Jump to content
IGNORED

Malogradjanstina


Verterdegete

Recommended Posts

pored ovog što kaže slow

 

meni je malograđanin definisan preko interesovanja, tj prioriteta

 

važnije mu je da li je komšija prdno od toga što se on usro

Link to comment
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    8

  • Lord Protector

    8

  • Аврам Гојић

    6

  • Utvara

    6

zanimljiva tema

 

 

Malograđanštinu je baš teško definisati, kao i kič. Nikad nisam čuo zadovoljavajuću definiciju kiča.

da, kič nije lako definisati ali baš dobro poređenje jer mi se čini da su malograđanština i kič u veoma tesnoj vezi

mislim, kolikogod deklarativno malograđanin možda bio protiv kiča, on je upravo njegov glavni konzument a to pretpostavljam prozilazi prvenstveno iz malograđaninovog apsolutnog nepoznavanja  open mind stanja svesti

malograđanin želi laku konzumaciju svega, pa i umetnosti, otuda ovde jako lepo ''leži'' ovo što je grešni kvotovao

 

MIslim da je Valter Benjamin odlicno definisao kic, tj ne definisao, vec ponudio sveobuhvatni lakmus. umetnost bez ikakve distance prema konzumentu, spremna za trenutnu konzumaciju!

 

 

 

Link to comment

Zanimljivo poređenje, mada, ako bih još nekako hteo da dovedem u vezu ta dva pojma mogao bih da kažem da su oni uvek suprotstavljeni. Malograđanin je uvek protiv kiča - on zna™ šta je kvalitet™, on ima dobar ukus™.

 

On može da bude i lažni Samarićanin, nije običan sebičnjak, on ''zna'' da treba drugom da pomogne i da drugi trebaju da pomognu čoveku u nevolji, i prekoreće drugog ako to ne učini. Ali kod njega to nije iskreno ubeđenje, to je samo instinktivno ponavljanje radnje kao kod psa koji čuva neki ograđen prostor. Njemu uvek leva ruka makar podsvesno zna šta mu radi desna.

Edited by slow
Link to comment

Ovo može da pomogne u definisanju, malograđanština kao antipod kosmopolitizma. To bi značilo da je malograđanin u osnovi sitna duša, malodušniktm, bez prave širine i autentičnosti. Zna da puko kopira vrednosti ali ne zna njihov pravi značaj i smisao. Kritizer drugih, ali nikada radi istine već radi reklame i vladajućeg duha vremena.

 

uuu. super.

Link to comment

Ovo može da pomogne u definisanju, malograđanština kao antipod kosmopolitizma. To bi značilo da je malograđanin u osnovi sitna duša, malodušniktm, bez prave širine i autentičnosti. Zna da puko kopira vrednosti ali ne zna njihov pravi značaj i smisao. Kritizer drugih, ali nikada radi istine već radi reklame i vladajućeg duha vremena.

hm, malo je problematicno za merenje, to da li neko zna pravi znacaj i smisao, sta je pravi znacaj i smisao. mom birokratskom umu vise lezi ono vasino, lakse mi da razmisljam tako.

Link to comment

MIslim da je Valter Benjamin odlicno definisao kic, tj ne definisao, vec ponudio sveobuhvatni lakmus. umetnost bez ikakve distance prema konzumentu, spremna za trenutnu konzumaciju!

 

Da, ali kako ćeš da u ovu definiciju uklopiš betonskog patuljka u bašti? On nije spreman za trenutnu konzumaciju

 

DSC00053.JPG

 

A pop art i Dalijeve lutke u izlozima radnji napunjene vodom i ribicama bi onda bili kič?  :nobles:

Edited by slow
Link to comment

Da, ali kako ćeš da u ovu definiciju uklopiš betonskog patuljka u bašti? On nije spreman za trenutnu konzumaciju

 

DSC00053.JPG

 

A pop art i Dalijeve lutke u izlozima radnji napunjene vodom i ribicama bi onda bile kič?  :nobles:

 

1. I kako ovo nije trenutna konzumacija? Vidi kako je sladak. Patulljak. Nasmejani patuljak :wub:

 

2. Što se tiče Dalija, on je vršio aproprijaciju kiča ali je ukupna suma njegovog rada bila duboko uvredljiva za građanski ukus, što mu je od početka i bio cilj.

 

3. Artikulacija pop-arta podrazumeva odmak od predmeta reprezentacije. Patuljak je samo sladak.

Link to comment

Interesantno pitanje.

 

Rec dolazi gotovo sigurno kao direktan prevod nemacke reci Kleinbürger, kojom je oznacen pripadnik konzervativnog gradjanskog sloja u 18. i 19. veku u Nemackoj. Njima su se narocito bavili pisci poput Hesea i Mana, i kritikovali njihov ograniceni pogled na svet, nespremnost na promene, lakocu manipulacije itd i njemu suprotstavljali ideal kosmopolite koji kritikuje drustvo i koji je otvoren za druge kulture i misljenja. Pri tome Kleinbürger nije narocito nekulturan ili agresivan, on je ugledan, postovan, ali ne zeli da se menja, stritkno postuje drzavu i zakone. Agresivan postane tek kada neko pokusa da mu taj pogled na svet promeni.

 

Kod nas je taj termin u komunizmu degenerisao u pripadnika (verovatno) radnicke klase koji pokusava da se uklopi u sistem vrednosti (bivse) gradjanske klase. U novije vreme sam cuo i za tzv. versko malogradjanstvo (neartikulisano ispoljavanje religioznih osecanja), mada ga ja ne bih tako zvao.

 

Malo je stariji taj termin.

 

Homo novus (skorojevic, malogradjanin):

 

Homo novus (or: novus homo, Latin for "new man"; plural homines novi) was the term in ancient Rome for a man who was the first in his family to serve in the Roman Senate or, more specifically, to be elected as consul. When a man entered public life on an unprecedented scale for a high communal office, then the term used was novus civis (plural: novi cives) or "new citizen"

 

In the Early Republic, both Senate membership and the consulship were restricted to patricians. When plebeians gained the right to this office during the Conflict of the Orders, all newly elected plebeians were naturally novi homines. With time, novi homines became progressively rarer as some plebeian families became as entrenched in the Senate as their patrician colleagues. By the time of the First Punic War, it was already a sensation that novi homines were elected in two consecutive years (Gaius Fundanius Fundulus in 243 BC and Gaius Lutatius Catulus in 242 BC). In 63 BC, Cicero became the first novus homo in more than thirty years.[2]

By the Late Republic, the distinction between the classes became less important. The consuls came from a new elite, the nobiles (noblemen), an artificial aristocracy of all who could demonstrate direct descent in the male line from a consul.[3]

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Novus_homo

Link to comment

zanimljiva tema

 

 

da, kič nije lako definisati ali baš dobro poređenje jer mi se čini da su malograđanština i kič u veoma tesnoj vezi

mislim, kolikogod deklarativno malograđanin možda bio protiv kiča, on je upravo njegov glavni konzument a to pretpostavljam prozilazi prvenstveno iz malograđaninovog apsolutnog nepoznavanja  open mind stanja svesti

malograđanin želi laku konzumaciju svega, pa i umetnosti, otuda ovde jako lepo ''leži'' ovo što je grešni kvotovao

Ne bih rekao da je ovo tačno, a ni logično, ako već polazimo od pretpostavke da je Bendžaminova definicija tačna. Malograđani često idu u operu, posećuju dobre izložbe, itd. Ne bih rekao da je kič njihovo ishodište, pogotovu danas, kada su informacije o svemu jako dostupne. Ta neka slika malograđanina kao čoveka koji ne ume ukusno da se obuče, koji je smešan u svojim pokušajima da ispadne obrazovan i inteligentan je više stvar prošlosti. Danas malograđani vrlo dobro znaju šta rade.

 

1. I kako ovo nije trenutna konzumacija? Vidi kako je sladak. Patulljak. Nasmejani patuljak :wub:

 

2. Što se tiče Dalija, on je vršio aproprijaciju kiča ali je ukupna suma njegovog rada bila duboko uvredljiva za građanski ukus, što mu je od početka i bio cilj.

 

3. Artikulacija pop-arta podrazumeva odmak od predmeta reprezentacije. Patuljak je samo sladak.

slow nije dao dobre primere, pa mu je lako odgovoriti, ali je u suštini u pravu. Problem sa Benjaminovom definicijom je, kako to često biva kod izuzetnih filozofa, taj što se ona razbija kao talas o hridi popularne kulture. Da li je pesma Yesterday Beatlesa kič?

Link to comment

^^Malo je siri termin homo novus od ariviste koji je lovac za karijerom i socijalnim statusom. Homo novus oponasa elitu, aristokratiju u svemu. Imaju i stari Grci termin helenizein - ponasati se kao Grk, ima pre svega kulturolosko znacenje (civilizovani Grci vs varvari). 

Edited by Yoda
Link to comment

Ne bih rekao da je ovo tačno, a ni logično, ako već polazimo od pretpostavke da je Bendžaminova definicija tačna. Malograđani često idu u operu, posećuju dobre izložbe, itd. Ne bih rekao da je kič njihovo ishodište, pogotovu danas, kada su informacije o svemu jako dostupne. Ta neka slika malograđanina kao čoveka koji ne ume ukusno da se obuče, koji je smešan u svojim pokušajima da ispadne obrazovan i inteligentan je više stvar prošlosti. Danas malograđani vrlo dobro znaju šta rade.

 

hm, pa zavisi o kojoj vrsti kiča pričamo

ja nisam mislila baš na patuljka u vrtu, labuda na ogradi, karirane pantalone sa svetlo-žutim džemperom i sl

 

ali recimo da sam mislila  na mersada berbera koji krasi zidove

ili hvalisanje kako se bilo na bočelijevom koncertu

i sličan nivo kiča

Link to comment

hm, pa zavisi o kojoj vrsti kiča pričamo

ja nisam mislila baš na patuljka u vrtu, labuda na ogradi, karirane pantalone sa svetlo-žutim džemperom i sl

 

ali recimo da sam mislila  na mersada berbera koji krasi zidove

ili hvalisanje kako se bilo na bočelijevom koncertu

i sličan nivo kiča

Nisam njegov ljubitelj, ali Mersad Berber se ne uklapa u Benjaminovu definiciju

Link to comment

Ne bih rekao da je termin malogradjanin (pogotovo u znacenju - sitna dusa) na bilo koji nacin povezan sa pitanjem estetike. Pa imas brdo jako dobrih umetnika (pisaca, slikara, muzicara, reditelja, glumaca, ...) koji su bas ono - prototip malogradjanina.

Link to comment

Nisam njegov ljubitelj, ali Mersad Berber se ne uklapa u Benjaminovu definiciju

stvar lične percepcije

ja mislim da se uklapa

 

ali ok, nebitno, nema ni benjamin tapiju na definiciju kiča, ne moramo se držati isključivo njega u toj stvari

 

ed.

@aion, baš bih volela da znam na koje to umetnike ciljaš pošto je u mojoj glavi to apsolutno nespojivo

pa čak i da istinski ljubitelji i razumevaoci umetnosti budu malograđani, a tek o umetnicima da ne pričam

jer, da bi se uhvatila suština nekog umetničkog dela (čak samo i u konzumaciji) , čovek mora da ima potpuno otvoren um

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...