Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

27 minutes ago, Kampokei said:

Upravo sam na Aznara i mislio. I dalje mi nije jasno kako oni Cs uspevaju (a uspevaju) da prodaju tu pricu o sebi kao o predstavnicima nekog treceg puta, spanske verzije Makrona, a mentor im jedna od najmracnijih figura postfrankisticke Spanije.

 

Pa jedan razlog verovatno leži i u tome što su strukture ekonomske i političke moći u Španiji prilično neokrnjene u dužem vremenskom periodu. A veze Aznara sa tim strukturama su dobre.

 

Drugi razlog je to što dobar deo glasača vidi Kaudilja, ako ne kao istinskog vođu, onda kao solidnog državnika (slično kao Tito kod nas). Tako da i oni nemaju problem da daju glas nekome iako znaju da je blizak sa nekim ko možda ima malo problematične stavove.

 

Na kraju, Aznar je imao popularnost, ali je uradio nekoliko loših poteza u vezi sa bombaškim napadom u Madridu 2004. To je platio gubitkom izbora. On sada sebe vidi u nešto promenjenoj poziciji, kao nekoga ko će uticati da se Španija u novim okolnostima pozicionira kao važna država EU i kao država sposobna da reši sopstvene probleme. Jer ovo sa Rahojem je zaista mrcvarenje.

Link to comment
5 hours ago, bigvlada said:

Bojane, svaka čast za post, tj. način prezentovanja tamošnje lokalne politike. 

Bojan je kralj ovog topika i svaka cast jos jednom, prosecan Spanac bi ga vec castio sa 'hijo de puta' :) ne bi mu se svidelo njegovo vidjenje stvari po pitanju Katalunje, pre svega.

 

Btw, Rivera ima kudikamo najslabiji  intelektualni i retoricki rejting od svih lidera na sceni ali mu se mora priznati da je vrlo snalazljiv politikantski plivac. Uzda se pre svega na slabo poliicko pamcenje biraca i tacno zna kom birackom telu se obraca, ne mareci previse na sopstveni i obraz stranka, na cijem je celu.

Link to comment
22 hours ago, Majo said:

Bojan je kralj ovog topika i svaka cast jos jednom, prosecan Spanac bi ga vec castio sa 'hijo de puta' :) ne bi mu se svidelo njegovo vidjenje stvari po pitanju Katalunje, pre svega.

 

 

Hvala ti Majo. Ja isto tako volim da pročitam tvoj i kampokeijev input. Ipak je iskustvo iz svakodnevnog života nezamenljivo po pitanju uvida u stvari.

 

Baš prekjuče, na slavi, razgovaram sa jednim prijateljem koji je veći deo svog života proveo u Španiji. Kaže kada je 81. došao u Andaluziju prodavnice su ličile na skladište Crvenog krsta. Dosta robe se prodavalo na meru. Recimo, uzmeš 100g šećera i to ti uviju u neki papir. Sve je bilo jeftino. Ljudi su imali običaj da podele sa tobom kada im dođeš u kuću, ali su isto tako smatrali da mogu da ti uzmu (ukradu) neku stvar koju su videli kod tebe. Čekaj, rekoh - to znači da je bolje bilo u Jugoslaviji tada. On, budući da je Britanac i da nije bio kod nas do skoro, ipak smatra da je tada kod nas bilo sigurno bolje. Pominjao je on meni i ranije neke detalje, gde je ispadalo da smo mi cveće u odnosu na Špance. Iako čovek ne praktikuje i ne podnosi političku korektnost, ja sam ipak sve do skora ostavljao malu rezervu da baš ne želi i nas tako da ocrni jer ipak sada živi ovde. Ali sada mi nekako deluje da stvar stoji baš onako kako mi je predstavio. Ja sam mu objasnio da i kod nas postoji raširena i duboko ukorenjena korupcija koja se vuče iz nekih ranijih epoha. Za diktatore je to jedan od  idealnih mehanizama držanja vlasti. Treba samo svakome nešto obezbediti. Neko će uzeti toalet papir, neko sijalicu, neko alat, neko mašinu, neko građevinski materijal, neko gorivo, neko procenat, neko će namestiti posao itd. Naravno, poenta je u tome da se u svakom momentu tom nekom može oduzeti ta mogućnost-privilegija. Zakon tu ne igra neku bitniju ulogu, čak je i u funkciji tog mehanizma. Manje-više ga svi krše, ali se može zaglaviti u zatvoru što si kupio sto maraka ako si se nekome moćnijem zamerio. U takvom okruženju se često meša šta je socijalna politika a šta krađa. Generalno, tu se ne može jasno povući linija iza koje se nešto smatra za krađu.

Link to comment
On 1/22/2018 at 12:36 AM, Kampokei said:

Slazem se glede percepcije kaudilja. I ne cudi me da Aznarovi puleni budu najjaca stranka u Spaniji, ali u Kataloniji, to vec da.

 

To da. Zanimljivo je recimo, da Katalonci izrazito drugačije glasaju na generalnim izborima u odnosu na regionalne izbore. Recimo, na izborima za Kortese 2016. u Kataloniji je najviše glasova uzela koalicija oko Podemosa. Tek onda je išao ERC, zatim PSC, pa CDC (PDeCat), PP i Cs. Godinu dana pre toga, na izborima za katalonski parlament koalicija JxSi (ERC+PDeCat) su uzeli preko 1,6 miliona glasova. Po tome grubo ispada da je polovina glasača koja je 2016. na izborima za Kortese glasala za Podemos, na regionalnim izborima dala glas indepe listama/partijama, 2015. ali i 2017.

 

Tačno je da je sada Cs prošao jako dobro. To je valjda, pored ovog generalnog trenda rasta popularnosti stranke i prelivanja glasova od PP, polarizacije oko nezavisnosti i rezultat rada tog Cs ogranka za Kataloniju.

 

Mislim, tokom dvehiljaditih Convergencia je glasala za Aznara za premijera, dok je ERC glasao za Zapatera. Tad je to bilo po nekoj ideološkoj liniji. Glavni raskol Madrida sa katalonskim partijama je nastao 2010. posle odluke Ustavnog suda. Od tada se zakuvavalo a neki kanali za komunikaciju su se sve više zatvarali. Evo, sad imamo da je Rahoj odbio da se sastane sa novim predsedavajućim katalonskog parlamenta Torrentom, iako ovaj nije pod nekom istragom i legalno je izabran.

Link to comment

Gledao sam malo sad Pućdemonov nastup u Kopenhagenu. Lepo je dočekan. Na početku je održao neki govor sa opštim mestima. Mislio sam da će biti veoma dosadno sve, ali kasnije se malo podigla tenzija. Marlene Wind je krenula sa pitanjima i kako je odmicala postajala je sve oštrija prema Pućdemonu. Na kraju čak i provokativna. Ona je inače ekspert za oblast odnosa prava i politike u EU. Ima i neki rad u kome tvrdi da Brexit neće voditi ka slabljenju  i raspadu EU, već upravo suprotno.

 



Why the British Conception of Sovereignty Was the Main Reason for Brexit – And Why the British ‘Leave-Vote’ May End Up Saving rather than Undermining the EU

Marlene Wind
CSF-SSSUP Working Paper No 3/2017

Doomsdays preachers suggested that Brexit and Trump would mean the end of the liberal world order as we know it and thus the end of the EU. The research presented here suggests the opposite. Not only have Europeans turned their back to populism by voting yes to reforms and pro-EU-parties and governments in different member states over the past months, but Brexit and Trump also seems to have given a complete new momentum to the European project. This article demonstrates why Brexit cannot be generalized to the rest of the continent but is the result of a complicated and special British conception of what it means to be a sovereign state in the 21st century. Moreover and paradoxically, surveys show that the greatest fear among Europeans today is not more European integration but right wing populism and European Disunion.

 

U svakom slučaju Pućdemon se pokazao kao dobro pripremljen za ovakve debate. Poznato je da lošije govori engleski, ali se ipak dobro snašao. Moj utisak je da mu je i govor tela bio dobar. Umeo je i skromno da se drži, ali i da gestikulacijom i kretanjem unapred naglasi i podupre svoje stavove. Pitanja su zaista bila dobro pripremljena i išla u detalje koji nisu povoljni za stvar koju zastupa. On je tu dobro shvatio da bi ga vraćanje na opšta mesta koštalo pa se trudio da odgovori konkretnije.

 

El Pais je već objavio tekst i video sa delom u kome se može čuti kompletno izlaganje Marlene Wind, ali ne i kompletan odgovor Pućdemona.

Kompletan snimak ima na strani Univerziteta u Kopenhagenu

 

 

Link to comment

Videh da ga je ova pitala zasto su mu toliko vazni principi koji bi Evropu rastocili na 200 etnickih cistih drzavica. Pitanje mozda i na mestu, ali i malo licemerno imajuc u vidu da je njena vlastita zemlja (kao i sve nordijske, osim Finske) do pre dolaska imigranata (koje svakako ima i Katalonija, zapravo jos i vise) bila par excellance primer etnicki ciste zemlje.

Link to comment
14 minutes ago, Kampokei said:

Videh da ga je ova pitala zasto su mu toliko vazni principi koji bi Evropu rastocili na 200 etnickih cistih drzavica. Pitanje mozda i na mestu, ali i malo licemerno imajuc u vidu da je njena vlastita zemlja (kao i sve nordijske, osim Finske) do pre dolaska imigranata (koje svakako ima i Katalonija, zapravo jos i vise) bila par excellance primer etnicki ciste zemlje.

 

+1

 

Pritom, Katalonija ne bi bila ,,etnički čista" u tom smislu. Bolje da je pitala - zašto želite 200 regionalnih državica u Evropi, bez spominjanja etničke čistoće.

 

Ovako je mogao da odgovori - a što vi niste više u Kalmarskoj uniji ako mislite da je to tako super? Doduše, tu su uglavnom Danci ti bili koji su hteli da drže Norvešku i Island pod svojom šapom, tako da, možda ga ova pita to iz te perspektive :D 

Link to comment

Pa da. Pominjala je i opasnost od balkanizacije, iako se u toku toga ogradila da je kao u tom momentu za Jugoslaviju bilo najbolje rešenje da se raspadne, što je samo po sebi suprotno od onoga što sada zastupa. Pućdemon je to vrlo lako poklopio. Marlene Wind je tipičan primer evropskog intelektualca, malo povezanog sa EU birokratijom, koji pokušava da stoji kao poslednja linija odbrane EU u ideološkom smislu, dok im se tlo neumitno izmiče. Čak je i Pućdemon to primetio i rekao nešto u smislu - vi morate da nam kažete da li će EU biti samo zajednica država ili nešto više od toga. Jer pitanje je da li ljudi kao što je Marlene Wind uopšte veruju u sve što govore.

 

Možda to najbolje pokazuje i ovaj snimak razgovora koji je vodila nakon završetka skupa na Univerzitetu.

 

 

 

Očigledno je da je Wind tražila da se ovaj snimak ukloni, jer ceo ovaj razgovor je objavio portal VilaWeb. Tamo je prvobitno stajao snimak, ali je kasnije uklonjen.

 

Zanimljivo je da je odala priznanje Pućdemonu u smislu da je očekivala lošije odgovore

 

Quote

 


You were very harsh and direct, which I loved. What did you think of Puigdemont’s answers?



—I know from the start that he probably wouldn’t answer my questions. I thought his answers weren’t so good and perhaps he was not keen to reply. He was better than I expected: he was calm, taking notes and trying to reply. But, for instance, when I asked him about Putin I wasn’t asking about his influence on him and his people, but about the instability, the destabilisation of Europe, the break-up of nation states and what consequences that might bring … That was the point of my question because it’s something I’m very afraid of, like many other people. I think he dodged that question …
 

 

Evo i ovog dela sa video zapisa

Quote

 


Yet Denmark recognises the right of its regions [Faroe and Greenland] to self-determination and Spain doesn’t.
—Because they are very poor and we don’t mind. Sorry! I shouldn’t have said that. That’s something we do not obsess over. If they want to be independent, let them be.
 

 

 

I evo cele suštine tih EU argumenata

Quote

 


Then why do you obsess about nations not splitting up?
—Well, those regions are not going to leave. Nobody believes they will. They get a lot of money from us.
 

 

 

Edited by Bojan
Link to comment
28 minutes ago, Bojan said:

Then why do you obsess about nations not splitting up?
—Well, those regions are not going to leave. Nobody believes they will. They get a lot of money from us.

Hehe, ne bi se iznenadio da za par godina traže nezavisnost.Po pravilu kad ovakvi mediokriteti puni sebe krenu da nešto tvrde - realnost im se popiša u usta i isere proliv u facu :D

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...