Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

19 hours ago, nisam ja said:

A najsmišniji Bujo sa svojim provegan spikama s početka topika 😂

 

Ma jok, morao sam tada da pazim šta pišem da me ne čuje bivša, prebila bi me. Ona je (bila) od onih agresivnih novopečenih vegeterijanaca.

 

 

Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

A drugarica, još tamo s kraja gimnazijskih dana, svirala sa mnom u jednom od prvih mojih bendova, e ona je vegeterijanka od pre svoje dvadesete godine, poslednjih par godina i veganka. Ima dvoje dece. Nije agresivna u propagiranju takve ishrane. 

Ništa joj ne fali osim što izgleda kao da i dalje ima dvadeset godina a ne četrdeset :ohmy:

Link to comment

Bice da ni vegetarijanstvo nije toliko lose, eno pola Indije odraslo i zivi bez mesa pa im nista ne fali.

Imalo bi se na ovoj temi sta diskutovati, no bitnije  je “objasniti” kako vegetarijanci nemaju pojma dok ne dodje neki od njih da objasni kako mesojedi nemaju pojma pa sve u krug.

Steta.

Link to comment

 

52 minutes ago, nera said:

Bice da ni vegetarijanstvo nije toliko lose, eno pola Indije odraslo i zivi bez mesa pa im nista ne fali.

Imalo bi se na ovoj temi sta diskutovati, no bitnije  je “objasniti” kako vegetarijanci nemaju pojma dok ne dodje neki od njih da objasni kako mesojedi nemaju pojma pa sve u krug.

Steta.

70%-75% Indusa jedu meso.

 

 

Link to comment
10 hours ago, porucnik vasic said:

Ја и жена пратимо како бебац у стомаку реагује кад она шта клопа. Полуди од среће, кад је у питању бифтек, јагњеће печење, пршута, сремска кобасица или пржене печурке. Потпуно је равнодушан на пилетину, већину рибе( осим бакалара), и на сав зелениш. Воли мање него месо, али ипак воли кропир и воће. Толико о томе да смо ми направљени да будемо вегуни.

interesantno, kako pratite ovo?

Link to comment
42 minutes ago, nera said:

Bice da ni vegetarijanstvo nije toliko lose, eno pola Indije odraslo i zivi bez mesa pa im nista ne fali.

Imalo bi se na ovoj temi sta diskutovati, no bitnije  je “objasniti” kako vegetarijanci nemaju pojma dok ne dodje neki od njih da objasni kako mesojedi nemaju pojma pa sve u krug.

Steta.

Оно интересантно је баш то код Индијаца, разговарао сам са једним нашим пријатељем који је браман и каже човек трудницама је све дозвољено да једу.  Цела суштина је у оном грчком:'Све са мером.'

Link to comment
2 minutes ago, 3opge said:

 

70%-75% Indusa jedu meso.

 

 

 

Neka bude i tako ali i dalje preostaje 25%-30% vegetarijanaca. Poznajem ih dosta ovde i ne primecujem nikakve falinke u odnosu na nas mesojede.

Kao sto rekoh, smara to nabedjivanje sa obe strane, ista prica samo zamenis meso/ne-meso, netrpeljivost prema drugoj strani je jedino sto izbija.

 

Ne radi se prebrojavanju, bar za mene, no valja diskutovati o ishrani. Moj utisak je da je danasnja opsesija mesom reflekcija starih (siromasnih) vremena kad su ljudi sa ceznjom gledali kako bogatiji jedu meso pa je to postalo merilo za dobar zivot. 

 

Link to comment
34 minutes ago, porucnik vasic said:

Оно интересантно је баш то код Индијаца, разговарао сам са једним нашим пријатељем који је браман и каже човек трудницама је све дозвољено да једу.  Цела суштина је у оном грчком:'Све са мером.'

 

To za trudnice ima smisla. I za mene je sustina u ‘sve sa merom’. 

Ja sam mesojed recimo, ne ekstremni ali volem sto bi rekli. No sam primetila da se moje telo znacajno bolje oseca kad smanjim i ukinem unos mesa. Kad kazem bolje, mislim na zeludac koji mi inace zadaje probleme, plus se osecam “lakse” da se tako izrazim.

 

Ovo sto si spomenuo da bebac reaguje na meso, plus neko spomenu jaja przena na masti, sve to takodje ima smisla naravno. Zivotinjska mast je ono sto daje primarni ukus hrani rekla bih. 

Za sebe sam vec mnogo puta rekla da bih lako odustala od mesa da ne zamirise mast.

 

@Meazza Ovi koje poznajem u Kanadi su sve samo ne sirotinja. Plus nisam sigurna da nizak zivotni vek bas zavisi od mesa. Tj. volela bih da procitam nesto na temu ako ima, potrazicu.

 

 

Link to comment
53 minutes ago, precog said:

interesantno, kako pratite ovo?

Пратимо начин на који се јавља. Потпуно је другачије кад моју претпостављену команду упозорава да јој је пао шећер, у односу на то кад је узнемирен јер рецимо чује електричну честицу за зубе. Ка д је срећан и слуша музику има три нивоа одушевљења. Исто тако као на музику реагује на храну.

6 minutes ago, nera said:

 

To za trudnice ima smisla. I za mene je sustina u ‘sve sa merom’. 

Ja sam mesojed recimo, ne ekstremni ali volem sto bi rekli. No sam primetila da se moje telo znacajno bolje oseca kad smanjim i ukinem unos mesa. Kad kazem bolje, mislim na zeludac koji mi inace zadaje probleme, plus se osecam “lakse” da se tako izrazim.

 

Ovo sto si spomenuo da bebac reaguje na meso, plus neko spomenu jaja przena na masti, sve to takodje ima smisla naravno. Zivotinjska mast je ono sto daje primarni ukus hrani rekla bih. 

Za sebe sam vec mnogo puta rekla da bih lako odustala od mesa da ne zamirise mast.

 

@Meazza Ovi koje poznajem u Kanadi su sve samo ne sirotinja. Plus nisam sigurna da nizak zivotni vek bas zavisi od mesa. Tj. volela bih da procitam nesto na temu ako ima, potrazicu.

 

 

Ја лично много боље реагујем на месо него на остало. Нема муке са стомаком, грчева, много се лакше и боље осећам кад једем месо, него рецимо пасуљ или овсене пахуљице. Са друге стране пошто постим месо не једем скоро пола године и после прве недеље поста потпуно ми не недостаје. За још једну ствар чини ми се да си у праву, код нас су људи почели да се натрпавају месом тек у последњих пола века, једноставно ни у нашим најбогатијим крајевима( Банат, Бачка) није се јело месо сваки дан, а и кад се јело била је већином пилетима. Остало је то као неки статусни симбол.

Link to comment
1 hour ago, nera said:

 

Ne radi se prebrojavanju, bar za mene, no valja diskutovati o ishrani. Moj utisak je da je danasnja opsesija mesom reflekcija starih (siromasnih) vremena kad su ljudi sa ceznjom gledali kako bogatiji jedu meso pa je to postalo merilo za dobar zivot. 

 

ne znam šta da kažem

ja jedem meso, ali u relativno malin količinama, prosto, tako mi prija. jaja baš volem ali i to je sa merom, jedem po jedno, na šta se mnogi smeju

jedem dakle meso, ali to mora da bude garnirano sa dosta povrća

 

e sad, moj muž, taj nikada u životu nije oskudevao, roditelji mu bili seljaci, ali kada je hrana u pitanju, bilo sasvim dovoljno mesa, sira, kajmaka

i mogu ja da se slomim spremajući povrće, ma njemu ništa bez mesa ne valja, jede čovek jer kao zna da je zdravo, ali samo meso pa meso

 

niti jedno od nas nije neki snob, niti se radi o merilu za dobar život, već je prosto tako, ne znam zašto

Link to comment
3 hours ago, porucnik vasic said:

Биће да је то у питању генетика, а не вегунство.

 

 

To i ona kaže.

 

2 hours ago, nera said:

Bice da ni vegetarijanstvo nije toliko lose, eno pola Indije odraslo i zivi bez mesa pa im nista ne fali.

(....)

 

 

Bramani su interesantan primer. Vekovia postoje, može se reći da su zatvorena kasta, u prošlosti verovatno mnogo više nego sada i eto, preživeše bez mesa.

 

 

 

Ja jedem sve. Za sada znam da mi se vrlo ne svidjaju kuvana jaja. 

Tu su i kelj i karfiol i većina rečnih riba.

 

Nisam gadljiv ni na šta pa, ako se ukaže prilika, probaću šta god još nisam jeo.

 

 

Link to comment

@nera

 

ali meso, govoreci o razvijenim urbanim sredinama, vise nikako nije mjerilo za dobar zivot, naprotiv, to su vec godinama kinoe, spelte, avokadoi i slicne bobice  s drugog kraja svijeta, popularna superhrana. 

skok cijena tzv zdrave hrane koje je duye prisutna na nasem trzistu u odnosu na pocetak 2000tih je ogroman, na ime  trenda, a ne cijene proizvodnje.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...