliko se te uloge realno razlikuju.

I četvrto, iza moje ocene, (koja je samo moja i ne morate se složiti sa njom) stoji gledanje desetina predstava u kojima R. Savićević igrala, tako da prilično dobro znam o čemu govorim, ne stičem utisak na osnovu onoga što čujem od drugih na televiziji. 

 

Teška je tema glumačke pripreme. Ta je tema vrlo osetljiva i zbog nje Bata Stojković i Pavle Vujisić decenijama nisu govorili. Naime, Bata je uloge pripremao mesecima i delovao jako predano, dok je Pavle V. to smatrao svojom intimom. Postoji, međutim, svedočenje Pajine žene koja je pisala da je na set odlazio sa potpuno formiranim stavom o ulozi: to se lako uoči kroz njegov odnos sa kamerom i snalaženje u mizanscenu, sve i da nije naučio svoj tekst.

 

Zato mi je teško da prihvatim da je lakoća Radinog scenskog izraza samo sirov talenat. Da je sve bio površni manirizam, ostala bi jedna od zabrađenih i zaboravljenih glumica sa akcentom.Mora biti da postoji razlog što je tako živo pamtimo.

Link to comment
On 2/15/2018 at 1:16 PM, ToniAdams said:

ok, ovo sam ocekivao. ona, ruzica sokic, pa slonijardu praznih mesta.

aj jos neku  :fantom:

 

Evo ti Neda Spasojevic. Veca glumica od Ruze Sode samo, nazalost, rano preminula. 

Link to comment
3 hours ago, foto said:

Evo ti Neda Spasojevic. Veca glumica od Ruze Sode samo, nazalost, rano preminula. 

Zezao sam se naravno u vezi sa manjkom odličnih glumica, poenta mi je bila da mislim da se glumački poziv bez razloga romantično mistifikuje.

Link to comment

Za mene je dobar glumac neko ko je uverljiv, pre svega neverbalna komunikacija (izrazi lica, pokreti) i zatim tekst, nebitno koja je uloga. Ne moze svako da glumi sve. Muskarac ne moze da glumi zenu (mislim, teoretski moze ali...), starac ne moze da igra mladica. Nekom lezi komedija, nekom da bude klovn, neko je vise za intelektualne uloge, nekom dobro lezi dosta toga, ali je srednje uverljiv, neko je vise za pozoriste, a neko i na nemom filmu ostavi neizbrisiv utisak. O glumcima sudim na osnovu onoga sto jesu igrali, a ne na osnovu onoga sto nisu, pa tako smatram da je Miodrag Petrovic Ckalja najveci srpski glumac ikada, a Radmila Savicevic je definitivno Glumica sa velikim "G". To su ljudi koji su usli u kolektivnu svest jednog naroda-jezika zahvaljujuci svom talentu i radu, svako potcenjivanje je huljenje.

Edited by Meazza
Link to comment
On 2/18/2018 at 10:06 PM, zakintos said:

Steta sto neka manje poznata imena nisu vise bila na platnu, poput Olge Vujadinovic. Najpoznatija po filmu Dani iz 1963 god. bila je sjajna umetnica...

gordana kosanović

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...