Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Gde da se sklonis? Jedino da su ostavile stvari i udaljile se od mesta divljanja. Ti prakticno izjednacavas bahato ponasanje sa kradjom. Da su se "sklonile" - prestale da kradu, ne bi bilo same kradje.
utisak koji sam stekla da im se mnogo vise sudi zbog vulgarnosti / estetike cina nego zbog same kradje , valjda da su crnke bez tatua i da su odrzale neki prikladni govor sa bar dve strane reci osuda bi bila manja
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Па наравно да их треба казнити за оно што су починиле. Само што казна варира и до 10 дина (видео на форуму нека ме не држе за реч, ако грешим прихватам исправку), а може и условно. За пример би значило неку мало јачу казну (не мора баш 10 година). Ти правиш лоше поређење са потенцијалним пијаним убицом за воланом. Као што сам рекао на некоме мора да се да пример да овакво бахато понашање и кршење закона неће бити толерисано и благонаклоно гледано. Зато казна мора бити јача. Наравно ја немам илузије да ће тако бити и да ће се казнена политика променити, али мислим да би требало.
ja sam i dalje za to da se ove dve devojke odgovarajuce kazne a ne da im se rebne robija za primer. naravno, ne treba ni biti blagonaklon vec ih kazniti onako kako se takvi slucajevi kaznjavaju. ni manje - ni vise. ja iskreno ne smatram da bi ih trebalo terati na robiju. mlade su, najverovatnije nisu nikad kaznjavane i pljackale su u situaciji gde im je roba bila na izvol'te. nema predumisljaja vec je u pitanju zloupotreba situacije. globa? da. morale bi platiti sudske troskove i deo nadoknade za stetu, recimo toliko da one ili roditelji (ako s njima zive) grcaju u dugovima jedno godinu dana. kriminalni dosije? svakako. uslovna? da. robija - ne. ne znam zasto dovodis u pitanje moje poredjenje. znam nekoliko slucajeva u kojima su pijani manijaci polomili ljude i dobili po 2 godine uslovno. to je svakako veci zlocin od kradje. ja inace nisam pristalica tog kaznjavanja za primer. draze mi je kaznjavanje po zaslugama nego demonstracija surovosti. to me podseca na neke arapske zemlje u kojima javno obezglavljuju za primer pa opet nisu iskorenili zlocin. ali pune stadione...
Link to comment
ja iskreno ne smatram da bi ih trebalo terati na robiju. mlade su, najverovatnije nisu nikad kaznjavane i pljackale su u situaciji gde im je roba bila na izvol'te. nema predumisljaja vec je u pitanju zloupotreba situacije. globa? da. morale bi platiti sudske troskove i deo nadoknade za stetu, recimo toliko da one ili roditelji (ako s njima zive) grcaju u dugovima jedno godinu dana. kriminalni dosije? svakako. uslovna? da. robija - ne.
Komentar na boldovano: to je i dalje pljačka ili u, najmanju ruku, saučesništvo. I zaslužuje kaznu koja je propisana. Ako je propisano do 10 godina, onda toliko - do deset godina. što može biti i jedna i dve. Na kraju krajeva, one su optužene, ali ne i osuđene. Počeću da žalim njihovih 10 godina zatvora teka kada sudija donese takvu odluku. A, sudeći po broju zastarelih slučaja, cenim da će one na red doći već kao sredovečne žene. Na žalost.
Link to comment
Komentar na boldovano: to je i dalje pljačka ili u, najmanju ruku, saučesništvo. I zaslužuje kaznu koja je propisana. Ako je propisano do 10 godina, onda toliko - do deset godina. što može biti i jedna i dve. Na kraju krajeva, one su optužene, ali ne i osuđene. Počeću da žalim njihovih 10 godina zatvora teka kada sudija donese takvu odluku. A, sudeći po broju zastarelih slučaja, cenim da će one na red doći već kao sredovečne žene. Na žalost.
dobro, deset godina - ali sta time postizes? da li ces unistiti dva zivota ili ces ih rehabilitovati i od njih napraviti pristojne gradjanke? ja bih svoju kintu stavio na ovo prvo. takvom kaznom bi se samo unistila dva zivota koja se mogu sasvim pristojno odmotati ako im das sansu. a sansa je bas ono sto rekoh - globa, uslovna i znanje da su jeftino prosle i da se vise ne mogu zajebavati. jebiga... meni je malo mnogo unistiti dva zivota za primer. primeri, kao sto vec rekoh, ne rade. niko ne polazi od toga da ce biti uhvacen. pa daj onda da spasavamo sta se spasiti moze. recimo, te dve devojke.
Link to comment

Adame izvini, ali zabole me za dva mlada zivota, dovoljno su stare da su unapred znale da je to sto rade protiv zakona. Takav zakljucak mozes izvesti za svakog mladog coveka koga je ponela neka situacija i prekrsio je zakon. Ako su one sada samo iskoristile priliku, znaci da bi je iskoristile svaki put kada bi je imale, znaci krale bi vec da znaju kako, a ne znaci da ranije nisu. Njima se treba suditi za ono sto su ucinile, ne za primer. Zna se tacno kakva je kazna za krivicno delo pljacke, to treba i da dobiju. Nisam siguran da se psihologija mase ikako moze uzeti kao olaksavajuca okolnost.Takodje, ako posle ovoga nista ne nauce, nikad i nece, a jos je manja sansa da bi naucile da su se izvukle.

Link to comment

Upravo ovako kao što Adam kaže. Pa, ako ništa drugo, ima puno čestitih ljudi koji su kao klinci nešto ukrali (ministar Jočić excluded, ne zato što je ministar, već...) pa su zbog toga imali ili problem sa zakonom ili problem sa svojom savešću i nikada više nisu takvo što pokušali. Znači, treba im napraviti problem, a ne od njih napraviti problem šaljući ih na školovanje u zatvor.Uostalom, neka kamen baci prvi onaj koji ima sav legalan softver na računaru.

Edited by gotivac
Link to comment
Upravo ovako kao što Adam kaže. Pa, ako ništa drugo, ima puno čestitih ljudi koji su kao klinci nešto ukrali (ministar Jočić excluded, ne zato što je ministar, već...) pa su zbog toga imali ili problem sa zakonom ili problem sa svojom savešću i nikada više nisu takvo što pokušali. Znači, treba im napraviti problem, a ne od njih napraviti problem šaljući ih na školovanje u zatvor.Uostalom, neka kamen baci prvi onaj koji ima sav legalan softver na računaru.
Kako neko rece, nije lopov onaj ko ukrade nego onaj koga uhvate. E pa njih su uhvatili, a verovatno i mnoge "cestite" ljude o kojima pricas. Ja koristim ubuntu, tako da cu da bacam kamenje na njih koliko mi volja.
Link to comment
Adame izvini, ali zabole me za dva mlada zivota, dovoljno su stare da su unapred znale da je to sto rade protiv zakona. Takav zakljucak mozes izvesti za svakog mladog coveka koga je ponela neka situacija i prekrsio je zakon. Ako su one sada samo iskoristile priliku, znaci da bi je iskoristile svaki put kada bi je imale, znaci krale bi vec da znaju kako, a ne znaci da ranije nisu. Njima se treba suditi za ono sto su ucinile, ne za primer. Zna se tacno kakva je kazna za krivicno delo pljacke, to treba i da dobiju. Nisam siguran da se psihologija mase ikako moze uzeti kao olaksavajuca okolnost.Takodje, ako posle ovoga nista ne nauce, nikad i nece, a jos je manja sansa da bi naucile da su se izvukle.
mene zabole za dva mlada zivota. ne samo zbog tih zivota vec zbog mog zivota i zivota onih do kojih mi je stalo. ja bih da zivim u drustvu sa sto manje lopova i kriminalaca. ja bih da se klincima i adolescentima koji u formativnim godinama malo zalutaju da sansa da se iz sranja izvuku. zato ne samo da nisam za to da se ove dve klinke salju na robiju vec sam za uslovne kazne za sve ostale klince kad je u pitanju prvi prekrsaj. naravno, ovo se ne odnosi na teze zlocine vec za kradje i sitne prekrsaje.
Link to comment
ne znam zasto dovodis u pitanje moje poredjenje. znam nekoliko slucajeva u kojima su pijani manijaci polomili ljude i dobili po 2 godine uslovno.
ne znam, naravno, kako su ti slucajevi vodjeni; kad neko ubije usled voznje u pijanom stanju - dejstvo alkohola nije olaksavajuca okolnost (posto si odgovoran za sled pijenje-voznja).
ja inace nisam pristalica tog kaznjavanja za primer.
pa ne, primer nije bitan u konkretnom slucaju, ali, koliko znam, taj princip jeste inkorporiran u sistem zastite prava - u smislu da se, npr. slucajevi zlostavljanja moraju prijavljivati, iako za konkretni slucaj to mozda i nema povoljan epilog (a zbog okolnosti). uvodjenje, sprovodjenje i odrzavanje drustvenih normi ne radi se samo kroz pravosudni sistem, koji je u tim procesima krajnja operacionalizacija. dakle, neprihvatljivo je provizorno odredjivanje kazni (ili olaksavajucih okolnosti) van pravnih regulativa, ali u okviru njih zaista moze da se desi i taj aspekt 'primera'. ne donosim presudu u ovom slucaju, i ne verujem, iskreno, da ce dobiti po deset godina, ali 'gnev' iz naslova teme svakako nece biti olaksavajuca okolnost. zapravo, ne znam koja bi mogla da bude - a da ne zalazi dublje u dogovorene standarde u ovom drustvu - mozda 'tog dana su svi krali'?i kad smo vec dosli i do (posli od) sloma drustvenih vrednosti kao uzrocnika (recimo da prihvatamo taj koncept), ne znam kad i kako mislite da se prekine taj zapoceti ciklus, ukoliko ce to biti uvek pokrivalica?a da li mi ih je zao - generalno, posle intervjua koje su dale - jeste. to pripisujem svakoj 'personalizaciji' javnih licnosti, i negde mislim da su bile kurcevite u intervjuu, jer su tapsane po ramenu u svojoj okolini, ne deluju mi toliko bistre da frazetine koje ispaljuju dolaze iz integriteta i promisljanja o sistemu i svom (ne)delu (sto ne garantuje rezultat ni inace). cim komsije i drustvo iz kraja vidi da potez nije naisao na unisonu podrsku javnosti (kad je vec servirano i nama), istopice se i lokalni fan klub, i kurcevitost mladih plavusa sa tim. Edited by kingmaker
Link to comment
troll onNemoj pomisliti da branim ove dve- to nikako, aliprocitah negde (mislim da je pinker neki bio u pitanju) da roditelji i ne mogu bog zna kako uticati na formiranje licnosti svoje dece- mnogo veci uticaj ima drustvo/ vrsnjaci (ako se ne varam odnos snaga je otprilike 5%:95%).Je l` moze neko ko se vise razume da potvrdi ovo? Psiholozi, hilfe?troll off
Vidi, kao roditelja, to me uopšte ne teši. Moram da uradim sve što mogu da ne doživim da mi sin upada u ambasade, ili u Nike prodavnice. Najlakše je posle optužiti nekog drugog. Ja to ne želim. Hoću da radim preventivno, pa makar i ne bio za sve odgovoran.
Link to comment
Zna se tacno kakva je kazna za krivicno delo pljacke, to treba i da dobiju.
a nema li ono...laksa pljacka (lakse krivicno djelo), teska pljacka, pljacka s predumisljajem itd...
Nisam siguran da se psihologija mase ikako moze uzeti kao olaksavajuca okolnost.
apsolutno je sigurno da se moze uzeti kao olaksavajuca okolnost.
Takodje, ako posle ovoga nista ne nauce, nikad i nece, a jos je manja sansa da bi naucile da su se izvukle.
meni se cini da su vec dovoljno osramocene, i da su itekako naucile. slazem s s adamom - novcana kazna i to je to.
Link to comment
izgleda da nisam bio jasan ovi soferi sto ih spomenuh nisu pobili vec polomili ljude. jedan je malo zasao na trotoar i nabacio dete na haubu a dete k'o dete, gipko, pa je na srecu samo polomilo nogu. naravno, vracao se s posla lepo narajcan. dobio dve godine uslovno. onaj drugi je satro neku zenu, isto neke modrice i prelom, nista jako ozbiljno pa se i on izvukao s te dve godine uslovno. pretpostavljam da se uzelo u obzir da nisu kaznjavani, da imaju familije, sitnu decu... i, da ne bude zabune, smatram da su ovo preblage kazne.kaznjavanje za primer - slazem se s tobom, postoji, funkcionise, ugradjeno je u sistem ali eto - ja nisam pristalica. siguran sam da postoje slucajevi (ne mogu ih se sad setiti) u kojima bih pojeo sopstvene reci ali onako ugrubo ja na to gledam kao neki recidiv zakona linca (igra za publiku) i pri tom rezultati nisu tako dobri da bi opravdali surovost samog cina.
a da li mi ih je zao - generalno, posle intervjua koje su dale - jeste. to pripisujem svakoj 'personalizaciji' javnih licnosti, i negde mislim da su bile kurcevite u intervjuu jer su tapsane po ramenu u svojoj okolini, ne deluju mi toliko bistre da frazetine koje ispaljuju dolaze iz integriteta i promisljanja o sistemu i svom (ne)delu (sto ne garantuje rezultat ni inace). cim komsije i drustvo iz kraja vidi da potez nije naisao na unisonu podrsku javnosti (kad je vec servirano i nama), istopice se i lokalni fan klub, i kurcevitost mladih plavusa sa tim.
i meni se tako nekako cini... Edited by adam
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...