Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Izjava je užasna, nema opravdanja. Čitava logika kolonizacije se zasnivala na civilizovanju primitivnih naroda. Mene je jako obradovao kada je onomad stavio do znanja kakve su posledice kolonijalne politike u Alžiru. 

 

Lack of governance kao problem afričkih država može sasvim dobro da se adresira ako se postavi u drugačiji narativ od ovog o necivilizovanosti tamošnjeg stanovništva.

 

Meni nije jasno zašto je Makron išao toliko u detalje oko relativno glupog pitanja koje mu je novinar postavio. Pročitao sam negde tokom predsedničke kampanje da Makron ima običaj da pravi ovakve kikseve sa izjavama i da bi to moglo dosta da ga košta tokom kampanje.

 

Ta izjava, data tokom kampanje, oko Alžira, takođe spada u kiks. Naime, nama alžirski rat deluje kao jedna čista i pravedna borba naroda za slobodu. Tim pre jer smo u to vreme afirmisali politiku nesvrstanosti i podrške svim oslobodilačkim pokretima. Međutim, u Francuskoj je Alžir veoma teška i kontroverzna tema (makar je tako bilo). Ja sam dosta boravio u Francuskoj sedamdesetih i osamdesetih godina. Sećam se jednom kada sam kao tinejdžer baku pitao nešto oko Alžira da se nekoliko ljudi koji su sedeli za stolom (a bili su Francuzi koji ne razumeju srpski) okrenulo prema nama kada su čuli da pominjem Alžir. Baka mi je rekla nešto u smislu da se o tome ne priča. Pitao sam jednom prilikom i ujnu koja je Francuskinja i dosta je liberalna - ona je dala neko jednostavno objašnjenje da je De Gol rekao "Alžir Alžircima".

Link to comment

Izjava u vezi sa Alzirom mi se bas dopala jer nije taktizirao. Ti kazes da je ta tema kontroverzna. Verujem da je tako, ali sta je osnov za to?

 

To moze da bude kiks izjava samo u kontekstu PR. 

 

Na kraju je pobedio na izborima, tako da ni taj argument nema snagu.

 

Francuska ima ogrooooman teret kolonijalizma, ne samo u Africi  (Haiti, npr). Zbog toga mi se Makronova izjava bas svidela jer je signalizirala da ima nameru da temu kolonijalnog nasledja nametne u javnom prostoru. 

Link to comment

meni je prva pomisao da je ne moguce da se radi o 'kiksu' te da je izvedeno namerno, da podstakne debatu ? :unsure:

mislim, citava masinerija ljudi stoji iza sa ciljem da isplanira svaki detalj njegovog nastupa i zivota, a njegova glavna svrha je da dobro igra ulogu, sve je usmereno na to

prosto mi je neverovatno da se kao izlanuo

Link to comment

Izjava u vezi sa Alzirom mi se bas dopala jer nije taktizirao. Ti kazes da je ta tema kontroverzna. Verujem da je tako, ali sta je osnov za to?

 

To moze da bude kiks izjava samo u kontekstu PR. 

 

Na kraju je pobedio na izborima, tako da ni taj argument nema snagu.

 

Francuska ima ogrooooman teret kolonijalizma, ne samo u Africi  (Haiti, npr). Zbog toga mi se Makronova izjava bas svidela jer je signalizirala da ima nameru da temu kolonijalnog nasledja nametne u javnom prostoru. 

Alžir su uvek nekako posebno tretirali u odnosu na druge kolonije, jer je tamo živelo milion Francuza (evropskog porekla). I mislim nešto Španaca. Ukupno je bilo nekih 6 miliona ljudi u celoj zemlji, tako da to nije bio mali procenat. Jeste to posledica kolonizacije iz devetnaestog veka, ali opet nije to jedini slučaj da su se ljudi tako naselili i tu ostali da žive kao autohtoni. Bilo je tu i nekih 250.000 Alžiraca afričkog porekla koji su služili francusku vojsku. Bilo je i neko posebno ime za njih. Tu su, dakle i njihove porodice. To je uglavnom bilo urbano stanovništvo, a grad Alžir, kao multikulturan, nije zaostajao za evropskim mediteranskim gradovima. Rat je stvorio mnoge antagonizme i vojska je činila užasne stvari. Sa druge strane i taj alžirski oslobodilački front (FLN) je činio užasne stvari. Podmetali su bombe u kafee i na javnim mestima, gde su stradali mnogi civili. Brutalno su klali sve koje su smatrali za protivnike (čak su imali neku poruku da im unakaze lice).

 

U svakom slučaju De Gol, kao realpolitičar, je bio rešen da Alžir preda Alžircima (bolje reći FLN-u). Međutim, nije to mogao tako javno da zastupa. Generali (naročito oni koji su operisali u Alžiru gde su bile elitne jedinice) i radikalni elementi su vršili pritisak na civilnu vlast da deluje odlučnije. De Gol je to obećao. Zaista, on jeste uveo jak predsednički sistem (Peta Republika), ali je namere oko Alžira izneo tek pošto je preuzeo sve konce u svoje ruke. Kada su De Gol i skupština trebali da donesu ustavne promene u Parizu, general Masu je čekao ishod sa desantnim jedinicama na Korzici, u punoj spremi. Salan, Masu i drugi su verovali De Golu jer su smatrali da je jedan od njih.

 

No, umesto neke mirne tranzicije Alžir je kao na tacni bio predat FLN-u. U Francusku se slilo oko milion ipo izbelica, na šta Francuska nije bila spremna. Oni preostali u Alžiru, za koje je FLN smatrao da su na neki način lojalni Francuzima bili su brutalno pobijeni. Naravno, grad u kome je rođen Kami izgubio je evropski ali i multikulturni karakter.

 

Te izbeglice po ulicama su ostale u sećanju mnogim Francuzima.

Link to comment

meni je prva pomisao da je ne moguce da se radi o 'kiksu' te da je izvedeno namerno, da podstakne debatu ? :unsure:

mislim, citava masinerija ljudi stoji iza sa ciljem da isplanira svaki detalj njegovog nastupa i zivota, a njegova glavna svrha je da dobro igra ulogu, sve je usmereno na to

prosto mi je neverovatno da se kao izlanuo

 

Moguće je. Kažem, ja sam to negde pročitao tokom kampanje da je sklon nekim izjavama koje mogu da mu štete. Što kaže pejsi, nije se to odrazilo bitnije na rezultat i njegovu pobedu, ali mislim da on kasnije i nije nešto baš insistirao na tome u kampanji. Tako da bi i u tom smislu to moglo da se podvede pod neki gaf ili možda ispitivanje koliko je mnenje spremno za tu temu.

 

Ova poslednja izjava je zasigurno veća glupost. Ja ne vidim kako neko može tek tako, usput da odgovori na pitanje zašto ne postoji Maršalov plan za Afriku i pri tom da tako paušalne i kontroverzne konstatacije.

Edited by Bojan
Link to comment

Alžir su uvek nekako posebno tretirali u odnosu na druge kolonije, jer je tamo živelo milion Francuza (evropskog porekla). I mislim nešto Španaca. Ukupno je bilo nekih 6 miliona ljudi u celoj zemlji, tako da to nije bio mali procenat. Jeste to posledica kolonizacije iz devetnaestog veka, ali opet nije to jedini slučaj da su se ljudi tako naselili i tu ostali da žive kao autohtoni. Bilo je tu i nekih 250.000 Alžiraca afričkog porekla koji su služili francusku vojsku. Bilo je i neko posebno ime za njih. Tu su, dakle i njihove porodice. To je uglavnom bilo urbano stanovništvo, a grad Alžir, kao multikulturan, nije zaostajao za evropskim mediteranskim gradovima. Rat je stvorio mnoge antagonizme i vojska je činila užasne stvari. Sa druge strane i taj alžirski oslobodilački front (FLN) je činio užasne stvari. Podmetali su bombe u kafee i na javnim mestima, gde su stradali mnogi civili. Brutalno su klali sve koje su smatrali za protivnike (čak su imali neku poruku da im unakaze lice).

 

U svakom slučaju De Gol, kao realpolitičar, je bio rešen da Alžir preda Alžircima (bolje reći FLN-u). Međutim, nije to mogao tako javno da zastupa. Generali (naročito oni koji su operisali u Alžiru gde su bile elitne jedinice) i radikalni elementi su vršili pritisak na civilnu vlast da deluje odlučnije. De Gol je to obećao. Zaista, on jeste uveo jak predsednički sistem (Peta Republika), ali je namere oko Alžira izneo tek pošto je preuzeo sve konce u svoje ruke. Kada su De Gol i skupština trebali da donesu ustavne promene u Parizu, general Masu je čekao ishod sa desantnim jedinicama na Korzici, u punoj spremi. Salan, Masu i drugi su verovali De Golu jer su smatrali da je jedan od njih.

 

No, umesto neke mirne tranzicije Alžir je kao na tacni bio predat FLN-u. U Francusku se slilo oko milion ipo izbelica, na šta Francuska nije bila spremna. Oni preostali u Alžiru, za koje je FLN smatrao da su na neki način lojalni Francuzima bili su brutalno pobijeni. Naravno, grad u kome je rođen Kami izgubio je evropski ali i multikulturni karakter.

 

Te izbeglice po ulicama su ostale u sećanju mnogim Francuzima.

A jel' im ostao u secanju i OAS?

I bombe podmetane po Francuskoj, i pokusaji drzavnog udara, atentati po Francuskoj?

Boldovano je posebno odvratno: Francuzi su u Alziru postupanjem prema borcima FLN i civilima postavili smernice za Vijetname i ostale pokolje, to si slucajno zaboravio, a sve u zalu za Kamijevim rodnim mestom.

Pied noirs jesu bili izbeglice, i to od one vrste koju ovde itekako dobro poznajemo, ali njihova instrumentalizacija u francuskoj unutrasnjoj politici je nesto sto takodje nije samo francuski specijalitet: Francuska je bila tih godina na ivici gradjanskog rata, a tome nije bio uzrok samo Alzir i nacin na koji ce on biti oslobodjen, a ne predat Francuzima koji ga - da su samo mogli - ne bi dali Alzircima tek tako.

Algerie francaise je takodje bila parola tih godina, nju nisi pomenuo, koristio ju je i sam De Gol, dok se nije dovoljno ucvrstio da bi mogao da Alzir pusti niz vodu i stavi tacku na francuski kolonijalizam: zaboravio si da je Alzir samo poslednji trzaj jednog niza poraza, zapocetog jos u Indokini, takodje teskim batinama od necivilizovanih i krvi gladnih oslobodilackih pokreta: to sto su ti pokreti svi do jednog bili obojeni crveno i naslanjali se na Sovjete, nije do Sovjeta, nego je do slepila Zapada koji nikako nije hteo da pokusa da iznadje nacine da dekolonizaciju pokusa nacinima koji bi kolonizovane privukli na njihovu stranu.

Zaboravio si Suec, jos jednu vezbu Francuske u kolonijalnim budalastinama, takodje placenu ponizenjem i porazom koji je itekako imao uticaja na De Golova razmisljanja i postupke oko Alzira.

Umesto toga, 'ajde da zalimo jadne francuske kolone, koje, eto, divlji Alzirci oterase iz sopstvene zemlje.

Uostalom, sta to Francuska ima da preispituje i debatuje oko Alzira?

Zlocine FLN-a ili sopstvene zlocine?

Link to comment

A jel' im ostao u secanju i OAS?

I bombe podmetane po Francuskoj, i pokusaji drzavnog udara, atentati po Francuskoj?

Boldovano je posebno odvratno: Francuzi su u Alziru postupanjem prema borcima FLN i civilima postavili smernice za Vijetname i ostale pokolje, to si slucajno zaboravio, a sve u zalu za Kamijevim rodnim mestom.

Pied noirs jesu bili izbeglice, i to od one vrste koju ovde itekako dobro poznajemo, ali njihova instrumentalizacija u francuskoj unutrasnjoj politici je nesto sto takodje nije samo francuski specijalitet: Francuska je bila tih godina na ivici gradjanskog rata, a tome nije bio uzrok samo Alzir i nacin na koji ce on biti oslobodjen, a ne predat Francuzima koji ga - da su samo mogli - ne bi dali Alzircima tek tako.

Algerie francaise je takodje bila parola tih godina, nju nisi pomenuo, koristio ju je i sam De Gol, dok se nije dovoljno ucvrstio da bi mogao da Alzir pusti niz vodu i stavi tacku na francuski kolonijalizam: zaboravio si da je Alzir samo poslednji trzaj jednog niza poraza, zapocetog jos u Indokini, takodje teskim batinama od necivilizovanih i krvi gladnih oslobodilackih pokreta: to sto su ti pokreti svi do jednog bili obojeni crveno i naslanjali se na Sovjete, nije do Sovjeta, nego je do slepila Zapada koji nikako nije hteo da pokusa da iznadje nacine da dekolonizaciju pokusa nacinima koji bi kolonizovane privukli na njihovu stranu.

Zaboravio si Suec, jos jednu vezbu Francuske u kolonijalnim budalastinama, takodje placenu ponizenjem i porazom koji je itekako imao uticaja na De Golova razmisljanja i postupke oko Alzira.

Umesto toga, 'ajde da zalimo jadne francuske kolone, koje, eto, divlji Alzirci oterase iz sopstvene zemlje.

Uostalom, sta to Francuska ima da preispituje i debatuje oko Alzira?

Zlocine FLN-a ili sopstvene zlocine?

Opet napominjem da je Alžir imao neko posebno mesto kod Francuza u odnosu na ostale kolonije. Tu se pre svega ima u vidu značajan udeo Francuza u populaciji, upliv francuske kulture, kao i dobar deo populacije afričkog porekla koji je bio lojalan Francuskoj.

 

OAS je isto tako teroristička organizacija. Mislim da je i stari Le Pen bio deo nekog njihovog ogranka. Ali OAS nije bila neka zvanična državna institucija, koliko ja znam. A nisu bili baš omiljeni među Francuzima. Jesam naklonjen Francuskoj, ali ne bih imao problem da kritički gledam na OAS. Međutim, ono što je ovde izašlo kao pitanje, jeste percepcija Makronove izjave kod Francuza. Otuda sam i težište stavio na to da pokušam da objasnim šta bi sve imao u vidu jedan Francuz kada posmatra ovo pitanje.

 

Moje neko viđenje jeste da se Makron izletanjem sa ovim izjavama pokazuje kao površan, a ne kao neko ko otvara debatu oko teških tema.

 

To da bi i mi mogli da izvučemo neke pouke iz ovog slučaja stoji.

Link to comment

Opet napominjem da je Alžir imao neko posebno mesto kod Francuza u odnosu na ostale kolonije. Tu se pre svega ima u vidu značajan udeo Francuza u populaciji, upliv francuske kulture, kao i dobar deo populacije afričkog porekla koji je bio lojalan Francuskoj.

 

Alžir je bio anektiran od strane Francuske i prestao je da bude kolonija, tj. formalno-pravno je bio integralni deo Francuske, koliko i Normandija ili Bretanja ili Il d Frans. Dakle radi se i o ustavno-pravnom statusu a ne samo stvarima koje si (ispravno) naveo.

Link to comment

Alžir je bio anektiran od strane Francuske i prestao je da bude kolonija, tj. formalno-pravno je bio integralni deo Francuske, koliko i Normandija ili Bretanja ili Il d Frans. Dakle radi se i o ustavno-pravnom statusu a ne samo stvarima koje si (ispravno) naveo.

 

Da, hvala ti za ovaj podatak. Svakako dodatno razjašnjava stvar.

Link to comment

Alžir su uvek nekako posebno tretirali u odnosu na druge kolonije, jer je tamo živelo milion Francuza (evropskog porekla). I mislim nešto Španaca. Ukupno je bilo nekih 6 miliona ljudi u celoj zemlji, tako da to nije bio mali procenat. Jeste to posledica kolonizacije iz devetnaestog veka, ali opet nije to jedini slučaj da su se ljudi tako naselili i tu ostali da žive kao autohtoni. 

 

Ovo nije bas tacno.

 

Zvanicno, 1954. je bilo ukupno ~9 375 000 ljudi, a od toga 1 052 400 evropljana i 130 000 izraelita. Ipak procjenjuje se da je muslimana tada bilo 8,5 miliona i da ih je ova zvanicna statistika umanjila.

 

http://www.persee.fr/doc/geo_0003-4010_1956_num_65_347_14352

Link to comment

Ovo nije bas tacno.

 

Zvanicno, 1954. je bilo ukupno ~9 375 000 ljudi, a od toga 1 052 400 evropljana i 130 000 izraelita. Ipak procjenjuje se da je muslimana tada bilo 8,5 miliona i da ih je ova zvanicna statistika umanjila.

 

http://www.persee.fr/doc/geo_0003-4010_1956_num_65_347_14352

 

Hvala ti za ovaj podatak. Sad sam malo gledao statistiku. Alžir je već oko tridesete godine prošlog veka imao 6 miliona stanovnika. Prvi popis koji su uradile nove alžirske vlasti bio je 1966. i tada je bilo oko 13 miliona stavnovnika. A na referendumu o nezavisnosti 1962. godine je glasalo 6 miliona ljudi. I danas je u pitanju vrlo mlada populacija od nekih 40 miliona stanovnika, koja se godišnje uvećava za 700-900 hiljada ljudi. BDP po glavi stanovnika je nešto preko 4000 USD, što je negde na nivou Albanije. Dosta ulažu u vojsku koja je praktično i sprečila islamiste da preuzmu vlast u ovoj zemlji. Otuda i vojni vrh ima dosta uticaja na vođenje zemlje. Medijske slobode su vrlo restriktivne a i dugo vremena su bili u vanrednom stanju (zbog građanskog rata). Dosta se ulaže u obrazovanje, a vodi se računa i o socijalnoj politici.

 

Ono u šta ja baš nisam uveren jeste da je FLN imao baš tako široku podršku među Alžircima. Prvi pokazatelj toga je obično radikalizacija metoda delovanja. I naravno u toj radikalizaciji se uvek računa da se među "svojima" uklone oni nepodobni. Bilo je u svetu uspešnih pokreta koji nisu koristili radikalne mere, a bilo je i primera mirne tranzicije.

 

Malo me je hazard podstakao da bacim pogled na pravni aspekt. De Gol je organizovao referendum 1961. na nivou cele Francuske (što je uključivalo i Alžir) o tome da li su građani za samoopredeljenje Alžira. Oko 75% Francuza je glasalo za. U samom Alžiru je 69,5 glasalo za, dok je protiv bilo 30,5. Kasnije je tek usledio ovaj referendum u Alžiru, gde je preko 99% glasalo za nezavisnost. U međuvremenu su Evropljani u Alžiru lagano pakovali kofere. OAS je imao plan da uništi što više pre nego što FLN preuzme vlast. Ostale su zapamćene i demonstracije u gradu Alžiru koje su francuske snage bezbednosti ugušile upotrebom bojeve municije.

 

Bastien Tiri, francuski oficir, je jedan od poslednjih osuđenika nad kojim je izvršena smrtna kazna, zbog pokušaja atentata na De Gola. Atentat je organizovao jer je smatrao De Gola odgovornim za Oranski masakr koji su počinile snage FLN zajedno sa ruljom nad preostalim hrišćanima u gradu Oranu.

Link to comment

Ono u šta ja baš nisam uveren jeste da je FLN imao baš tako široku podršku među Alžircima. Prvi pokazatelj toga je obično radikalizacija metoda delovanja. I naravno u toj radikalizaciji se uvek računa da se među "svojima" uklone oni nepodobni. Bilo je u svetu uspešnih pokreta koji nisu koristili radikalne mere, a bilo je i primera mirne tranzicije.

 

Nista licno  :), ali zapitanost oko kvotovanog mirise na tako nam drage moderne relativizacije: naprosto, pokreti kao sto je FLN ne mogu ne samo da uspeju, nego ni da opstanu bez siroke podrske stanovnistva - to je aksiom i abeceda gerile od kako je sveta i veka.

Sto se ostalog tice, moram da se ogradim: malo ili nimalo znam o savremenoj Francuskoj politici, jedva, ako uopste razlikujem Makona (ili kako se vec zove) od Le Penove, ali mi podgrevanje price o Alziru i Francuskoj pocinje da lici na pricu o jadnim folksdojcerima sirom narocito istocne Evrope, koji, eto, ni krivi ni duzni nastradase, pa je sada doslo vreme da se njihova sudbina sagleda iz drugacijeg ugla.

Коштуничаве budalastine o tome da je Alzir bio isto sto i Provansa ili Bretanja, sa sve pripadajucim legalizmomtm ne vredi ni komentarisati.

Mislim da je problem, ako ga ima  :), u tome sto na ondasnja desavanja primenjujes kriterijume 21. veka: zaboravljas, da te podsetim, da se radi o 50-im godinama 20. veka, o antikolonijalistickim pokretima sirom sveta i o nepostojanju ni trunke volje, sistemske, istorijske nesposobnosti da se konflikti resavaju drugacije nego oruzjem, nikakve integracije, nikakve mirne tranzicije.

Francuska, podsecanja radi - tih godina divlja sirom sveta: Indokina, Suec, Alzir, sve u par godina.

I to bas divlja: ratuje i istrebljuje sve u 16 ne bi li sacuvala kolonijalno carstvo.

U Alziru je postavila, kao sto rekoh, standarde za torturu i odvratan tretman civila kome cak i Vijetnam tesko moze da konkurise, nije se libila saradnje sa mnogim svetskimtm strucnjacima po tom pitanju, a OAS je zvanicni tolerisan i suportovan sve dok nije pripucao u samoj Francuskoj koja se tih godina nalazila na ivici gradjanskog rata i to ne samo zbog Alzira.

Da skratim, Alzir je alzirski, nikakve gluposti poput Algerie francaise ne mogu to da promene, ni danas, niti su to mogle onda: Alzir i uopste takozvana francuska severna Afrika imale su dugu tradiciju suprotstavljanja francuskoj kolonijalizaciji, da ne kazem agresiji: to sto je ustavnopravni deo Francuske dobro posluzio da se isprobaju prve francuske atomske bombe dovoljno govori o njegovoj ustavnopravnoj jednakosti sa metropolom, a zapitanosti da li je oslobodilacki pokret poput FLN-a mogao da radi drugacije nego sto je radio - jednostavno nema mesta.

To su, uostalom, najbolje znali i sami Francuzi kada su, pored svega - dosli u Evian.

 

Edit: setih se, a i podsecanja na duh vremena radi:

 

 

 

Inace, kazu, da se - sto se filmsketm strane tice - ovaj film dosta visoko kotira u raznim rang listama.

Edited by namenski
Link to comment

Nista licno  :), ali zapitanost oko kvotovanog mirise na tako nam drage moderne relativizacije: naprosto, pokreti kao sto je FLN ne mogu ne samo da uspeju, nego ni da opstanu bez siroke podrske stanovnistva - to je aksiom i abeceda gerile od kako je sveta i veka.

Sto se ostalog tice, moram da se ogradim: malo ili nimalo znam o savremenoj Francuskoj politici, jedva, ako uopste razlikujem Makona (ili kako se vec zove) od Le Penove, ali mi podgrevanje price o Alziru i Francuskoj pocinje da lici na pricu o jadnim folksdojcerima sirom narocito istocne Evrope, koji, eto, ni krivi ni duzni nastradase, pa je sada doslo vreme da se njihova sudbina sagleda iz drugacijeg ugla.

Коштуничаве budalastine o tome da je Alzir bio isto sto i Provansa ili Bretanja, sa sve pripadajucim legalizmomtm ne vredi ni komentarisati.

Mislim da je problem, ako ga ima  :), u tome sto na ondasnja desavanja primenjujes kriterijume 21. veka: zaboravljas, da te podsetim, da se radi o 50-im godinama 20. veka, o antikolonijalistickim pokretima sirom sveta i o nepostojanju ni trunke volje, sistemske, istorijske nesposobnosti da se konflikti resavaju drugacije nego oruzjem, nikakve integracije, nikakve mirne tranzicije.

Francuska, podsecanja radi - tih godina divlja sirom sveta: Indokina, Suec, Alzir, sve u par godina.

I to bas divlja: ratuje i istrebljuje sve u 16 ne bi li sacuvala kolonijalno carstvo.

U Alziru je postavila, kao sto rekoh, standarde za torturu i odvratan tretman civila kome cak i Vijetnam tesko moze da konkurise, nije se libila saradnje sa mnogim svetskimtm strucnjacima po tom pitanju, a OAS je zvanicni tolerisan i suportovan sve dok nije pripucao u samoj Francuskoj koja se tih godina nalazila na ivici gradjanskog rata i to ne samo zbog Alzira.

Da skratim, Alzir je alzirski, nikakve gluposti poput Algerie francaise ne mogu to da promene, ni danas, niti su to mogle onda: Alzir i uopste takozvana francuska severna Afrika imale su dugu tradiciju suprotstavljanja francuskoj kolonijalizaciji, da ne kazem agresiji: to sto je ustavnopravni deo Francuske dobro posluzio da se isprobaju prve francuske atomske bombe dovoljno govori o njegovoj ustavnopravnoj jednakosti sa metropolom, a zapitanosti da li je oslobodilacki pokret poput FLN-a mogao da radi drugacije nego sto je radio - jednostavno nema mesta.

To su, uostalom, najbolje znali i sami Francuzi kada su, pored svega - dosli u Evian.

 

 

Nisam ni ja neki poznavalac gerilske doktrine, ali imam utisak da se ta podrška malo i nametne. Pogledaj recimo pokrete za nezavisnost Alžira koje je vodio Mesali Hadj mnogo pre nego što je FLN formiran. FLN se kasnije obračunao sa njim i njegovim pristalicama. Da ne pominjem opet ove harkise, koji su bili lojalni Francuskoj, a kojih opet nije bilo malo. Koliko sam ja shvatio situaciju bio je tu jedan srednji sloj Alžiraca koji baš i nije bio za takvu radikalizaciju.

 

Da li je moguća mirna tranzicija? Ima primera. U Južnoj Africi je čak vladao aparthejd, pa opet nije bilo nekog revanšizma širih razmera i izbeglica. OK, kažeš ovo su bile pedesete. Francuzi, tj. francuska zvanična politika zaista možda nije razumela šta valja činiti i da bi bez odlaganja trebalo pristupiti dekolonizaciji. Naročito po pitanju Alžira. Ali evo Tunis je relativno mirno predat, kao i Maroko. Kasnije su zadržani odnosi na visokom nivou.

 

Mislim čak i da veći deo Francuza nije bio za to da se Alžir očuva u okviru Francuske, što je pokazao i referendum iz 1961. Levičari su čak davali podršku oslobodilačkim težnjama Alžiraca.

 

To što pominješ oko tih nuklearnih proba, verujem da je to izvedeno u pustinji gde nema naseljenih mesta u blizini. Tada su i druge nacije koje su posedovale nuklearnu bombu vršile testiranja na sopstvenim teritorijama. Francuzi su zbog tih proba platili neku reparaciju Alžiru.

 

Što se tiče suočavanja Francuza sa kolonijalnom prošlošću ne može se reći da toga nema. Francuska je demokratska zemlja gde je sloboda govora garantovana (što se recimo za Alžir ne može reći), tako da je tamo publikovano dosta kritičkih osvrta na Alžirski rat. Takođe, mnogi intelektualci su zagovarali suočavanje društva sa kolonijalnom prošlošću Francuske.

 

Naravno, zanimljivo je pogledati koliko je taj proces zaista uhvatio korene u društvu. Nekako se to najbolje može videti ako se osvrnemo na školski kurikulum koji pokriva teme kolonizacije i dekolonizacije. Obično se ta naracija koja idealizuje i mitologizuje naciju veoma tvrdo održava u škoslkim udženicima, jer eto kao "moraju deca da nauče ko smo". Iako je u susretu sa realnošću to potpuno izbledelo. Evo jednog rada koji obrađuje upravo kako su teme kolonizacije i dekolonizacije predstavljane u škoskim udžbenicima u Francuskoj u periodu od 1970-2010 (za uzrast 13-14 godina).

Tu se vidi da određeni pomaci postoje, ali da postoje i neke revizionističke težnje. Neka opšta crta za ovaj period jeste šturost i kratke i jasne rečenice. Kaže se da mnogi profesori iz obezbeđenog materijala nisu imali dovoljno alata da održe kvalitetno časove i upuste se u dublje analize (naročito u multikulturnim sredinama). Kvalitativnog pomaka ima u sadržaju izloženih činjenica, terminilogiji i grafičko-vizuelnom prikazu. Takođe, i u obimu, pri čemu se zadržava stil suvoparnih rečenica. Nove činjenice se pojavljuju od dvehiljaditih, prevashodno zbog dostupnosti vojnih arhiva. Za razliku od sedamdesetih godina više se ne pominju kao heroji likovi poput maršala Bužoa (osvojio Alžir 1830), već se više ostavlja prostora za kritički osvrt i analizu. Neki pokušaj revizionizma učinjen je zakonom iz 2005. kojim se nalaže profesorima da ističu pozitivne strane kolonijalizma. Smatra se da su ovaj zakon progurali pied-noir lobisti. Posle burne reakcije javnosti, tadašnji predsednik Širak je povukao sporne odredbe ovog zakona.

 

Počeo sam da gledam ovaj film što si stavio. Čini se zanimljiv. Pogledaću ostatak sutra.

Link to comment

...

Mislim da je problem, ako ga ima  :), u tome sto na ondasnja desavanja primenjujes kriterijume 21. veka: zaboravljas, da te podsetim, da se radi o 50-im godinama 20. veka, o antikolonijalistickim pokretima sirom sveta i o nepostojanju ni trunke volje, sistemske, istorijske nesposobnosti da se konflikti resavaju drugacije nego oruzjem, nikakve integracije, nikakve mirne tranzicije.

...

 

Znaci, nisi cuo za gomilu primera gde je tranzicija bila relativno mirna ili opet samo pesnicki uopstavas? 

Link to comment

 

MAX HASTINGS: Is this the end of the white man in Africa?

 

The murder of a legendary safari guide in Kenya is but the latest outrage as tribes armed with AK-47s grab white farmers' land and politicians turn a blind eye

  • Father-of-two Tristan Voorspuy was shot dead in the region of Laikipia in Kenya 
  • Farm staff lost contact with the Guards veteran while he was riding on horseback
  • Mr Voorspuy was murdered as he inspected lodges that had been set on fire
  • In Laikipia tribesman are invading white-owned ranches and terrorizing owners

 

Položaj belaca i hrišćana je sve gori u Africi i na Bliskom Istoku. 

Edited by slow
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...