Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

ako srbijica ne izfinansira talentovane - talentovani ce retardirati

ako srbijica pak ili fuck izfinansira talentovane - talentovani ce ostati u srbijici

u oba slucaja se radi o srbnutoj™ logici

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

intervju jednog od idejnih kolovođa belolistićarenja izvesnog gospodina turajlića

 

pročitajte uočite ton i recite u javnosti da ga nije dao aparatčik db na zadatku :fantom:

 

http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=1024882

 

iju, ovo mi je promaklo

 

 

Pašto se ne organizujete u partiju koja će biti po meri onih koji nemaju za koga da glasaju?

Neću da se organizujem u bilo kakvu stranku. Ja sam inženjer i znam da radim taj posao. Neka se organizuju oni koji žele da se bave politikom, ali neka to rade na način koji će zadovoljiti moje interese.

 

:isuse:

Link to comment

iju, ovo mi je promaklo

 

 

:isuse:

 

Brate, nećeš verovati koliko sam puta čuo ovu priču u bliskom okruženju. Sa sve "Gospodo političari..." uvodom izgovorenim sa visine tonom postavljanja uslova. 

Link to comment

talentovane neka finansiraju oni koji će da ih zloupotrebljavaju u cilju sticanja materijalne koristi

 

ne radi se o tome, ali ok, to bi ovde bio trol te necu dalje

Link to comment

Brate, nećeš verovati koliko sam puta čuo ovu priču u bliskom okruženju. Sa sve "Gospodo političari..." uvodom izgovorenim sa visine tonom postavljanja uslova. 

 

ma, mislim, glupost. pored jedno 3-4 obrazovna profila to bi mogao da kaze bukvalno svako i to nema veze blage sa demokratijom. 

Link to comment

Mislim da postoji. Ova zemlja je ne jednom tako razmisljala i u svakom tom slucaju joj je bilo komparativno bolje nego danas.

 

Da, ali iz nekog raloga tada su se talenti vracali u zemlju, i pretpostavljam, radili u javnoj sluzbi.

Plus, marginalni doprinos skolovanja vani je tada sigurno bila visestruko veca nego danas, kada su, uz sve slabosti, razlike u obrazovanju znacajno manje.

Nije isto da li danas ides na LSE ili pre 100 godina na Sorbonu (ili gde se vec islo).

Link to comment

Da, ali iz nekog raloga tada su se talenti vracali u zemlju, i pretpostavljam, radili u javnoj sluzbi.

Plus, marginalni doprinos skolovanja vani je tada sigurno bila visestruko veca nego danas, kada su, uz sve slabosti, razlike u obrazovanju znacajno manje.

Nije isto da li danas ides na LSE ili pre 100 godina na Sorbonu (ili gde se vec islo).

 

Pa ja nisam ni shvatio tako da nužno mora da uključuje inostranstvo, ili da nužno mora da uključuje celokupan dvo-/trogodišnji kurs u inostranstvu, mada ne isključujem ni to. Naravno, kada država uloži u nekoga (pod uslovom, naglašavam, da je exceptional talent) onda ga posle i zaposli. On, naravno, to može da odbije (od države ponuđeno zaposlenje), ali je onda obavezan da kompletnu sumu i vrati. 

Link to comment

Pa za to bi trebalo malo ideje šta državi treba, te gde da plasira stipendije i u kojem broju, i kakva radna mesta posle da ponudi...

 

može država da skreše svoje upisne kvote za 50% a rezultat će biti bujanje kvota kod privatnika.

 

 

neće ljudi da u 19. godini života kažu "e sranje, koji će mi q fakultet kad država ne može da zaposli xyz ljudi iz profila koji se meni sviđe". ljudi nisu glupi, shvataju da šanse nisu sjajne ali odlučuju da ulažu malo u sebe, da se kockaju i zaigraju na tržištu rada sa diplomom fakulteta u džepu a ne sa diplomom srednje škole.

 

 

državni troškovi su ionako marginalni, tj. nije školovanje 500 studenata duplo skuplje od školovanja 250.

 

plus je društvu u celini bolje da ima visokoobrazovane koji idu u inostranstvo, prave neke konekcije, makar minimalno doprinesu nauci ovde transferom znanja i naravno i pre svega slanjem para starim roditeljima i braći/sestrama, nego da ih neko u 19-oj godini zakucava na dno obrazovne lestvice "jer država nema potrebu tj mogunost da uposli 1000 inženjera".

 

pa ko jebe državu i da li država može ili ne može da zaposli, to su ionako pare svih nas koje trošimo na, odokativno, decu svih nas, pa će neko da radi u telekomu, neko da par godina čuči na birou i sezonski fiizikališe za 25k dindži a neko će da zakači 3k evra u inostranstvu, so fucking what?

 

bolje da i ovako "razbacujemo" pare nego da mi veliki umovi srpske prosvete računaju koliko majci srbiji treba ekonomista pa da smanjuju kvote "jer ne treba više" i bave se svojim etatističkim planiranjem. faks je danas ionako ono što je pre 50 godina bila srednja škola.

Link to comment

bolje da i ovako "razbacujemo" pare nego da mi veliki umovi srpske prosvete računaju koliko majci srbiji treba ekonomista pa da smanjuju kvote "jer ne treba više" i bave se svojim etatističkim planiranjem. faks je danas ionako ono što je pre 50 godina bila srednja škola.

 

Pri tom, čovek kad završi fakultet posle toga uglavnom ostaje u okviru radno sposobnog stanovništva još 40tak godina, a nema tih državnih umova bilo gde (a kamoli u Srbiji) koji će predvideti šta će nekom društvu tačno trebati ni za 15 godina.

 

A slažem se i za ovo drugo – imam prijatelje koji godišnje zarađuju u inostranstvu 30-40 hiljada evra net, i od tih para na potrošnju u Srbiji ode i do 10-15 posto, a ponekad i više od tzv. doznaka. Taman otprilike koliko bi otišlo i da rade ovde i to pod uslovom da imaju posao. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...