Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

Posle toga, već sam pisao da je prezir prema radničkoj klasi (kakav je postojao u predratnom periodu) danas zamenio prezir prema ovom, samo jednom sloju unutar nje. Kada radnička klasa kao identitet ne postoji, prezir prema dizelašima "radi posao"; i čak unosi podele u radničku klasu samu (gde neki njeni delovi reprodukuju odnos viših klasa prema delu klase kojoj i sami pripadaju).

 

Sa sajtovima nemam veze, prosto delim taj stav koji kad-tad mora da prihvati svako ko pretenduje na to da bude socijalista.

 

Je li, da te pitam nešto nevezano za ovo...

 

Ko sve spada u radničku klasu? Jel spadaju ljudi koji rade u uslužnom sektoru koji opslužuje krupan kapital? Dakle, programeri, pisci, dizajneri, novinari, pronalazači, raznih vrsta podizvođači?

 

Zahvaljujem.

Edited by McCabe
Link to comment

Samo da pojasnim, ja nisam nigde pisao da su navijači avangarda levice i radništva, već da je potrebno preispitati odnos prema njima. Intelektualci po difoltu drže građanske pozicije, i ako slede svoj klasni instinkt preziru ove slojeve kao i sve socijalne pojave koje su vezane za njih. Mislim da neko ko potiče iz srednjeklasnog miljea ili je intelektualac, ako želi da ima pozicije koje nisu suprotstavljene narodu mora da sprovede čitavu revoluciju svojih ideja kroz edukaciju pre svega, i da odbije da sledi ovaj svoj klasni instinkt.

 

Posle toga, već sam pisao da je prezir prema radničkoj klasi (kakav je postojao u predratnom periodu) danas zamenio prezir prema ovom, samo jednom sloju unutar nje. Kada radnička klasa kao identitet ne postoji, prezir prema dizelašima "radi posao"; i čak unosi podele u radničku klasu samu (gde neki njeni delovi reprodukuju odnos viših klasa prema delu klase kojoj i sami pripadaju).

 

Sa sajtovima nemam veze, prosto delim taj stav koji kad-tad mora da prihvati svako ko pretenduje na to da bude socijalista.

 

Nije uputno samog sebe stavljati u "intelektualce" to je posao drugih da te takvim vide, ako misle da zaslužuješ, ali ja te ljude vidim kao žrtve, kojima treba pomoći, ali ne ovako. 

 

A "Dizel" platforma, kao i "Hipster" ili bilo koja slična platforma su po meni potpuno neupotrebljivi u političke svrhe, prosto oni kao "mediji" nemaju kapacitet da prenesu ili ponesu bilo šta političko jer su u svojoj suštini anti-engagement, eskapistički orijentisani u smislu neke društvene akcije. To je totalni promašaj. 

Link to comment

pre ce biti da je mladic izbacivao stereotipe, ocekujuci da je zbog toga intervjuisan.

izmedju redova lepo pise glavno, fejsbuk i kladionica.

 

a plus je ariel potvrdio autenticnost, ali se i dalje sumnja.  :D

Link to comment

... Intelektualci po difoltu drže građanske pozicije, i ako slede svoj klasni instinkt preziru ove slojeve kao i sve socijalne pojave koje su vezane za njih. Mislim da neko ko potiče iz srednjeklasnog miljea ili je intelektualac, ako želi da ima pozicije koje nisu suprotstavljene narodu mora da sprovede čitavu revoluciju svojih ideja kroz edukaciju pre svega, i da odbije da sledi ovaj svoj klasni instinkt.

...

 

Neće biti baš tako, intelektualaca ima raznih, a ima ih iz različitih socijalnih slojeva.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...