Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Ono sto je najgore u (ne samo nasem) sistemu obrazovanja je akcenat na ocenjivanju, testovima, propitivanju, neprestanoj evaluaciji. Na to se sve uglavnom i svodi i to kvari sve cega se dotakne, svaki predmet i svaku aktivnost. Treba teziti idealu, odnosno finskom sistemu.

Edited by IndridCold
Link to comment

Jeste, akcenat je kao na tome samo sto kao nastavnik ne smes nikome da das keca (ovo si mi rekle 2 osobe koje rade kao nastavnici, u 2 razlicite skole u 2 razlicita grada), sto potpuno obesmisljava ceo taj akcenat na ocenjivanju. A u svom tom ocenjivanju niko se ne seti da odradi evaluaciju ministarstva, zavoda, saveta i svih ostalih koji sve to smisljaju.

Link to comment

Jeste, akcenat je kao na tome samo sto kao nastavnik ne smes nikome da das keca (ovo si mi rekle 2 osobe koje rade kao nastavnici, u 2 razlicite skole u 2 razlicita grada), sto potpuno obesmisljava ceo taj akcenat na ocenjivanju. A u svom tom ocenjivanju niko se ne seti da odradi evaluaciju ministarstva, zavoda, saveta i svih ostalih koji sve to smisljaju.

 

O tome da i ne govorimo. Sve je to jedan tezak idiotizam. I kad bi ukinuli potpuno ocene, a da sve ostane isto, ubedjen sam da bi deca ponela potpuno isto znanje iz skole, samo sa neuporedivo manje stresa i za njih i za nastavnike. 

Link to comment

O tome da i ne govorimo. Sve je to jedan tezak idiotizam. I kad bi ukinuli potpuno ocene, a da sve ostane isto, ubedjen sam da bi deca ponela potpuno isto znanje iz skole, samo sa neuporedivo manje stresa i za njih i za nastavnike. 

 

Ja ne bih, dosta predmeta sam učila samo za kontrolne.

Link to comment

Izvinite ali kako to ,,nas" SPC jebe nepristajanjem na novi kalendar? Mislim, država Srbija je prešla na novi kalendar 1918.

 

To da li neko slavi Božić 25. decembra ili 7. januara je sasvim efemerna i nebitna stvar (za početak, Isus, ako ga je bilo kao istorijske ličnosti, vrlo izvesno uopšte nije rođen u decembru). Eno npr. Jermeni od samog početka pa do dan-danas božić slave 6. januara ali stvarno (6. ako im crkva prati novi kalendar tj. 19. ako im crkva prati stari kalendar, postoje obe varijante), pa šta? Takođe da li neko slavi Sv. Nikolu 6. ili 19. decembra je po meni nebitno, velika stvar, šta sad.

 

Na kraju krajeva, ko želi da slavi božić 25. decembra po novom kalendaru to i može, vernici SPC su slobodni da osnuju ako žele formalnu ili neformalnu sektu novokalendaraca, pa da rade kako im je volja. Verska sloboda i tako to.

mislio sam pre svega na onenaše ljude u EU zemljama koji dolaze ovde 24. pa se vraćaju pre "našeg" božića. zatim, od jedne do druge nove godine praktično je bačeno radno vreme. mislim, sećam se vremena kada se kod nas radilo od 6 do 2 pa su oni koji su imali posao vezan za inostranstvo vrteli prste do tamošnjeg početka radnog vremena. ako se ne varam, u evropi je stari kalendar u pogonu samo gde "vlada" SPC. a u pitanju je samo tehnička/astronomska stvar.

 

mene lično baš briga ko kada i šta slavi. više me brine ono drugo, upliv u politiku države.

Link to comment

Najbitnije je da deca nemaju stres. Tako cemo ih najbolje nauciti sta da ocekuju od zivota.

 

 

Najveći stres mi je bio što je škola počinjala u pola osam, a ja nisam volela rano da ustajem. Tako sam svaki dan imala mali stres da ustanem u zadnjem trenutku, neretko i posle toga, i onda sprintam u školu. Treba da se uvede i da bude na dobrovoljnoj bazi da dolazi ko kad hoće.

Edited by Dagmar
Link to comment

Najbitnije je da deca nemaju stres. Tako cemo ih najbolje nauciti sta da ocekuju od zivota.

 

U pravu si. 90 posto zivota je sranje, ukljucujuci i skolu.

 

Ali u pravu ste, jesam prenaglio. Medjutim fakat je da deca imaju previse predmeta i gradiva. Dva strana jezika od kojih jedan od prvog razreda. Kad sam ja isao u skolu (devedesetih) nikad nismo imali 6 casova, osim mozda jednom nedeljno u sedmom i osmom. Sada deca nemaju nikad manje od 6 casova, a cesto i 7. A znanje nikad na manjem nivou. Zasto? Pa da bi se zaposlilo sto vise ljudi na drzavnoj sisi.

 

A procitajte nesto o sistemu u Finskoj, meni to sve savrseno ima logike, i skroz razumem zasto su prvi na svetu po rezultatima iako su gotovo potpuno izbacili  ocenjivanje.

Edited by IndridCold
Link to comment

U pravu si. 90 posto zivota je sranje, ukljucujuci i skolu.

 

Ali u pravu ste, jesam prenaglio. Medjutim fakat je da deca imaju previse predmeta i gradiva. Dva strana jezika od kojih jedan od prvog razreda. Kad sam ja isao u skolu (devedesetih) nikad nismo imali 6 casova, osim mozda jednom nedeljno u sedmom i osmom. Sada deca nemaju nikad manje od 6 casova, a cesto i 7. A znanje nikad na manjem nivou. Zasto? Pa da bi se zaposlilo sto vise ljudi na drzavnoj sisi.

 

A procitajte nesto o sistemu u Finskoj, meni to sve savrseno ima logike, i skroz razumem zasto su prvi na svetu po rezultatima iako su gotovo potpuno izbacili  ocenjivanje.

 

Možda u Finskoj roditelji poštuju nastavnike, a i oni sebe sami, i usmeravaju decu da uče, pa onda deca nešto i slušaju umesto da se bave potcenjivanjem nastavnika po sistemu šta da učim da budem i ja prosvetni jadnik, gledanjem ko kakve patike ima i kome šta roditelji rade i šta voze. U moje vreme to je bar bio centar fokusa većine drugara iz škole.

 

Što se jezika tiče u većini zemalja (ne znam za Finsku) uče se bar dva i počinje sa 5-6 godina sa prvim stranim.

Link to comment

Podizanje tehnološkog nivoa obrazovanja ne može da nadomesti nedostatak kritičkog načina razmišljanja (gr. kritikē tekhnē, umeće razmatranja). Problem je što mi nemamo ni jedno ni drugo, već se nalazimo u jednom strašnom obrazovnom interregnumu gde je napravljen prekid sa humanističkim obrazovanjem a nije se nastavilo sa bilo čime što bi ličilo na smislenu obrazovnu politiku. Sve  se svelo na beskonačan niz loših eksperimenata, još od vremena ''šuvarovih'' reformi, stariji forumaši znaju o čemu pričam. Nije to eksperimentisanje novijeg datuma.

 

Po meni je strašnije da mlad čovek koji poseduje diplomu bilo kog fakulteta nema osnovna znanja iz filozofije ili religije nego to što ne poseduje neke tehničke veštine i znanja. Ako ga škola nije naučila kritičkom načinu razmišljanja nikakvo tehničko pomagalo mu neće biti od koristi. Ko ne zna matematiku (diskretne strukture, kombinatoriku, teoriju grafova) i ko ne poseduje sposobnost matematičkog načina razmišljanja  teško će moći da bude dobar u informatici.

 

Ljudi često greše da je tehnološko i inženjersko znanje izvor logičkog načina razmišljanja ali mislim da je to pogrešno. Humanističke nauke, filozofija, matematika su prava osnova na kojoj se oštri logika, tehnologija je puka primena već razvijenog logičkog aparata. 

Edited by slow
Link to comment

mislio sam pre svega na onenaše ljude u EU zemljama koji dolaze ovde 24. pa se vraćaju pre "našeg" božića. zatim, od jedne do druge nove godine praktično je bačeno radno vreme. mislim, sećam se vremena kada se kod nas radilo od 6 do 2 pa su oni koji su imali posao vezan za inostranstvo vrteli prste do tamošnjeg početka radnog vremena. ako se ne varam, u evropi je stari kalendar u pogonu samo gde "vlada" SPC. a u pitanju je samo tehnička/astronomska stvar.

 

mene lično baš briga ko kada i šta slavi. više me brine ono drugo, upliv u politiku države.

 

Pa dobro sad, mislim sta da kaze recimo forumas banecare, on valjda zivi u Kini (valjda nisam pogresio), da se zali na glupe Kineze sto oni ne slave nasu ili zapadnjacku novu godinu i bozic, nego svoju novu godinu, pa on nema praznik u decembru niti u januaru vec u februaru a tad kod nas nije nova godina...itd.

 

Mislim, ja mislim da je trebalo da crkva promeni kalendar kada je to radila i drzava, tj. da se usvoji Milankovicev reformisani julijanski kalendar kao sto su to uradile grcka, rumunska, i bugarska crkva ali sad je kasno. Nije stvar samo u Bozicu vec i u slavama, ajde sad objasni ljudima da Sv. Nikolu treba da slave 6. umesto 19....i pritom, to nije nazalost samo tehnicka/astronomska stvar. Skoro svaka pravoslavna crkva koja je promenila kalendar imala je jedno vreme sektu starokalendaraca, u Grckoj to jos uvek postoji, to je zapravo glavni razlog zbog kog sve pravoslavne crkve nisu primenile novi kalendar i ako su ga sve usvojile na sinodu u Konstantinopolju 1923.

Link to comment

Ja ne bih, dosta predmeta sam učila samo za kontrolne.

 

To je zato sto su ti predmeti predavani na izuzetno dosadan i suvoparan nacin gde se nista ni ne nauci na casu. Valjda je bolje da predavanja budu zanimljiva i da se deca ne smaraju i nauce nesto dok su u skoli, nego da na silu i preko volje uce za kontrolni.

Link to comment

Ali opet, 15 godina se to gradivo smanjuje i olakšava, otkud sad da ga je nikad više i deci nikad teže? Pa se uzimaju privatni časovi u nižim razredima osnovne i roditelji idu u školu paralelno sa decom, sve lekcije uče sa njima i sve domaće rade zajedno. 

A s druge strane u srednjim školama kukaju da im dolaze nepismeni vukovci, na fakultetima da im ih srednjih pristižu tabule rase koje treba učiti najosnovnijim stvarima, a deca sve to vreme kao pogiboše učeći. 

Da se čovek zapita čemu tih 12 godina uopšte služi.  <_<

Link to comment

meni je žena jednom lepo objasnila šta je videla i čemu treba ovde težiti. da probam da sročim 

da ono što slušaš iz matematike bude povezano sa fizikom, ono iz geografije sa istorijom, umetnošću, fizikamože i sa fiskulturom. da se sve sada svodi na dutuviš i dupamtiš bez pokušaja praktične primene onog što si utuvio. 

 

no, prebacuje sve ovo tamo gde treba. crkva i obrazovanje, ne ide.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...