Jump to content
miki.bg

Ekonomija za decu

Recommended Posts

jezovuk

@Ayatollah

Ja sam u sličnim istraživanjima trenutno.

Opcije koje razmatram:

Priv penzioni fond - fond je u vlasnuštvu ulagača, nema rizika od gubitka ako pukne upravljač (banka ili osig društvo), zakonski ograničena minimalna starost za izlazak, uplata po želji kad i koliko hoćeš (neki iznos mesečno oslobođen poreza). Mora u dinarima (mada fond može da ulaže u šta god, uplata/isplata/index vrednosti je u din). Nema garancije dobiti (može da ful pukne).

Životno osiguranje - ugovara se na fixan period, može u eur, vezano za sudbinu osig kuće. Dinamika uplate striktna (moguće neko kašnjenje/odlaganje/privremena pauza, ali ne i obustava - gubi se deo uplaćenog). Osiguran si od smrti/povrede (višestruki iznos finalne sume) dok traje. Garantovan dobitak na kraju (ulog + mala fixna dobit + varijabilna dobit zavisna od poslovanja osig).

Razni drugi investicioni fondovi kod nas - sličan koncept kao penzioni, fleksibilniji ulaz/izlaz. Razne politike ulaganja. Većina nije posebno profitabilna poslednjih par godina osim dinarskih keš (ulažu u oročenja i short term bonds) koji su na 3-5% godišnje. Pregled fondova kod nas: http://www.mojnovac.rs/fondovi.1.html

Svi svuda uzimaju procenat na uplatu i/ili isplatu (fondovi i osiguranja - taksa za upravljanje ili sličan harač) plus porez.

Generali nudi osiguranje od doživljenja (ili tako neka formulacija) - jednokratni eur ulog na fixan rok. Po isteku roka vraća se ulog + fixna dobit (veća nego kod životnog, zavisi od perioda, osiguranika, sume - ja video primer 10k eur na 10 godina 7%) + var dobit. U slučaju smrti pre roka vraćaju ulog naslednicima. Prevremeni izlaz skup. Verovatno i drugi imaju sličnu ponudu.

Obveznice RS - već je pomenuto da postoje aukcije. Više cimanja nego fond koji ulaže u obveznice, veća kontrola. Prinos bolji od oročenja, ali manji nego pre.

Pare u banku - eur/usd/chf mix. Neoročeno, da se nađe za hitne potrebe.

Akcije - već rečeno više nego što ja znam. 

Zlato - srebro/platina, poluge/listići, ne nakit. Kod nas se može kupiti u par menjačnica. Plaća se pdv (u eu ne), velika razlika kup/prod cene. Gde čuvati? Sef u banci isto košta nešto (ne znam koliko). Ne znam da li je moguć uvoz iz eu? Kontam da carina nadoknadi pdv (osim ako se šverca...).

Nekretnine - teško i sporo se likvidira, traži angažman i trošak - održavanje itd. Potrebna veća suma na gomili ili kredit. Prvi stan je druga stvar, već rečeno.

Zemlja - njiva, pašnjak, šuma. Laički zvuči kao pametna long-term investicija, slabo se razumem.

Nekretnina / zemlja u inostranstvu - slovenija, grčka. Osiguranje od raspada kod nas. Nezgodan menadžment na daljinu. Strani propisi, strano tržište, nezgodno.

BTC i ostale igre na sreću - možda neki mali % uložiti u neki crypto ili neke rizične akcike ili šta već, "možda me usere". Zahteva aktivno praćenje i analizu tržišta. Svodi se na kocku.

E sad, ja i gospoja već uplaćujemo priv penziju i životno osiguranje i sad gledam šta dalje. Najbliži sam inv fondovima (keš/obveznice), ostalo je u bluru.

Ako sam nekom pomogao super. Ako neko pomogne meni savetom, još bolje :)

jezovuk

.

Edited by jezovuk
dupli

mozzer
14 hours ago, jezovuk said:

@Ayatollah

Ja sam u sličnim istraživanjima trenutno.

E sad, ja i gospoja već uplaćujemo priv penziju i životno osiguranje i sad gledam šta dalje. Najbliži sam inv fondovima (keš/obveznice), ostalo je u bluru.

Same here.

U Privatnom penzionom Fondu (Rajf Futura) sam imao neku 4-digit sumu na koju sam imao solidan prinos od 2011.-2016. (skoro 75%). Takvi prinosi se, mislim, ne mogu vise ocekivati jer su izmenjeni prinosi na drzavne hartije i obveznice (sigurne investicije) u koje ulazu ovu Fondovi. Ali ostavicu da se krcka do 53.god kada imam pravo da podignem.

Zivotno osiguranje/ stednja - isto kao i ti. Kod mene Uniqa. Naravno postoji rizik da Osiguravajuca kuca bankrotira ali ovde sam spreman da podnesem taj rizik.

Ostalo... imam neku investiciju u neke placeve na jednoj Planini ali to je na dugackom stapu (ocekivao sam da se daleko brze pokrene)...

Razmisljam o nekom low-investment privatnom poslu ali nista pametno mi ne pada na pamet... za poljoprivredu treba min. 50k (realno 100k ako hoces ozbiljno)... razmisljao sam o Igraonici, da se udruzim sa nekim auto majstorom/ limarom da zajedno drzimo firmu za to i sl... ali ne usudjujem se za sada... naravno, uvek moze Consulting za ovu delatnost koju ja radim, o tome razmisljam...

jezovuk

Hehe, RF i Uniqa i kod nas. Od 2013, promašili glavno ludilo 2011-12. Gledam prinose iz tog perioda i plače mi se. Realno, uvek mogu da povećam uplatu u penz ako ne smislim ništa bolje (ili čak krenem sa drugim fondom paralelno). Isto do 53. god i kod nas :)

jezovuk

Sad vidim da je zapravo bilo ok do prošle god. Šta ja gledam...