Jump to content
IGNORED

Twin Peaks nova sezona, vreme je za hajp


Lrd

Recommended Posts

Slazem se u svemu. Samo me zanima to oko revolucije. Pitao Lrda, pa evo i tebe.

Nemojte samo u glas :D

Ima nekoliko ključnih razloga (i mnogo manje bitnih, ali nećemo sad o njima) Pre svega, Linč je okrenuo smisao žanra i od soap opere koja služi za afirmaciju buržoaskih i opšteprihvaćenih vrednosti, napravio soap operu koja služi upravo za kritiku istih. Drugo, pokazao je kako uz pomoć snova i drugih nadrealističkih sredstava može da se produži radnja serije u beskonačnost, dok se to pre njega radilo naivnim i nikad dovoljno ubedljivim realističkim dramaturškim preokretima. Treće, promenio je žanr, tako što je promenio poziciju gledaoca, koji se do tada, gledajući sapunicu, pitao "šta će se desiti", a u Twin Peaksu se pita "šta se desilo". Tako je uveo podtekst i oplemenio čitav žanr, koji je pre njega bio puko izgovaranje podteksta kroz replike. I još, serija je pokazala da postoji publika koja zaslužuje malo inteligentniji pristup i serije kao Sopranos i Mad Men su neki od vrhova tog pristupa.

 

Jel' ti dosta ovo?

Link to comment

hmmm, tema za mnogo ozbiljan razgovor. a vec vidim da se necemo sloziti :D

Ma kakvi, nema uopšte mesta nekom razgovoru. Daj mi reci jednu tv seriju iz 1960. koju je danas moguće gledati kao što je moguće gledati Hičkokov Psiho.

Link to comment

uh, kad je bese uopste nastala televizija?

 

ajd ti meni reci sta ima duzzi rok trajanja, berlin aleksannderplac ili lara kroft?

Mnogo pre 1960.

 

Ovo pitanje ti je glupost, porediš babe i žabe - niti je Berlin Aleksanderplac neka tipična tv produkcija, niti je američka, niti pre i posle nje postoji bilo šta slično, niti je Lara Kroft neki bitan film koji bi trebalo da traje. Uozbilji se.

 

Rekoh, probaj da nađeš seriju iz 1960 koju je moguće gledati, kao što je moguće gledati Psycho. Ili probaj da nađeđ seriju iz 1960 koju je moguće gledati kao Građanina Kejna koji je snimljen gotovo dvadeset godina ranije. Ili kao Velikog diktatora, itd...

Link to comment

Ima nekoliko ključnih razloga (i mnogo manje bitnih, ali nećemo sad o njima) Pre svega, Linč je okrenuo smisao žanra i od soap opere koja služi za afirmaciju buržoaskih i opšteprihvaćenih vrednosti, napravio soap operu koja služi upravo za kritiku istih. Drugo, pokazao je kako uz pomoć snova i drugih nadrealističkih sredstava može da se produži radnja serije u beskonačnost, dok se to pre njega radilo naivnim i nikad dovoljno ubedljivim realističkim dramaturškim preokretima. Treće, promenio je žanr, tako što je promenio poziciju gledaoca, koji se do tada, gledajući sapunicu, pitao "šta će se desiti", a u Twin Peaksu se pita "šta se desilo". Tako je uveo podtekst i oplemenio čitav žanr, koji je pre njega bio puko izgovaranje podteksta kroz replike. I još, serija je pokazala da postoji publika koja zaslužuje malo inteligentniji pristup i serije kao Sopranos i Mad Men su neki od vrhova tog pristupa.

 

Jel' ti dosta ovo?

 

Puna kapa :)

Slazem se da je Lynch svojim eksperimentisanjem prodrmao malo TV storytelling, ali i dalje ne bih Twin Peaks nazvao najznacajnijom serijom u istoriji televizije. Ni blizu. TP mi je style over substance, zavodljiv na prvo gledanje, na drugo vec ne.

 

 

Mnogo pre 1960.

 

Ovo pitanje ti je glupost, porediš babe i žabe - niti je Berlin Aleksanderplac neka tipična tv produkcija, niti je američka, niti pre i posle nje postoji bilo šta slično, niti je Lara Kroft neki bitan film koji bi trebalo da traje. Uozbilji se.

 

Rekoh, probaj da nađeš seriju iz 1960 koju je moguće gledati, kao što je moguće gledati Psycho. Ili probaj da nađeđ seriju iz 1960 koju je moguće gledati kao Građanina Kejna koji je snimljen gotovo dvadeset godina ranije. Ili kao Velikog diktatora, itd...

 

Twilight Zone?

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment

Puna kapa :)

Slazem se da je Lynch svojim eksperimentisanjem prodrmao malo TV storytelling, ali i dalje ne bih Twin Peaks nazvao najznacajnijom serijom u istoriji televizije. Ni blizu. TP mi je style over substance, zavodljiv na prvo gledanje, na drugo vec ne.

 

 

 

Twilight Zone?

U kom kontekstu me pitaš za Twilight Zone?

Link to comment
 
 

Dear Twitter Friends: That gum you like is going to come back in style! #damngoodcoffee

 

Praktično, jedan od najjačih tvitova u ovom stoleću, kao što je serija jedna od najjačih serija u prethodnom.

 

Najava sezone 3 je totalna spektaklost. Najvećost. Akropolj. Partenon. Olimp.

 

Twin Peaks je više od - više od serije. To se vidi ovih dana po reakcijama na njenu najavu.

 

To se videlo još prošle godine po reakcijama na Bring back Twin Peaks, na faceboku.

 

Najjačost.

 

Link to comment

kobni, uozbilji se ti malo i razmisli o tome koliko je tv mladja od filma. i evo ti jos jedna serija dok razmisljas - brideshead revisited.

Brideshead revisited je tv - mini serija, britanska je i nije pravljena iz istih razloga kao uobičajene američke tv produkcije, to je projekat iz kulture. No bez obzira na to, gledao sam je pre par godina ponovo, (jer mi je to bila jedna od omiljenih serija kad je nekada išla u noćnom programu na našoj televiziji) i mogu da kažem da je danas apsolutno teško gledljiva i pored sve količine glumačkog talenta koji u njoj postoji. Spora je, ne drži pažnju i problemi likova, naročito onog koji igra Anthony Andrews deluju kao neverovatno prenemaganje.

 

Samo ne znam zašto pominješ Brideshead, on je iz osamdesetih. Osim toga, šta sad brideshead i berlin aleksanderplac, ovde se govori o twin peaksu koji je sapunica. Ja sam ti dao primer mejnstrim produkcije na filmu, nisam izvlačio Tarkovskog i tako te filmove koji su pravljeni bez obaveze da zarađuju pare (kao što je slučaj s BA)

 

Tačno je, film je stariji od televizije, ali teško da se televizija kreće u nekom pravcu koji bi njenim produkcijama obezbedio duži rok trajanja. Naprotiv, sve više se ide na trenutni efekat, šta će biti kroz 30 godina malo koga zanima.

Link to comment

Pa kao seriju iz 60-ih koju je bez problema moguce gledati i danas. Ako je to bila tvoja primedba u razgovoru sa Aramom.

Pa ne, nije je moguće gledati onako kako je gledana kad je napravljena, nego je postala nekakav artefakt kao stari radio koji služi kao ukras, a ne da bi neko slušao s njega muziku. U Velikom diktatoru, na primer, imaš značenje koje je aktuelno i danas i to ozbiljno, bez obzira što se Hitler ubio još '45.

Link to comment

Kobni, mislis da ce ljudi gledati The Wire za 50 godina?

Nisam prorok, ali ako moram da prognoziram, mislim da neće.

 

edip - da dodam, ja sam baš obožavao recimo Homicide, pa sam kad su se poajavili razni strimovi uzeo da gledam i prilično se smorio, a najviše me smorio Frank Pembleton, na koga sam se najviše ložio svojevremeno.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Nisam prorok, ali ako moram da prognoziram, mislim da neće.

 

Ja bas mislim da hoce. Teme u Zici ce biti bitne jos mnogo vremena, a to je ono sto nekom umetnickom delu daje dugovecnost.

 

Inace, danas verovatno nema serija iz sezdesetih koje su gledljive, ali to se moze pripisati visedecenijskom tretmanu koji je televizija imala u odnosu na film. Serije su negde do vremena Sopranosa bile poznate kao mesto na koje su filmske zvezde odlazile da zarade jos koji cent za penziju, pa ne bih bas rekao da je posteno uporedjivati tadasnje filmove s njima. Sada su film i televizija tu negde, sto ce reci skoro na istoj nozi, pa cemo za 50 godina videti sta ce publika iz buducnosti gledati. Ja tipujem na podjednaku zastupljenost i jednog i drugog.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...