Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

jes, al u kurcu. ja sam njima poverio svoj novac, a onda oni taj moj novac ulazu u razne stvari ostvarujuci profit deset puta veci nego sto je kamata koju meni isplacuju. a jos mi naplate svaku transakciju, svaki izvestaj, svaku sitnicu koju cesto uradim sasvim sam.

 

Naravno. Ništa za dodati.

 

Banke su već deceniju ipo spore i inertne. Nekad im se tako moglo, pa su sad zatečene. Dobrodošle u Srbiju. 

Link to comment

jes, al u kurcu. ja sam njima poverio svoj novac, a onda oni taj moj novac ulazu u razne stvari ostvarujuci profit deset puta veci nego sto je kamata koju meni isplacuju. a jos mi naplate svaku transakciju, svaki izvestaj, svaku sitnicu koju cesto uradim sasvim sam.

Stvarno ne znam u čemu je problem? U tome što banke ulažu novac koji im je poveren ili što su kamate koje dobijaju klijenti niže od kamata po kojima se plasiraju krediti? Stvarno, zašto taj famozni pekar ne počne da prodaje hleb po nižoj ceni od cene koštanja?

Link to comment

Mislim da nije toliko problem u ceni koliko u netransparentnosti. Koliko vas zna tacno sta vas i koliko kosta u banci?

 

Drugi problem je surovost. Nemas para da otplatis zadnju ratu za kredit za kucu - dovidjenja kuci. Nemas para da otplatis do kraja kesh kredit - plenidba. Jedna koleginica ovde je pazarila auto na kredu kod banke. Pola je vec otplatila a onda usla u problem sa parama. Probala da proda auto ali banka ne da, jerbo novi vlasnik mora da ima neki ultra giga portfolio. Na kraju je ponudila banci da im jednostavno vrati auto i sta je banka rekla? Trazila je da plati jos godinu dana krede odmak kao cenu za prekid ugovora. Koleginica izracunala da joj se ipak vise isplati da odradi jos dve godine ugovora i zadrzi auto. Banke su zlo, zao mi je ako neko radi za njih pa ga ta istina nervira.

Link to comment

Ja sam u Beogradu svojevremeno raskinuo auto kredit sa mrskom SG zbog odlaska u pečalbu, bio sam negde na dve trećine ako se dobro sećam. Prvo što mi nije trebala nikakva saglasnost od njih da prodam auto, drugo kada sam prodao auto i došao da im iskeširam preostali iznos kredita nisu mi obračunali bilo kakve penale (što inače jeste praksa kod prevremene otplate, kako kod njih tako i kod drugih banaka). Službenica sa kojom sam radio papirologiju je jednostavno rekla da banka uvažava objektivne okolnosti i to je to.

Link to comment

tis neki bankar, a?

elem, mani se pekara, potpuno je pogresna analogija.

Zašto je pogrešna analogija? Objasni mi taj poriv da se cena usluga u bankama gleda u sitna crevca uz obavezne pojmove dranja i pljačke?

Ah da, zaboravio sam....ja sam njima poverio svoj novac.

 

shanjane otvori temu o bankama u Bečuani, na sajtu svake banke u Srbiji imaš kompletnu tarifu, toliko o transparentnosti. Što se tiče ovog dela o postupanju sa klijentima koji zapadnu u probleme srpska praksa je mnogo bliža ovome što beowl piše. Uslovi za dobijanje kredita su pooštreni zbog loših plasmana ali cene su niske (i zobg krize i konkurencije), daju se razne povoljnosti (penal za prevremenu otplatu više nije praksa nego izuzetak) i genralno se uvek traži neko rešenje koje ne podrazumeva raskid ugovora Ovo prvenstveno mislim za stanovništvo, kod privrede je problem što su u igri i druge banke i privredni subjekti, dovoljno je da ga 1 blokira i svi ostali krenu za njim ako žele da išta od potraživanja naplate.

Al zato možemo dva dana da razglabamo o tome zašto je neka aplikacija u javi i čemu tolika sigurnosna procedura za elektronsko plaćanje.

Ah da zaboravio sam...zato što ste banci poverili svoj novac.

Edited by čekmeže
Link to comment

Ali hit je kako si ukidanje penala za prevremenu otplatu predstavio kao povoljnost

 

Ah da, zaboravio sam....ostavili su mi njihove pare

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Pokušao sam kroz primer sa podizanjem gotovine da prikažem tu stranu medalje, da imate veliki broj ljudi u celom procesu, uglavnom visokokvalifikovane, fiksne troškove i još koješta što se krije iza gotovine na šalteru kao krajnjeg proizvoda. Kod prevremene otplate s jedne strane dobro je što je kredit vraćen, s druge strane menja se struktura plasmana/depozita/prihoda, menjaju se izveštaji, projekcije, rade se anexi a iza svega toga stoje neki ljudi koji to rade. I to košta i to se naplaćuje. Kao bilo koji drugi posao. A sad nastavite da se zajebavate.

Link to comment

Kod prevremene otplate s jedne strane dobro je što je kredit vraćen, s druge strane menja se struktura plasmana/depozita/prihoda, menjaju se izveštaji, projekcije, rade se anexi a iza svega toga stoje neki ljudi koji to rade. 

 

+1

 

kao i svuda, postoje izuzeci, ali su ti izuzeci napravljeni da eliminisu masovnost u smislu da svako ko ima 100+ EUR viska dodje u banku i trazi prevremenu delimicnu otplatu, smanjenje roka i sl. sto zahteva administrativni rad, izradu aneksa... Npr. ako se radi o stambenom kreditu, za prevremenu otplatu preko 5.000 EUR ne naplacuje se penal.

 

Kao i u svakoj bransi, uvek postoje losi primeri naplate svega i svacega. S druge strane, postoje male banke koje gomilu stvari ne naplacuju jer rade po pravilu pridobijanja svakog klijenta a velike banke se tako i ponasaju, kao velike i uvek je klijent tamo samo broj.

 

Paradoks cele situacije je da je tamo gde je najveca provizija za uplatu najveca guzva. Ljudi teze inerciji, jednostavno tako. Istrazivanje je pokazalo da fizicko lice kontaktira jednu ili nijednu banku pored svoje maticne prilikom informisanja u vezi sa uslovima za podizanje kredita.

Link to comment

Ja sam u Beogradu svojevremeno raskinuo auto kredit sa mrskom SG zbog odlaska u pečalbu, bio sam negde na dve trećine ako se dobro sećam. Prvo što mi nije trebala nikakva saglasnost od njih da prodam auto, drugo kada sam prodao auto i došao da im iskeširam preostali iznos kredita nisu mi obračunali bilo kakve penale (što inače jeste praksa kod prevremene otplate, kako kod njih tako i kod drugih banaka). Službenica sa kojom sam radio papirologiju je jednostavno rekla da banka uvažava objektivne okolnosti i to je to.

 

Praksa je da se uvek ide na opcije dogovora, reprograma, grace perioda itd. tj. da se iscrpe sve opcije pre nego se dodje do tuzbe, raskida ugovora i plenidbe. Kad se dodje dotle, cak i onda postoji varijanta da se nadje neki kompromis - delimicna otplata glavnice, restruktuiranje, komplet otplata uz oprost zatezne kamate (mozda u medjuvremenu klijent nadje novi posao, desi se nesto pozitivno u finansijskom smislu...).

 

Da parafraziram MMF - najgori klijent je mrtav klijent, od njega se sigurno necete naplatiti. Sve ostalo je bolje od toga.

Link to comment

jes ti normalan? da podignes sopstvene pare sa sopstvenog racuna (cije odrzavanje placas) u sopstvenoj banci treba jos i da platis proviziju? pa ja jos nigde na svetu to ne videh.

 

ne znam da li je ovo meni upuceno, ali da odgovorim da i zato postoji lek - ne mora da se plati ko zna kako.

 

+ Imas banaka koje ne naplacuju nikakvo odrzavanje racuna, stampanje izvoda i sl., cak jos imas opciju slanja izvoda na mejl i SMS obavestavanje o promenama po TR (priliv/odliv).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...