Jump to content
IGNORED

Elite Dangerous


Ayatollah

Recommended Posts

On 12/22/2017 at 6:39 PM, bigvlada said:

Koje su razlike između ove nove Elite i Eve Online? Ovo što je Ajatolah opisivao mi dosta liči na neke ranije opise Eve koje sam čitao. Postoji li uopšte single player mod? 

Ne znam za Eve posto nisam igrao. Elite ima, donekle, single player. :) Delis timeline i univerzum sa svim ostalim igracima. Sve sto se desi ima, na ovaj ili onaj nacin, i posledice po tebe. Ako gomila igraca nagrne u neki sistem koji ima dobru rutu za trgovinu, brzo ce je isprazniti i nista nece ostati za tebe. Ako drugi igraci pumpaju neki sistem, on ce i u tvojoj igri da jaca. Tvoj je izbor da li ce to biti tvoj jedini kontakt sa drugima ili ces moci i da ih sretnes, bilo igrajuci u nekoj privatnoj grupi, bilo u full open igri. Ono sto je super stvar je da taj jedan save koji imas mozes slobodno da setas iz moda u mod. Ja, recimo, imam oko 100 sati u private group modu, a po 50 u single i open.

 

On 12/23/2017 at 1:27 AM, Mos said:

Kupih i ja Elitu. Ajatolaše i ostali dajte neke savete za sam start. :) Čoveče, drma me sentimentalnost posle 25 godina. :D

Ja sam pogresna adresa za savete. :D Juce su me ubili i, da li je bug u igri, da li sam ja prevideo checkbox, ne znam, tek respawn-ovao sam se sa osnovnom konfiguracijom broda. Nekih pola milijarde kredita u opremi, gomila modovanih komponenti, power specific opreme, sve u svemu jedno 50+ sati grind-a je otislo u vetar. Doduse, jeste bug, pita me "Are you sure?" kada kliknem na "Save and exit", a ne pita za ovako krupnu stvar. Najgore je sto sam Bogu iza nogu, daleko od svega, a nemam ni stitove, ni naoruzanje, niti mogucnosti da kupim ovde bilo sta od tih stvari. Otvorio sam ticket u Tech supportu i nadam se najboljem, ali plasim se da je to to.

 

Back on topic, zavisi od tvojih afiniteta, da li ces da istrazujes, trgujes, juris ucenjene glave... Ja sam krenuo odavde: https://eddb.io/trade/loops . Nadjes profitabilne rute u tvojoj blizini i lagano grind-ujes dok ne zaradis ozbiljniju lovu za ozbiljnije brodove. Do tada ces i sam videti kuda te srce vuce.

 

Jos par, meni jako korisnih, sajtova:

Baza svih brodova i opreme: https://coriolis.edcd.io/

Gomila korisnih podataka o svemu, moze i da se importuje sopstveni log pa da se prati napredak: https://inara.cz/galaxy/

Route planner: https://ed.miggy.org/routes/

Link to comment
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ayatollah

    22

  • teacher

    10

  • Tosha2EE

    7

  • Amos

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala! :)

 

Kao neko ko je igrao Eve nekih godinu dana mogu reći da igra, na prvu loptu, deluje dosta ozbiljnije. Odradio sam tutorial misije i dokovanje u stanicu je  bas old skul. Samo je falilo ‘Na lepom, plavom Dunavu’. :D 

Link to comment

I meni je bio problem prvi put (iako sam mislio da ce veci problem biti da potrefim ulazak u stanicu) pa sam skakutao stanici kao jo-jo :D Probaj da natempiras brod iznad landing pada i onda nekako da pratis onaj radar koji se promeni u mini prikaz broda i landing pad-a. 

Link to comment
On 12/22/2017 at 11:20 AM, Aleksandar88 said:

Elita na Steamu samo 6.5 e. Sta bi jos trebalo tu da se kupi da bi se igrala kompletna igra i ima li mesecna pretplata? Moze li se igrati na tastaturi ili treba i dzojstik za normalno igranje?

Kada kupiš igru, treba da kupiš i Season Pass za ovu sezonu, jer ti on daje pristup modulima koji su objavljeni ove godine. Može da se igra i bez toga, ali će ti onda nedostajati neki sadržaji, i biće ti znatno teže - nećeš imati pristup Inženjerima koji moduju opremu (i najlošije modovana oprema je mnogo bolja od vanila opreme), nećeš moći da slećeš na planete da skupljaš neophodni materijal za sintetisanje raznih potrepština (od municije do limpeta ili bustova za daljinu prilikom skokova - mnogo bitno kada istražuješ van Mehura), niti da slećeš na planetarne baze, nećeš moći da instaliraš Fighter Bay na velike brodove, napraviš svog avatara, itd.

 

Mesečne pretplate nema - kada kupiš najsvežiji season pass (za sada ima samo jedan - Horizons) imaš pristup celokupnom sadržaju igre u tom trenutku. Ideja je da ukupno postoji 7 ili 8 season pass-ova koji bi se izdavali u periodu od 7 ili 8 godina, kako Braben i ekipa budu nadograđivali igru i punili je novim sadržajem. Mnogo stvari bi trebalo do tada da bude ubačeno - sletanje na planete sa atmosferom, na kapitalne brodove, šetanje po svemirskim stanicama u prvom licu, fuel scoop sa gasnih džinova, desetine dodatnih vrsta brodova, itd. ali je ideja da se igra konzumira i postepeno evoluira dok se igra (potpuno suprotno od onoga što radi Chris Roberts sa Star Citizenom).

 

Može da se igra i bez džojstika, ali on MNOGO olakšava igranje, naročito u combatu (uostalom, i kupio sam džojstik zbog Elite). Ja sam vezao sve defanzivne i ofanzivne akcije za određenu dugmad na džojstiku (chaff, electronic countermeasure, heat sink, shield cell, promenu grupa naoružanja, promenu mete, pucanje primarnim i sekundarnim oružjem - imam ukupno 12 programibilnih tastera), rotaciju za X osu džojstika, strafe za Z osu i poniranje za Y osu, i to sada ide vrlo lagano. Imam čak i polugu za throttle, ali mi ona ne radi iz nekog razloga - da radi, bila bi pesma. Možeš ti to da radiš i na tastaturi, ali je sva prilika da će ti se prsti zapetljati u žaru akcije, dok istovremeno pokušavaš da ponireš i baciš chaff. Akcije koje se ne rade pod velikim pritiskom, npr. cargo scoop ili silent mode, sam ostavio na tastaturi, kao i pojedine koje su zgodnije (npr. manipulaciju distribucijom energije broda, koja je na kursorskim tasterima i vrlo je logična, ili bustovanje na Tab, koji je veliki taster na ivici tastature). Deluje komplikovano kada se ovako napiše, a suštinski je vrlo prosto + imaš i trening misije u osnovnom meniju, koje te tome nauče. Generalno, UI je vrlo, vrlo logičan i jednostavan, i trebaće ti pola sata da se navikneš.

Link to comment
On 12/22/2017 at 12:43 PM, Tosha2EE said:

Preporucio bih ti Season's pass jer sa njim dobijas sve apdejte zakljucno sa 2.4; Targoide, planetarna sletanja, inzenjere, itd. No, mozes i bez toga, pa posle dokupiti ako te igra ozbiljnije zainteresuje. 2.4 je poslednji update koji je ukljucen u prvi Season's pass, kada izadje sledeci update verovatno ce ici kao Season 3, pa ce se opet placati.

 

Sto se opreme tice, ja sam probao sa misem i tastaturom i odustao posle pola sata. Igraju ljudi, ali po meni neki dobar HOTAS je jako, jako pozeljan za ozbiljno igranje.

+1

 

Sledeći Season Pass bi trebao da ide u Q1 2018, a naredni nakon njega u Q4 2018.

Link to comment
On 12/22/2017 at 6:39 PM, bigvlada said:

Koje su razlike između ove nove Elite i Eve Online? Ovo što je Ajatolah opisivao mi dosta liči na neke ranije opise Eve koje sam čitao. Postoji li uopšte single player mod? 

Da, postoji Open Play (PvP) i Solo Play (PvE), gde u ovom drugom mogu da te napadaju samo AI botovi, dok u prvom mogu i živi igrači. Iz jednog u drugi može da se pređe u bilo kom trenutku, mislim čak i u sred letenja po svemiru (nisam proveravao, jer se logujem samo po stanicama ili na površinama planeta), ne postoje dedicated serveri za Open Play ili Solo Play. Ja ponekad svičujem u Solo Play, naročito kada istražujem i letim bez oružja i sa slabim štitom, jer se na pojedinim lokacijama (Plejade, Colonia, Saggitarius A) okupljaju gankeri koji jure nenaoružane explorere, i ne želim da npr. dva sata putovanja ruinira neka budala koja gankuje, a baš i ne bih da nosim oružje u exploring i tako sebi sjebem jump range.

 

Ja sam jako slabo igrao EVE Online (što mi je možda i najveći propust u igračkoj karijeri), tako da nisam merodavan za davanje neke ocene, ali mi se čini da je u EVE mnogo veći akcenat na igračkoj zajednici i njihovom udruživanju, a u Eliti na samom igraču i univerzumu. Možeš ti da praviš wingove i da se udružuješ u grupe (npr. Fuel Rats su odličan primer za to, grupa ludaka koja spašava brodove bez goriva po celoj galaksiji, juče su spasili lika koji se sa najdalje zvezde od Sunca u Mlečnom Putu uputio u intergalaktički prostor kako bi oborio rekord po udaljenosti od Sunca i ostao da lebdi bez goriva - ispostavilo se na kraju da se jedan od FR-ova koji ga je spašavao pozicionirao 50 metara dalje od Sunca od ovog koga su spašavali, pa je on sada rekorder - 50 metara više na 65,500 svetlosnih godina), ali ćeš najveći deo vremena biti lone wolf u borbi sa sobom i svemirom.

Link to comment
On 12/23/2017 at 1:27 AM, Mos said:

Kupih i ja Elitu. Ajatolaše i ostali dajte neke savete za sam start. :) Čoveče, drma me sentimentalnost posle 25 godina. :D

U početku batali exploring, mining, combat, bounty hunting i slično. Gledaj da što pre kupiš neki veći brod od početnog - Cobra Mk III ili Viper Mk IV bi mogli da ti budu prva stepenica, a konačni cilj za prvo vreme ASP Explorer (ne ASP Scout !!!), i do toga možeš da stigneš relativno brzo. Da bi to bezbolno uradio, izaberi dva-tri mirna High Security sistema duboko u Mehuru, blizu Sola, Achenara ili Aliotha (zavisi da li ćeš da juriš reputaciju u Federaciji, Imperiji ili Alijansi) na koje ne možeš da ideš odmah, po mogućnosti različitog tipa industrije i istih frakcija koji u njima obitavaju, odredi u svakom po jednu glavnu stanicu, i uzimaj u njima uglavnom kurirske misije do okolnih sistema, gde nosiš razne podatke/teret, itd, ili da dobaviš neku preko potrebnu robu za tu stanicu iz drugog sistema. Nemoj da radiš za nekog od tajkuna (ganjaće te protivnici), nemoj da švercuješ (nema nekih pravila kada te policija skenira, čak i ako si u silent modu sa masom isključenih uređaja), i nemoj da uzimaš combat/bounty hunting/package retrieval misije (često te čekaju jači AI protivnici koji te razveju). Vrlo brzo ćeš nabiti reputaciju sa tim frakcijama i supersilom u kojoj si, pa ćeš dobijati i plaćenije misije. Kada dosegneš do ASP X, okači Passenger Cabin na njega i počni da voziš non-VIP putnike na stanice koje su daleko od matične zvezde, jer te misije donose najviše para. Nakon toga ti savet više i neće biti potreban.

Link to comment
3 hours ago, Mos said:

Hvala! :)

 

Kao neko ko je igrao Eve nekih godinu dana mogu reći da igra, na prvu loptu, deluje dosta ozbiljnije. Odradio sam tutorial misije i dokovanje u stanicu je  bas old skul. Samo je falilo ‘Na lepom, plavom Dunavu’. :D 

Kupi Docking Computer, pa ti neće nedostajati...

Link to comment
2 hours ago, Mos said:

I meni je bio problem prvi put (iako sam mislio da ce veci problem biti da potrefim ulazak u stanicu) pa sam skakutao stanici kao jo-jo :D Probaj da natempiras brod iznad landing pada i onda nekako da pratis onaj radar koji se promeni u mini prikaz broda i landing pad-a. 

Mislim da je F na tastaturi za vertikalni thruster, ali je mnogo lakše da kupiš Docking Comp. (krajnje je jeftin, imaćeš za njega posle prve misije).

Link to comment

Kao neko ko je juče takođe pazario Elitu Opasnicu upućujem iskren igrački klimoglav i dižem jedan palac za sve ove savete iskusnih kosmonauta! 

Odavno sam meračio ovu Elitu pa da je igram u nekoj više kažual verziji, a još mi se i ceo taj njihov pristup i način razvoja dopadao (za razliku od one SC mafije :dry:)

 

Ja ću za početak lagano i bez 'season passa' da vidim kako ću se snaći - jer sam još i "advanced đojstick nesrećnik" tj. levak... ovaj moj mi je sav naopak za ovako zahtevnije naslove :unsure:

Link to comment

Ovo fino izgleda. Za dvadesetak evrica imas osnovnu igru + season pass (sa trenutnim popustom), dzabe.

Sada da nadjem nekoga, da izvrsim uplatu preko njega, posto nikada nisam imao funkcionalnu karticu za ovu svrhu (drzanje para u slamarici i tome slicno :sleep:).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...