Jump to content
IGNORED

Srbija i Zapad u 20. i 21. veku


Sludge Factory

Recommended Posts

Nadam se da se slow nece ljutiti sto cu njegova dva posta sa topica o EU integracijam iskoristiti da pokrenem ovu temu inspirisanu upravo njima, tacnije nekim konstatacijama koje je izneo. 

 

45 minutes ago, slow said:

 

U svim analizama u zapadnim centrima moći ta dva slučaja se povezuju i gledaju kroz prizmu balkanske regionalne politike, barem je to tebi dobro poznato. To je lakmus test politike kakva bi se vodila, dakle tvrdim da ne bi ostavili RS na miru onog trenutka kada bi dobili priznanje Kosova od strane Beograda, bila bi im sledeća meta i još jače bi se angažovali na njenom ukidanju. Dok ne završe sve poslove koji su planirali u regionu a na koje Beograd ima uticaj neće hteti da nas prime u EU.

 

 

21 minutes ago, slow said:

 

Ne, nisu njima problem menjanje granica, menjaju ih na našu štetu već 25 godina. Vrlo su radi tim rešenjima. Šta je drugo priznavanje Kosova nego formalno priznanje promene granica? 

Mislim da je njima problem regionalna težina srpskog faktora.

 

 

 

Neformalni uticaj se odlično meri u igri moći: nešto ti jednostavno prolazi a nešto ne zbog određene politike i određenih ljudi. Ako naletiš na tvrd kamen teže je izgurati određene ciljeve. Teško je da zavedeš vanredno stanje u RS i uhapsiš Dodika ako Beograd ne stoji i ne aminuje te poteze i ne složi se sa time, prećutno ili ne. Za to ti treba kooperativna i ucenjena ekipa u Beogradu, koja je već pokazala da će da izvršava sve naloge bespogovorno. Priznanje Kosova bi im bio dokaz da su takvu ekipu i takvu spremnost dobili u Beogradu.

 

 

Boldirao sam delove koji su me ponukali da postavim ova pitanja, jer, na srecu, na ovom forumu ima dosta ljudi koji se u to razumeju, koji se za to interesuju i imaju znanja o tome. Ipak, ostavio sam cele postove i iz postovanja prema slow-u, a i da bi se mogao makar naslutiti kontekst rasprave sa tog topica, jer jeste vezan za ono sto hocu da pitam. Takodje, odlucio sam da otvorim nov topic, iako je temi mozda bilo mesto na vec postojecem topicu o istoriji Srbije od 19. do 21. veka ili na nekom drugom topicu koji vec postoji i pokriva i ovu temu, a koga ja nisam svestan. Ako moderatori smatraju da ima potrebe, mogu ovo prikljuciti nekom drugom, odgovarajucem topicu. 

 

Dakle, kada su, zasto i na koji nacin Srbija i njeni interesi (i koji to interesi) postali problematicni za (ili dosli u sukob sa) zapadne sile (zapadnim silama), ukljucimo tu Zapadnu i Srednju Evropu, USA i EU, u kojim god oblicima da su postojali kao neka neformalna ili formalna celina/savez/udruzenje/skup zajednickih interesa i politika u poslednjih stotinak godina?

 

Da li su to "srpska zelja za izlaskom na more, za svim Srbima u jednoj drzavi, zelja za nekom vrstom hegemonije u Kraljevini SHS i Kraljevini Jugoslaviji, obavljanje Dusanovog carstva, itd." ili nesto drugo? Zasto su zapadni saveznici podrzali Tita (nakon rata, podrska u samom ratu je druga tema, mada je to svakako povezano) i, da tako kazem, dozvolili jacanje SFRJugoslavije da bi onda dosli do toga da im vise odgovara da ona ne postoji (mada je ovo mozda previse ocigledno, u sukobu sa SSSR-om i komunizmom, Jugoslavija onakva kakva je bila dobro je dosla Zapadu tokom Hladnog rata, a nakon propasti komunizma u Istocnoj Evropi, razbijanju Varsavskog pakta i pada Berlinskog zida vise nije bila neophodna u onom obliku, ali postavio bih pitanje zasto im nije odgovarala reformisana Jugoslavija)?

 

Sustinski i konkretno, zasto zapadu danas ne odgovara uticaj Srbije u regionu, tj. zasto im odgovara ovako rasparcan i region u sukobima, ili region koji je na silu pacifikovan, ali sa stalnom tihom ili tinjajucom tendencijom ka obnavljanju sukoba? Da li je sve to posledica prelamanja sukoba Zapada i Rusije preko ledja Balkana, gde bi Srbi (uslovno receno) bili pod jacim uticajem Rusije, dok bi npr. Hrvati ili Albanci bili pod uticajem zapada? Kako se kroz istoriju doslo do ovog trenutka i gde je taj prelomni momenat kada Srbija i srpski interesi na Balkanu dolaze u koliziju sa Zapadom?

Link to comment
5 minutes ago, MancMellow said:

Mogao si da napises "od 1991". Posto pre toga tako nesto ne postoji. 

 

Ako računaš Nemačku i Austriju u Zapad topic je po meri. Možda ubacimo i kraj 19. veka? :21_kissing_closed_eyes:

Edited by slow
Link to comment
31 minutes ago, MancMellow said:

Mogao si da napises "od 1991". Posto pre toga tako nesto ne postoji. 

 

Mislis, ne postoji sukob sa zapadom pre 1991? ili ne postoji sukob Srbije i Srba sa zapadom pre 1991? 

 

 

Izvinjavam se na nepreciznostima i uopstavanju, nisam istoricar, zanima me ovo na jednom ipak drugacijem nivou u odnosu na nekoga ko je strucan, pa zato pisem povrsno, da ne kazem "popularno". Kad pisete na ovom topicu zamislite da pisete feljton u Vecernjim novostima :D 

 

Elem, nekako sam laicki kroz osnovnu i srednju skolu stekao utisak (koji moze biti pogresan, naravno) da su Srbija i Srbi u nekoj vrsti konflikta i kolizije sa onim sto bismo kolokvijalno nazvali "Zapadom" (ili "Evropom"; sad, da li, kada i koliko to ukljucuje Nemce i Nemacku, to se moze u detaljima razjasniti) prakticno od trenutka kada je provirila ispod turskog cilima 1804. Paradoksalno, naravno, sve to vreme bivajuci pod raznim uticajima tog istog Zapada i tezeci mu na razne nacine. 

 

Doduse, dok je "Zapad" bio vise zaokupljen unutrasnjim sukobima (Francuska i GB, protiv Austrije i Nemacke), koji su okoncani Drugim svetskim ratom, Srbija (Srbi) je ucestvovala u tome i bila uz jednu (istu) od te dve strane u oba velika rata. Dakle, kako se "Zapad" od kraja 19. veka i kroz 20. veka menjao, menjali su se i odnosi sa Srbijom i Jugoslavijom, ali sve vreme "Zapad" drzi Srbiju i Srbe u nekoj vrsti poluprijateljske ili neprijateljske distance. Ili gresim? 

Edited by Sludge Factory
Link to comment
8 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Mislis, ne postoji sukob sa zapadom pre 1991? ili ne postoji sukob Srbije i Srba sa zapadom pre 1991? 

 

 

Izvinjavam se na nepreciznostima i uopstavanju, nisam istoricar, zanima me ovo na jednom ipak drugacijem nivou u odnosu na nekoga ko je strucan, pa zato pisem povrsno, da ne kazem "popularno". Kad pisete na ovom topicu zamislite da pisete feljton u Vecernjim novostima :D 

 

Elem, nekako sam laicki kroz osnovnu i srednju skolu stekao utisak (koji moze biti pogresan, naravno) da su Srbija i Srbi u nekoj vrsti konflikta i kolizije sa onim sto bismo kolokvijalno nazvali "Zapadom" (ili "Evropom"; sad, da li, kada i koliko to ukljucuje Nemce i Nemacku, to se moze u detaljima razjasniti) prakticno od trenutka kada je provirila ispod turskog cilima 1804. Paradoksalno, naravno, sve to vreme bivajuci pod raznim uticajima tog istog Zapada i tezeci mu na razne nacine. 

 

Doduse, dok je "Zapad" bio vise zaokupljen unutrasnjim sukobima (Francuska i GB, protiv Austrije i Nemacke), koji su okoncani Drugim svetskim ratom, Srbija (Srbi) je ucestvovala u tome i bila uz jednu (istu) od te dve strane u oba velika rata. Dakle, kako se "Zapad" od kraja 19. veka i kroz 20. veka menjao, menjali su se i odnosi sa Srbijom i Jugoslavijom, ali sve vreme "Zapad" drzi Srbiju i Srbe u nekoj vrsti poluprijateljske ili neprijateljske distance. Ili gresim? 

Samo jedno pitanje - sta mislis odakle je stizala "dzebana" za taj ustanak?

 

Veruj mi, pogresio si naslov topika. Bolje neka moderacija ispravi u "od 1991"

Link to comment

Pa dobro, 1991. je u 20. veku, tako da nije drasticna greska :D

 

38 minutes ago, MancMellow said:

Samo jedno pitanje - sta mislis odakle je stizala "dzebana" za taj ustanak?

 

Pa ok, ali onda da se vratim na osnovno pitanje, kada i zasto dolazi do problema?  Ili zasto i kako 1991?

Link to comment

Manc, jbg, verujem ja tebi, ali, recimo imaš kod Skerlića priču o tome kako je još Vuk, sa svojim idejama izazivao mržnju ka "trulom zapadu", kod srpske romantičarske omladine...

Meni je to intrresantno... Sam izbor reči, koji ćemo opet slušati 100 godina kasnije...

Odnosno, meni je jasno da se elita Srbije tokom 19 i 20 veka oslanjala na zapad, ali, kakav je stav naroda bio o tom zapadu, štogod on bio u datom momentu?

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

Manc, jbg, verujem ja tebi, ali, recimo imaš kod Skerlića priču o tome kako je još Vuk, sa svojim idejama izazivao mržnju ka "trulom zapadu", kod srpske romantičarske omladine...

Meni je to intrresantno... Sam izbor reči, koji ćemo opet slušati 100 godina kasnije...

Odnosno, meni je jasno da se elita Srbije tokom 19 i 20 veka oslanjala na zapad, ali, kakav je stav naroda bio o tom zapadu, štogod on bio u datom momentu?

Pa onda preimenujte u Srbija i Zapad. Jer..."sukob" nije. Da nije bilo Zapada ova zemlja ne bi postojala. (Kao i da nije bilo Rusije, samo da predupredim, samo u razlicitim trenucima). Prosto, ne postoji nikakav "sukob" Srbije i Zapada longue duree u novom veku. Sto Vuka tice...to tad nije bio "Zapad" per se. Ili ako jeste, onda dolazimo do toga da Prvog srpskog ustanka ne bi bilo da nije bilo Austrije. Prosto tako je

Edited by MancMellow
Link to comment

Sukob je mozda prejaka rec, ili neodgovarajuca, ali nisam znao kako drugacije da nazovem "neuskladjenost interesa Srbije i Zapada". Mozda je mogao naziv "Odnosi Srbije i Zapada".

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Mance, Mance, skreces s teme :D

 

Sve terminologije i hronologije na stranu, problemi su poceli kada je Srbija, u bilo kojoj inkarnaciji, od subjekta medjunarodne politike/istorije postala - objekt :fantom:

 

I to je greska nad greskama srpske novokomponovane elite koja je nasledila Srbiji od 2 Jugoslavije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...