Jump to content
IGNORED

Sharing economy - ko deli vredi


Eraserhead

Recommended Posts

  • Replies 552
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    93

  • Indy

    58

  • Tribun_Populi

    50

  • Prokleto Djubre

    36

a sto bih ja razmisljala o problemima taksista prije nego o sopstvenoj udobnosti nastaloj zbog ubera? tj nacelno, zasto da pretpostavim da potrosacki visak ovdje ne prevazilazi gubitak koji imaju taksisti?

Link to comment

a sto bih ja razmisljala o problemima taksista prije nego o sopstvenoj udobnosti nastaloj zbog ubera?  

Tako što si možda ti taksista. EDIT. Ili, ako nisi, to možeš biti jednog dana.

Edited by Indy
Link to comment

 

This article appeared earlier in the Volkskrant.

 

Odlican naziv za novinu :D

 

 

 

Krant = novine

 

:D

Edited by aram
Link to comment

U čemu se tačno sastoji ta "inovacija"?

 

Dok velika vecina novih aplikacija se svodi na slanje prdeza svojim drugarima Uber zaista menja trziste kroz aplikaciju novih tehnologija na vec postojecu industriju. Iz toga je vec proizaslo nesto dobro. Hiljade ljudi zaradjuju dodatno pruzajuci uslugu dok isto tako hiljade uspevaju da se prevezu na nacin koji im vise odgovara od prethodnoh. Da taksisti su pogodjeni, ali su pogodjeni zato sto ljudi nece vise njihove usluge vec usluge nekog drugog. 

 

To tera na razmisljanje o buducnosti ove industrije. Ljudi imaju zarobljene hiljade dolara u necemu sto 95% vremena stoji u mestu i gubi na vrednosti.Mozda ce vlasnistvo nad automobilima biti prevazidjeno.

 

Cekaj, mi ovde pricamo o razlicitim stvarima.

 

Ako je Uber zaista ilegalan po postojecim zakonima i regulacijama, onda 1) drzava reaguje ispravno kada ga zabranjuje 2) tuzilastvo kada dize optuznicu 3) policija kada ih hapsi 4) sud kada ih osudjuje na novcanu kaznu ili salje u zatvor. Da li su regulacije i zakoni prevazidjeni i da li ih treba menjati je druga prica.

 

Btw, taksi nije regulisan samo da bi lokalna samouprava zgrtala pare i/ili da bi postojeci taksisti imali monopol (mada to jeste deo razloga u skoro svakom slucaju), vec i zbog toga sto se na taksi gleda kao na integralni deo sistema javnog prevoza...za taksiste se obezbedjuju stanice na ulici, dozvoljava im se upotreba zute trake za autobuse itd. Kapiram da iz vizure dobrog dela Amerike gde u 80% mesta javni prevoz fakticki i ne postoji :D to nije tako, pa se na taksi gleda kao na bilo koju drugu delatnost, ali u slucaju Pariza ili Njujorka (ili Beograda) to nije tako.

 

Za kraj, te price o tome kako je poznavanje grada prevazidjeno i komicno jer postoji GPS su za :isuse: :isuse: :isuse: sta se desi kada GPS rikne? Ili zabaguje? Ili je guzva na svim pravcima kojima GSP pokazuje ili su blokirani (pukla cev, nesto...)? Nema niceg debilnijeg od vozaca (obicnog vozaca, a kamoli taksiste) koji se u svom rodjenom gradu po kom vozi svaki dan oslanja skroz na GPS. To pravi retarde od ljudi, ugasi ti se GPS a onda ti ne znas kako da odes do samoposluge.

 

Uh to kad kazes "integralni deo sistema javnog prevoza" zvuci toliko birokratski da me glava zabolela. Ovde je i Uber deo javnog prevoza. Ja i hiljade drugih ga koristimo cesto. Ono sto nesto cini delom javnog prevoza treba da bude to da li ga ljudi koriste a ne da li postoje stajalista. Sta vise mozda ce ovako da se oslobodi nova parking povrsina koju koriste taksi stajalista (mozda se napravi park za decu... Niko ne moze biti protiv onoga sto je dobro za decu :D), mozda ce se eliminisati potreba za investicijama u toj oblasti.

 

Nikako se necemo sloziti oko GPSa a i moram priznati da mi je malo komican argument da ce da zabaguje. A ko zna mozda neki start up ponudi to da preko telefona navodi ljude dok voze ukoliko GPS sistem bude mnogo bagovao. :D

 

U svakom slucaju ne radi se ovde o legalizmu vec o evropskoj ucmalosti koja nije sposobna da reaguje adekvatno na tehnoloske promene na trzistu i pokusava da odrzi status quo. Uz to radi se o grupama ljudi koje misle da drzava treba da stiti njihovu poziciju i kada postane jasno da ih je vreme pregazilo. To je svakako lakse nego adaptirati se. I ja uopste ne dolazim iz pozicije da su taksisti lopovi vec da je verovatno taksi nekada bio revolucionarna poslovna ideja i da se tada to zabranilo i umesto toga uvele nove autobuske linije nas svet bi izgledao mnogo drugacije.

 

Ako dobro razumem kako funkcioniše Uber, ti kao korisnik daješ ocenu usluge, a pre nego što se odlučiš baš za to vozilo dostupni su ti svi prethodni utisci i ocene tog vozača. 

To dosta menja stvari jer vozači imaju podsticaj da ne budu debili koji ne znaju grad. 

 

Ponekad se treba osloniti na korisničku evaluaciju i samoregulatorne mehanizme. Ovakvi metodi svakako nisu nepogrešivi i imaju svoje mane, ali mislim da su daleko od toga da im se udeljuje facepalm. 

 

+1

 

Nema frke, ali ostaje sve prethodno napisano. Taxi prevoz je deo sistema lokalnog javnog prevoza jednog grada, sa uređenim stajalištima i regulisanom cenom usluge, a za izvršenu uslugu se dobije račun. Ništa ne sprečava bilo koje taksi udruženje/firmu da napravi takav sistem evaluacije, bilo za internu bilo za externu upotrebu.

 

Pa neka naprave. Poenta i jeste da se ako mogu i oni promene, a ako ne mogu onda da nestanu kao usluga. Zamisli neko je izmislio nesto sto ljudi smatraju za zgodnije i zele to da koriste, a onda ti to zabranis jer je nesto vec "sistem lokalnog javnog saobracaja". :wub:

 

 

 
We shouldn’t hail Uber as a model of innovative entrepreneurship. WalMart should be a warning to us all, writes Daan Brouwer.
 
-----------------
 
 
Takođe vredi poslušati i Jaron Laniera na ovu i povezane teme.

 

 

Ne mogu da se otmem utisku da pricamo kao u doba kada su radnici razbijali masine plaseci se da ce ostati bez posla.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Javni prevoz to je ono kad se probudiš a napolju 20 santima snega pa te boli dupe da čistiš auto i akaš se po snegu pa koristiš one koji moraju da voze, autobuse i taksiste. Oni su javni prevoz.

Link to comment

Uh to kad kazes "integralni deo sistema javnog prevoza" zvuci toliko birokratski da me glava zabolela. Ovde je i Uber deo javnog prevoza. Ja i hiljade drugih ga koristimo cesto. Ono sto nesto cini delom javnog prevoza treba da bude to da li ga ljudi koriste a ne da li postoje stajalista. Sta vise mozda ce ovako da se oslobodi nova parking povrsina koju koriste taksi stajalista (mozda se napravi park za decu... Niko ne moze biti protiv onoga sto je dobro za decu :D), mozda ce se eliminisati potreba za investicijama u toj oblasti.

 

Nikako se necemo sloziti oko GPSa a i moram priznati da mi je malo komican argument da ce da zabaguje. A ko zna mozda neki start up ponudi to da preko telefona navodi ljude dok voze ukoliko GPS sistem bude mnogo bagovao. :D

 

U svakom slucaju ne radi se ovde o legalizmu vec o evropskoj ucmalosti koja nije sposobna da reaguje adekvatno na tehnoloske promene na trzistu i pokusava da odrzi status quo. Uz to radi se o grupama ljudi koje misle da drzava treba da stiti njihovu poziciju i kada postane jasno da ih je vreme pregazilo. To je svakako lakse nego adaptirati se. I ja uopste ne dolazim iz pozicije da su taksisti lopovi vec da je verovatno taksi nekada bio revolucionarna poslovna ideja i da se tada to zabranilo i umesto toga uvele nove autobuske linije nas svet bi izgledao mnogo drugacije.

 

b1 - "ucmalo birokratski" - ne znam sta ti to znaci? Da li kada ti pises koristeci neke strucne finansijske termine treba da ti dodjem i kazem kako zvucis kao "ucmali bankar" ili "buzzword bankster"? Da, na taksi se u mnogim gradovima gleda kao na integralni deo sistema javnog prevoza...i u skladu sa tim je on regulisan.

 

b2 - sad spustas stvari na jedan jako banalan nivo. Postoji razlog zasto se u velikim gradovima javni prevoz planira, zasto mora da se planira i zasto se ne ostavlja potpuno slobodnom trzistu. Jer da nije tako, u javnim prevozima velikih gradova bi dominirale privatne firme...kao sto ne dominiraju. Sad mozemo da diskutujemo o tome ima li smisla sagledavati taksi u tom sistemu ili ne. U Parizu ili Njujorku mozda ima, u Chatanoogi mozda nema.

 

b3 - naravno da ce da zabaguje, kao sto je mene u sred zime odveo na trajekt...preko zaledjenog jezera. No, drugar je insistirao da ne skrenemo kod znaka "BRIDGE TO VERMONT" (u Vermont smo isli) nego da nastavimo pravo sledecih 10 km, jer tako kaze GPS. I to bi sve bilo u redu....da je bio jun a ne decembar. Takodje mogu da zamislim musteriju u taksiju (ili Uber vozilu, nebitno) kako "zadovoljno" placa tri puta vise ili kasni na sastanak uz obrazlozenje vozaca "jebiga GPS me zajebao".

 

b4 - kakva ucmalost? Drzava ih cesto nije ni primecivala dok se taksisti nisu bunili, a onda je krenula primena postojecih zakona. Sta je drzava trebalo da uradi, da zakaze hitnu sednicu parlamenta i preko noci promeni celu regulativu za taksi prevoz zbog Ubera? Mislim da to nikome (opravdano) nije nesto visoko na listi prioriteta. A i nije to neka evropska specijalnost, eno i Kalifornija im je zagorcala zivot jer je sud presudio da su Uberovi vozaci zaposleni a ne unajmljenici (contractors) te im slede sva prava zaposlenih. I u Americi su pokusavali da ih zabrane ili inicijalno zabranjivali na mnogim mestima pa posle odustajali ili menjali odluke, a negde su i dalje zabranjeni (npr. u Filadelfiji). Jednostavno kasnije su se pojavili u Evropi pa sada vidimo i evropske reakcije, koje su manje-vise iste kao inicijalne reakcije mnogih americkih lokalnih vlasti. Evo ti istorijat njihovih regulatornih i pravnih problema u SAD: https://en.wikipedia.org/wiki/Legal_status_of_Uber%27s_service#United_States

Link to comment

Pa neka naprave. Poenta i jeste da se ako mogu i oni promene, a ako ne mogu onda da nestanu kao usluga. Zamisli neko je izmislio nesto sto ljudi smatraju za zgodnije i zele to da koriste, a onda ti to zabranis jer je nesto vec "sistem lokalnog javnog saobracaja". :wub:

 

Brte, promašuješ, i to sa industrijskog* nivoa. :)

 

___

*nivoa bankarske industrije

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

najveca uberova inovacija je upravo - spustanje cena. svakoj kompaniji u slobodnom trzistu i zdravoj konkurenciji se to prirodno namece. taxisti su deo javnog prevoza, samim tim deo pljackaskog monopola drzave, koji ne ide u prilog ni samim taxistima (od nezdravih cena medaljona, preko univerzalnosti cena, itd).

Link to comment

Čak i ako bismo uzeli da je spuštanje cena nešto što je po sebi apsolutno dobro (što je u najmanju ruku diskutabilno), i dalje kod Ubera nema inovacije... to je sve već viđeno, barem od Walmarta, ako ne i pre. Možda eventualno imaju neki interesantan App. ^_^

Edited by Indy
Link to comment

svako spuštanje cena čini proizvode nedostupnijim, stalno potrebni rast se sve teže dostiže uz spuštanje cena (nije samo to, ali neka), a onda kao nadoknada za izgubljeno udri po prirodnim resursima, na kraju nećemo biti na kugli nego na balonu, jebao vas uber i odrali me taksisti kukumavčenja, pederčići

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...