Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

2 minutes ago, Majo said:

Zabole muslimane za grbove, bela zastava sa crvenim krstom je za njih krstaski rat.

 

I opet...pa šta?

 

Je l' treba menjati zastavu Barselone zbog toga, ili Engleske?

 

Mislim mogu ja da kažem - zastava sa zvezdom i polumesecom za mene je džihad, nek neko javi da jedno 10 većinsko muslimanskih država promeni svoje zastave?

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

 

I opet...pa šta?

 

Je l' treba menjati zastavu Barselone zbog toga, ili Engleske?

 

Mislim mogu ja da kažem - zastava sa zvezdom i polumesecom za mene je džihad, nek neko javi da jedno 10 većinsko muslimanskih država promeni svoje zastave?

Ajde ajde, poredis Englesku i izmisljenu teritoriju za dnevno politicke svrhe, pogotovo kad znaju tacno za veliki procenat muslimanskog zivlja. Cirkuzanti.

Link to comment

Ne mislim da je iko imao muslimansko življe na umu. Prvo, ,,Tabarnija" je sprdnja, satira, koliko sam shvatio. Drugo, zastava je sasvim logično izvedena na osnovu zastave Barselone. Samo su ,,zatalasane" katalonske štrafte na njoj. Učitavati u to nekakav anti-muslimanski stav ili uopšte razmišljati o tome kako će muslimanska manjina u Barseloni i okolini na to da reaguje je zaista neozbiljno

 

edit: nisu zatalasane katalonske štrafte nego one dolaze sa zastave Taragone.

 

Pošto je ,,Tabarnija" = Taragona + Barselona, logično da je zastava sastavljena od elementa postojećih zastava ta dva grada. Drugim rečima, ništa ,,kontroverzno" ne postoji na toj zastavi. To je kao da kažemo da hoćemo da pravimo, lupam, uniju Novog sada i Beograda i napravimo zastavu koja kombinuje dve postojeće gradske zastave, novosadske i beogradske.

Edited by hazard
Link to comment
1 hour ago, hazard said:

Ne mislim da je iko imao muslimansko življe na umu. Prvo, ,,Tabarnija" je sprdnja, satira, koliko sam shvatio. Drugo, zastava je sasvim logično izvedena na osnovu zastave Barselone. Samo su ,,zatalasane" katalonske štrafte na njoj. Učitavati u to nekakav anti-muslimanski stav ili uopšte razmišljati o tome kako će muslimanska manjina u Barseloni i okolini na to da reaguje je zaista neozbiljno

 

edit: nisu zatalasane katalonske štrafte nego one dolaze sa zastave Taragone.

 

Pošto je ,,Tabarnija" = Taragona + Barselona, logično da je zastava sastavljena od elementa postojećih zastava ta dva grada. Drugim rečima, ništa ,,kontroverzno" ne postoji na toj zastavi. To je kao da kažemo da hoćemo da pravimo, lupam, uniju Novog sada i Beograda i napravimo zastavu koja kombinuje dve postojeće gradske zastave, novosadske i beogradske.

Mislim da se ne razumemo. Spanija ima toliko grbova i zastava, koje cak ni zitelji tih podrucja ne poznaju, niti ih zanima u krajnjem slucaju. (Na polaganju ispita za spansko drzavljanstvo, jedno od dva pitanja, koje nisam znao je bilo kako izgleda zastava Fuerteventure) Nigde tu zastavu ne mozes da vidis, osim kanarijske i spanske, mozda u sudu jebem li ga. Takav je slucaj i sa zastavama Barselone i Taragone.

Ovo sad, kao sprdacina svoje vrste i marifetluk, koji je orkestriran sa vrha idiotske vlasti, ima samo jedan cilj - dalje produbljavanje krize i zahvatanje svih slojeva stanovnistva, bez ikakvog razmisljanja o posledicama. Faktografske price su ovde najmanje bitne i nemaju mesto u ovoj splacini. 

Moje razmisljanje bi bilo neozbiljno, kad bi ta izmisljena zastava zauzimala mesto, koje zauzimaju i ostale zastave a ne da ih hiperstancuju ko kineske plasticne gluposti. Koja poruka se salje? istorijska, tradicionalna, religijska, tante za kukuriku??? Ja garantujem da  ce muslimansko stanovnistvo u tim zastavama videti da nisu dobrodosli na toj teritoriji, zivi bili pa videli. iz sprdnje i gluposti u jos veci problem. Ko ih jebe, uostalom.

Link to comment

Mislim da podcenjuješ muslimansko imigrantsko stanovništvo, da su im zastave toliko bitne, ne bi hrlili u ogromnim brojevima u države sa krstaškim i sličnim krstačama na svojim zastavama, npr. Englesku, Dansku, Švedsku i slično.

 

Inače gradska zastava Barselone, povelika, vijori se sa gradske skupštine (imaš na netu slika koliko hoćeš), a sudeći po fotkama, i na par drugih mesta. A detalj sa crvenim krstom na beloj pozadini je na grbu FCB, i muslimani širom sveta (ne samo u Španiji), ga bez problema nose. Mislim da kada ga vide pre pomisle na Mesija nego na krstaše...a garantujem ti da je ti za jedno bar 70% muslimana u celom svetu prva asocijacija na crveni krst na beloj pozadini ,,Engleska" jer sam siguran da više gledaju fudbal nego što razmišljaju o krstaškim ratovima...

Link to comment
9 minutes ago, hazard said:

Mislim da podcenjuješ muslimansko imigrantsko stanovništvo, da su im zastave toliko bitne, ne bi hrlili u ogromnim brojevima u države sa krstaškim i sličnim krstačama na svojim zastavama, npr. Englesku, Dansku, Švedsku i slično.

 

Inače gradska zastava Barselone, povelika, vijori se sa gradske skupštine (imaš na netu slika koliko hoćeš), a sudeći po fotkama, i na par drugih mesta. A detalj sa crvenim krstom na beloj pozadini je na grbu FCB, i muslimani širom sveta (ne samo u Španiji), ga bez problema nose. Mislim da kada ga vide pre pomisle na Mesija nego na krstaše...a garantujem ti da je ti za jedno bar 70% muslimana u celom svetu prva asocijacija na crveni krst na beloj pozadini ,,Engleska" jer sam siguran da više gledaju fudbal nego što razmišljaju o krstaškim ratovima...

Nije za poredjenje, ali kakogod, ja navijam da si ti u pravu.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Održana je konstitutivna sednica katalonskog parlamenta 17. januara i za predsednika parlamenta izabran je Roger Torrent iz ERC. U danima pre sednice bilo je polemike da li će poslanici sa indepe lista ERC i JxCat koji su u zatvoru i egzilu moći da glasaju. Na kraju je sud protumačio da ovi što su u zatvoru mogu da glasaju, te je tako Torrent dobio 65 glasova, naspram kandidata Cs koji je dobio 56 glasova. Poslanici En Comu (8) nisu dali glas nijednom kanditatu, a zanimljivo je da je i jedan poslanik iz unionističkog bloka takođe bio suzdržan.

 

Torrent je održao dosta odlučan govor, ali još uvek ne otkriva konkretne poteze indepe bloka. Sledeći korak bi bio izbor novog (starog?) predsednika Generalitata za šta je jedini predloženi kandidat Pućdemon. S obzirom da je on u egzilu ideja je da se on postavi za predsednika i vodi vladu iz Brisela. Pravna služba katalonskog parlamenta je pozvana da da mišljenje o ovoj mogućnosti. Međutim, španske vlasti odbacuju ovakvu mogućnost i najverovatnije bi u slučaju proglašenja Pućdemona za predsednika na daljinu nastavili sa prinudnom upravom (primenom člana 155). Novi predsednik parlamenta Torrent se nije eksplicitno izrazio da li će on i poslanici ERC glasati za Pućdemona, već će to odlučiti nakon debate. Ovo naravno znači da se prati situacija i da se protivniku ne otkrivaju potezi unapred.

 

U tom kontekstu su zanimljive i aktivnosti koje se odvijaju na raznim nivoima. Sam Pućdemon je uspeo sebi da zadrži prostor za inicijativu, s obzirom da je u oktobru bio na putu da bude jednokratno upotrebljen za proglašenje fiktivne nezavisnosti. Odlazak u egzil je takođe mogao biti poguban, ali je on odande uspeo da nametne kampanju tipa "novi - stari predsednik" sa jednom širom listom, upravo kada je rejting njegove stranke bio u padu. Veliki deo independista vidi u vraćanju Pućdemona na mesto predsednika neku vrstu pobede (revanša Madridu)  koja možda ne bi bila jednako dobra kada bi nekog drugog postavili na to mesto. I što se samog katalonskog glasačkog tela tiče, ono je, iako i dalje podeljeno, ipak dalo prednost umerenijim opcijama, a uskratilo poverenje onim ekstremnijim (PP i CUP). Ipak, pozicija Pućdemona je daleko od stabilne jer i ERC nije oduševljen padom podrške u korist JxCat, dok bi mnogi iz vrha PDeCat hteli da povrate uticaj i oslabe Pućdemona i krug ljudi oko njega. Tako bi se, ukoliko ne uspe njegovo postavljene, opet mogao naći u neugodnoj poziciji.

 

Mladi Rivera je osokoljen ne samo rezultatima njegove stranke u Kataloniji, već i rejtingom koji mu daju ankete u Španiji, krenuo da proširuje platformu za uzlet na premijersko mesto. Cs sadašnju situaciju ispravno uočava kao veliku priliku za tranziciju glasačkog tela, ne samo usled nagomilanih problema sa Katalonijom, već i usled objektivno loše slike u Španiji (korupcija, ekonomska i socijalna pitanja). Podrška Aznara (a time i uticajnih krugova bliskih desnici) je već otvorena. Cs je već ušao u neki klinč sa sadašnjim rukovodstvom PP. U Kataloniji su konkretno odbili da PP ustupe poslanika kako bi ovi mogli da oforme sopstveni poslanički klub, što bi omogućilo neki balans sa independističkim blokom u skupštinskim odborima. Tu je javno razmenjeno i nešto oštrijih reči.

 

No, njihove aktivnosti ne idu samo u tom smeru. Rivera se nedavno sastao i sa Felipe Gonzalesom. Kao dobio je neke savete od njega. Naravno, ovo je pokušaj upliva i u glasačko telo socijalista koje je takođe sklono osipanju zbog poslednjih zbivanja. Zanimljivo je, povodom toga, primetiti da se i ABC, ali i El Pais afirmativno odnose prema Cs.

 

Inače, Gonzales nema nikakvih kontakata sa Sančezom i sadašnjim rukovodstvom PSOE. Sančez je tek nedavno obnovio odnose sa Zapaterom. I Zapatero i Gonzales su na poslednjim unutarstranačkim izborima promovisali Sančezovu protivkandidatkinju Suzanu Diaz (predsednica Andaluzije). Indikativno je da se uticajni socijalista Rubalcaba (ministar u Gonzalesovoj i Zapaterovoj vladi i jedan od kreatora Zapaterove pobede nad Aznarom) sastao sa Martom Pascal iz PDeCat (bliska sa Pućdemonom, posetila ga dan ranije) i da su razgovarali više od jedan ipo sat. PSOE se zvanično oglasio u smislu da ovaj sastanak nije bitan. U svakom slučaju ovo opet dolazi kao neka vrsta podrivanja, jer je teško pretpostaviti da se neko tako iskusan kao Rubalcaba slučajno sastao sa Martom Pascal.

 

Na Riverino nastupanje se naročito spolja gleda kao na neku vrstu makronizacije Španije. Naravno, iz mnogo razloga je pogrešno izvlačiti ovakve političke paralele između Španije i Francuske. Bez obzira na izvesnu vremensku distancu naveo bih jedan primer iz 1936. To je godina u kojoj je i u Španiji i u Francuskoj izbore dobila koalicija Narodnog fronta, čiju su okosnicu činile partije levice. U Španiji su gotovo odmah počeli oružani sukobi, iako je građanski rat počeo nekoliko meseci kasnije. Sve je završilo diktaturom. U Francuskoj je vlada Leona Bluma posle početnih štrajkova i nemira uspešno otpočela i završila pregovore sa sindikatima i krupnim kapitalistima, koji su pretočeni u zakone. Takođe, nacionalizovana su strateška postrojenja vojne industrije. Leon Blum je kasnije istupio sa mesta premijera, da bi kasnije opet, kratko, obavljao tu funkciju.

Link to comment
On 1/20/2018 at 2:39 AM, Bojan said:

 

 

Mladi Rivera je osokoljen ne samo rezultatima njegove stranke u Kataloniji, već i rejtingom koji mu daju ankete u Španiji, krenuo da proširuje platformu za uzlet na premijersko mesto.

 

Po poslednjoj anketi, Cs najjaca stranka u Spaniji. Istina, prednost u odnosu na socijaliste 1, a u odnosu na PP 3 procentna poena. Rivera je meni bas odvratan, ali nije glup, a ima i ozbiljnu infrastrukturu.

Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

 

Po poslednjoj anketi, Cs najjaca stranka u Spaniji. Istina, prednost u odnosu na socijaliste 1, a u odnosu na PP 3 procentna poena. Rivera je meni bas odvratan, ali nije glup, a ima i ozbiljnu infrastrukturu.

 

A i Asnar je tu, sto znaci pare su tu docim Iglesias jos uvek zali sto mu je venecuelanska slavina presusila pa tako veselnik kaze da je razilka izmedju Makrija i Markona sto je jedan banquero a drugi bancario, hi-hi, kakva fora a koalicioni partneri iz IU mu ugoscavaju ispusene politicare u nostalgiju za socijalizmom XXI veka (Korea).

Link to comment

Upravo sam na Aznara i mislio. I dalje mi nije jasno kako oni Cs uspevaju (a uspevaju) da prodaju tu pricu o sebi kao o predstavnicima nekog treceg puta, spanske verzije Makrona, a mentor im jedna od najmracnijih figura postfrankisticke Spanije.

Link to comment
3 hours ago, bigvlada said:

Bojane, svaka čast za post, tj. način prezentovanja tamošnje lokalne politike. 

 

Hvala ti Vlado. To je svakako i rezultat dobrih diskusija na ovoj temi, čemu si i ti puno doprineo.

Link to comment
2 hours ago, Kampokei said:

 

Po poslednjoj anketi, Cs najjaca stranka u Spaniji. Istina, prednost u odnosu na socijaliste 1, a u odnosu na PP 3 procentna poena. Rivera je meni bas odvratan, ali nije glup, a ima i ozbiljnu infrastrukturu.

 

Meni Rivera isto deluje kao neki kvaran tip. Recimo, prošle (ili pretprošle) godine nije prisustvovao venčanju Ines Arimadas. Dao je neki neubedljiv razlog, dok je glavni razlog politički angažman njenog muža. A upravo mislim da im je sada ta bliskost Arimadas sa Katalonijom donela dodatne glasove.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...