Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

Posle kolikog vremena? Unapred ne zavidim nekom ko bi trebalo da propiše takvo vreme, a još manje onima na koje bi se to vreme primenjivalo.

posle dovoljno vremena

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Sa jedne strane se slažem sa tobom, sa druge strane ni njih ne krivim imajući u vidu kroz šta sve i oni i deca moraju da prođu.

 

Nemaš pojma šta usvajanje znači dok se stvarno ne odlučiš na to.

 

Smatram da nema prostora za 'ali' i drugu stranu. Zato sam i naglasila tačku na kraju rečenice. To da se o nekoj pojavi može saznati samo kroz lično iskustvo ovde ne prolazi, thank god.

 

Inače, stanje u toj oblasti je tako dobra paradigma šireg sistema. Rasisti mogu, gejevi i lezbejke ne mogu. Treba nas stvarno sravniti sa zemljom.

Link to comment

ne bilo loše uvesti pravilo da na temi smeju da bivstvuju samo oni koji nemaju nikakva lična iskustva, te su netom, neopterećeni

 

Ja baš mislim da bi bilo loše.

Link to comment

Smatram da nema prostora za 'ali' i drugu stranu. Zato sam i naglasila tačku na kraju rečenice. To da se o nekoj pojavi može saznati samo kroz lično iskustvo ovde ne prolazi, thank god.

 

Inače, stanje u toj oblasti je tako dobra paradigma šireg sistema. Rasisti mogu, gejevi i lezbejke ne mogu. Treba nas stvarno sravniti sa zemljom.

 

Vidi ovako, da li se slažeš da je prajd trebalo bojkotovati zato što ga je organizovao Vučić? Verovatno se ne slažeš.

 

Drugo, to što neko ne želi da usvoji romsko dete ga nikako ne čini rasistom, odnosno čini ga rasistom u onoj meri u kojoj nekog ko ne želi da usvoji teško bolesno dete nehumanim.

 

Usvajanje je čin koji se prilično razlikuje od udomljavanja psa, i nosi izazove o kojima sigurno nisi nikad razmišljala, ali daješ sebi za pravo da imaš stav o tome.

Nije to samo uzmeš dete za ruku, odvedeš ga kući i živite srećno do kraja života, posebno ne u sredini kakva je Srbija.

Link to comment

Sailorka, izvini ali preterujes. Razumem tvoju poziciju ali zaista me zanima kako bi organizovala proces usvajanja u kome potencijalni usvojitelji ne smeju da iznesu svoja ocekivanja, kakva god bila. Uostalom, na osnovu toga i socijalni radnik procenjuje par da li su potencijalno dobri usvojitelji ili ne, te na osnovu toga donosi odluku koje dete ce kome na usvajanje. Neka me ispravi neko ako gresim, ali koliko se secam iz price poznanika, njih su zvali da im kazu da imaju potencijalnu bebu za njih prema svim iznesenim i predvidjenim kriterijumima. Nisu oni dobili katalog pa da biraju dete.

A za rasiste i usvajanje malo ti je nelogican predlog o zabrani posto milioni rasista imaju sopstvenu decu koju vaspitavaju da budu mali rasisti takodje, usvajanje je tu najmanji problem, tu bar socijalni radnik moze da ih odbije ako mu se ucine ekstremni u bilo kom smislu, njihova rodjena deca nemaju taj izbor.

Link to comment

 Nisu oni dobili katalog pa da biraju dete.

 

 

Rekao bih da ovde neki imaju predrasude da proces usvajanja tako funkcioniše.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Vidi ovako, da li se slažeš da je prajd trebalo bojkotovati zato što ga je organizovao Vučić? Verovatno se ne slažeš.

 

Drugo, to što neko ne želi da usvoji romsko dete ga nikako ne čini rasistom, odnosno čini ga rasistom u onoj meri u kojoj nekog ko ne želi da usvoji teško bolesno dete nehumanim.

 

Usvajanje je čin koji se prilično razlikuje od udomljavanja psa, i nosi izazove o kojima sigurno nisi nikad razmišljala, ali daješ sebi za pravo da imaš stav o tome.

Nije to samo uzmeš dete za ruku, odvedeš ga kući i živite srećno do kraja života, posebno ne u sredini kakva je Srbija.

 

Kao prvo, naravno da dajem pravo sebi da imam stav o tome i ti svakako ne možeš da znaš da li sam ja razmišljala o usvajanju ili ne.

 

Drugo, ovo sa Prajdom i Vučićem zaista ne razumem. Nadam se da ne misliš da sam rekla da ne treba usvajati decu zato što živimo u sranju od zemlje.

 

Treće, ako neko neće romsko dete zato što je romsko, to ga čini rasistom. I to nema veze sa usvajanjem bolesne dece, ta priča je daleko složenija i nemoguće je povući paralelu.

Edited by sailorman
Link to comment

Sailorka, izvini ali preterujes. Razumem tvoju poziciju ali zaista me zanima kako bi organizovala proces usvajanja u kome potencijalni usvojitelji ne smeju da iznesu svoja ocekivanja, kakva god bila. Uostalom, na osnovu toga i socijalni radnik procenjuje par da li su potencijalno dobri usvojitelji ili ne, te na osnovu toga donosi odluku koje dete ce kome na usvajanje. Neka me ispravi neko ako gresim, ali koliko se secam iz price poznanika, njih su zvali da im kazu da imaju potencijalnu bebu za njih prema svim iznesenim i predvidjenim kriterijumima. Nisu oni dobili katalog pa da biraju dete.

A za rasiste i usvajanje malo ti je nelogican predlog o zabrani posto milioni rasista imaju sopstvenu decu koju vaspitavaju da budu mali rasisti takodje, usvajanje je tu najmanji problem, tu bar socijalni radnik moze da ih odbije ako mu se ucine ekstremni u bilo kom smislu, njihova rodjena deca nemaju taj izbor.

 

Mogu samo da ti ponovim ono što sam već rekla. Ako je nekome nacionalnost deteta eliminacioni faktor, takvi ljudi ne treba da imaju pravo da usvoje bilo koje dete. Sledeći put ću caps lock.

 

Ovo drugo; i milioni gejeva imaju sopstvenu decu pa im je u većini zemalja zabranjeno da usvajaju. Ja mislim da je neophodno da se situacija obrne - gejevi da, rasisti ne. Naravno da niko ne može zabraniti rasistima da se razmnožavaju, ali im itekako može zabraniti da usvajaju.

Link to comment

Treće, ako neko neće romsko dete zato što je romsko, to ga čini rasistom.

 

budalastina. ne kazem da nema ljudi koji imaju predrasude kada su romska deca u pitanju ali zasto tako olako kvalifikujes sve da su rasisti ukoliko ne zele da usvoje romsko dete? mozda samo imaju strah tj. nemaju pouzdanje da ce uspeti dovoljno da zastite usvojeno dete od rasistickih predrasuda koje postoje prema romima?

 

uostalom, kog vraga ova diskusija na temi o prajdu? ok, svako ima svoje pravo na misljenje, niko ne moze da zna da li si ti razmisljala o usvajanju ili nisi ali zato svako moze da zna da je jozomujica u zakonskoj proceduri usvajanja jer je to jasno napisao i nekako mi je on mnogo pouzdaniji kao izvor informacija o iskustvima ljudi sa procedurama usvajanja dece u srbiji

Link to comment

Vidi ovako, da li se slažeš da je prajd trebalo bojkotovati zato što ga je organizovao Vučić? Verovatno se ne slažeš.

 

Drugo, to što neko ne želi da usvoji romsko dete ga nikako ne čini rasistom, odnosno čini ga rasistom u onoj meri u kojoj nekog ko ne želi da usvoji teško bolesno dete nehumanim.

 

Usvajanje je čin koji se prilično razlikuje od udomljavanja psa, i nosi izazove o kojima sigurno nisi nikad razmišljala, ali daješ sebi za pravo da imaš stav o tome.

Nije to samo uzmeš dete za ruku, odvedeš ga kući i živite srećno do kraja života, posebno ne u sredini kakva je Srbija.

 

Na osnovu onoga što sam čula od potencijalnih usvojitelja, osnovni razlog opredeljivanja za dete iste rase je zabrinutost za način na koji bi dete druge rase bilo prihvaćeno od strane okoline (park, vrtić, škola...). Nažalost, imajući u vidu u kakvom okruženju živimo, ta vrsta brige nije bez osnova. 

Link to comment

Kao prvo, naravno da dajem pravo sebi da imam stav o tome i ti svakako ne možeš da znaš da li sam ja razmišljala o usvajanju ili ne.

 

Drugo, ovo sa Prajdom i Vučićem zaista ne razumem. Nadam se da ne misliš da sam rekla da ne treba usvajati decu zato što živimo u sranju od zemlje.

 

Treće, ako neko neće romsko dete zato što je romsko, to ga čini rasistom. I to nema veze sa usvajanjem bolesne dece, ta priča je daleko složenija i nemoguće je povući paralelu.

 

To da li si "razmišljala" nema veze sa stvarnim učešćem u procesu, fizičkim i emotivnim. Nisi upoznata sa procesom usvajanja i svime onome kroz šta i usvojitelj i dete prolaze u tome.

 

Što se tiče poređenja sa prajdom - pa isto tako ja mogu sa strane, kao nezainteresovana strana da konstatujem da prajderi greše što pristaju na prajd koji im organizuje Vučić kao što ti konstatuješ da ovaj ili onaj ne treba da usvoji dete.

U procesu usvajanja najbitnija je dobrobit deteta, a ne možeš da kažeš da je za dete loše to što ga je usvojio neko ko zbog različitih razloga koje su ljudi ovde već naveli ne želi romsko dete.

 

Treće i poslednji put - ne čini ga rasistom. Usvajanje romskog deteta u Srbiji nije isto kao usvajanje neromskog deteta, i to nema veze sa rasizmom već sa okolnostima u kojima se dešava.

 

Isto kao što bolesna deca lako mogu da funkcionišu u nekim drugim društvima, u Srbiji samo ako su roditelji dovoljno bogati mogu da dobiju dobre uslove za život. Slično je i sa romskom decom - ne radi se tu o tome da li usvojitelj voli ili mrzi cigane, već da li može da se izbori sa okolinom.

Edited by JozoMujica
Link to comment

budalastina. ne kazem da nema ljudi koji imaju predrasude kada su romska deca u pitanju ali zasto tako olako kvalifikujes sve da su rasisti ukoliko ne zele da usvoje romsko dete? mozda samo imaju strah tj. nemaju pouzdanje da ce uspeti dovoljno da zastite usvojeno dete od rasistickih predrasuda koje postoje prema romima?

 

uostalom, kog vraga ova diskusija na temi o prajdu? ok, svako ima svoje pravo na misljenje, niko ne moze da zna da li si ti razmisljala o usvajanju ili nisi ali zato svako moze da zna da je jozomujica u zakonskoj proceduri usvajanja jer je to jasno napisao i nekako mi je on mnogo pouzdaniji kao izvor informacija o iskustvima ljudi sa procedurama usvajanja dece u srbiji

 

:isuse: Ne mogu se deca zaštititi od mnogo čega, od čitavog niza predrasuda, ne samo rasističkih. Ako misliš da nisi u stanju da se nosiš sa tim što će ti dete odrastati u društvu punom predrasuda, onda opet ne treba da usvajaš.

 

I stvarno me živo zabole da li ti je Jozo Mujica pouzdaniji izvor, ne misliš valjda da ću se suzdržavati od kritike sistema zato što ja eto nisam u proceduri usvajanja?

Link to comment

Mogu samo da ti ponovim ono što sam već rekla. Ako je nekome nacionalnost deteta eliminacioni faktor, takvi ljudi ne treba da imaju pravo da usvoje bilo koje dete. Sledeći put ću caps lock.

 

Ovo drugo; i milioni gejeva imaju sopstvenu decu pa im je u većini zemalja zabranjeno da usvajaju. Ja mislim da je neophodno da se situacija obrne - gejevi da, rasisti ne. Naravno da niko ne može zabraniti rasistima da se razmnožavaju, ali im itekako može zabraniti da usvajaju.

 

Neka Jozo dopuni iz prve ruke, ali Socijalni radnik i ostali koji ucestvuju u proceni biraju dete za par na osnovu preferenci koje su izneli i njihovih referenci. Kapiram da jednostavno moraju da pitaju da li bi par prihvatio bolesno dete, dete druge nacionalnosti ili rase, itd. Znam par koji je zeleo da usvoji devojcicu, posle nekog vremena su ih zvali da da pitaju da li bi mozda usvojili bliznakinje iako su zeleli jedno dete, oni su prihvatili i imaju dve predivne cerke koje su sad vec tinejdzerke.

Kapiram ja sta ti pricas, samo mislim da kidas zile za stvari koje su najmanji problem u celoj prici.

I da budem precizna, da me ne razvlacite, naravno da i gej parovi treba da imaju pravo usvajanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...