Jump to content
IGNORED

Nostalgija


MrX

Recommended Posts

Da, kad je bio na vrhuncu forme, bio je zvijer. Možda i bolji od Dalipagića iako se ovoga baš i ne sjećam.
Ja ga se secam. Porediti Praju i Grbovica je kao porediti Drazena Petrovica i Stevu Karadzica. Dalipagic je bio apsolutno neverovatan igrac za svoje vreme - odraz iz mesta preko 90 (mislim 96) + najprecizniji sut iz kornera ikad u evropskoj kosarci. Jednu sezonu je igrao u Partizanu prakticno sam (Kicanovic je negde bio vani) i dobijao sve redom nekim suludim brojevima datih koseva. Tezak covek ali kao kosarkas prava legenda. Uostalom, bio je najbolji igrac SP u Manili koje smo pregazili kao plitak potok. Takvu dominaciju smo postigli ponovo tek u Argentini kada se pojavila "masina iz Bormija".Grbovic je bio jako dobar igrac, ali Dalipagic je jedna od legendi YU kosarke. Nema tu nekog poredjenja.
Link to comment
Ja ga se secam. Porediti Praju i Grbovica je kao porediti Drazena Petrovica i Stevu Karadzica. Dalipagic je bio apsolutno neverovatan igrac za svoje vreme - odraz iz mesta preko 90 (mislim 96) + najprecizniji sut iz kornera ikad u evropskoj kosarci. Jednu sezonu je igrao u Partizanu prakticno sam (Kicanovic je negde bio vani) i dobijao sve redom nekim suludim brojevima datih koseva. Tezak covek ali kao kosarkas prava legenda. Uostalom, bio je najbolji igrac SP u Manili koje smo pregazili kao plitak potok. Takvu dominaciju smo postigli ponovo tek u Argentini kada se pojavila "masina iz Bormija".Grbovic je bio jako dobar igrac, ali Dalipagic je jedna od legendi YU kosarke. Nema tu nekog poredjenja.
A u Manilu je Mirza Delibašić išao kao rezerva, nije bilo mesta za njega. Yebote, kakve su to bile generacije i igrači!
Link to comment
Ćosić ostavlja na parketu Divca kome daju loptu iz auta 56 sekundi pre kraja i koju on gubi u roku od dve milisekunde. Aca Petrović na klupi. Umesto da je uveo pet bekova na parket, pleya treba da igra 212 visoki klinac. Moglo je da se odigra na 2x 30 sec i u najgorem slučaju dobijamo za 5 (ruska trojka sa faulom). Kakva šteta...
Zar ovo nije bilo u Seulu? Memorija sećanja mi je slaba.
Grbovic je bio jako dobar igrac, ali Dalipagic je jedna od legendi YU kosarke. Nema tu nekog poredjenja.
Sjećam se Manile i sjećam se da je Dalipagić bio proglašen najboljim igračem, ali same njegove igre slabo.
Link to comment
Zar ovo nije bilo u Seulu? Memorija sećanja mi je slaba. Sjećam se Manile i sjećam se da je Dalipagić bio proglašen najboljim igračem, ali same njegove igre slabo.
Ne, tamo su nas ubili Rusi u finalu +13
Link to comment
Sjećam se Manile i sjećam se da je Dalipagić bio proglašen najboljim igračem, ali same njegove igre slabo.
Ne brini se. Secaju je se Rusi i Amerikanci odlicno. :lol: Osim sto je bio najbolji igrac bio je i najbolji strelac. Intimno, meni je ostao utisak sa tog prvenstva neverovatne dominacije Kicanovica na dvojci, ali to je samo utisak kojeg se secam. Pojedinacnih igara se i ja ne secam dobro (jebi ga, sa 12 godina ti nije dovoljno ni slonovsko pamcenje kad ti je znanje o kosarci nikakvo) ali je bilo kasnije nekih televizijskih "secam se..." emisija sa pojedinim vaznim utakmicama.
Link to comment
A u Manilu je Mirza Delibašić išao kao rezerva, nije bilo mesta za njega. Yebote, kakve su to bile generacije i igrači!
Igrao je na istom mestu na kojem je igrao i Kicanovic, koji je bio neverovatan igrac. Jedan od najboljih napadaca u nasoj kosarci ikada i da se Drazen nije pojavio, verovatno najbolji YU bek svih vremena. Ipak, Mirza je kao sesti igrac odigrao neke sjajne partije u repki. Nije bilo mesta istovremeno u timu ni za Kukoca i Paspalja pa su obojica ostavili veliki trag u kosarci. Mirza je u tom timu bio daleko najelegantniji igrac. Kad se setim, kad se digne na sut mogao si fotografiju da posaljes na Akademiju studentima slikarstva da proucavaju proporcije.
Link to comment
Ćosić ostavlja na parketu Divca kome daju loptu iz auta 56 sekundi pre kraja i koju on gubi u roku od dve milisekunde. Aca Petrović na klupi. Umesto da je uveo pet bekova na parket, pleya treba da igra 212 visoki klinac. Moglo je da se odigra na 2x 30 sec i u najgorem slučaju dobijamo za 5 (ruska trojka sa faulom). Kakva šteta...
U 49s sabonis daje tricu (nagazio na liniju).Divac gubi loptu (pravi korake) 12s prije kraja.Sreca pa je te 86. Milanovic dao onaj gol protiv italijana.
Link to comment

Ne mogu da nadjem na netu nigde Bormio, kad bi bilo negde na YouTube ili negde tako ono kad ide protiv USA (mislim u predtakmičenju u grupi) Radja na dvokorak metar iza polovine i polaže koš preko tri igrača.

Link to comment

Veljko Petranović :Hail: - kako sam mogao da zaboravim tog čoveka. btw, Džeri Drejče - imam utisak da ne mirišeš baš zlatnu splitsku generaciju. Mislio sam da ste vi Dalmoši međusobno solidarni. :) Po ćaletovim pričama - prvi bek koji je zakucavao bio je Ljubodrag Duci Simonović. I od njega i od drugih ljudi sam čuo da je Duci bio toliko dobar, da je veliko pitanje kad bi Kića uopšte debitovao za reprezentaciju, da se Duci nije povukao iz protesta 1972. - u 23oj godini života (nakon Olimpijade u Minhenu).Da li se neko seća derbija koji je rešio tada mlađani Oliver Popović, pogodivši neke silne trojke u produžetku, iako je prethodno ušao u igru samo zato što su svi ostali igrači Partizana poispadali zbog pet penala? Jako traumatično iskustvo. :D

Link to comment
Veljko Petranović :Hail: - kako sam mogao da zaboravim tog čoveka. btw, Džeri Drejče - imam utisak da ne mirišeš baš zlatnu splitsku generaciju. Mislio sam da ste vi Dalmoši međusobno solidarni. :) Po ćaletovim pričama - prvi bek koji je zakucavao bio je Ljubodrag Duci Simonović. I od njega i od drugih ljudi sam čuo da je Duci bio toliko dobar, da je veliko pitanje kad bi Kića uopšte debitovao za reprezentaciju, da se Duci nije povukao iz protesta 1972. - u 23oj godini života (nakon Olimpijade u Minhenu).Da li se neko seća derbija koji je rešio tada mlađani Oliver Popović, pogodivši neke silne trojke u produžetku, iako je prethodno ušao u igru samo zato što su svi ostali igrači Partizana poispadali zbog pet penala? Jako traumatično iskustvo. :D
Da, kako da ne. Trauma vam je i Grbović, zato ga verovatno ne voliš. :rolleyes: Moja prva košarkaška radost je titula koju je uzeo Kića sa timom tadašnjih početnika: Boban Petrović, Arsenije Pešić, naravno - Miško Marić.Trauma 1: u hali sportova čekamo Cibonu, vrelo kao u paklu, rešeni da ih bijemo. U startu nas odvale trojkama, Dražen, Aco, Cvijetičanin... utakmicama gotova za 5 minuta, mi popišani do kraja....Trauma 2: nikad jači tim sa Divcem, Đorđevićem, Paspaljem, Divac se povređuje skokom sa sprata (bežeći iz hotelskog karantina), sledi povlačenje sa utakmice u Splitu. Potpuna nemoć, pre svega zbog ubitačne odbrane Jugoplastike, a manjim delom i zbog sudjenja (ili je bar tada tako izgledalo).Neutralni posmatrač: sa ortakom na Zvezda - Jugoplastika. Splićani, sa Kukočem i Rađom, odvaljuju, nemam pojma koliko razlike, pun Pionir cigana neprekido peva "J... govna, mi smo šampioni".
Link to comment
1_cibona_novosel_cosic.jpg3_cibona_despot_knego.jpg2_cibona_bevanda_cutura.jpg4_dalipagic_zizic.jpg5_bosna_benecek_radovanovic.jpg11_sibenka_petrovic_zuric.jpg7_jugoplastika_ekipa.jpg8_jugoplastika_graso_vucica.jpg9_jugoplastika_solman_perasov.jpg
pok. Srebrenko Despot, skolovan u Americi (mislim da je igrao za Nebrasku), + Sibenka iz vremena finala Kupa Koraca (protiv Akvafabije) Edited by Sumo22
Link to comment
Neutralni posmatrač: sa ortakom na Zvezda - Jugoplastika. Splićani, sa Kukočem i Rađom, odvaljuju, nemam pojma koliko razlike, pun Pionir cigana neprekido peva "J... govna, mi smo šampioni".
Da, to je finale PO 1990, pošto je Partizan u međusezoni pustio Divca i Paspalja u NBA, dok je Đorđević otišao u JNA. Jugoplastika na vrhuncu, Zvezda sa svojim standardnim poluigračima i dobismo ih u drugoj utakmici 69-67, prelomio je guza Janković nekim koševima sa posta u završnici - sećam se kao da je juče bilo. To je bilo za 1-1 u seriji, a u trećoj, opet u Pioniru, na poluvremenu je bio neki egal, a na kraju smo izgubili 93-63. Ono je bilo baš brutalno iživljavanje.Iste sezone smo od Jugoplastike izgubili kup u Dubrovniku 79-77 (ili 69-67), u dramatičnoj završnici, nakon par sudijskih grešaka. Sećam se suza Zorana Jovanovića. U to vreme, Jugoplastika je veoma retko gubila utakmice, čak i u Evropi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...