Jump to content
IGNORED

Koreni antisemitizma


yolo

Recommended Posts

Ako vam je lakše, mene danas jedan Arapin ubeđivao da je Hitler bio Jevrejin pošto mu je majka bila Jevrejka i da Holokaust kao takav nije postojao nego je on prosto izvršavao cionističku naredbu da se svaki evropski Jevrejin koji ne želi da se iseli za Palestinu tj buduci Izrael ima umoriti u gasnoj komori.

 

Nije me omeo u užitku u švarmi mada me je posle drugarica kritikovala sto nisam istog trenutka demonstrativno napustio lokal. Tja, kad sam oblaporan....

Edited by yolo
Link to comment

edit: @yolo, sporo kucam:

 

Rečenica je neprecizna, ali značenje svakako nije ono koje JUKOM učitava (bar sam ja tako shvatio), ta se rečenica može tumačiti po volji, više bih voleo da se tim pozabavi neko jevrejsko udruženje nego ovi seratori. Što je najsmešnije, moguće je da će Pakova sutra zaista da se pravda, Toma i onako nema pojma šta je izjavio.

 

Ma, daj, činjenicu da se Jevreji pozicioniraju tako kako se pozicioniraju tumačiti kao upliv protekcinističkog judaizma je, najblaže rečeno, tupavo. 

Edited by Notorious
Link to comment

Ma, daj, činjenicu da se Jevreji pozicioniraju tako kako se pozicioniraju tumačiti kao upliv protekcinističkog judaizma je, najblaže rečeno, tupavo. 

 

Kako se ovde Jevreji pozicioniraju? Afirmativno ili obrnuto?

 

Ispašću na kraju antisemita, a već 15 dana sedim u kući mog jevrejskog prijatelja.

Link to comment

Ako se dobro sećam čitanja na tu temu, Jevrejima je takođe u većini evropskih zemalja bilo zabranjeno da budu vlasnici zemlje ili da je uopšte obrađuju (? ovo nisam siguran), što ih je faktički ,,nateralo" da žive u gradovima i okrenu se tim profesijama (trgovina, bankarstvo, pravo, zanatlije, itd.). Tamo gde ovakvih ograničenja nije bilo, Jevreji su valjda mnogo manje ,,odskakali" u smislu neke ,,dominacije" tih profesija u odnosu na ostatak stanovništva. No davno sam čitao o tome, neki istoričar će znati bolje...

 

 

 

Bilo je i toga sa zemljom, mada to nije baš objašnjenje, jer nemaju ni Romi zemlju pa ih opet nema u bankama. Ja pre mislim da je to do dobrog iskorišćenja trenutka, a onda posle kad se započne biznis to može da ide generacijama, kao Habsburgovci recimo u smislu prisustva po svim tronovima. Imali su i jednu prednost a to je relativna raštrkanost a malobrojnost po celoj Evropi, što je omogućavalo fokusiranje kontakata (npr preko sinagoga) i upućenost na sklapanje poslovnih kontakata jednih sa drugima, a mislim da su i sami Jevreji aktivno radili na tome da jačaju te međusobne veze i poverenje. U principu to i jeste stvar biti na pravom mestu u pravo vreme, posle uz malo pameti ostalo samo sledi iz tih prvobitno zauzetih pozicija.

 

Sve u svemu, Nikolić standardno vešt u formulacijama, ali i ovo smaranje na temu ne sme se reći da su Jevreji držali banke i dali puno naučnika jer je to rasizam, u najmanju ruku smara.

Link to comment

to vam je sve hriscansko sranje, biblija

 

(Marko 11:15-19)

15 I dođoše opet u Jerusalim; i ušavši Isus u crkvu stade izgoniti one koji prodavahu i kupovahu po crkvi; i ispremeta trpeze onih što menjahu novce, i klupe onih što prodavahu golubove.

16 I ne dade da ko pronese suda kroz crkvu.

17 I učaše govoreći im: Nije li pisano: Dom moj neka se zove dom molitve svim narodima? A vi načiniste od njega hajdučku pećinu.

18 I čuše književnici i glavari sveštenički, i tražahu kako bi Ga pogubili; plašili su Ga se, jer Ga je narod slušao.

19 I kad bi uveče izađe napolje iz grada.

(Jovan 2:13-16)

13 I blizu beše pasha jevrejska, i iziđe Isus u Jerusalim.

14 I nađe u crkvi gde sede oni što prodavahu volove i ovce i golubove, i koji novce menjahu.

15 I načinivši bič od uzica, izgna sve iz crkve, i ovce i volove; i menjačima prosu novce i stolove ispremeta;

16 I reče onima što prodavahu golubove: Nosite to odavde, i ne činite od doma Oca mog dom trgovački.

Link to comment

deo koji govori o nikolicevom koristenju stereotipa o jevrejima je spot on, i to je sustina. on je osudjujuci holokaust istovremeno objasnio zasto se on dogodio, zato sto su bili previse zastupljeni u prestiznim profesijama. pa od ovoga je sledeci korak ahmedinedzad.

 

Pa on se između ostalog i dogodio zato što ih je narod, kao bogatu zajednicu, mrzeo. Mrzeli su i Rome zato što su crni i neugledni, i Slovene jer im zauzimaju lebensraum, onda su to strpali u ideologiju smućkavši ih sve zajedno u grupu niže rase i krenuli da ih sistematično uništavaju. Sad kako je to Ahmadinedžad sledeći korak od toga da se konstatuje zašto su Nemci mrzeli pobrojane narode? Kao ako konstatuješ da su Nemci ubijali Jevreje jer su (između ostalog) bogati, a ovi su hteli njihove pare i pozicije, u sledećem koraku postaješ iranski predsednik?

Link to comment

Ako se dobro sećam čitanja na tu temu, Jevrejima je takođe u većini evropskih zemalja bilo zabranjeno da budu vlasnici zemlje ili da je uopšte obrađuju (? ovo nisam siguran), što ih je faktički ,,nateralo" da žive u gradovima i okrenu se tim profesijama (trgovina, bankarstvo, pravo, zanatlije, itd.). Tamo gde ovakvih ograničenja nije bilo, Jevreji su valjda mnogo manje ,,odskakali" u smislu neke ,,dominacije" tih profesija u odnosu na ostatak stanovništva. No davno sam čitao o tome, neki istoričar će znati bolje...

Ovo je tacno. Vekovima je u evropskim hriscanskim drzavama bilo zabranjeno Jevrejima da budu vlasnici zemlje, a cesto i da trguju hranom.

 

Tako da bih se pridruzio diskutantima kojima ide na ganglije ucitavanje antisemitizma za sve i svasta.

 

A i da se zapljunem za Nikolica - nisu fensi reci pa ni prostoprosirene recenice za osobe skucenog intelekta.

Link to comment

Mrznja prema Jevrejima je u Evropi postojala svuda, i vezana je pre svega za to sto su bili drugaciji (nisu bili hriscani), i za sve predrasude koje uz to idu (ako hocete da procitate pravi govor slepe mrznje ima toga dosta kod Jovana Hrizostoma odnosno Zlatoustog i kod Lutera), a holokaust se samo nadovezao na onolike progone i pogrome.

 

A Nikolica treba jebati ne samo zato sto je glup, vec i inace, u svakoj prilici, zato sto je to zasluzio svojim minulim radom. 

Edited by IndridCold
Link to comment

Шифра: жути људи

 

Мада су мени у београдској отовореној школи обајшњавали на једном предавању како су Јевреји који су се усељавали у САД крајем 19 и почетком 20 века били сиромапни па су бирали занимања која су им давала већу вертикалну проходљивост без улагања великог капитала и да их зато диспропорцонално има више међу уметницима и научницима јер су ту лакше могли да се пробију само на основу личних способности. Наравно, није било ни имплицитно ни експлицитно речено да Јевреји имају већи таленат за те области него неко други. 

Link to comment

to vam je sve hriscansko sranje, biblija

 

(Marko 11:15-19)

15 I dođoše opet u Jerusalim; i ušavši Isus u crkvu stade izgoniti one koji prodavahu i kupovahu po crkvi; i ispremeta trpeze onih što menjahu novce, i klupe onih što prodavahu golubove.

16 I ne dade da ko pronese suda kroz crkvu.

17 I učaše govoreći im: Nije li pisano: Dom moj neka se zove dom molitve svim narodima? A vi načiniste od njega hajdučku pećinu.

18 I čuše književnici i glavari sveštenički, i tražahu kako bi Ga pogubili; plašili su Ga se, jer Ga je narod slušao.

19 I kad bi uveče izađe napolje iz grada.

(Jovan 2:13-16)

13 I blizu beše pasha jevrejska, i iziđe Isus u Jerusalim.

14 I nađe u crkvi gde sede oni što prodavahu volove i ovce i golubove, i koji novce menjahu.

15 I načinivši bič od uzica, izgna sve iz crkve, i ovce i volove; i menjačima prosu novce i stolove ispremeta;

16 I reče onima što prodavahu golubove: Nosite to odavde, i ne činite od doma Oca mog dom trgovački.

 

kakvo hrišćansko sranje i šta si ovim hteo da objasniš?

Edited by slow
Link to comment

Шифра: жути људи

 

Мада су мени у београдској отовореној школи обајшњавали на једном предавању како су Јевреји који су се усељавали у САД крајем 19 и почетком 20 века били сиромапни па су бирали занимања која су им давала већу вертикалну проходљивост без улагања великог капитала и да их зато диспропорцонално има више међу уметницима и научницима јер су ту лакше могли да се пробију само на основу личних способности. Наравно, није било ни имплицитно ни експлицитно речено да Јевреји имају већи таленат за те области него неко други. 

 

Има ту много фактора - унутрашња затвореност, гетоизација, конвертитство  због добијања утицајних положаја у друштву, али и присиле, динамизам у обликовању грађанских друштава (пошто су их црква и племство углавном видели као реметилачки фактор), невезаност за традицију руралног живота....

Edited by Yoda
Link to comment

hriscansko sranje = jevrejska krivica.

 

izmedju ostalog - jevreji koji u svom hramu ("crkva") menjaju pare. gde su pare tu su jevreji.

 

nije hitler nista izmislio sto se vec 20 vekova nije temeljno gradilo. koreni antisemtizima i opravdanje za holokaust nalaze se u bibliji, imas tonu pisanja na ovu temu. cak i pravoslavlje na jednoj od uskrsnjih liturgija peva o bogoubicama Jevrejima...

Link to comment

hriscansko sranje = jevrejska krivica.

 

izmedju ostalog - jevreji koji u svom hramu ("crkva") menjaju pare. gde su pare tu su jevreji.

 

nije hitler nista izmislio sto se vec 20 vekova nije temeljno gradilo. koreni antisemtizima i opravdanje za holokaust nalaze se u bibliji, imas tonu pisanja na ovu temu. cak i pravoslavlje na jednoj od uskrsnjih liturgija peva o bogoubicama Jevrejima...

 

Yolo, Hitler nije temeljio odnos prema Jevrejima na Bibliji, nego na rasnim odnosima. Svet nacizma zacet je u socijaldarvinistickim okultnim grupama koje su velicale germanski paganizam, tamo negde s kraja 19 . veka. Gospoja Blavacka i tako ti majstori.

Edited by Yoda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...