Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

Књига ”Сањају ли андроиди електричне овце” је потпуно другачија од филма ”Блејд ранер”.

Иако сам читао књигу давно, сећам се главних детаља.

 

Могла је послужи евентуално као инспирација.

 

Главна теза књиге је да андроида има све више, али да немају емпатије - што их и чини другачијим од људи.

 

У главном обрачуну Декард постави некакав одашиљач који заплаши репликанте и он их лако утепа.

Има доста мање акције, али више триповања од филма.

Мислим да има сцена кад оде у полицијску станицу, а тамо немају појма ко је он, или тако нешто.

Класичан Диковски моменат.

 

Onda je definitivno nisam čitao, ništa od toga  se ne sećam. Koliko god da sam duvao tad, nisam toliko zaboravan ;)

Репликанти нису роботи да буду програмирани.

Имају уграђена сећања, али и своју личност.

 

Napravljeni su. I  po definiciji, i te ličnosti su im napravljene. Dakle, reklo bi se  da nisu slobodni, da su isprogramirani, kao neke mašine. I zato je Dekardov čin, ako je on čovek, toliko značajan. On briše te razlike. Da li je isprogramiranost problem? Da li smo i mi, ljudi, na neki način isprogramirani. Da li isprogramiranost uopšte postoji. Da li se život radja u postupcima a ne u prostoj materiji. Da li su Dekard, Bati i Rejčel živi na isti način. 

Link to comment

bujodrag objasnio, toni takođe

 

replikanti jesu na neki način isprogramirani, eto programirana im je dužina života

 

rejčel, koliko se sećam, ne zna na koji vek trajanja je ona programirana, ali dekard ipak odlazi sa njom iz večite kiše u sunce (po prvi  put)

ovo na kraju je element potpuno klasične bajke ali zato mi se i sviđa

 

stvarno ne razumem da neko misli da bi taj odnos ličio na bilo šta zanimljivo, da dekard nije čovek

Link to comment

Ne razumem, odakle sledi da su replikanti isprogramirani? Valjda ih niko ne bi isprogramirao da ubiju svog tvorca? Ja uopste ne dovodim u vezu to kako ih Dekard dozivljava sa svojim dozivljajem replikanata. Ocigledno je da ta bica imaju zelje i da pate, ocigledno je da imaju svest.

 

 

 

Nije ih tvorac iprogramirao da ga ubiju nego su zabagovali, došlo je do neke greške u programu. 

No, ako je Dekard čovek, onda su i Batijeve odluke ljudske, životne su kao i Dekardove.

Link to comment

Onda je definitivno nisam čitao, ništa od toga  se ne sećam. Koliko god da sam duvao tad, nisam toliko zaboravan ;)

 

Napravljeni su. I  po definiciji, i te ličnosti su im napravljene. Dakle, reklo bi se  da nisu slobodni, da su isprogramirani, kao neke mašine. I zato je Dekardov čin, ako je on čovek, toliko značajan. On briše te razlike. Da li je isprogramiranost problem? Da li smo i mi, ljudi, na neki način isprogramirani. Da li isprogramiranost uopšte postoji. Da li se život radja u postupcima a ne u prostoj materiji. Da li su Dekard, Bati i Rejčel živi na isti način. 

 

Slobodna volja je iluzija, bilo za robote, bilo za zivotinje, bilo za ljude. :) Po tome se ne mogu razlikovati od nas. Moze se reci da je i nasa licnost napravljena i oblikovana detinjstvom, okruzenjem podsvescu i zivotnim iskustvima. To je kao da kazes da drvo nije pravo drvo ako ga je posadio covek.

Link to comment

bujodrag objasnio, toni takođe

 

replikanti jesu na neki način isprogramirani, eto programirana im je dužina života

 

rejčel, koliko se sećam, ne zna na koji vek trajanja je ona programirana, ali dekard ipak odlazi sa njom iz večite kiše u sunce (po prvi  put)

ovo na kraju je element potpuno klasične bajke ali zato mi se i sviđa

 

stvarno ne razumem da neko misli da bi taj odnos ličio na bilo šta zanimljivo, da dekard nije čovek

 

o kom ti to filmu pricas?

ko je koga tu "isprogramirao"?

Link to comment

beti prvo dovodi dekarda u smrtnu opasnost i pokazuje mu kako se oseca android koji zna da mu je rok trajanja cetiri godine. onda mu i doslovce daruje zivot.

slicno cini i rejcel, tako sto ga vadi iz lupa u koji je upao.

prica bi bila potpuno besmislena ako bismo imali robotskog dekarda.

 

naprosto, nemas more human than human momenat ako nemas coveka za poredjenje.

 

 

+1

Link to comment

Ja lično mislim da uopše nije u tome poenta priče, već da prikaže kako se Dekard sve više dehumanizuje kroz lov na andriode (mislim da su "andys" u knjizi), a ovi vremenom postaju sve humaniji, što njega i čitaoce gura ka nekim osnovnim egzistencijalnim i metafizičkim pitanjima.

Link to comment

Ja lično mislim da uopše nije u tome poenta priče, već da prikaže kako se Dekard sve više dehumanizuje kroz lov na andriode (mislim da su "andys" u knjizi), a ovi vremenom postaju sve humaniji, što njega i čitaoce gura ka nekim osnovnim egzistencijalnim i metafizičkim pitanjima.

 

Odlično. I to je jedan od mnogobrojnih slojeva koji se ukazuju ako je dekard čovek

Link to comment

Nije ih tvorac iprogramirao da ga ubiju nego su zabagovali, došlo je do neke greške u programu. 

 

 

Ja inace filozofski ne verujem u mogucnost javljanja svesti kod masine, ali ostavimo to po strani, u pitanju je film. Ta "greska" u programu se naziva "dobijanje svesti", i sama ta "greska" ih vec izjednacuje sa drugim zivim bicima, nije potreban nikakav Dekard da ih proceni.

Link to comment

o kom ti to filmu pricas?

ko je koga tu "isprogramirao"?

ajao, pa ako ćemo tako bukvalizovati, onda ne vredi da pričamo

 

ed

naravno da niko ne govori o robotima

Edited by dùda
Link to comment

 

 

E sad, zanimljivo je sta ti podrazumevas pod zivim bicem? Ako ovo sto se vidi iz samog filma nije dovoljno, sta je po tebi ono neophodno da bi se replikanti racunali u ziva bica i zasto je za to bitna Dekardova strucnost?

 

Na ovo prvo ne umem da odgovorim, kao ni jedan filozof do sada.

No, u samom filmu, za nas, gledaoce, Dekard, kao primer umornog, razočaranog ljudskog bića, služi da nam pokaže kako su te definicije ljudskosti maglovite i neprecizne i kako je to, i dalje, vrlo otvoreno pitanje. 

Po mom ličnom mišljenju, to opsolutno treba i mora ostati otvoreno pitanje.

Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...