Jump to content
IGNORED

VICE Srbija


nautilus

Recommended Posts

pa otkud si mogao da povezes da ja mislim da ti pricas o gonzo novinarstvu? stvarno ne razumijem.

 

kako god, voljenje ili nevoljenje odredjenog zanra je uvijek ok ali nevoljenje ne znaci da je zanr objektivno los.

 

a sad, sto bi rekao uros u vrijeme dok je bio rezident foruma, ja sam log off!

Edited by morgana
Link to comment

pa otkud si mogao da povezes da ja mislim da ti pricas o gonzo novinarstvu? stvarno ne razumijem.

 

kako god, voljenje ili nevoljenje odredjenog zanra je uvijek ok ali nevoljenje ne znaci da je zanr objektivno los.

 

a sad, sto bi rekao uros u vrijeme dok je bio rezident foruma, ja sam log off!

 

Ma ne, nego sam se osvrnuo™ na ovo što moj hejt prema ovome produžavaš™ na gonzo.

 

edit: Uvek bežiš kad se suočiš s istinom. sad0020.gif

Edited by Lrd
Link to comment

ne mlati. nemam namjeru da nakucam jos 50 postova pisuci da mi je vajs ok, da je zanr kojem pripada legitiman i da novinarstvo nije samo hardkor pa da se poredjenjem sa hardkorom nista ne dokazuje.

Link to comment

generalno moj utisak je vice news sluzi kao megafon za neku gospodu sa osmocifrenim racunima u bankama, kamuflirano hipsterskim nezavisnim duhom

 

nisu se jos potpuno pretvorili u klasicnu korporativnu oglasnu tablu tipa cnn/msnbc/foxnews, ali ni to izgleda nije daleko jer vec neko vreme postoje konkretni dokazi u vidu e-mailova unutar redakcije da uskladjuju teme i ugao priloga sa oglasivacima i da izbegavaju da se zameraju korporativnim interesima (prvenstveno Rupertu Mardoku koji unazad par godina ima i manjinski udeo).

 

sada ustvari postoje dva vajsa - ovaj tradicionalni (seks, prostitucija za kamiondzije, gudriranje lekom za hiv, strip klubovi na MEX-US granici, ceski dzankiji gaje svoj heroin, tetoviranje anusa, hipsterisanje, pink panteri pljackaju juvelirnice, ludilo, "da vidis tebra sto Kim Dot Com ima vilu u Novom Zelandu", woo-hoo, rokaj micko, itd, itd...) i ovaj nedavno pokrenuti 'lafo informativni vice news koji se bavi nesto ozbiljnijim temama. btw, pogodite koji od ta dva je ovaj srpski prevedeni sto ga drzi Vucicev Grk koji vec drzi Prvu i B92?

 

otkada su pocetkom godine pokrenuli news portal, primetno je i da se bas bas bas trude da niposto ne kvare posao americkoj zvanicnoj spoljnoj politici sirom sveta. potpunoj je logicno da ce biti naklonjeni zvanicnom americkom pogledu na globalno stanje stvari, ali su cesto poprilicno bljutavo navijacki nastrojeni.

 

.

.

 

sto se tice konkretnih osoba koji upravljaju vajsom to je zanimljiva prica sama za sebe. nesto slicno osnivanju i prvim godinama fejsbuka - od ortaka do ljutih neprijatelja. ne verujem da ce Fincher da od toga pravi novi social network, ali ne bi me cudilo da padne koji dokumentarac kada jednom svi detalji izadju na videlo.

 

elem, Vajs, tada mesečni magazin, su tamo negde 1990-ih pokrenula tri ortaka u Montrealu u Kanadi - Gavin MekInes, Šejn Smit i Suruš Alvi - tri lokalna spadala iz staleža niže srednje klase, ne previše klasično inteligentni klinci, ne nešto širokih shvatanja, ali iznenađujuće motivisani i sposobni za biznis imajuću u vidu vutra/ekser/belo milje u kom se kreću i izuzetno željni kinte, uspeha i društvenog statusa... od njih trojice u pocetku je Gavin MekInes bio najvažniji jer je oblikovao pisani ton, stil, izbor tema i vizelni identitet magazina. ovaj sada već naširoko poznati Vajs ton koji je tu i tamo do dana danasnjeg preživeo u njihovim tekstovima i video prilozima i koji ja nazivam "izdrkani hipsteraj" je Gavinovo čedo od A do Š. njega inače mnogi nazivaju i osnivačem hipsterske supkulture. priča se da je bio i dobar komad malog drkoša jer se već sa 20 i kusur ponašao kao namazani gazda štoćereći zajebavao contributor-e, prepravljao im tekstove koje mu predaju samo da bi posle mogao da im isplati honorar manji od dogovorenog. dakle jasan anglosaksonski poslovni model kao iz Mućki, zajebavaj te odrpance koji ti donose tekstove i plaćaj im mizeriju, na prodaju šta uzmeš uzmeš, a istovremeno laži, baroniši i preuveličavaj na sva zvona nebili eventualno zainteresovao nekog investitora......

 

ovo im je bila jedna od tih prvih postava u Montrealu (MekInes je ovaj u kačketu i Nike treši).... ovako izgleda danas

ep18-landing-copy.png

 

 

strategija nekim čudom uspeva jer neki kanadski milioner investira kintu i tri drugara se 2000. sele u Njujork i tu počinje prava priča. ubrzo počinje da kaplje i prava kinta, firma raste i ortaci se vataju za vratove. sve se 2008. završava sudskom nagodbom tako što MekInes, idejni tvorac čitave priče, biva izbačen, a novi gazda postaje Šejn Smit i to je do dana današnjeg. zanimljivo je da MekInes ni 6 godina kasnije neće tačno da kaže šta se tu dogodilo - očigledno je uzeo neku kintu kao deo te nagodbe i obavezao se na ćutanje.

 

elem, koga ne mrzi, evo i zanimljivog podkasta o Vajs pocecima iz usta ljudi koju su tu bili....

http://canadalandshow.com/podcasts/vice-oral-history

Edited by zvonko
Link to comment

 

 

nisu se jos potpuno pretvorili u klasicnu korporativnu oglasnu tablu tipa cnn/msnbc/foxnews, ali ni to izgleda nije daleko jer vec neko vreme postoje konkretni dokazi u vidu e-mailova unutar redakcije da uskladjuju teme i ugao priloga sa oglasivacima i da izbegavaju da se zameraju korporativnim interesima (prvenstveno Rupertu Mardoku koji unazad par godina ima i manjinski udeo).

Pa ako hoces reklame i nesto da zaradis jel..nista novo

Link to comment

Tekst je odličan. Jedino je problematičan zaključak ali momak je sve lepo sažeo. Jako mi se dopao deo o kuhinji. Kao i o klubovima.

Edited by McCabe
Link to comment

Tekst je tarzanija na vice-u.

Do sad mi je zamerka na tekstove bila što su bezlični, autori su kao posmatrači, bez ličnog stava o temi

koju obrađuju.

 

http://www.vice.com/rs/read/sta-treba-da-zna-kad-odlazis-iz-srbije

 

Tema: Srbija kao zlo na zemlji, će izgleda biti sve zastupljenija.

Iz ovog teksta bih izdvojila pasus:

 

Prva stvar koju shvatiš par dana nakon što sletiš u bilo koju zemlju u kojoj je engleski maternji je da je tvoj engleski govno. Koliko god si filmova odgledao, na koliko god si privatnih časova otišao, tvoj engleski je govno i zvučiš kao Ruskinja, koliko god pokušavaš da fejkuješ neki "ameriken", ili ne daj bože "britiš" akcenat. Naravno, niko ne zna gde je Srbija, svi misle da si iz Sibira.

Kulturni šok te pojede a da to i ne osetiš. Nova kultura te usisa neprimetno i podmuklo ti se uvuče pod kožu. Akcenat će ti se kroz promeni, engleski ti "omekša", a posle dve, tri žurke u bratstvu ili sestrinstvu imaš osećaj da si oduvek tu i pripadao. Do kraja prvog semestra su počeli da mi govore da sam Meksikanka, a ne Ruskinja, i bilo mi je makar malo lakše. Latino ribe su bar ribe.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

Tekst je tarzanija na vice-u.

Do sad mi je zamerka na tekstove bila što su bezlični, autori su kao posmatrači, bez ličnog stava o temi

koju obrađuju.

 

Pa jebote ako ovaj tekst nije s ličnim stavom o temi onda ne znam koji je. 

 

Ali on je Tarzanija na Viceu. :D

Link to comment

Rekla sam do sad, tačnije do juče, onda sam pročitala Petru Živić, a večeras i Aleksa.

Utisak bezličnosti je skoro nestao.

Idem da kopam dalje.

Inače, sviđa mi se tekst Jovane Gligorijević.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

tekst jovane gligorijevic je tekst o viceu a ne cosmou, kad razmslim.

 

a cijela rasprava o kvalitetu i povrsnosti je deplasirana vec decenijama, skupa sa napadacima i braniteljima

Edited by morgana
Link to comment

Iskompleksiranih budala nikad dosta. Žena misli da su svi učili engleski iz filmova kao ona, te da akcenat omekša posle dve-tri žurke :isuse:

 

 

Meni i dalje govore da imam ruski akcenat :( too few zurkas

Edited by Dagmar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...