Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

A da, opet ona ista tema kako su nas bombardovali i prekinuli u poljskim radovima. Kad jednom utuvite sebi u glavu da su za bombardovanje krivi i Srbija i NATO i da svako ima svoj deo odgovornosti za nj manje će vam mržnje plivati kroz krvtok. Odjavljujem se. 

 

+1

Link to comment

Btw, moja prognoza je da nece uspeti da se otcepe. Spanija je ne samo u EU i NATO (pre neki dan poslali dodatne vojnike u mislim Letoniju), nego cela medjunarodna prica im ne ide na ruku. Trump juce samo o suverenitetu, ne o ljudskim pravima tj nista o tome, Nemci ne smeju to da cackaju, Francuzi imaju Korziku...verovatno ce ih pohapsiti ko zeceve, samo ce problem nastaviti da tinja u nedogled. 

Jeli, 'leba ti, kako miris ova dva bolda?  :fantom:

 

Ili si ono, bas na liniji nacina razmisljanja tipicnog modernog EUropskog politicara birokrate?

Link to comment

Ma daj bre, mani bombardovanje, ko je kriv i hvatanje na savest i imputiranje mrznje prema bilo kome, sa sve teoretiziranjem o ustavu iz 74, istorijskim krivicama, zaduzenjima i razduzenjima: postaje jasno kao dan da je jednom pripusteni nacionalizam otrov koji se siri i da Evropa tek ima da se suoci s tim.

I da je sama, svojim postupcima, najvise tome doprinela, pristajuci na menjanje granica, njihovo tumacenje onako kako kome odgovara i ubedjenjem da se to moze da desi samo tamo negde u balkanskim divljinama.

Nisu imuni, nije niko, a posao politicara je bio - i onda i sada - da o tome povedu racuna, a ne da zmure nad mahanjem zna se vec kakvim, kojim i cijim relikvijama.

Ne valja ti hronologija - nacionalizam, Milosevica, Tudjmana, Karadzica itd nisu pustili sa lanca ovi sa Zapada nego je to bilo popularno i kod naroda a i u partiji malo ranije... Ali, da ne duzimo, ko onako istorijski, ekonomski, socijalno, i ljudski izgubi pre svega svojom krivicom - ima pravo da se ljuti.

Link to comment

Pa ne citam samo srspke forume, nego i neke druge, na kojima pisu ljudi iz raznih zemalja. Ali samo ovde citam komentare tipa - ahaha, tako im i treba, nek se sve razbije, ko im jebe mater, biće skoro propat sveta i nek bude nije šteta i tako dalje i tome slicno. I to sve na konto zemlje koja na primer ni Kosovo nije priznala i generalno je prijateljska prema Srbiji. 

 

Nije sve tako jednodimenzionalno, evo ja sam na primer za očuvanje teritorijalne celovitosti Španije i istovremeno za nezavisnost Škotske. 

Link to comment

A da, opet ona ista tema kako su nas bombardovali i prekinuli u poljskim radovima. Kad jednom utuvite sebi u glavu da su za bombardovanje krivi i Srbija i NATO i da svako ima svoj deo odgovornosti za nj manje će vam mržnje plivati kroz krvtok. Odjavljujem se. 

nemoj tako brzo da se odjavljujes. interesuje me gde se nalazi ta linija koja oznacava prelazak iz "svako gleda svoje interese" u "oni su nam prijatelji"

Link to comment

Nije sve tako jednodimenzionalno, evo ja sam na primer za očuvanje teritorijalne celovitosti Španije i istovremeno za nezavisnost Škotske. 

Da, ovde ima toliko dimenzija, da bi se i R2D2 zaljubio u tebe.

Link to comment

Ne valja ti hronologija - nacionalizam, Milosevica, Tudjmana, Karadzica itd nisu pustili sa lanca ovi sa Zapada nego je to bilo popularno i kod naroda a i u partiji malo ranije... Ali, da ne duzimo, ko onako istorijski, ekonomski, socijalno, i ljudski izgubi pre svega svojom krivicom - ima pravo da se ljuti.

Jes vala, sve je tako kao sto kazes, a zapadni, demokratski nacionalizmi su fini, na note, oni kake Nutelu i piske Fantu... :fantom:

A vidim da se Katalonija sukobljava sa centrom oko vise ili manje demokratije, a ne oko toga ko je ko, ko cije pare trosi, ko radi, a ko se gradi.

Sa sve republickim lokalnim elitama koje su ulucile priliku da vise ne budu regionalne, nego centralne, glavne: Karadzici, Milosevici i Tudjmani nisu samo ovdasnji specijalitet, oni se razmnozavaju prostom deobom ima ih na sve strane, uostalom prilika cini lopova, samo sto se to ne uci tamo gde se ti napajas znanjimatm.

 

A to sto si dosao ovde da seiris i prosipas frazetine o ljutnjamatm - tvoj problem, samo nastavi.

Link to comment

Jes vala, sve je tako kao sto kazes, a zapadni, demokratski nacionalizmi su fini, na note, oni kake Nutelu i piske Fantu... :fantom:

A vidim da se Katalonija sukobljava sa centrom oko vise ili manje demokratije, a ne oko toga ko je ko, ko cije pare trosi, ko radi, a ko se gradi.

Sa sve republickim lokalnim elitama koje su ulucile priliku da vise ne budu regionalne, nego centralne, glavne: Karadzici, Milosevici i Tudjmani nisu samo ovdasnji specijalitet, oni se razmnozavaju prostom deobom ima ih na sve strane, uostalom prilika cini lopova, samo sto se to ne uci tamo gde se ti napajas znanjimatm.

 

A to sto si dosao ovde da seiris i prosipas frazetine o ljutnjamatm - tvoj problem, samo nastavi.

Za Katalonce i Spance cemo videti koliko su pametni, a ako hoces da ucis gledaj kako su to odradili Britanci i Skoti, a bili i neki Cesi i Slovaci, itd. Nisu svi ispali onakve budale bez obzira kakvoj katastrofi se vec ti nadas... Ima ohohoj zemalja gde i nacionalisti, i socijalisti, i soc demi ili liberali zive sasvim mirno zajedno...

Link to comment

Za Katalonce i Spance cemo videti koliko su pametni, a ako hoces da ucis gledaj kako su to odradili Britanci i Skoti, a bili i neki Cesi i Slovaci, itd. Nisu svi ispali onakve budale bez obzira kakvoj katastrofi se vec ti nadas... Ima ohohoj zemalja gde i nacionalisti, i socijalisti, i soc demi ili liberali zive sasvim mirno zajedno...

Samo govnar poput tebe moze da nekom pripise 'nadanje katastrofi'  :puke:

Odjebi bre.

Link to comment

Lepo sam jednom napisao (izvinjavam se što samog sebe citiram): da se vanzemaljci iskrcaju na zemlju sa ciljem da je porobe ili unište, Srbi bi natpolovičnom većinom navijali za vanzemaljce.

 

Не бих се сложио са овом твојом тврдњом. Није то само одлика натполовичне већине Срба. Довољно је погледати портале на простору бивше државе да те се демантује. Даље, никоме не бих пожелио да му се домовина распадне и нестане као што се то десило са мојом. А иначе је најбоље што се тиче мјешања у туђе проблеме, да свако гледа своја посла. Edited by Simon
Link to comment

Nije sve tako jednodimenzionalno, evo ja sam na primer za očuvanje teritorijalne celovitosti Španije i istovremeno za nezavisnost Škotske. 

 

To je konsekventno. Mislim, generalno lakše komuniciram sa jasnim desničarima nego sa nacionalno osvešćenim levim "anti-imperijalistima". Bar se zna o čemu se priča. Od onoga počne da me jako boli glava. 

Link to comment

Novce treba da rese onako kako su resili to pitanje sa Baskijom i to je to. 

 

Ne mislim samo na to. Katalonija ce, okreni-obrni sa bilo kakvom autonomijom, morati neku lovu da salje u Madrid. I dok je najbogatija regija u zemlji, i narocito dok traje ekonomska kriza, bice to pitanje "di su nasi novci?"

 

Ako imas nezaposlenost medju mladima od 50% (!), naravno da ce masa tih mladih da bude privucena pricom kako ce nezavisnost resiti stvari jer ce onda u Kataloniji ostajati novac koji sada izdrzava tamo neke lenje Andaluzane, i parazitsku klasu politicara i birokrata u Madridu. Zato mislim da se Madrid plasi referenduma. I iz istog razloga Vestminster nece dati SNPu drugi referendum u Skotskoj u sledecih 5 godina pa makar oni dobijali 90% glasova na izborima.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...