Jump to content
slow

Španija i Katalonija

Recommended Posts

braca
2 hours ago, Anonymous said:

Ja sam se bio šokirao svojevremeno, kad sam saznao da je u Švabiji bila penzija=plata tamo iza Drugog svetskog rata, pa je to polako počinjalo da umire tada.

Negde sam pročitao da je proseča životni vek bio oko 63 godine kad su uveli penzije od 65.... znači penziju su dočekali retki, pa se moglo biti velikodušan sa njima... 

Anonymous

Šta god, imali su to kao mogućnost ako požive. Ne vidim gde smo napredovali u odnosu na tadašnje shvatanje zajednice.

edit: polako idemo ka indijskom nekadašnjem sistemu (ne znam kako je sada), penzija ne postoji, kad omatoriiš nabavljaš čantru za prošnju, svako sa kintom ti ubaci nešto.

Edited by Anonymous

hazard
23 minutes ago, braca said:

Negde sam pročitao da je proseča životni vek bio oko 63 godine kad su uveli penzije od 65.... znači penziju su dočekali retki, pa se moglo biti velikodušan sa njima... 

Jeste. Btw mislim da su prve državne penzije uvedene u Nemačkoj u vreme Bizmarka, i to za ljude preko 70 godina ako se dobro sećam, a tada je prosečni životni vek bio manji od 60 godina.

Anonymous

Prosečni životni vek je veoma rastegljiv pojam. Kod Bizmarka si lagano mogao da izgineš i u dvadesetoj. Nedostaju nam u ovoj priči godišta u Pruskoj, u odnosu na čitavu populaciju.

hazard

U svakom slučaju, tada je bilo malo 70-godišnjaka u odnosu na celu populaciju, to je poenta. To da masa ljudi prima penziju po 20-30 godina je vrlo skor fenomen.

Filozof manijak

Ma uvesti sistem k'o u filmu "Loganovo bekstvo" i mirna Bačka, Bavarska Katalonija :fantom:

Anonymous
3 minutes ago, hazard said:

U svakom slučaju, tada je bilo malo 70-godišnjaka u odnosu na celu populaciju, to je poenta. To da masa ljudi prima penziju po 20-30 godina je vrlo skor fenomen.

To je tačno. Moj deda je bio fenomen tamo sedamdesetih, baba mu stalno pričala 'ti si tvoju penziju odavno potrošio'.

Opet, mnogo je bio dobar osećaj tadašnjih ljudi da neće biti bačeni u đubre kad omatore.

Majo

45.000 miting za nezavisnu Katalunju u Briselu

slepa živana
57 minutes ago, Majo said:

45.000 miting za nezavisnu Katalunju u Briselu

što plače što plače?

Pontijak
8 hours ago, Anonymous said:

Prosečni životni vek je veoma rastegljiv pojam. Kod Bizmarka si lagano mogao da izgineš i u dvadesetoj. Nedostaju nam u ovoj priči godišta u Pruskoj, u odnosu na čitavu populaciju.

nije mi trebalo da citam ovo o penzijama jer mi se to stanje priblizava munjevitom brzinom i vec razmisljam o tehnikama preturanja po kontejnerima jer znam da ce mi penzija biti mizerna

i nije bilo bas tako strasno kod bizmarka, dva mala ekspres rata u kojima nije bilo bas toliko zrtava, pruska-danska i pruska-austrija, 2:0 za prusku i jedan rat sa francuskom koji se isto tako ekspresno zavrsio pobedom pruske i hop! ujedninjenje nemackih drzavica, gradova itd i nastade rajh a kao premijer pruske i kancelar rajha bio je na vlasti od 1862 do 1890 a nemacka je bila u miru od 1871 do 1914, dodje mi da zavapim, dajte i nama srbistancima 1 bizmarka sa istim takvim dostrignucima

a to o statistickoj duzini zivota i godinama uzivanja penzija, u mom kombinatu mnogi bivsi uposlenici koje sam ja upoznao kada sam se zaposlio u kombinatu pa oni postali penzioneri nisu sastavili ni 5 godina uzivanja penzije a par njih nije docekalo recimo prvi penzijski cek a kombinat je sve samo ne ustanova sa visokim nivoom stresa itd

ops, pa imali smo mi to u doba druga marsala :8_laughing:

Edited by Pontijak

hazard

Pontijak mator k'o rahmetli automobilska marka s kojom deli ime :fantom:

Nego šta bi s tim mitingom u Briselu, je l' se čuo vapaj ,,libertad" sve do ušiju Žon-Klod Junkera?

Majo

Mislim da mu prozori dobro dihtuju.

bigvlada
4 hours ago, hazard said:

Nego šta bi s tim mitingom u Briselu, je l' se čuo vapaj ,,libertad" sve do ušiju Žon-Klod Junkera?

Ukinuli mu poternicu pa ne može više da glumi borca za slobodu. :fantom:

Pontijak
17 hours ago, hazard said:

premlad za umiranje a prestar da zivim zivot punim plucima :8_laughing:  fenomen je da kada se covek priblizi sedmoj deceniji zivota vreme nekako mnogo brzo prolazi a ja kao rekoh bolje da gledam sta buducnost nosi i pripremam se na vreme da shok ne bi bio preveliki kada dodje to vreme peMzije mada slutim da se na jad, cemer i uzas starosti u srbiji covek nikako ne moze pripremiti

a i delim ime sa onim indijancem iz kolonijalnih vremena :22_stuck_out_tongue_winking_eye:

Edited by Pontijak