Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

r3n3Bgj.png

 

Evropa uvećano:

 

77BIfXP.png

Quote

 

World Justice Project u svom posljednjem izvještaju "Vladavina prava" mjeri vladavinu prava zasnovano na iskustvima i percepcijama javnosti i stručnjaka unutar država širom svijeta.

U posljednjem izvještaju iz 2017. ispitano je poštivanje vladavine prava u 113 država.

Za određivanje konačnog skora korišteni su rezultati na skali s osam faktora: ograničenja vladinih ovlasti, odsustvo korupcije, otvorenost vlade, temeljna prava, red i sigurnost, provođenje zakona, građanska prava i krivično pravosuđe.

Od 2016. godine primjetan je pad poštivanja zakona i vladavine prava u 34 posto država, u 20 posto država došlo je do porasta, dok je u 37 posto država situacija ostala ista.

Vladavine prava najviše se pridržavaju Danci, Norvežani i Finci, a najmanje u Venecueli, Kambodži i Afganistanu.

U užoj regiji zapadnog Balkana zakona i vladavine prava najviše se pridržavaju Slovenci, koji se nalaze na 26. mjestu liste. Slijede je Hrvatska (35), Bosna i Hercegovina (56), Makedonja (57) i Srbija, koja se nalazi na 76. mjestu od 113 država obuhvaćenih istraživanjem.

 

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/interaktivno-gdje-se-ljudi-ne-pridrzavaju-zakona (dostupna je interaktivna mapa sa tačnim rezultatom za svaku državu kad se iznad nje postavi pokazivač)

Edited by vememah
Link to comment

Credit Suisse recently published its annual wealth report comparing the wealth (net worth) of adults (as private individuals, i.e. not the wealth of the whole country divided by its population) in different countries. Credit Suisse defines wealth = financial assets (e.g. bank deposits) + non-financial assets (e.g. real estate) – debt (if assets are less than debt, wealth can be negative). The map below shows estimates of the median wealth per adult by country, which is the middle value (50% own more, 50% own less):

 

 wealth-per-adult-median-europe.jpg

 

How do other major economies fare? The medians are (in 1000 USD): Japan 124, United States 56, China 6.7, Brazil 4.6, India 1.3.

There are a few surprising results, especially the low median wealth of Germans, Austrians, and Swedes. The reason is that home ownership in these countries is lower than in other western European countries (renting is more common).

This does not mean that the standard of living is lower in those countries. The standard of living is better characterized by indicators such as purchasing power index and disposable income.

Edited by Ayatollah
Da prenesem sve o mapi, ne delimično...
Link to comment

Pa da, ok je to...

Samo je Makedonija bila 500 godina, Srbija ni teoretski nije mogla toliko, a Beograd je i u 18 veku bio jedan dobar deo Austrijski grad, pa je on još manje...

Ksd sam ja išao u školu od pada Smedereva do 1804, ne znam da li je bilo više od dve lekcije... 350 godina istorije je svedeno na seobu Srba u Ugarsku...

Akcije Eugena Savojskog i odbacivanje turaka skoro do Kosova, car Jovan Nenad, ustanci u Srbiji (bilo ih je par komada, valjda), Austrijsko osvajanje BG, pa odlazak iz BG, kao da se nisu dešavali...

Link to comment
6 hours ago, radisa said:

Pa da, ok je to...

Samo je Makedonija bila 500 godina, Srbija ni teoretski nije mogla toliko, a Beograd je i u 18 veku bio jedan dobar deo Austrijski grad, pa je on još manje...

Ksd sam ja išao u školu od pada Smedereva do 1804, ne znam da li je bilo više od dve lekcije... 350 godina istorije je svedeno na seobu Srba u Ugarsku...

Akcije Eugena Savojskog i odbacivanje turaka skoro do Kosova, car Jovan Nenad, ustanci u Srbiji (bilo ih je par komada, valjda), Austrijsko osvajanje BG, pa odlazak iz BG, kao da se nisu dešavali...

 

Ma dobro, tih 500 godina pod Turcima je vise uzrecica, niko to ne koristi, bar se nadam, kao relevantan istorijski podatak. Mislio sam na sve ove brojke za pojedine delove bivse Jugoslavije. Trebalo je tu uloziti dosta truda, pa se, posto nema izvora, nadam da je autor sve dobro izracunao. 

Link to comment
On 20.3.2018 at 10:22 AM, gone fishing said:
Serbia1718_1739.png
 
tačno tako mi o ovome ništa nismo učili, da je beogradski pašaluk 21 godinu bio deo austrijskog carstva

 

Ja se secam ovoga, sad da li sa casova istorije ili tipa iz Politikinog zabavnika - nisam sigurna.

Link to comment
On 3/20/2018 at 1:02 AM, Nesh said:

Prenosim ovo u nadi da je autor dobro proucio brojke:

 

 

ova brojka za srem/backu/slavoniju, gde je caka. izmedju mohacke bitke i karlovackog mira, trebalo bi 173 godine

Link to comment
23 minutes ago, InvisibleLight said:

ova brojka za srem/backu/slavoniju, gde je caka. izmedju mohacke bitke i karlovackog mira, trebalo bi 173 godine

Bačka nije odmah pala pod Turke, tek 1542, 16 godina posle mohačke bitke i pada Segedina i Budima...

 

E sad kako su došli do 10 godina, a ne do 16, nemam pojma...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...