Jump to content
IGNORED

Legalizacija prostitucije, pro et contra


Dagmar

Recommended Posts

to ne mijenja stvar

 

enivej, ja principijelno nisam protiv prostitucije koja nije prinudna.

voljela bih da cujem argumente protiv.

mogu i ja da ih nadjem gledajuci iz psiholoske perspektive ali mislim da nju u ovom slucaju ne mozemo nadrediti postovanju slobodne volje. to mi inace nije opsti stav, nisam zadrti libertarijanac.

Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    32

  • Tribun_Populi

    22

  • Dagmar

    16

  • Krošek

    16

треба забранити проституцију и еманциповати старлетирање, спонзорство и П.Р.О*.

 

П.Р.О. = показивање раскошних облина

Link to comment

pa ja napisah sta sam imao, sad bih da napustim temu :D Prinudno-neprinudno u bukvalnom smislu meni licno nije issue, meni je issue raspolaganje tudjim telom, makar i u pokusaju, i to je to. 

Link to comment

@morgana

 

Pa menja utoliko što je, bar se meni tako čini, to možda i ključni element za legalizaciju - toga je bilo od kad je sveta i veka, nismo mu mogli stati na put, daj onda bar da ga koliko-toliko uredimo propisima i nadziremo, da se time ne bi bavili kriminalci. Damage control.

 

A što se tiče za/protiv legalizacije, i ja sam za, ali pod uslovom da se registruje firma i ima sanitarna knjižica. Uslužna delatnost kao i svaka druga.

Link to comment

 

 

A što se tiče za/protiv legalizacije, i ja sam za, ali pod uslovom da se registruje firma i ima sanitarna knjižica.

 

Ja bih se čak i sa tim složio, ali pod uslovom da je maksimalan broj zaposlenih (bilo stalno, bilo privremeno, bilo honorarno) - 1. Dakle, samostalna zanatska radnja :D

Link to comment

Pa ja ni ne vidim problem dok u priču nisu umešani trgovci ljudima ( a jesu u preko 90% slučajeva, što govori o tome da je potražnja veća od dobrovoljno ponude, ili da makar cena koju potraživači hoće da plate nije ona za koju bi se našlo dovoljno kandidatkinja da spoje, kako je neko napisao, "lepo i korisno").

 

A ovo sa samostalnom radnjom i da (neprinuđena i neprodata) devojka može raditi samo za sebe, pa ok, nemam nikakav problem sa tim.

 

 

 

Pri čemu neprinuđena treba da bude i ono da ima dovoljno da jede i ako se ne bavi prostitucijom, ali to je iz one priče da ni ilegalni imigranti ne bi krali da mogu da žive od nekog drugog posla. Realnost je takva da dosta ljudi mora da se bavi kriminalom (ili prostitucijom) iz razloga preživljavanja.

Link to comment

 Dakle, samostalna zanatska radnja :D

 

To je to. ;)

 

P.S. Ti to bolje znaš od mene, ali stavljanje prostitucije izvan morala je stvar hrišćanske etike. Sećam se moje Istorije države i prava, u antičkoj Atini su te dame (hetere, valjda, ako ne grešim) bile načitane i prefinjene, a cela stvar smatrana društveno poželjnom pojavom i procesom, sa državnom subvencijom. :D

Link to comment

ali to nije to u praksi, ocigledno

mozemo cak da razmisljamo i da neki vid organizacije i objedinjavanja na jednom mjestu promovisu zastitu u odnosu na inokosan rad

 

da razvijam argument protiv legalizovanja prostitucije razmisljala bih u pravcu nuzne a nevoljne promocije ilegalne prostitucije time, tj smanjenog etickog pritiska i sl (kojionda uvecava mogucnost da se prinudjivaci sakriju pred zakonom)

Edited by morgana
Link to comment

da razvijam argument protiv legalizovanja prostitucije razmisljala bih u pravcu nuzne a nevoljne promocije ilegalne prostitucije time, tj smanjenog etickog pritiska i sl (kojionda uvecava mogucnost da se prinudjuvaci sakriju pred zakonom)

 

Pa sva suština liberalizacije leži u tome da se s jedne strane uzde popuste, a sa druge pritegnu. S jedne strane SZR, s druge strane svaka organizacija (legalna, ilegalna, kakva god) strogo kažnjiva, sa drakonskim zaprećenim kaznama i jakim kontrolama.

 

Time stvaraš i korektivni faktor u vidu feedback-a koji šalju korisnici usluga, manje motivisani da se obraćaju takvima kad već imaju ove sa sanitarnom knjižicom.

Link to comment

ja sam rekla kako bih razvijala argument 

prethodno sam pisala da to nije moj argument, ja sam za legalizaciju

 

 

edit, dagmare

 

Pri čemu neprinuđena treba da bude i ono da ima dovoljno da jede i ako se ne bavi prostitucijom, ali to je iz one priče da ni ilegalni imigranti ne bi krali da mogu da žive od nekog drugog posla. Realnost je takva da dosta ljudi mora da se bavi kriminalom (ili prostitucijom) iz razloga preživljavanja.

 

 

razumljiv mi je ovaj argument ali je on takodje iz teorijskog svijeta u kome ljudi imaju dostupnu alternativu i vide je, slicno kao poslovicni mali kinezi koji rade za male pare cega se grozimo - a pitanje je je li alternativa uvijek da rade za vece pare ili da nemaju gdje da rade

to govoreci o nevolj(e)nom radu ali bez prinude

ja sam principijelno drugdje, tj sasvim dozvoljavam prostituciju i kad je izbor medju drugim opcijama a ne jedini izbor

Edited by morgana
Link to comment

To je to. ;)

 

P.S. Ti to bolje znaš od mene, ali stavljanje prostitucije izvan morala je stvar hrišćanske etike. Sećam se moje Istorije države i prava, u antičkoj Atini su te dame (hetere, valjda, ako ne grešim) bile načitane i prefinjene, a cela stvar smatrana društveno poželjnom pojavom i procesom, sa državnom subvencijom. :D

 

ima veze sa hrišćanstvom, ali ja bih tu vezu pre tražio, odnosno važnija mi je preko ukidanja posedovanja tuđeg tela za vreme Justinijana, nego čisto, direktno, preko hrišćanskog morala. Dakle ja jesam za legalizaciju, ali onakvu kakvom sam je oposao. 

Link to comment

Pa ja ti na to razvih kontraargument, diskusije radi. :D

 

 

ma ok, dijelim ga, nego me zanimaju i ovi argumenti s druge strane pa sam zato napisala post gdje bih ja trazila zamjerku legalizaciji

Link to comment

I to je, verovatno, stvar percepcije. Ozbiljne zemlje raspolažu ozbiljnim statistikama kriminaliteta*, pa se iz toga analizom vidi zastupljenost prinude u slučajevima organizovane prostitucije. Negde je to i stvar mentaliteta i opšteg kulturnog obrasca, Holandija mi je za to očiti primer.

 

uh, holandija nije zemlja lala i stroopvaflova kad je rec o prostituciji. boravak tamo mi je skroz promenio misljenje o ovome. ideja je bila da se posao legalizuje i tu uvede neki red. realnost je da su ljudi koji su drzali konce u rukama po pitanju makroisanja toliko bili navuknuti na kriminalno delovanje da nisu ni znali kako drugacije odjednom. ovi ljudskopravasi sa kojima se druzim su ocajni po pitanju toga koliko policija okrece glavu na drugu stranu kad je rec o trafikingu. dosta tih devojaka je uvezeno iz raznih siromasnih zemalja i oduzimaju im se pasosi. ko god proseta tim ulicama moze da se uveri da skoro i da nema holandskih likova u izlozima. i svako malo se pokrece debata o tome da li ukinuti red light district ili ostaviti sve tako kako jeste, i svaki put pobedi holandski pragmatizam™ - donosi nam mnogo para, te pare idu u dobre svrhe (tj. nasim ljudima), dakle ukupni skor je pozitivan. ali poznato je, na lokalu, da je to leglo kriminala. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...