Jump to content
IGNORED

STARCI I UDARCI


kgmr

Recommended Posts

  • Replies 442
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    61

  • Indy

    41

  • đorđe geprat

    19

  • Paul

    19

duboka starost u srbiji nema puno smisla, jedini izgovori su ljubav i kreativan rad. i mene zanima na sta ce da se napravi ova generacija koja danas ima 40-45, narocito ljudi koji su odlucili da nemaju dece medju kojima ima najvise onih koji nemaju partnera. da li ce ih zahtevi koje ce pred njih stavljati sve tezi uslovi zivota u srbiji terati na nekakve tehnicke koalicije u starosti, ne znam, ali verujem da ce nekome ko ce se akademski/istrazivacki baviti ovime biti zanimljivo, bice dosta materijala za obraditi.

 

ako mogu da kazem na svom primeru, ako ne upadnete u uobicajene zivotne stupore - zrvanj loseg posla i porodicnih obaveza - ne postoji nikakva razlika izmedju 50, 40 i 30. neke manje promene u glavi vezano za strahove od bolesti, ali nista sustinski bitno.

Edited by gazza1
Link to comment

Duboka starost zarad duboke starosti, uz lišavanje navika/aktivnosti/sadržaja u kojima uživam i prihvatanje nečega što mi u osnovi ne prija (uobročavanje ili uredno spavanje, na primer), nije baš nešto što bih voljno odabrala. 

Link to comment

Duboka starost zarad duboke starosti, uz lišavanje navika/aktivnosti/sadržaja u kojima uživam i prihvatanje nečega što mi u osnovi ne prija (uobročavanje ili uredno spavanje, na primer), nije baš nešto što bih voljno odabrala. 

 

ma jebo ti to, šta fali uobročavanju, urednom spavanju i redovnoj stolici. ja sam za to da živim 95. il još bolje 96.

Link to comment

Neka Nemica se pre par godina naprasno vracala u DE jer joj se slogirala svekrva. Pitam onako kurtoazno koliko svekrva ima godina, kaze 85. Ja valjda slozim facu, verovatno u smislu - pa ok, sta sad, 85 godina heeeej ... I tu mi je bas lepo skrenula paznju na odnos prema starosti u nasem drustvu. Dosta sam posle razmisljala. U nasim medijima je zena od 60 godina - starica. Mnogi doktori se i ne trude oko starih pacijenata kao oko mladih i cak o tome govore kao o necemu legitimnom. Pa i ja - tom reakcijom prakticno sam vrednovala godinu u zivotu te slogirane zene slabije nego godinu u svom zivotu ili zivotu nekog deteta ...

Edited by gagorder
Link to comment

ma jebo ti to, šta fali uobročavanju, urednom spavanju i redovnoj stolici. ja sam za to da živim 95. il još bolje 96.

 

Ne fali baš ništa, naprotiv, pod uslovom da se prepoznaješ u tome. 
 
 

 

Link to comment

@Dagmar

Pa kako je za nju sasvim normalno da se cela porodica i doktori odvale od truda da ta zena od 85 prodje nekakvu rehabilitaciju i da zivi dalje. Rekla je da je to tek nesto malo preko prosecnog zivotnog veka za zene u nekim zemljama i da, kad prodjes tu granicu, verovatnoca da ces ziveti 87 ili 89 raste. Da bismo je mi u Srbiji otpisali (Nemica je zivela kod nas tada vec dve godine, tesno smo saradjivale) i da bismo bili u fazonu da se nazivela i da nije imala srece sto je ostala tako iskrivljena, nego da bi mnogi rekli - e bolje da je lepo trenutno capnula, da se ne muci. Kako u Srbiji stari i nemaju kuda da idu, slabo ima sadrzaja za njih ako nisu bas u formi.

Edited by gagorder
Link to comment

Ma nije trebalo brisati Telefona, ne ljutim se. Definitivno jesam pogresila. Problematicno je samo to sto Telefon misli da sud o tome jesam li ja ispala seljanka (s tim mojim precutnim stavom o starima) zavisi od toga da li je ona slogirana zena na kraju umrla. To bas fino podvlaci nacin na koji se ovde gleda na stare: Ako je zena capnula, onda sam ja (a posteriori) bila u pravu da joj i nije trebalo svom snagom pomagati.

Samo, ja sam skapirala da sam pogresila, a izgleda da za Telefona nema nade, makar ne dok i sam ne dogura do devete decenije.

Edited by gagorder
Link to comment

Mani me tog licemernog pomaganja Gag, statistika je bila na tvojoj strani i dobru medicinsku negu moze priustiti samo desetak posto imucnih zapadnjaka ostali vec trpe milosevicevske reforme.

 

 

p.s. navikao sam ja na nedotupava brisanja ovdasnjih modova i ni malo za njih ne hajem dok inace dopustaju pretnje, psovke i vulgarnosti za koje opet mogu da reaguju javni organi gonjenja.

 

 

p. p.s daleko je deveta.

Edited by fonTelefon
Link to comment

Hoće li Nemica da briše izmet svojoj šlogiranoj svekrvi svaki dan dok se ova ne oporavi? Pošto je to ono što je moja sestra morala da radi kad je sa svojih 26 ostala bez posla, a jedna tatina tetka (jako gojazna pritom) se tu negde šlogirala, svaki bogovetni dan mesecima. Ustaneš lepo svaki dan, roditelji kod kojih si se vratio na izdržavanje posle otkaza ti daju doručak i pare za kartu, i piči kod tetke, okreći ženu od sto kila, peri to sve i tako.

 

Inače moja baka je prošle godine imala šlog nakon doručka sa mamom, i posle par dana je umrla. Naravno da je moja mama jako volela svoju majku, i naravno da je bila zahvalna što je baka umrla brzo, bez bolova, a ne došla kući kao težak bolesnik sa svojih 90 godina. Pritom taj komentar kako se kod nas ljudi ne trude oko starih ljudi... moji su izašli iz svoje spavaće sobe i nekoliko godina spavali na kauču u dnevnoj da bi baka imala svoju sobu, pri tom je baka bila žena specifične naravi tako da je izazivala konflikte po kući, mama je bukvalno ušla u problem sa brakom i svojim ličnim životom da bi brinula o svoj majci, leto pre nego što je baka umrla mama je sa njom bila na planini dva meseca, znači ostaviš muža, decu i svoj svakodnevni život u gradu i odeš u pizdu materinu da bi učinio bolesnoj ženi od 90 godina, brineš o svim starijim i mlađim rođacima koji su ti zapali, i onda neki Nemac da sebi za pravo da komentariše da li treba ili ne treba da budeš srećan što je taj neko umro brzo, ne mučeći se, umesto da provede još x godina na krevetu dok članovi porodice brinu o njemu.

 

Reče Nemica i ode. U vizitu.

 

I naravno da nije isto kad umre neko od 90 godina naprečac, ili kad umre neko ko je mlađi. To su dva različita sveta.

Link to comment

Ne znam za seks ali su sve te osobe bile voljene od strane svog partnera i životnog saputnika. Ako nema ljubavi čovek brzo kopni. Ljubav je kao energija koja produžava i održava život. Ako je nema smrzneš se kao bez vatre usred zime.

druže moj, ja u petak punim 40 godina skladnog, bez ijedne trzavice, bračnog života. seks je postao nebitan, ostali su izraženi ljubav, odanost i razumevanje. 

 

ako me ne zakači neki tramvaj ili alchajmer, biću dugovečno čio, to sa umerenim fizičkim radom je bitno. sreća pa imam ovo selo. 

Edited by djordje geprat
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...