Jump to content
IGNORED

Nedeljnik


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

pominjao sam ovaj članak o trudnoći, svaka rečenica je bukvalno za popizdeti.

toliko je konfuzan da nisam tačno siguran šta je trebalo da se prenese čitaocu, nema nikakve statistike koje su iza njenih tvrdnji samo gomila subjektivnih zapažanja autorke (optilike je baziran na dve tvrdnje: trudnice sve manje ustaju iz kreveta, a mi im sve manje ustajemo u busevima), kontradikcija, nedorečenost samog teksta...

ne znam ko je sa parom iole funkcionalnih sivih ćelija mogao da odobri da se ovaj tekst odštampa.

 

najgore je što ga je pisala žena.

 

http://www.nedeljnik.rs/magazin/portalnews/da-li-je-u-srbiji-trudnoca-bolest/

 

 

Kako objasniti strancu da smo mi bolećivi prema trudnicama samo na papiru? Da li je ta šizofrena situacija posledica naizgled povlašćenog tretmana koji uživaju, ili toga što je sve manje onih koje ustaju iz kreveta tokom trudnoće? 

na kom papiru piše da smo bolećivi? šta znači bolećivost? kako je one prepisana? sve je manje onih koje ustaju iz kreveta? šta sada? žene foliraju da im je teško? gde je neka statistika za ovo?

 

mornosko otvaranje i obraćanje muškoj publici, iz meni nepoznatog razloga. muškarci dakle prave decu tako što ih nahvataju zlobnice ili iz zajebancije i posle im žao jer sa detetom nema slobode  :(

 Najveći strah muškarca je da ne bude uhvaćen na bebu. To malo parčence mesa svojim prvim otkucajem srca zarobi mu srce... Ako nije ranije, tada shvati da su dani momačkog života prošli i da neko drugi ima kontrolu nad njegovim životom.

 

u prilog tvrdnj srbi muškarci = bolidi

Prosečan Srbin oseti ponos što će imati potomstvo, ali bi nekako da preskoči svih onih devet meseci kroz koje ne prolazi samo "ona", već i on. Nešto slično kao Hju Grant u "Devet meseci", samo na balkanski način, i bez padanja u nesvest na kraju. I naravno, bez prisustva ogavnom porođaju.

 

 

sledi pasus nepovezanih rečenica. aj što nemaju smisla, ali to su neke njene, veoma subjektivne, teorije. nisam razumeo da li se sada ne ustaje trudnicama u atuobusu?? trend rađanja kasnije, bez ikakve dalje analitike razloga...

 

Sećate se rečenice koju izgovara Bane Vidaković u "Anđelima" na pitanje Nikole Koje da li je video neku trudnicu: "Trudnjače? Ne, ovde zalaze samo fine dame"? Nekako je u to vreme počeo trend rađanja "što kasnije". Kao klinci, mi rođeni davno pre ratova, ponosili smo se da kažemo čija je mama najmlađa u razredu jer je to nekako bilo prestiž. Imati mladu i lepu majku. O obaveznom ustajanju u autobusu da i ne govorimo. Sada je prva stvar kad odete kod ginekologa da vas posavetuje da što pre rodite dete ako ste počeli da gazite 25-26, a ako ste prešli u tridesete, da vas podseti da "vam otkucava biološki sat".

 

i onda vrhunac. naše babe su na nogama u pauzi između okopavanja njiva rađale, a dašnje plačipičke od žena odmah uzimaju bolovanje, bez izuzetka izgleda.

opet prva rečenica je kontradiktorna sa ostatkom tvrdnje. naime ispada da smo strogi prema trudnicama, ali one kenjkaju i beže sa posla, pa se muškarci žale???

I možda je bolje što nismo svesni koliko parova sve teže začinje, što je sve više mališana koji dolaze na svet iz epruvete. Možda je i to neznanje, i zaborav na to da u Srbiji vlada bela kuga, razlog zbog čega smo nekad tako strogi prema trudnicama. Ono što je za naše bake i majke bilo normalno, izneti trudnoću na nogama, sada je postalo junaštvo. Onog momenta kad žena shvati da je trudna, odlazi  na bolovanje, napušta posao, leže u krevet i počinje da zahteva. Ispade da su sve trudnoće visokorizične. Kao razlog navodi se sve kasnije rađanje, posledice bombardovanja i šta god vam padne još napamet. Razlog da se muškarci sve glasnije žale na svoje bolje i "teže" polovine.

 

nastavlja se ludilo. medicinski su prilično zaštićene? šta to znači? je li ta žena nekada čekala u redu ispred ginekologa u državnoj ambulanti? da li zna koja je beda od nege koju žene primaju?

 šta treba trudna žena da nosi građevinske elemente i da se cima? 

opet paušalno lupetanje?kakvo crno neustajanje u busu i nepropuštanje u redu? dakle to? o jebote.. zar ne piše iznad da se pazi svaki njihov korak?

koji naizgled povlašćen tretman? sada su malo povlašćene i ne rade teške poslove, a malo im ne ustajemo u busevima?

koje to ne ustaju iz kreveta? gde ti je statitstika da sve manje žena radi dok je trudno??? zar nije normalno da imaš neku statističku osnovu na kojoj bi bazirala ovaj tekst?

I stvarno, kako objasniti strancu da smo mi bolećivi prema trudnicama samo na papiru? Da su one zakonski i medicinski prilično zaštićene, da se pazi svaki njihov korak, da su oslobođene svake fizičke aktivnosti na poslu, i u kući ako ima razumnog muža, ali da u isto vreme ne umemo da im ustanemo u autobusu, bez gunđanja propustimo u redu, bilo za vađenje krvi ili za kupovinu u trgovini? Da li je ta šizofrena situacija posledica naizgled povlašćenog tretmana koji uživaju, ili toga što je sve manje onih koje ustaju iz kreveta tokom trudnoće? 

 

onda ide još jedan talas gluposti. da li je trudna žena plačiička zavisi od karaktera, ali može i da se raskenjkavi sama od sebe.

"Moja supruga je spartanskog tipa i sve podnosi, a ja moram često da budem veće muško da bih joj parirao", kaže Dejan. "Ona je zaista sve to iznela hrabro, i uverila me da sve zapravo zavisi od karaktera žene. Ako je ona razmažena i pre trudnoće, biće i u trudnoći. Samo će to biti izraženije".
Pavle, međutim, kaže da je njegova žena bila "normalna trudnica tokom prve dve trudnoće, ali da joj se nešto dogodilo kod treće".
"Potpuno se raskenjkavila, sve je jako teško podnosila. Raspoloženje je menjala više nego išta, sve joj je falilo, htela je ovo i ono, morali smo da idemo kod lekara za najmanju sitnicu. Jednom i zbog toga što se beba nije pomerila ceo dan,a ona umislila da se nešto strašno dogodilo. Trebalo je to izdržati devet meseci i jedva sam čekao da malecki izađe", ističe Pavle.

 

onda jebeni jovan marić fenomenalno poentira tvrdnjom da su sadašnje majke kenjkave jer je ranije bilo normalno da izbace po 5, 6 komada, a sada kada izbace jedno, dvoje mi slavimo to, u suštitni, bijedno dostignuće

Psihijatar Jovan Marić ističe da se zaista vremena jesu promenila i da trudnice danas imaju drugačiji tretman. On,međutim, ne misli da ponašanje današnjih budućih majki treba gledati kao na razmaženost.
"Žene su rađale po petoro-šestoro dece i to je bilo rutinski, nije se obraćala pažnja na trudnice. Išlo je sve prirodno i normalno. A danas imamo žene koje rađaju jedno ili nijedno dete, i parove koji se muče da bi dobili potomstvo", kaže Marić za "Nedeljnik"i podseća na to da je Srbija zemlja tročlane porodice, ili porodice sa najviše jednim detetom. "Rađa se i sve kasnije, i nekad se jako dugo čeka na to dete. I kad se dete desi, onda se svi trude da sve prođe kako treba, svi budu brižni prema budućoj majci, trude se više nego obično. To je sve zato što je rađanje postalo tako retko, jer postoji jedna izreka da bi naše žene da mogu, rodile ne jedno, nego pola deteta".

 

 

e sada onda ide još kontradiktornosti. maričeva ćerka je odlučila da "za naše uslove postane majka" (u svetu pretpostavljam da se majka postaje pod drugim uslovima?)

i onda joj je marić savetovao da se prestane sa svim obavezama i da se posveti majčinstvu, iako se gore zagovara da su žene razmažene jer je sada trudnoća preuveličana da bude neki big deal, a ranije je su izbacivale decu  kao na traci.

 

Marić se seća da je on isto postupio prema svojoj ćerki, koja je odlučila da, za naše uslove, postane majka. Tada je dobila sav tretman i pažnju kao i ostale trudnice.
"Rekao sam joj da batali sve, da zaustavi studije medicine, jer je imala 23-24 godine, i da joj je to najvažnija stvar u životu. Da treba da vodi miran i zdrav život, zna se kakav je to i da bude sve kako treba. I normalno je da majke ne rade, jer je prva godina najvažnija, tada se dete najviše razvija, raste. I sva ta briga o trudnici je važna, posebno prvih nekoliko meseci mora da unosi sve što je potrebno njoj i plodu".

 

oh te majke koje foliraju depresiju...

Mnogi se uplaše odgovornosti, majčinstva, pa spas nalaze bežanjem u bolest. 

 

i tu se još ponegde priča da treba razumeti trudnice i ako razmaženo kenjkaju čak i ako su pomalo teške.

 

 

---

 

 

kuga im na redakciju!

Edited by Ravanelli
Link to comment

....u odnosu na burdu i ilustrovanu reviju

molim da se burda ne uzima u poredjenje bez predznanja. za koje ne morsah biti bash chvarkovljevljeva baba :d

 

ovo o trudnoci, samo chitajte zoricu markovic, to je doktor zi usuknji. ponekad se zapitam da li to bice zaista postoji <_<

 

ravaneli druze, nachi vidish ime ne chitash dalje. stvarno neiskusno -_-

 

 

edip. shto se tiche zamishljene frke oko trudnica. to je evolutivna i trzishna stvar, dragi moji kapitalisti. chega fali, to je skupo <_<

 

deca su josh gora, pa ih ipak prave ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

Realno, žene za tu trudnoću previše kukaju.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

chak i da je tako, trzishte, moze im se, sori.

 

ili trpi ili rodi sam. to je na srpskom ^_^

 

 

chlanak je zloban i zlonameran, prema svima, premda to svi nece ni primetiti. brisale su nashe babe guzicu repushinom, pa se o tome ne diskutuje. na ovom nivou istorijskog nazadovanja. ne znam zashto <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

molim da se burda ne uzima u poredjenje bez predznanja. za koje ne morsah biti bash chvarkovljevljeva baba :d

 

ovo o trudnoci, samo chitajte zoricu markovic, to je doktor zi usuknji. ponekad se zapitam da li to bice zaista postoji <_<

 

ravaneli druze, nachi vidish ime ne chitash dalje. stvarno neiskusno -_-

 

 

edip. shto se tiche zamishljene frke oko trudnica. to je evolutivna i trzishna stvar, dragi moji kapitalisti. chega fali, to je skupo <_<

 

deca su josh gora, pa ih ipak prave ^_^

Pa zapravo sam sada iznenadjen da je doticna poznata forumskim organima.

Anyhow, to govori i o kakvoci autora. Koliko vidim, pisala im je i za neki pokusaj bloga koji su imali

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...