Jump to content
IGNORED

Građevina,Mašinstvo,ETF


Milošica

Recommended Posts

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iDemo

    17

  • gospa buba

    9

  • Milošica

    8

  • JozoMujica

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve si u pravu al' sto kaze moj mladji kolega - docent na nekoj komunalnoj hidrotehnici na GF u Beogradu - "kakva god da je kriza ljudi moraju da piju vodu i da seru'...

U pravu je, ali te poslove će svakako da odrade ljudi sa fakulteta, profesori i asistenti, kroz tezge, konsultantske kombinacije itd... Kao na konstrukcijama - znaš kad će neko ko je samo inženjer da projektuje most koji će biti izveden? Kad zvekne meteor i pogodi zgradu fakulteta u trenutku kad svi profesori i asistenti budu u zgradi.

 

da, izvini - prizemlje faks, prvi sprat visha (hidrotehnichka) skola i faks za konstrukcije i drugi sprat - konacno - kurs ikebane...

Opravio :fantom:

Link to comment

Mašinstvo - samo ako želiš da ne radiš u struci ili ozbiljno planiraš da ideš napolje. Jebeno težak fakultet, oni koji ga završe moraju da budu pedantni, precizni i analitični. Neki od najboljih informatičara koje sam upoznao su mašinci (muka ih naterala). Po mom iskustvu tj. poznanstvima, možda 1 u 5 mašinaca uspe da radi u struci (a da to nije neka komercijala).

 

Građevina - meni lično najzanimljiviji od ovih fakulteta (iako sam informatičar), ali je neporecivo da trenutno kod nas (a kako čujem i u dobrom delu sveta je isto) postoji suficit građevinskih inženjera (osim određenih smerova). Naravno, ako si vrhunski, uvek ćeš naći posao (e sad, kakav posao...).

 

ETF - najupotrebljiviji od ova tri. Težak, i pomiri se s tim da koji god smer da završiš ogromne je šanse da ćeš na kraju završiti kao programer negde. Za energetičare kod nas posla ima samo preko veze, u telekomunikacijama ih je previše, svi se pre ili kasnije prešaltaju na IT.

Mislim da je ovo odlična analiza.
Link to comment

Mašinstvo - samo ako želiš da ne radiš u struci ili ozbiljno planiraš da ideš napolje. Jebeno težak fakultet, oni koji ga završe moraju da budu pedantni, precizni i analitični. Neki od najboljih informatičara koje sam upoznao su mašinci (muka ih naterala). Po mom iskustvu tj. poznanstvima, možda 1 u 5 mašinaca uspe da radi u struci (a da to nije neka komercijala).

 

Građevina - meni lično najzanimljiviji od ovih fakulteta (iako sam informatičar), ali je neporecivo da trenutno kod nas (a kako čujem i u dobrom delu sveta je isto) postoji suficit građevinskih inženjera (osim određenih smerova). Naravno, ako si vrhunski, uvek ćeš naći posao (e sad, kakav posao...).

 

ETF - najupotrebljiviji od ova tri. Težak, i pomiri se s tim da koji god smer da završiš ogromne je šanse da ćeš na kraju završiti kao programer negde. Za energetičare kod nas posla ima samo preko veze, u telekomunikacijama ih je previše, svi se pre ili kasnije prešaltaju na IT. 

 

Ok ali zašto bilo šta od ovog da studira, izuzev softverskog inženjerstva na ETF-u, ako će na kraju završiti u IT-u?

 

Ima valjda i lakših puteva a da će pritom imati i više vremena da se ozbiljno posveti kodovima. 

 

Takođe svako ko želi biti ozbiljan inženjer projektant zašto uopšte da razmišlja o programskim jezicima...

Link to comment

ozbiljno

 

bilo koji faks od tih je ok

pecenje na nekom gradilistu od min godinu dana

skontas projektovanje uz put

moze i ovde da se radi i zaradi, ali ipak mars napolje zbog porodice da moze da zivi u nekoj normalnoj sredini

 

ti informaticari mi nisu bas najjasniji :lolol:

Link to comment

Jedna s posvetom za kolege sa elitnog smera i koleginice sa kursa ikebane... Over Arup & Co.

 

"Behind every great architect there is a great engineer." Witold Rybczynski

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/50910305/OveArup1-3.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/50910305/OveArup2-3.jpg

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/50910305/OveArup3-3.jpg

 

 

Istina, propustio je da bude ministar za nauku i kulturu i taj rad... 

Remember-the-Engineer-by-WR.jpg

Link to comment

Hvala svima.Niste svesni koliko mi pomazete savetima.

 

Meni je Gradjevina najzanimljivija,ali izgleda da je problem naci dobar posao kao i sa svim fakultetima u Srbiji(osim IT smerova).Masinstvo ne poznajem dovoljno,ali mi nije preterano interesantno na prvi pogled(mozda Vojno masinstvo,ali sumnjam da je perspektivno u Srbiji),tako da ako nema perspektivu i tesko je,nije dobar izbor za mene.Na ETF-u me najvise interesuju smerovi sa,kako kazete,najmanjim sansama za posao,Energetika i Telekomunikacije.Ako uzmemo u obzir da je fakultet i prijemni pretezak,a sanse za posao sa ta dva smera male,onda definitivno nije dobar izbor.

 

Dakle,ako me programiranje zaista ne zainteresuje u medjuvremenu,ovakvo je trenutno stanje kod mene:1.Gradjevina 2.ETF 3.Masinstvo

 

Zna li neko kakva je perspektiva smera Geodezija na Gradjevini?Znam neke ljude koji mlate pare baveci se tim poslom. :D

Edited by Milošica
Link to comment

Ako zelis da budes koder, veb-developer, softver-inzenjer, administrator baze podataka, sistema, mreze, ... mislim da nema potrebe da zavrsavas etf (ili matematiku), bolje ti je da zavrsis neke MS, oracle, cisco,... kruseve i ako mislis da ce ti diploma nesto znaciti FON ili neki privatni fakultet. Ako hoces ozbiljno da se bavis programiranjem i ako imas za to sposobnosti (matematika ti je najlaksi predmet kroz celo skolovanje), onda kompijuteraski smerovi ETF-a ili matematike na PMF-u. 

 

Apsolutno mi nisu jasni ovi koji upisu masinstvo, gradjevinu, neracunarske smerove na ETF-u, sa idejom da posle mogu da se bave programiranjem (sta god pod tim podrazumevali). Izgubiti 4-5 godina zivota na ucenje, da bi se od toga moglo da iskoristi par semestara matematike je cisto arcenje vremena. 

Link to comment

Ako zelis da budes koder, veb-developer, softver-inzenjer, administrator baze podataka, sistema, mreze, ... mislim da nema potrebe da zavrsavas etf (ili matematiku), bolje ti je da zavrsis neke MS, oracle, cisco,... kruseve i ako mislis da ce ti diploma nesto znaciti FON ili neki privatni fakultet. Ako hoces ozbiljno da se bavis programiranjem i ako imas za to sposobnosti (matematika ti je najlaksi predmet kroz celo skolovanje), onda kompijuteraski smerovi ETF-a ili matematike na PMF-u. 

 

+1

Link to comment

Ako zelis da budes koder, veb-developer, softver-inzenjer, administrator baze podataka, sistema, mreze, ... mislim da nema potrebe da zavrsavas etf (ili matematiku), bolje ti je da zavrsis neke MS, oracle, cisco,... kruseve i ako mislis da ce ti diploma nesto znaciti FON ili neki privatni fakultet. Ako hoces ozbiljno da se bavis programiranjem i ako imas za to sposobnosti (matematika ti je najlaksi predmet kroz celo skolovanje), onda kompijuteraski smerovi ETF-a ili matematike na PMF-u. 

 

Apsolutno mi nisu jasni ovi koji upisu masinstvo, gradjevinu, neracunarske smerove na ETF-u, sa idejom da posle mogu da se bave programiranjem (sta god pod tim podrazumevali). Izgubiti 4-5 godina zivota na ucenje, da bi se od toga moglo da iskoristi par semestara matematike je cisto arcenje vremena. 

 

 

Plus milion.

Link to comment

ja ne znam nikog ko je upisao nesto od toga pomenutog sa idejom da bude programer.

znam programere i ajtijevce sa tim faksevima koje je nedostatak pozicija odveo na tu stranu, ali bas nikog ko je upisao nesto od toga, znajuci da ce biti programer.

Link to comment

ja ne znam nikog ko je upisao nesto od toga pomenutog sa idejom da bude programer.

znam programere i ajtijevce sa tim faksevima koje je nedostatak pozicija odveo na tu stranu, ali bas nikog ko je upisao nesto od toga, znajuci da ce biti programer.

 

+1

 

Prekvalifikacije su moguće već nakon prve godine. Izbor fakulteta je ionako precjenjen.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...