Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Pa evo ja sam saznao nacionalnost sa nekih 9-10g.

Božić video jedino kod komšije Italijana i onaj drugi kod njegove žene Srbijanke™.

Bajram se, rekao bih, više obeležavao ili sam ja bio svinja pa više obraćao pažnju na baklave, ružice i sl.

I da, pitati za nacionalnost je bilo poprilično neumesno.

 

kod nas u odeljenju u OŠkoli (Zemun 1980-1988) je bogami par puta palo ozbiljno ribanje za takva pitanja i insinuacije tamo negde sredinom 80tih. Nismo uopšte shvatali šta je ko bio po nacionalnosti, ali mislim da nam nisu ni dopuštali da o tome razmišljamo, tj da li je bio neko Hrvat, Slovenac, Makedonac, tako da generalno nismo razmišljali u tim kategorima OSIM: Dve Romkinje i jedne Albanke. To smo svi znali. jbg. 

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Па ко нас онда посвађа, матер да му...

Bez neke patetike, mene niko.

Kad se raspalo, sam si rekao, onaj u sredini najviše najebe, pa svaka ovca ide k svom stadu, ako već nema izbora da promeni pašnjak.

Edited by wall
Link to comment

kod nas u odeljenju u OŠkoli (Zemun 1980-1988) je bogami par puta palo ozbiljno ribanje za takva pitanja i insinuacije tamo negde sredinom 80tih. Nismo uopšte shvatali šta je ko bio po nacionalnosti, ali mislim da nam nisu ni dopuštali da o tome razmišljamo, tj da li je bio neko Hrvat, Slovenac, Makedonac, tako da nismo razmišljali u tim kategorima OSIM: Dve Romkinje i jedne Albanke. To smo svi znali. jbg. 

 

 

inače +1 i u mom slučaju

Edited by Hamlet Strašni
nemoj takve šale...
Link to comment

Teško. Škola i mogućnost zapošljavanja u državnoj službi će učiniti svoje.

Ne samo to doktore, ne samo to.

Svoje ce da ucini uobicajena bahatost srpskih struja, njihova podeljenost i sve prisutniji odijum prema omalovazavanju, skoro pa zlobi, kojom se u srpskim medijima tretira CG.

Link to comment

Mani tetka pričala da je zvala koleginica, učiteljica, da pita zašto joj se ćerka izjasnila kao mađarica. Neki npr treći razred. Tetka pitala ćerlu, ona rekla da joj najbolja drugarica iz klupe rekla da je mađarica, pa je ona pomislila da morada je i ona mađarica... Bačka, sedamdesete

 

Posle se, doduše udala za madjara, ali je zet toliko bio opčinjen tastom, wtf, da prešao u pravoslavlje. I sad ko je koga asimilovao

Link to comment

No ono šta je simptomatično™ govorim za iskustva iz moje sredine.

Mešoviti brakovi sr-cro značajno brojniji nego sr/cro-mus.

Objašnjavalo se zajedničkom hrišćanskom religijom, nekim iskonskim običajima kojih barem u gradovima nije bilo ali uvek mi ostalo nedovršeno u glavi.

Lepo bi bilo da neki od prisutnih dr to iskaže u brojkama.

Link to comment

Posle se, doduše udala za madjara, ali je zet toliko bio opčinjen tastom, wtf, da prešao u pravoslavlje. I sad ko je koga asimilovao

 

Ja znam za jednog dečka, sad odraslog čoveka, koji je po etničkoj pripadnosti neposrednih i ostalih predaka, da se izrazim neprimereno u procentima, 62,5% Hrvat, a 37,5% Srbin, (doduše rođen u Beogradu) i koji je, realno, ne ekstreman, ali priličan srpski nacionalista. Jbg, okolina. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne samo to doktore, ne samo to.

Svoje ce da ucini uobicajena bahatost srpskih struja, njihova podeljenost i sve prisutniji odijum prema omalovazavanju, skoro pa zlobi, kojom se u srpskim medijima tretira CG.

baš danas čitam vest koja to lepo ilustruje - peticija da se studentima iz cg ne dozvoli studiranje u srbiji po povlascenim uslovima.

 

moj otac, srbin (kršten, krstio i svoju decu, tj. mene i mog brata, nikad ni on ni majka (srpkinja, krštena...) nisu bili u skj), odrastao u srpskom selu okruženom sa svih strana muslimanskim selima je uvek govorio da nije ni čudo što nas muslimani mrze, kad im stalno govorimo da su poturice, da su prodali veru za večeru i da manje vrede od nas koji smo ostai verni pravoslavlju.

 

ovo što pišem nema verovatnu nikakvo utemeljenje u realno utvrđenim faktima i sasvim je moguće da se radi o mojoj promašnoj impresiji - moj je, dakle, utisak da mi srbi, barem bosanski, u većini stvarno verujemo da smo bolji od drugih ex-yu naroda, da to naša slavna istorija i epska narodna poezija dokazuju i da drugi to prosto treba da prihvate tako kako je. i da smo na taj način uspeli da u priličnoj meri antagonizijumo sve oko sebe i na kraju balade ostanemo potpuno sami, bez ijednog jedinog saveznika.

 

ubr, prosto mi je neverovatno da neki odavde sa 10-11 godina nisu znali koje su nacionalnosti... i posle vam komunisti krivi za sve.

Link to comment

Nisu samo Srbi bili graničari, bili su i Hrvati. Oni su dobili pustu zemlju na korišćenje kako bi ratovali za cara, prvo protiv Turaka a kada Turaka više nije bilo protiv drugih neprijatelja Monarhije. Srbi graničari su bili u boljem položaju utoliko što nisu bili katolici i plaćali crkveni desetak i što su imali svoje kapetane, koji su bili vrhovna vlast. Vremenom su gubili privilegije a kako je Vojna krajina ukinuta krajem 19. veka, jačaju pritisci da se Srbi prilagode civilnom životu. Pošto više nisu bili pod vojnom kontrolom Beča već dolaze pod vlast Zagreba, jačaju asimilatorni pritisci (Starčević, ukida se privilegija srpskih crkvenih vlasti da organizuju škole, koje se vremenom ukidaju...). Razne ideje su aktuelne u 19. veku, ne samo one konfrontiraju već i one koje su objedinjavale ali u 19. veku, kada su se Hrvati borili za državno-pravno utemeljenje, Srbi su uglavnom smatrani za nestabilan faktor, koji uvek mogu da budu oruđe Beča, Budimpešte ili Beograda.

 

Život u KJ je evidentno bio period koji je konačno konfontirao Srbe i Hrvate, jer su Srbi, sa pravom ili ne, viđeni upravo kao agenti Beograda, žandari koji sprovode politiku gušenja hrvatskog državnog prava, hrvatskog identiteta i starih hrvatskih pravica. Ovo je tema o kojoj bi se moglo raspravljati, ne znam dovoljno o tome kakav je bio etnički sastav državnih, opštinskih i kotarskih vlasti u Savskoj i Primorskoj banovini ali verujem da su Srbi bili u većini. Nisam upoznat ni sa tim kako se po Hrvatskoj glasalo dok je još bilo izbora. Srpski glasački korpus jeste bio podeljen na one koji su glasali za vlast i one koji su glasali za SDS (SDK), čak verujem da je većina Srba u Hrvatskoj podržavala Pribićevića. Mislim da Roger zna više o tome, bilo bi dobro ako bi napiso nešto o tome. Uglavnom, ostala je u vazduhu da lebdi misao o Srbima kao entitetu koji je isuviše uticajan u hrvatskoj politici.

Link to comment

Ne samo to doktore, ne samo to.

Svoje ce da ucini uobicajena bahatost srpskih struja, njihova podeljenost i sve prisutniji odijum prema omalovazavanju, skoro pa zlobi, kojom se u srpskim medijima tretira CG.

 

O da, oni koji sprovode srpsku politiku u CG i SPC su verovatno najveći neprijatelji srpskog naroda.

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

. Uglavnom, ostala je u vazduhu da lebdi misao o Srbima kao entitetu koji je isuviše uticajan u hrvatskoj politici.

to je i nakon drugog svetskog ostao lajt motiv. realno, logično je bilo da udeo srba u upravi i organima sile (policija, vojska) bude veći nego što je bio njihov udeo u opštoj populaciji, kad su partizanske snage bile dominantno srpske.

Link to comment

Ovo je tema o kojoj bi se moglo raspravljati, ne znam dovoljno o tome kakav je bio etnički sastav državnih, opštinskih i kotarskih vlasti u Savskoj i Primorskoj banovini ali verujem da su Srbi bili u većini. Nisam upoznat ni sa tim kako se po Hrvatskoj glasalo dok je još bilo izbora. Srpski glasački korpus jeste bio podeljen na one koji su glasali za vlast i one koji su glasali za SDS (SDK), čak verujem da je većina Srba u Hrvatskoj podržavala Pribićevića. Mislim da Roger zna više o tome, bilo bi dobro ako bi napiso nešto o tome. Uglavnom, ostala je u vazduhu da lebdi misao o Srbima kao entitetu koji je isuviše uticajan u hrvatskoj politici.

 

zavisi kojih, civilnih ili vojno-policijskih. 

Link to comment

Jeste ali nijedan politički teškaš iz Hrvatske nije bio Srbin. Narodni heroji i low i mid-level aparatčici.

 

EDIT

 

et ikar

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

zavisi kojih, civilnih ili vojno-policijskih. 

 

Pa ne znam. Jedan drugar koji je nedavno u Zagrebu doktorirao upravo na temi upravnog aparta u Savsoj banovini mi je rekao da je procenat Hrvata u upravi mnogo veći nego što je opšta percepcija. Ne znam koje su cifre i procenti, čekam da mi pošalje pdf da čitam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...