Jump to content
IGNORED

Autobusi


bigvlada

Recommended Posts

Tema za stare i nove Leylande, Bedforde, MAN-ove, Mercedese, Ikarbuse i ostale višetočkaste masovne transportere.

 

U mračna vremena za dobar deo planete SAD su još uvek mogle da se bave lucidnijim stvarima poput novih autobusa koji kao da su izašli iz neke od igara Fallout serijala ili SF filmova iz pedesetih godina. Za razliku od ogromne većine projekata koji mogu da se podvedu pod futurizam, ove mašine su zaista napravljene.

 

General Motors Futureliner, 1941. godina.

 

r6yther5te5r.jpg

 

GM Futureliner, 1950.godina.

 

a1.jpg

 

a3.jpg

 

t5r6uytrhy6tr6.jpg

 

tr6utrt6.jpg

 

General Motors Motorama

 

4696614677_ae58a0721a_b.jpg

 

Stari GM autobusi koje je koristila Greyhound lines za međugradske rute. Sa "avionskim" sedištima. :)

 

try6urttet.jpg

 

Nov sistem autoputeva i ponuda 99 dolara za 99 dana za neograničenu kilometražu je učinila autobuska putovanja u SAD popularnim među mlađom populacijom na sličan način kako su danas u Evropi popularne Eurorail karte za putovanja vozom.

 

r6trt6rtyt6.jpg

 

ty67ujdtrr.jpg

 

45y4545y.jpg

Link to comment

Ajd' kad si već pomenuo Leyland, da vidimo šta je to išlo beogradskim ulicama od prve polovine šezdesetih do polovine sedamdesetih:

 

oldtimer_3.jpg

 

150 ''konja'' je imalo ovo čudo, bio je izuzetno bučan, vibracije takođe primetne, uzbrdo je išao slabo i hropčući ... mislim, vozio sam se u tome pa znam.

Edited by nesha taxista
Dodao sam tekst
Link to comment

Super je što je u tako dobrom stanju. :)

 

Autobus na kanadski način, MTC-800. 

 

montreal-mtco800-crmw.jpg

 

Koncept Isuzu korporacije iz 2006. godine. 

 

a5.jpg

 

Honda Human-Powered Bus Concept. Zahteva 10 ljudi u dobroj fizičkoj kondiciji. Interesantno je da je Skania testirala sličan koncept u francuskom gradu Anžeu.

 

a7a.jpg

 

GMC PAD, koji se više uklapa u koncept mobilne kuće nego klasičnog autobusa. 

 

a8.jpg

 

a9.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Evo jedne sovjetske kreacije stare skoro 50 godina:

 

autowpru1.jpglazukraina67-1.jpg

 

Ovo je dakle sasvim uredno saobraćalo u priličnom  broju. Zanimljivo da je imao benzinski motor. Interesantno je i da su sovjetski inženjeri tog doba (1967) očigledno itekako vodili računa o aerodinamici, što je na Zapadu zaživelo tek kasnije.

Edited by nesha taxista
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Белпкомунаш није руска фирма.

Руси праве аутобусе сличне оним са запада, попут ЛиАЗ-а

800px-LiAZ_4292.jpg

 

Белкомунаш сам ставио због занимљивог дизајна. ЛиАЗ никада не бих ставио јер на њему нема ништа занимљиво.

Edited by Korki
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...