Jump to content
IGNORED

Nostalgija


MrX

Recommended Posts

Trifunović je pogodio trojku sa svoje polovine u utakmici regularnog dela sezone 92/93. U toj sezoni smo imali 3-1 protiv Partizana u regularnom delu (dobili nas samo poslednju, nebitnu), dok smo u plejofu uzeli titulu sa 3-2, dobijavši neparne utakmice (4-tu je dobio Partizan buzzer beaterom Zorana Stevanovića) i to je prva titula Zvezde nakon 1972. godine. MVP finala je bio Saša Obradović, a kuriozitet je da su prvu petorku Zvezde činila petorica igrača rođena u Beogradu, što je zaista redak slučaj (Obradović, Ilić, Trifunović, Cvetković, Jovanović). U toj sezoni je Nebojša Ilić protiv Vojvodine u NS ubacio 71 poen.Sledeće sezone 93/94, Partizan se dodatno pojačao dovođenje Sretenovića, a pojavio se mladi Haris Brkić (tada 19 godina), kod koga se odmah video redak talenat. Zvezda je bila oslabljena odlascima Obradovića, Ilića, Cvetkovića i Jovanovića, ali je zaigrao Lisica nakon povrede, da bi se na pola sezone iz Francuske vratio i Saša Obradović. Grobari su imali 7-0 tokom sezone (uključujući i kup), ali je Zvezda razbila u plejofu dobivši prve tri utakmice sa 13, 14 i 15 razlike respektivno. Četvrtu je dobio Partizan, da bi u petoj Zvezda pobedila 80-79, košem Radeta Milutinovića 20ak sekundi pre kraja, i to dok je na terenu bio sa dve različite patike, jednom crnom i jednom belom (jedna mu je pukla, pa mu je Trifa, koji je ispao sa pet penala, pozajmio svoju). Inače, kad se uporede rosteri Partizana i Zvezde iz te sezone, ovakav podvig Zvezde samo dobija na značaju. Trener je u obe sezone bio Lale Lučić.Zvezda je uvak bila neobičan klub. :D
Hvala na ispravci, i svaka cast na memoriji... Verovatno si ipak malo mladji, bolje te sluzi pamcenje..
Link to comment
Četvrtu je dobio Partizan, da bi u petoj Zvezda pobedila 80-79, košem Radeta Milutinovića 20ak sekundi pre kraja, i to dok je na terenu bio sa dve različite patike, jednom crnom i jednom belom (jedna mu je pukla, pa mu je Trifa, koji je ispao sa pet penala, pozajmio svoju).
Koliko se secam, Sasa Obradovic je dao jedno od dva bacanja na neke 3-4 sekunde pre kraja pa je Loncar pokusao da postigne trojku ali nije uspeo ni da dobaci do kosa...
Link to comment
He, he...kakav topik. Subota 17h - to se nije propuštalo.Prvo, mala ispravka - Ivo Petović je bio desnoruki prangijaš. Prva moja sećanja na basket se odnose na godine u kojima je dominirala momčad Cibone i neponovljivi Dražen Petrović. Obzirom da je jedina ekipa koja se koliko-toliko mogla tući sa Cibonom tih godina bila - Zvezda, jasno je da sam Cibose mrzeo iz dna duše. Naravno, Dražena sam se plašio, i bukvalno. Imala je ta Cibona nekog šmeka - provokator Aca Trica, "mirni" Čutura sa šutom iz kornera, tabadžija Mihovil Nakić i, naravno, legenda Andro Knego - "Skiiini džemper!" :D Egzotični likovi poput Svena Ušića i Adnana Bečića, samo su upotpunjavali doživljaj. btw, seća li se neko utakmice u kojoj je Sabonis nabo Mihovila Nakića u glavu?Zvezda, posebna priča. Ceo tim je bio egzotičan. Teški ludaci. I Boban Janković. :( A onda je došla Jugoplastika...i Kukoč. Verovatno jedine situacije u kojima mi je u utakmicama Zvezde sa nekim klubom u nekom sportu, bilo sasvim svejedno ko će da dobije. Osim, možda, onomad u Dubrovniku, kad smo malo i pokradeni. Posebno sam gotivio Jugoplastiku, jer su dračili grobare kad god je trebalo. Reprezentacija - nikad neću zaboraviti koš Cvjetičanina sa pola terena na SP '86 u španiji, za koji je dobio novog Alfa Romea. Pa zatim onaj poznati poraz od Sovjeta, kao i čuvanje Dražena od strane Magzi Bogsa - ono je trebalo videti. Zagreb, Argentina, Rim...apsolutna poezija. Dotaknuti vrhovi evropske košarke. I Toni Kukoč, koji je bio nešto sasvim posebno. Rastavljanje Amera u polufinalu 1990. i onaj dvokorak sa 8 metara, protiv trojice, a preko Mourninga, je za sva vremena.I još toliko toga.Junaci detinjstva i mladosti, u pravom smislu te reči.
Uh, najomrazeniji tim ikad. Cibona, naravno. Uvek se besuzpesno navijalo za Zalgiris.Sa druge strane secam se 1990 ili tako nekako, bas posle sranja u Zagrebu, kada je Jugoplastika gostovala u Pioniru - kakvim je srdacnim aplauzom ispracena. Tim koji su svi voleli.Dubrovnik? Je l' to bese polufinale kupa i najbolja partija Zorana Jovanovica ikad?Je l' bese 1982 kada je Zeravica uspeo da izgubi od Cibone iako je Zvezda bila znatno jaca? Tada je jos igrao Zizic, cini mi se. Secam se kako mi je Rajko jednom prilikom dosao u kucu preko porodicnih prijatelja. A secam se kako sam u Pioniru sa 11-12 godina iza kosa plakao, i samo me stariji burazer sprecio da ne nasrnem na sudiju Kurilica. Bese to neka leva utakmcia protiv Sibenke koju je Zvezda sa Djurovicem kao trenerom izgubila.
Link to comment
Koliko se secam, Sasa Obradovic je dao jedno od dva bacanja na neke 3-4 sekunde pre kraja pa je Loncar pokusao da postigne trojku ali nije uspeo ni da dobaci do kosa...
Da, poslednji koš iz igre za naše vođstvo dao je Rade, pa su posle šutirani penale na obe strane, a sve se završilo promašajem Lončara. (kao, odgovaram zvanično)
Dubrovnik? Je l' to bese polufinale kupa i najbolja partija Zorana Jovanovica ikad?
Finale kupa 1990.
Je l' bese 1982 kada je Zeravica uspeo da izgubi od Cibone iako je Zvezda bila znatno jaca? Tada je jos igrao Zizic, cini mi se. Secam se kako mi je Rajko jednom prilikom dosao u kucu preko porodicnih prijatelja.
Pretpostavljam da misliš na 1984. godinu i pobedu Cibone (bez Dražena) nad Zvezdom u finalu, košem Mihovila Nakića par sekundi pre kraja. Toga se baš i ne sećam tako dobro, više preko naknadnih snimaka. :D Mada mislim da je Cibona i tad bila jača.Inače, tada je važila priča da će Dražen (koji je bio na odsluženju vojnog roka) potpisati za onaj tim koji osvoji titulu. Tu priču mi je potvrdio i moj nastavnik fizičkog iz osnovne škole, koji je tada razgovarao sa njim (inače, relativno poznati košarkaški trener - trenirao Kiću, Bobana Jankovića itd.), pošto je Dražen služio vojni rok u BGu i trenirao u toj Oš na Novom Beogradu. Praktično, taj jedan koš je odlučio da Dražen ne dođe u Zvezdu. Bar tako kaže urbana legenda.
Link to comment
Da, poslednji koš iz igre za naše vođstvo dao je Rade, pa su posle šutirani penale na obe strane, a sve se završilo promašajem Lončara. (kao, odgovaram zvanično)Finale kupa 1990.Pretpostavljam da misliš na 1984. godinu i pobedu Cibone (bez Dražena) nad Zvezdom u finalu, košem Mihovila Nakića par sekundi pre kraja. Toga se baš i ne sećam tako dobro, više preko naknadnih snimaka. :D Mada mislim da je Cibona i tad bila jača.Inače, tada je važila priča da će Dražen (koji je bio na odsluženju vojnog roka) potpisati za onaj tim koji osvoji titulu. Tu priču mi je potvrdio i moj nastavnik fizičkog iz osnovne škole, koji je tada razgovarao sa njim (inače, relativno poznati košarkaški trener - trenirao Kiću, Bobana Jankovića itd.), pošto je Dražen služio vojni rok u BGu i trenirao u toj Oš na Novom Beogradu. Praktično, taj jedan koš je odlučio da Dražen ne dođe u Zvezdu. Bar tako kaže urbana legenda.
Pričalo se da služi Je-Ne-A u Beogradu i da praktično trenira sa Partizanom, te da će tako postati naš član. Grdno smo se razočarali. Ni do tada ga nismo voleli, a tek onda... (naravno, da je došao bilo bi isto kao sa Realom, postao bi legenda :D
Link to comment

a jel se seca neko trofeja beograda...doduse to i nije bilo davno..pre nekih 10 godina...prvi je osvojila zvezda pobedivsi albu u finalu...partizan tada nije igrao...sledeci je bio jak...partizan, dinamo moskva, alba, olimipjakos, zvezda i ne znam ko je bio 6...teren je bio toliko klizav da su morali da pomere finale...igrali su olimpijakos i partizan i ne secam se ko je pobedio...sledece godine igrali partizan, efes, olimpijakos, alba, zvezda i beneton i partizan je cini mi se dobio zvezdu u finalu...jel drobnjak protiv efesa zveknuo trojku u poslednjoj sekundi?...to je tada za njega bilo nezamislivo...a allstar nase lige je bio isto super...miskovic zauzima trece mesto u zakucavanju iza rakocevica i cubrila...covek samo dosao i ubacio loptu i kos...nba zakucavanje...jedne godine se takmicio i dragutin topic koji je pokusao da zakuca sa dve lopte...to je bila zabava a ne ovo danas kad puste allstar jadranske lige pa iz sazaljenja daju zupanu nagradu za najbolje zakucavanje

Link to comment
Prva moja sećanja na basket se odnose na godine u kojima je dominirala momčad Cibone i neponovljivi Dražen Petrović. Obzirom da je jedina ekipa koja se koliko-toliko mogla tući sa Cibonom tih godina bila - Zvezda, jasno je da sam Cibose mrzeo iz dna duše. Naravno, Dražena sam se plašio, i bukvalno. Imala je ta Cibona nekog šmeka - provokator Aca Trica, "mirni" Čutura sa šutom iz kornera, tabadžija Mihovil Nakić i, naravno, legenda Andro Knego - "Skiiini džemper!" :D Egzotični likovi poput Svena Ušića i Adnana Bečića, samo su upotpunjavali doživljaj. btw, seća li se neko utakmice u kojoj je Sabonis nabo Mihovila Nakića u glavu?A onda je došla Jugoplastika...i Kukoč. Verovatno jedine situacije u kojima mi je u utakmicama Zvezde sa nekim klubom u nekom sportu, bilo sasvim svejedno ko će da dobije. Osim, možda, onomad u Dubrovniku, kad smo malo i pokradeni. Posebno sam gotivio Jugoplastiku, jer su dračili grobare kad god je trebalo. Zagreb, Argentina, Rim...apsolutna poezija. Dotaknuti vrhovi evropske košarke. I Toni Kukoč, koji je bio nešto sasvim posebno. Rastavljanje Amera u polufinalu 1990. i onaj dvokorak sa 8 metara, protiv trojice, a preko Mourninga, je za sva vremena.
Sabonis i Kukoc. Dve legende. Da Sabonisa nije sjebala povreda, a Kukoca glupi treneri Bullsa (dali mu da se ugoji 20 kilograma zato sto nisu gledali njegove utakmice (!!!)), ova dvojica bi vladali. Za one koji odavno nisu videli, Sabas protiv Robinsona, 1988, Seul. i A evo i incidenta sa Mihovilom.
Veljko Petranović :Hail: - kako sam mogao da zaboravim tog čoveka. btw, Džeri Drejče - imam utisak da ne mirišeš baš zlatnu splitsku generaciju. Mislio sam da ste vi Dalmoši međusobno solidarni. :) Po ćaletovim pričama - prvi bek koji je zakucavao bio je Ljubodrag Duci Simonović. I od njega i od drugih ljudi sam čuo da je Duci bio toliko dobar, da je veliko pitanje kad bi Kića uopšte debitovao za reprezentaciju, da se Duci nije povukao iz protesta 1972. - u 23oj godini života (nakon Olimpijade u Minhenu).Da li se neko seća derbija koji je rešio tada mlađani Oliver Popović, pogodivši neke silne trojke u produžetku, iako je prethodno ušao u igru samo zato što su svi ostali igrači Partizana poispadali zbog pet penala? Jako traumatično iskustvo. :D
Duci je bio PF/C, nikad bek.
Pre sam mislio na Radeta Milutinovića, Mirka Pavlovića, nezgrapnost Aleksandra Gilića (lik je par utakmica ladno igrao u onim dizelaškim Nike Air Max plitkim patikama :lol: ). Lisica je bio solidan igrač, dosta koristan koliko se sećam.
Gilic. :Hail:
Link to comment

Evo jedan modni detalj :Hail:1974025ph3.jpgJuniorska reprezentacija Jugoslavije: sudac Ilija Matijević, Dušan Zupančić, dr. Brkić, Goran Križnar, Mladen Mohorović, Zoran Gavrilović, Ratko Radovanović, Aleksandar Paternost, Mihovil Nakić, Boško Bosiočić, Darko Fabulić, Branko Skroče i Branko Periša. Nedostaju: trener Boško Tanjević, pomoćni trener Slobodan Ivković, te igrači Andro Knego i Rajko žižić. Na 6. juniorskom prvenstvu Europe 1974. u francuskim gradovima Orleansu i Gyeu za reprezentaciju Jugoslavije nastupali su Branko Skroče i Darko Fabulić. Reprezentacija Jugoslavije osvojila je zlatnu medalju, a Branko Skroče je bio najbolji strijelac prvenstva.

Link to comment
U toj sezoni je Nebojša Ilić protiv Vojvodine u NS ubacio 71 poen.Sledeće sezone 93/94, Partizan se dodatno pojačao dovođenje Sretenovića, a pojavio se mladi Haris Brkić (tada 19 godina), kod koga se odmah video redak talenat. Zvezda je bila oslabljena odlascima Obradovića, Ilića, Cvetkovića i Jovanovića, ali je zaigrao Lisica nakon povrede, da bi se na pola sezone iz Francuske vratio i Saša Obradović. Grobari su imali 7-0 tokom sezone (uključujući i kup), ali je Zvezda razbila u plejofu dobivši prve tri utakmice sa 13, 14 i 15 razlike respektivno. Četvrtu je dobio Partizan, da bi u petoj Zvezda pobedila 80-79, košem Radeta Milutinovića 20ak sekundi pre kraja, i to dok je na terenu bio sa dve različite patike, jednom crnom i jednom belom (jedna mu je pukla, pa mu je Trifa, koji je ispao sa pet penala, pozajmio svoju). Inače, kad se uporede rosteri Partizana i Zvezde iz te sezone, ovakav podvig Zvezde samo dobija na značaju. Trener je u obe sezone bio Lale Lučić.
Secam se te utakmice, Ilic na trojci, Vosini igraci (mislim da je Vosa tu sezonu zavrsila bez pobede) skoce da ga blokiraju, on se podvuce pod njih i izbori 3 slobodna, i tako desetak puta... :lol: Sutirao je bacanja 46-42 ili nesto tako slicno.Finale kupa sam gledao uzivo kad su Obradovic sa jedne, a Brkic sa druge strane ubacili po cetrdesetak poena, Partizan je pobedio mislim 104:101, Zvezdi se povredio Gilic, pa je centra igrao Kalicanin.Secam se i tog kosa Milutinovica koji je te sezone sluzio za komediju, ali se taj napad zaleteo na Rebracu koji je vec tada bio zver i polozio levom rukom pored njega na opste odusevljenje svih prisutnih. To je bilo tada isto kao kad bi za dve sedmice u poslednjoj sekundi Borovnjak zakucao pored Batista za prolaz Partizana u final8.Zvezda je imala centarsku liniju Gilic/Lisica i bila je prica da dok je Partizanov centarski par Stevanovic/Rebraca uzimao evroligu, dotle je Gilic bio prevaspitavan zbog delikvencije, a Lisica sekao drva na nekoj planini i posle dve godine se situacija okrenula.
Link to comment

secam se te trojke trifunovica...u stvari od tada i pratim kosarku..npr. secam se zvezinog pohoda 90te,dok npr. kosarku iz tih godina uopste ne pamtimtu je bio i dobrosav gajic.. jestratijevic,igrac visok 2 metra i 2oo santimetarasad se seti..secam se i nekog poraza 88:89..1987,sad pronadjoh tu godinu..pojma nisam imao o kosarci ali se jasno secam da sam plakao nakom meca...

Edited by gorance
Link to comment

moja prva secanja i prvi odlasci u pionir su bas vezani za 1983.godinu...to je sezona u kojoj je tehnologija pocela da igra ozbiljnu ulogu u kosarci...secam se dobro besomucnog ponavljanja tv snimka za Sibenika i skolskih rasprava o tome da li je kos Sibenke bio regularan ili ne...ludilo kakvo uzbudjenje u celoj zemlji.1982/83 šibenka - Bosna 103: 98Bosna - šibenka 96: 84šibenka - Bosna 83: 82Bosna - šibenka 20: 0 pff - za mladje, Sibenka nije htela da igra. A jaka je fora sto je jedno 5 soma bosanaca doslo u SPENS na neutralan teren, iako se znalo da ce samo biti podbacena lopta :Hail: a onda je zvezda krenula dobro da igra par godina i neverovatan rivalitet sa Cibonom. Boze koliko smo ih mrzeli, prvo zbog provokatora Ace, a kasnije zbog provokatora i trpacha Drazena. Secam da je jednom Pionir bio pun sat i po pre tekme...pa ne znam da li jos neko pamti dve ogromne zastave sa majmunima u dresovima cibone - sa brojevima ace i drazena, valjda 5 i 10, ispravite me...i naravno taj fucking poslednji napad Steva Karadzica (koliko sam ga samo mrzeo i plakao...) , faul u napadu i gubitak titule i odlazak Drazena u Zagreb umesto u Zvezdu....od tad sve nekako krece naopako, sustinski za nas klub :unsure: Cibona - C. zvezda 78:76C. zvezda - Cibona 87:79Cibona - C. zvezda 72:71Cibona: Nakić, A. Petrović, Becić, Pavličević, Knego, Ušić, Gospodnetić, Čutura, Cetinja, Jelavić, Nikšić, Arapović, J. Vukičević, Nakić, B. Vukičević - trener M. Novosel.kasnije je zvezda malo kalirala igracki, ali je zato bilo neizmerno lep o gledati Drazena kako u hali sportova trpa grobarima 50, ako se dobro secam...milina jedna....

secam se te trojke trifunovica...u stvari od tada i pratim kosarku..npr. secam se zvezinog pohoda 90te,dok npr. kosarku iz tih godina uopste ne pamtimtu je bio i dobrosav gajic.. jestratijevic,igrac visok 2 metra i 2oo santimetarasad se seti..secam se i nekog poraza 88:89..1987,sad pronadjoh tu godinu..pojma nisam imao o kosarci ali se jasno secam da sam plakao nakom meca...
Link to comment

A taj poraz 88:89 od Groblja, to je ona sezona kada smo izbacili Cibonu u polufinalu (Preletovo sahranjivanje, nesuđeni koraci žižića u poslednjim sekundama). Nikad bliži tituli u osamdesetim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...