Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

35 minutes ago, Jozef K. said:
45 minutes ago, zema said:
Cet. Jesi ti upao na javascript?
 

Jesam. Kod nas je program drugačiji. Deset nedelja od 9-18h radnim danima. Prva grupa je od januara do sutra. Moja kreće od 16.4-22.6. Javiću utiske.

 

bas mi je drago, nadam se da ces biti zadovoljan

Link to comment
 
bas mi je drago, nadam se da ces biti zadovoljan
Nadam se i ja. Videćemo, pa ću neke utiske da prenesem. U principu html, css, bootstrap manje više znam, ali se sporadično bavim, pa da vidim kako ću se snaći i da ocenim da li mogu da promenim posao.
Link to comment
3 minutes ago, Jozef K. said:
14 minutes ago, zema said:
 
bas mi je drago, nadam se da ces biti zadovoljan

Nadam se i ja. Videćemo, pa ću neke utiske da prenesem. U principu html, css, bootstrap manje više znam, ali se sporadično bavim, pa da vidim kako ću se snaći i da ocenim da li mogu da promenim posao.

 

za javascript: https://www.youtube.com/watch?v=v2ifWcnQs6M (douglas crockford, yahoo, čovek koji je pomagao razvoju javascripta). osnove prvo, a onda specifičnosti. njegova knjiga Javascript: The Good Parts je verovatno najbolja i može da se čita i kad si početnik ali i kako napreduješ. 

posle osnova lako je preći na neki od javascript frameworka ili biblioteka kao što su angular, react ili vue.

kod css-a, teško je naći kako početi, možda ovo https://www.pluralsight.com/courses/introduction-css-1753 takođe bolje je ići prvo sa osnovama, a onda se upoznavati sa pojedinim css frameworks, kao što je twitter bootstrap ili nešto što ima u bazi material.

 

Link to comment

Hvala. Ovo će mi značiti. Ja sam sam prošao na freecodecamp html, css, bootstrap I početni deo js.

Inače u ovom programu prekvalifikacije predviđeno je da se poslednjih nedelja bavimo react-om.

Link to comment

pa lepo, čini se da javascript path bio bolji izbor. pitaj šta god treba, mislim da ovde bar 10 ljudi lepo živi od javascripta, tako da ćeš brzo dobiti odgovore.

Link to comment
41 minutes ago, zema said:

 

snezana popovic, predaje na raf-u.

 

pa sta ce da nas uce ako ne oop? 

 

Oks, ne znam nju.

 

Pa proceduralno/skript programiranje. Za OOP je potrebno jako puno vremena, a s obzirom na sve te oblasti sto si ti naveo ovlas prelazak OOPa mi se cini budzasto. No, nebitno, teraj dalje i kupi svo znanje, programiranje je ionako zanat koji se uci tokom celog zivota, tako da samo napred :thumbsup:

Link to comment
pa lepo, čini se da javascript path bio bolji izbor. pitaj šta god treba, mislim da ovde bar 10 ljudi lepo živi od javascripta, tako da ćeš brzo dobiti odgovore.
Hoću sigurno. Prvo da vidim gde sam uopšte, pa ću da zapitkujem.
Link to comment
On 4/5/2018 at 21:12, zema said:

 

snezana popovic, predaje na raf-u.

 

pa sta ce da nas uce ako ne oop? 

 

Ne mogu da te nauce oop zato sto ces od desetoro ljudi dobiti bar 9 razlicitih definicija sta je oop. I to ce se uglavnom razlikovati od onog sto je prvobitno zamisljeno pod tim, sto se najbolje moze opisati sa: I made up the term 'object-oriented', and I can tell you I didn't have C++ in mind

 

Glavni argument protiv ucenja oop principa na samom pocetku za mene je ovo: uz oop (onaj pravi ;) ) se slepuje gomila sranja i fals inzenjerskih principa. Covek moze da provede godine uceci o mnogim stvarima koje idu uz oop (principi, tehnike) i da na kraju dodje u situaciju da zna da dizajnira™ sistem u skladu sa oop best practice religijom, ali da ne zna sustinski da resi konkretan problem koji u tom trenutku ima. A to je zapravo ono sto je najbitnije.

Link to comment

Prva definicija inzenjerstva koju sam izguglao:

 

Engineering is the creative application of science, mathematical methods, and empirical evidence to the innovation, design, construction, operation and maintenance of structures, machines, materials, devices, systems, processes, and organizations. 

 

zvuci razumno. Ako pitamo gradjevinske inzenjere da naprave, npr. most na Adi, oni ce da kazu moramo da uradimo ovo, ovo i ovo, a za ovo poslednje moramo prvo sami da resimo problem. I kad rese probleme, dobijes most koji stoji i moze da se koristi.

 

Sta moze da se desi u software (sto je jeli uglavnom oop) svetu? Mozes da dobijes resenja problema u vidu: separation of concerns, 

 factories/patterns in general, dependency injection (containers) itsl. Za standarde 21. veka perfektno dizajniran sistem... koji eventualno ne radi nista od onog sto bi trebalo da radi. 

 

covek na kursu moze da nauci Object -> Shape -> Sphere hijerarhije, ali kad dodje u stvaran svet, ceka ga gotovo never ending lista stvari koje su neophodne da bi sve to navodno uopste funkcionisalo, na koje moze da potrosi puno vremena. I kad sve to razume, moze da se desi da utvrdi da ga to ne priblizava cilju, a to je resavanje konkretnih problema. 

Link to comment

@Venom

 

Ja i dalje ne vidim šta su od toga što si naveo falš inženjerski principi. 

 

Poznavanje objektno orijentisanih principa se traži zato što je tu skup pravila koji su usvojeni kao polazna osnova za riješavanje svih problema. A svaki problem koji danas postoji manje više je već spakovan u neki frejmvork ili biblioteku. Dakle, riješavanje problema se ne svodi na nalaženje najboljeg algoritma za sortiranje, nego je potrebno napraviti sistem koji će za svaku implementaciju odabrati najbolji algoritam. I ovo dolazi sa zakonom tržišta, prosto, klijenti generalno nikad ne znaju šta hoće i problem nikad nije isti danas i sutra. 

Jedino ako ljudi namjeravaju da se bace na neke freelance posliće, u tom slučaju ima smisla da batale OOP i traže koncept koji bi im više odgovarao.

Edited by keitel
Link to comment
19 hours ago, keitel said:

@Venom

 

Ja i dalje ne vidim šta su od toga što si naveo falš inženjerski principi. 

 

Poznavanje objektno orijentisanih principa se traži zato što je tu skup pravila koji su usvojeni kao polazna osnova za riješavanje svih problema. A svaki problem koji danas postoji manje više je već spakovan u neki frejmvork ili biblioteku. Dakle, riješavanje problema se ne svodi na nalaženje najboljeg algoritma za sortiranje, nego je potrebno napraviti sistem koji će za svaku implementaciju odabrati najbolji algoritam. I ovo dolazi sa zakonom tržišta, prosto, klijenti generalno nikad ne znaju šta hoće i problem nikad nije isti danas i sutra. 

Jedino ako ljudi namjeravaju da se bace na neke freelance posliće, u tom slučaju ima smisla da batale OOP i traže koncept koji bi im više odgovarao.

 

Ako je covek u stanju da dizajnira oop sistem koji ne radi nista, da li je to inzenjerstvo? Da ne sirimo pricu previse, jer ionako nije tema, nego prosto: da li neko prvo treba da nauci da resava probleme bilo kako, makar napravio tangled mess, ili prvo treba da uci kako da modeluje i arhitekturise probleme koje ne ume da resi? Ili jos gore, da prvo uci framework koji mu olaksava probleme za koje ni ne zna da postoje?

 

Ne radi se o algoritmima. Resenje moze da bude i sporo, sve dok radi kako treba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...