Jump to content
IGNORED

letnje računanje vremena


kud u maglu Simoviću

  

97 members have voted

  1. 1. da li ste za ukidanje letnjeg računanja vremena?

    • da
      59
    • ne
      38


Recommended Posts

Ne ulazim u primenu zakona, već me zanima da li je zakonodavac predvideo veće plate za one koje rade po smenama (apropo pointkine priče o promeni računanja vremena i onih koji rade po smenama)

Link to comment

Na sve si obratio paznju sem na najvazniji deo mog posta - SVA SMENSKA ZANIMANJA KOJA SE OBAVLJAJU TAKO DA PODRAZUMEVAJU CESTE PROMENE BIORITMA ZAPOSLENOG PO LOGICI STVARI OBARAJU TVRDNJE TVOJIH LEKARA. Ili lekari worldwide ćutanjem ugrožavaju zdravlje svih tih ljudi decenijama unazad.

 

OK, da pokusam da odgovorim na ovo nekako. Postojanje smenskih zanimanja ne obara nijednu tvrdnju. Postoje i druga mnogo opasnija i nezdravija zanimanja pa ih niko ne zabranjuje i to ne zato sto lekari nista ne kazu povodom toga - ona postoje zato sto ima posla i postoje ljudi koji bi da rade taj posao cak i pored toga sto znaju za rizike. (Naravno, postoje i ona zanimanja koja su stavljena van zakona ali izmedju je siva zona.) Stavise, koliko ja znam cesto se ukazuje na problematicnost konstantnog menjanja bioritma sto se tice zdravlja, ne postoji nikakvo worldwide cutanje.

Edited by Meazza
Link to comment

Nikakvo ucitavanje. Prosto ti ne znas sta smeta desetinama hiljada ljudi jer cute i trpe. Cutali su i trpeli kad su imali mnogo gore uslove zivota, pa tako i sad. Sta je tu lupetanje i ucitavanje ja stvarno ne znam.

 

Ćutanje, trpljenje i osamnaestčastovno radno vreme (!!) ti spominješ (učitavaš) a ne ja.

 

Smenski rad, noćna dežurstva i putavanja između vremenskih zona su neminovnost, potreba. Nije zdravo, nije prijatno, ali živi se sa tim. Ništa od toga neće i ne može biti ukinuto zato što nije u skladu sa bioritmom. Sada odjednom pomeranje sata dva puta godišnje ispade tragedija. Eto šta sam rekao, a ti iz ovoga zaključuj šta hoćeš pa "debunkuj".

Link to comment

Ćutanje, trpljenje i osamnaestčastovno radno vreme (!!) ti spominješ (učitavaš) a ne ja.

 

Smenski rad, noćna dežurstva i putavanja između vremenskih zona su neminovnost, potreba. Nije zdravo, nije prijatno, ali živi se sa tim. Ništa od toga neće i ne može biti ukinuto zato što nije u skladu sa bioritmom. Sada odjednom pomeranje sata dva puta godišnje ispade tragedija. Eto šta sam rekao, a ti iz ovoga zaključuj šta hoćeš pa "debunkuj".

 

Nije nikakva tragedija nego jedna od malih stvari koje se mogu ispraviti u korist svih. To sto postoje druge, mnogo gore stvari koje se nikada nece resiti ne znaci bas nista. Da su ljudi uvek razmisljali na takav nacin nikad nikakvog progresa ne bi bilo.

Link to comment

Smenski rad, noćna dežurstva i putavanja između vremenskih zona su neminovnost, potreba. Nije zdravo, nije prijatno, ali živi se sa tim. Ništa od toga neće i ne može biti ukinuto zato što nije u skladu sa bioritmom. Sada odjednom pomeranje sata dva puta godišnje ispade tragedija. Eto šta sam rekao, a ti iz ovoga zaključuj šta hoćeš pa "debunkuj".

 

Niko ne kaže da je pomeranja sata tragedija, prosto divanimo o aktuelnoj temi.

S druge strane. zašto se ne bi ukinula (ionako veštački uvedena) praksa promene vremena, ako se  se utvrdi da nikakve korist od nje nema, samo štete (zbog promene bioritma radnog čoveka)?

Zašto uopše i vrše tu promenu vremena?

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Hmm... Nisam skoro radila popodnevne i noćne smene (od 2010. godine). Kad sam bila zaposlena u Meku davno znam da mi se radni sat nakon 22h plaćao skuplje, ali treba proveriti šta kažu zakoni sada.

 

Edit. Dakle, noćni rad se plaćao više... meni je u glavi cifra od 30% više, ali to je stvarno bilo baš davno i nisam skroz sigurna u procenat.

Plaća se skuplje ako ugovorom o radu nije već uključen u osnovicu - 26% više.

 

Rad od 22,00 do 6,00

Link to comment

Postojanje smenskih zanimanja ne obara nijednu tvrdnju.

Htela sam da kažem da je smenski rad povod za mnogo hitnije i oštrije reagovanje i povlačenje poteza od letnjeg računanja vremena, ukoliko dokazano narušavanje zdravlja zbog promene bioritma postoji, jer je on (smenski rad) drastičniji i čest primer.

 

Što se tiče drugih, opasnih zanimanja i rizika - i tu imam konkretan primer pogrešnog razumevanja stvari za moju struku (tj. rad u zoni jonizujućeg zračenja), ali to debelo izlazi izvan okvira ove teme.

 

I, da zaključim - sve i da se ukine letnje računanje vremena vraćamo se na to da je ovo, zimsko vreme, ono pravo. Vekovima, milenijumima je bilo pravo.

 

EDIT. Hamlete, hvala ti za tačne informacije

Edited by pt 2.0
Link to comment

^zakon o radu se u srpskog privatnika kači mačku o rep jer podrazumeva samo obaveze zaposlenog, ne i prava.

Dok ne dobije otkaz pa onda tuži. Onda poslodavac plaća. Npr neplaćen prekovremeni u poslednje trigodine ako može da se dokaže

Link to comment

Htela sam da kažem da je smenski rad povod za mnogo hitnije i oštrije reagovanje i povlačenje poteza od letnjeg računanja vremena, ukoliko dokazano narušavanje zdravlja zbog promene bioritma postoji, jer je on (smenski rad) drastičniji i čest primer.

 

Pa kao sto sam vec odgovorio Friletu: sto se tice jednog ne mozes nista da uradis, ali sto se tice drugog moze se napraviti neki pomak. Baby steps. Ali ti to nisi bas tako rekla, zaista si dovela u pitanje tvrdnje lekara.

 

 

 

I, da zaključim - sve i da se ukine letnje računanje vremena vraćamo se na to da je ovo, zimsko vreme, ono pravo. Vekovima, milenijumima je bilo pravo.

 

To je sad druga tema i tu ce, verujem, polovina nas imati drugacije vidjenje od druge polovine vec prema svom bioritmu.

Link to comment

Pa kao sto sam vec odgovorio Friletu: sto se tice jednog ne mozes nista da uradis, ali sto se tice drugog moze se napraviti neki pomak. Baby steps. Ali ti to nisi bas tako rekla, zaista si dovela u pitanje tvrdnje lekara.

 

 

 

To je sad druga tema i tu ce, verujem, polovina nas imati drugacije vidjenje od druge polovine vec prema svom bioritmu.

Tacno! Meni smeta ako se sat ne pomera, unervozim se nekako vec od sredine oktobra, organizam trazi da se pomera sat unazad. Isto mi se desava u martu.

Link to comment

dobro, gde su te jebene tvrdnje lekara? pisalo u kuriru?
i kakvo sad drugačije viđenje, ako se ukida vraća se na kako je bilo. inače zahtevam da sunce više ne izlazi pre devet. takvo je moje viđenje :fantom:

Link to comment

dobro, gde su te jebene tvrdnje lekara? pisalo u kuriru?

 

Ne verujem da postoje novine koje nisu objavile nesto na tu temu. Naravno, moguce je da je u pitanju senzacionalizam, ali ponavljam, teret dokazivanja je na suprotnoj strani.

 

Link to comment

A jesam li ja doktor pa da mene pitas za tacnu formulaciju stetnih efekata? Na prvu loptu mogu da kazem - povecan broj hitnih slucajeva na "crni ponedeljak", taj podatak sam cuo u vise navrata, ali zaista nemam podatke niti ih mogu imati.

 

U jebote, crni ponedeljak. :lolol:

 

Da l' da se uvede kao neradan dan, nego ne znam šta bi smo onda sa crnim utorkom, crnom sredom i ostalim danima u kojima ljudi izvoljevaju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...