Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

Ali prvo da se meni objasni šta je sve radnička klasa. Boletovo i Plastično objašnjenje sam utefterisao ali bih čuo još neka.

 

ako se dobro sećam marksiszma, a nije da sam puno pazio na času

 

radnička klasa ne poseduje sredstva sredstva za proizvodnju

 

tako gledano prostitutak nije radnička klasa. što znači da je kapitalista, ili makar intelektualac

Link to comment

at Anonymous

 

meni je zapravo najbolja ova podela na "intelektualce", "srednju klasu" i "narod"...

 

 

Dobro bi bilo kad bismo, rasprave radi, definisali pojam intelektualac.

 

Da, bilo bi.

 

Evo moje ideje: 'misteriozna kategorija, na koju se u Srbiji svi pozivaju, a niko ih nikad nije sreo, niti video'.

Link to comment

U suštini, treba definisati sve te pojmove, da bi se dalo raspravljati.

 

@Indy

 

Meni nije ništa jasno što FERNOUX kaže, mene isto kopka, kao i McCabea, šta on vidi kao radničku klasu. Meni je Boškićev stav najbliži, ali, ja mislim da nas FERNOUX ne vidi sve tako. Tj, imam osećaj da bi oni koje on vidi kao radničku klasu, veću foruma otpisali kao srednju klasu/malograđane, koji im ne pripadaju nipočemu.

Link to comment

ako se dobro sećam marksiszma, a nije da sam puno pazio na času

 

radnička klasa ne poseduje sredstva sredstva za proizvodnju

 

tako gledano prostitutak nije radnička klasa. što znači da je kapitalista, ili makar intelektualac

 

nije. ona (u vecini slucajeva) ne poseduje svoje telo kao sredstvo za rad. Predmete rada, koji zajedno sa sredstvima za rad čine sredstva za proizvodnju ne poseduje nikako i nikad. So...no.

Link to comment

A meni je već previše muka od svrstavanja i samosvrstavanja na osnovu formalnog obrazovanja. Fernoux (ili kako god) će me, bez ikakvog zazora, sortirati u grupaciju koja je u sukobu (manifestnom ili latentnom) sa radničkom klasom, iako hleb svoj nasušni ne zarađujem tuđim već sopstvenim trudom. Po čemu to ne spadam u radničku klasu? 

Link to comment

meni je sve i uvek jasno.

 

Diskusija je za cas bila krenula u vrlo zanimljivom pravcu, dadaistickom takorekuc. "Sta je radnicka klasa?", "Ne znam", "A sta je uopste narod?", "Ne znam", "A kako se pise slovo N?", "Ne znam ni to".  ^_^

Link to comment

to je mitsko bice poputi zeca iz doni darka

Шта ти је десничарски форум: радничка класа зец из Дони Дарка. :wub:

 

Зец су комесари, да не претерујемо баш.

Link to comment

Pa meni je ta podela prema formalnom obrazovanju imala smisla pre 50 i sto godina kad je formalno obrazovanje bila teško priuštiva i deficitarna stvar, i kad je mahom vukla sa sobom materijalno višu klasu. Sad kad i učiteljica i automehaničar rade za 40ak hiljada, besmisleno mi je svrstavati jedno u radničku drugo u neradničku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...