Jump to content
IGNORED

Maloletnici i seks, zakonska granica i ostalo, split sa Medija u Srbiji


koksy

Recommended Posts

bez želje da ulazim u dubinu ove priče, bio bih zahvalan ako bi neki pravnik bio ljubazan da mi potvrdi tačnost ove Biljanine rečenice:

 

 

obljuba maloletnika je do 14 godina, osoba od 16 je seksualno zrela i odgovorna.
roditelji nemaju šta da se mešaju u seksualni život čoveka od 16 godina, on je čak tada zaštićem i pravom na privatnost lekarskih podataka.

 

ja sam bio uveren da se maloletnicima smatraju osobe mlađe od 18 godina pri čemu se lice starije od 16 (a mlađe od 18)  godina tretira kao stariji maloletnik.

Link to comment
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    14

  • Прслин

    12

  • gagorder

    5

  • belch

    5

Top Posters In This Topic

bez želje da ulazim u dubinu ove priče, bio bih zahvalan ako bi neki pravnik bio ljubazan da mi potvrdi tačnost ove Biljanine rečenice:

 

 

ja sam bio uveren da se maloletnicima smatraju osobe mlađe od 18 godina pri čemu se lice starije od 16 (a mlađe od 18)  godina tretira kao stariji maloletnik.

 

za jebačinu je granica 16 ili čak i 14 godina. nisam siguran...

Link to comment

pretpostavka nevinosti, aman.

 

zakonska granica je bila 14, sad je 16.

a tu je i krsenje novog zakona o medijima, puta dva.

 

 

Dostojanstvo ličnosti i pravo na autentičnost

Član 79

Dostojanstvo ličnosti (čast, ugled, odnosno pijetet) lica na koje se odnosi informacija pravno je zaštićeno.

Objavljivanje informacije kojom se vrši povreda časti, ugleda ili pijeteta, odnosno lice prikazuje u lažnom svetlu pripisivanjem osobina ili svojstava koje ono nema, odnosno odricanjem osobina ili svojstava koje ima, nije dopušteno ako interes za objavljivanje informacije ne preteže nad interesom zaštite dostojanstva i prava na autentičnost, a naročito ako se time ne doprinosi javnoj raspravi o pojavi, događaju ili ličnosti na koju se informacija odnosi.

 

 

Član 77

U cilju zaštite slobodnog razvoja ličnosti maloletnika, posebno se mora voditi računa da sadržaj medija i način distribucije medija ne naškode moralnom, intelektualnom, emotivnom ili socijalnom razvoju maloletnika.

Link to comment

glede chlana 77, najavila sam starim roditeljima  apgrejd sa blica na... politiku (placam razliku :isuse::lolol:). ako ce novina da postoji u blizini dece, onda neka stoji politika, svako djubre koje tamo ikad budu napisali cu lakshe da objasnim, nego ovaj chudesni valov pomija, koje blic objavi u proteklih mesec dana. vrane, mozak, taj rad :ph34r:

Link to comment

pretpostavka nevinosti, aman.

 

zakonska granica je bila 14, sad je 16.

 

 

pa ako je seksualni odnos između punoletnog lica i starijeg maloletnika zakonski dozvoljen, nevinost se podrazumeva po logici stvari.

 

edit: sad vidim da je u igri i silovanje. 

ništa, onda svakako važi pretpostavka nevinosti.

Edited by koksy
Link to comment

Aj neka mi neko pronadje u Krivičnom zakoniku član u kome piše da je obljuba nad maloletnikom krivično delo? Obljuba nad detetom jeste, ali nad maloletnikom, jok. 

 

Sve i da jeste to uradio, nije počinio ništa nezakonito ukoliko je imao seks sa osobom starijom od 14 godina.

 

Ali, Blic kaže da je on peder pedofil.

Link to comment

Два питања без икакве везе са насловном и целим случајем:

 

Да ли сексуални однос - хетеросексуални или хомосексуални, свеједно - између четрнаестогодишњег детета и маторе коњине (или кобиле) од тридесет и кусур година може да буде ишта друго до педофилија?

 

Када је граница спуштена на 14 и да ли та граница важи без обзира колико је година другом партнеру?

Link to comment

Jebote, da se nisu jebali pedesetogodisnji konji sa cetrnaestogodisnjim devicama i devcima, ova planeta bi ostala uskracena za mnogu genijalnu umetnost. Kakve veze ima koliko godina ko ima ako je dobrovoljno i ako je prisutna polna zrelost.

Link to comment

Била би ускраћена и за Лени Рифенштал да није било Хитлера.

 

Шта значи "полна зрелост"? Ерекција код дечака, менструација код девојчица? Трик је питање, пази, много им се рано то дешава.

Link to comment

Polna zrelost je samo biološki faktor, a age of consent nešto sasvim drugo, zakonom propisano. Pričalo se o tome ovde pre par godina, neko započeo diskusiju iskrenim pitanjem gde je granica u Srbiji jer se bojao da ne zabrazdi previše :D

 

Što se onog drugog pitanja tiče, razlika u godinama se koliko znam nekad uzima kao olakšavajuća okolnost (kad je mala), ne kao otežavajuća. Npr., ako jedan akter ima 17 a drugi 13 onda se toleriše, za razliku od slučaja kad onaj prvi ima 27. Ali ako ima 37, sumnjam da je u išta većem problemu nego onaj od 27.

Link to comment

Била би ускраћена и за Лени Рифенштал да није било Хитлера.

 

Шта значи "полна зрелост"? Ерекција код дечака, менструација код девојчица? Трик је питање, пази, много им се рано то дешава.

 

Polna zrelost znaci da mogu svesno da razumeju sve aspekte svog polnog nagona, kao i da predvide posledice. Znaci da mu ne prilaze primarno zivotinjski, kao kad 4-godisnji sin mog druga drka kao blesav i ne kapira sta radi.

Link to comment

Verovatno si u pravu, mada mom 15-godisnjem drugaru mislim da definitivno nista nije falilo sto ga je seksualno iskoriscavala 15 godina starija profesorka srpskog. Sudeci barem po ovome sto je danas ispalo od njega, 35 godina kasnije. 

Edited by gazza1
Link to comment

Moraš negde da povučeš liniju. Iz tvoje ili moje perspektive, verovatno ne razumeju ništa više ni sa 16 ili sa 18. Dokle da ih štitiš od sebe samih, do 40?

 

@Praslin

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Када је граница спуштена на 14 и да ли та граница важи без обзира колико је година другом партнеру?

 

Ne znam kada je u Srbiji spuštena granica dobrovoljnog seksa na 14 godina. Ali što se tiče razlike u godinama, postoji NGO Beosupport (Beogradska podrška eksploatisanoj deci i omladini), koji se bavi prevencijom dece od seksualnog nasilja, oni već godinama pokušavaju da u javnosti nametnu tu temu o neophodnoj maksimalnoj razlici u godinama između maloletnika/ce i punoletnog partnera, ali do sada nije bilo rezultata. Mislim da su oni predlagali maksimalnu razliku od 10 godina. Ili čak 5, ne sećam se.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...