Jump to content
IGNORED

Agilne organizacione dogme


Sammael

Recommended Posts

Uglavnom je Scrum master menadžer male i heterodoksne grupe - 2 junior programera, 2 seniora, 2 QA, 1 scrum master koji služi kao neko ko će da upravlja njima i da povećava produktivnost time što će da preuzme sve obaveze koje su nebitne i niskog prioriteta na sebe - organizuje kada ko ide na odmor ili na bolovanje, piše sve izveštaje, tetoši programere itd.

Uglavnom su Scrum masteri zgodne žene, jelte, jer je tako bolje™.

 

zanimljivo je sto agile manifesto vidi scrum mastera u drugacijoj i definitivno bitnijoj ulozi

ali bukvalno u svim projektima koje sam video (btw. van srbije) je SM bio ovako neki nebitan lik. eventualno, ima prava da nesto dzara po jiri i confluence.u, ali ne previse

 

samo sto u mom iskustvu SM.ovi su uvek bili azgodni muskarci :(

Link to comment
  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SleeperSleep

    12

  • Sammael

    10

  • iDemo

    8

  • pt 2.0

    7

Agile je odlican ako se primenjuje na tip problema za koji je zamisljen. Takodje biti "lean" je nesto sto je oduvek bio cilj uspesnih organizacija, samo ga nisu tako zvali. Sad, sto su neki ljudi shvatili da na svemu tome moze da se napravi visoka filozofija, pa onda da se odrzavaju seminari, medjusobno dele diplome i sto na kraju iz takvog sistema izadje jedna Jazila, to vec nije problem same ideje. Tako su i od skrama, koji je samo detalj, napravili nesto sto ima vise formalnosti od engleskog dvora i time efektivno napravili te kurceve eksperte koji idu okolo i prodaju muda za bubrege i objasnjavaju ljudima s koje strane se drzi kasicica za dezert.

S druge strane, samo neko ko je video tradicionalnu alternativu tome shvata kako su paralisane firme koje su ostale u dvadesetom veku. Kada vidite veliku kompaniju koja ima ogromne resurse na raspolaganju i iznenadite se kako je moguce da su toliko nesposobni da zavrse nesto sto bi trebalo da je jednostavan zadatak za nekoga toliko jakog, znajte da 99% gledate u primer menadzerske paralize i postojanja previse nivoa hijerarhije.

To je onaj deo kada se svi istripuju da im je firma ekvivalent nuklearne elektrane pa postave 800 odlucivaca o svakom detalju ne bi li predupredili Cernobil, a u realnosti prave smajlije za android.

Alternativa Jazili je najcesce Jazil, regionalni menadzer za spajalice i podrsku busenja rupa na papiru. Ti likovi se kote u svakom vecem sistemu, bez obzira na buzzworde koji se koriste.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Svi slajdovi su bili na engleskom, a ona je govorila na srpskom, poštapajući se svako malo engleskim jezikom. Baš loša prezentacija, miš-meš svega, površno a pompezno.

 

Želim da mi Host vrati 50 minuta mog jedinog života nazad.

 

edit. Znam da se u Filipsu (IT deo) lože na ovaj Lean. Na stranu što mislim da je IT specifičan i da se njegova iskustva ne mogu tako slepo translirati na ostatak industrije. Mislim, stvarno bih volela da vidim nuklearku koja radi bez hijerarhijske organizacione strukture...

 

Oni najviše i priželjkuju. Guraće menadžeri tu "agilnost" gde god im se dozvoli.

 

zanimljivo je sto agile manifesto vidi scrum mastera u drugacijoj i definitivno bitnijoj ulozi

ali bukvalno u svim projektima koje sam video (btw. van srbije) je SM bio ovako neki nebitan lik. eventualno, ima prava da nesto dzara po jiri i confluence.u, ali ne previse

 

samo sto u mom iskustvu SM.ovi su uvek bili azgodni muskarci :(

 

Srbija je avangarda sveta...

U suštini Agile je ništa. Apsolutno prazni označatelj, ništa ne postoji, sami su se lepo ogradili - nema proskribovane metodologije, nema metoda, procesa, nema ničega, osim jednog imperativa - working software.

Na vama je kako ćete se organizovati. Ako propadnete, reći ćemo da niste dobro implementirali Agile i da je u tome problem...

 

gasi se scrum trend lagano, nece jos dugo potrajati.

 

Na čemu zasnivaš to mišljenje? Ja lično sam protiv ovakvog amorfnog načina organizacije, ali vidim da sve više uzima maha i da se javlja u nekoj vrsti amalgama sa starim organizacionim principima

Link to comment

Agile je odlican ako se primenjuje na tip problema za koji je zamisljen. Takodje biti "lean" je nesto sto je oduvek bio cilj uspesnih organizacija, samo ga nisu tako zvali. Sad, sto su neki ljudi shvatili da na svemu tome moze da se napravi visoka filozofija, pa onda da se odrzavaju seminari, medjusobno dele diplome i sto na kraju iz takvog sistema izadje jedna Jazila, to vec nije problem same ideje. Tako su i od skrama, koji je samo detalj, napravili nesto sto ima vise formalnosti od engleskog dvora i time efektivno napravili te kurceve eksperte koji idu okolo i prodaju muda za bubrege i objasnjavaju ljudima s koje strane se drzi kasicica za dezert.

S druge strane, samo neko ko je video tradicionalnu alternativu tome shvata kako su paralisane firme koje su ostale u dvadesetom veku. Kada vidite veliku kompaniju koja ima ogromne resurse na raspolaganju i iznenadite se kako je moguce da su toliko nesposobni da zavrse nesto sto bi trebalo da je jednostavan zadatak za nekoga toliko jakog, znajte da 99% gledate u primer menadzerske paralize i postojanja previse nivoa hijerarhije.

To je onaj deo kada se svi istripuju da im je firma ekvivalent nuklearne elektrane pa postave 800 odlucivaca o svakom detalju ne bi li predupredili Cernobil, a u realnosti prave smajlije za android.

Alternativa Jazili je najcesce Jazil, regionalni menadzer za spajalice i podrsku busenja rupa na papiru. Ti likovi se kote u svakom vecem sistemu, bez obzira na buzzworde koji se koriste.

 

Jbg, niko ne zna kako bi pravi scrum trebao da izgleda. Ne znaju ni ovi koji su to smislili. Kad napraviš tako nešto filozofski nebulozno, nedomišljeno, amorfno - nalaziš se u nebranom grožđu.

 

Onda ideš linijom prakse - daj da vidimo ko ima uspešan agilni tim. Ko je dobar scum master. Da li možemo da dobijemo sertifikat da je on dobar? Kako ćemo da merimo to? itd.

 

I onda ma koncu svega dobiješ seminar i sertifikat za scum mastera.

Link to comment

Naravno. Samo kazem da pametan covek moze pogledati ceo taj pokret kao ideju i shvatiti da tu moze gomila toga da se izvuce kao prakticno i primenljivo. Onda sam sa sobom vidis kako bi prakticno to mogao da primenis. Uzmes sta ti treba, kao i iz bilo kog drugog oblika organizovanja. Jednostavno, ljudi se bave razlicitim problemima i ideja da ce jedan oblik biti savrsen svima je detinjasta.

Kad se napravila ta zvanicnost i ispravan/pogresan nacin, onda su logicno i Jazile izmilele.

Link to comment

Na čemu zasnivaš to mišljenje? Ja lično sam protiv ovakvog amorfnog načina organizacije, ali vidim da sve više uzima maha i da se javlja u nekoj vrsti amalgama sa starim organizacionim principima

neki noji razgovoru sa klijentima koji ne vide mnogo koristi od scruma. Edited by ikar
Link to comment

BTW, koga zanima malo dublje o tome kako se doslo do problema u ovoj temi, snazno savetujem da pogleda ovaj yt sto je Utvara okacio. Dejv Tomas itekako zna o cemu prica i ume lepo da ga kaze.

Link to comment

Kad se napravila ta zvanicnost i ispravan/pogresan nacin, onda su logicno i Jazile izmilele.

I uopšte, pravljenje "nauke" od literature / ideja koje možeš da savladaš za nedelju do mesec dana, pa onda generisanje armije prevaranata i poluobrazovanih morona koji to prodaju za (verovatno) velike novce.

Jbni kirbisti.

Link to comment

BTW, koga zanima malo dublje o tome kako se doslo do problema u ovoj temi, snazno savetujem da pogleda ovaj yt sto je Utvara okacio. Dejv Tomas itekako zna o cemu prica i ume lepo da ga kaze.

Apsolutno.

Čovek sere 20X gore od Džazile i rekao je mnogo manje konkretnih stvari nego ona. Njegov govor je isprazniji nego Džazilin.

A on je autoritet u oblasti. Pa ti vidi kuda to vodi.

Edited by Utvara
Link to comment

Naravno. Samo kazem da pametan covek moze pogledati ceo taj pokret kao ideju i shvatiti da tu moze gomila toga da se izvuce kao prakticno i primenljivo. Onda sam sa sobom vidis kako bi prakticno to mogao da primenis. Uzmes sta ti treba, kao i iz bilo kog drugog oblika organizovanja. Jednostavno, ljudi se bave razlicitim problemima i ideja da ce jedan oblik biti savrsen svima je detinjasta.

Kad se napravila ta zvanicnost i ispravan/pogresan nacin, onda su logicno i Jazile izmilele.

vidi, to se uvek desava. i coaching ima smisla, bez obzira sto sad life coach-evi sluze, s razlogom, uglavnom za sprdnju.

 

inace, prica o lean organizacijama je mnogo starija od agile price i ona je tu da ostane jos dugo, definitivno.

 

agile i scrum nisu reakcija na neadekvatnost hijerarhijskog ustroja, vec prevashodno na manjkavosti tradicionalnog project management-a u it okruzenju, bar ja to tako vidim.

Link to comment

I uopšte, pravljenje "nauke" od literature / ideja koje možeš da savladaš za nedelju do mesec dana, pa onda generisanje armije prevaranata i poluobrazovanih morona koji to prodaju za (verovatno) velike novce.

Jbni kirbisti.

dobro zapazanje koje otvara jos jednu temu - zasto onda pravi naucnici ne udju na ovo trziste i olese se od para?

 

odgovor je - zato sto uglavnom ne umeju. imao sam priliku da prisustvujem razlicitim pokusajima na ovu temu i uvek me je, zajedno sa ostatkom publike, razocaravalo koliko naucnici pojma nemaju o kontekstu i publici kojoj se obracaju.

Link to comment

dobro zapazanje koje otvara jos jednu temu - zasto onda pravi naucnici ne udju na ovo trziste i olese se od para?

 

odgovor je - zato sto uglavnom ne umeju. imao sam priliku da prisustvujem razlicitim pokusajima na ovu temu i uvek me je, zajedno sa ostatkom publike, razocaravalo koliko naucnici pojma nemaju o kontekstu i publici kojoj se obracaju.

Domaći naučnici ili inostrani?

Mislim da se u našem sistemu obrazovanja mala do nikakva pažnja poklanja onome što se vani zove pisanje eseja i prezentovanje (bilo čega). Mnogim ljudima je prvi javni nastup izlaganje diplomskog rada na fakultetu.

S druge strane ne vidim razlog da ljudi koji su i inače predavači (u Srbiji) budu predavači i u ovoj oblasti. Osim toga da ih je verovatno sramota da se bave mambo-džambo budalaštinama kao naukom.

Uzgred, 10. februara o.g. sam imala priliku da gledam domaćeg doktora nauka kako priča gomilu budalaština i pravi neumesne šale  tokom svog performansa, u tragikomičnom pokušaju da oponaša nekog živahnog US predavača. Govorio je na engleskom jeziku, sa slajdovima koji su takođe bili na engleskom jeziku, pred potpuno domaćom publikom, sa izuzetkom 1 Amerikanca kineskog porekla.

Majko mila. Još uvek me je blam kad se toga setim.

Edited by pt 2.0
Link to comment

Vreme je i da primetimo da je cela ova rasprava trolovanje teme :D

 

Da se onda vratimo na temu...

 

 

Apsolutno.

Čovek sere 20X gore od Džazile i rekao je mnogo manje konkretnih stvari nego ona. Njegov govor je isprazniji nego Džazilin.

A on je autoritet u oblasti. Pa ti vidi kuda to vodi.

 

Pa nije ni cudo kad je covek klasican DB-ovac, jos mu je cale bio nacelnik SUP-a u Hertfordshireu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...