Jump to content
IGNORED

Winter is coming - energetska kriza 2014/15


Аврам Гојић

Kako se grejete?  

60 members have voted

  1. 1. Kako?

    • Električna energija
      13
    • Daljinsko grejanje (toplana)
      29
    • Etažno grejanje
      3
    • Budžim nešto svake godine, kvarcne peći, uljani radijatori...
      1
    • Mazut/lož ulje
      1
    • Drva
      9
    • Ugalj
      2
    • Gas
      8
    • Nešto drugo
      1
    • Nije mi potrebno grejanje, ja sam Lancia
      2


Recommended Posts

Mene jako plaši ta "blaga zima", jer to znači da onog momenta čim temperatura pređe 12 stepeni oni gase centralno grejanje, po principu pretoplo je u januaru.

Imam 65 kvadrata stana od kojih je velika dnevna soba sva u prozorima i na ćošku, tako da ju je gotovo nemoguće zagrejati i kada grejanje radi punom snagom. To znači da ćemo se svakako dogrevati i na klimu, tj. struju.

 

Drugi problem moje zgrade je to što su pre jedno 7 godina ukinuli individualnu kotlarnicu koja je grejala na mazut 10-ak zgrada, malo je reći, prefektno i tada su nas prikačili na toplanu, mislim onu na Dorćolu. E, tada su u mojoj zgradi u podrumu instalirali novu podstanicu i pumpu, koju je neko odredio kao dovoljnu za zgradu od 7 spratova, zanemarivši činjenicu da je dodat još jedan sprat i da imamo visoko prizemlje, tako da je pumpa slabe snage za tu spratnost, pa komšije iznad trećeg sprata imaju samo račune, a nemaju grejanje. Dodatni problem pravi i zgrada koja se dodoruje sa našom , jer nema svoju podstanicu, već preko neke cevi koja je probušena kroz podrume sprovodi grejanje ka njima, pa samim tim, umanjuje količinu toplote koja ide u moju zgradu.

Link to comment

Klima + etazno na struju (sopstveni kotao u stanu).

 

Prosle zime su mi racuni isli negde do 14k (grejanje i sve ostalo, stan u kome zivim ima za potrosnju nezdrav broj halogenskih sijalica), u crvenu zonu nisam ulazio (ili tek jedva), na osnovu tog iskustva prognozirao bih sebi racune za "normalnu zimu" do 20k, eventualno najhladniji mesec 25k.

 

No izgleda da ce pomerati granice za zone, poskupljenja da ne spominjemo, tako da mi mozda sleduje izbijanje vise lova iz dzepa. S druge strane, ja drzim 23-24C temperaturu, moze to malo nize da ide.

 

Ne zavisim od centralnog grejanja i gasa, sto je dobro, no s druge strane neke restrikcije struje bi me ujebale skroz.

Link to comment
  • 3 weeks later...

e takoc stiglo 5 kubika drva sutra još 10 i duvaj ga zprome  :fantom:

 

+1

 

nama ostalo 5 od prosle zime a juce stiglo jos 10....u kuci imamo centralno grejanje i pec u podrumu..

 

u komsiluku cirkulari cirkulisu jos od maja a sada malo uzurbanije,to obicno bude neki vikend ujutru..cesce nedelja i to do 9a.m. da sve bude iscepano i slozeno kao da ce zima do podne doci i svi ce pomreti  :isuse:

i jesam vec pricala da cemo se pogusiti u dimu i smradu?

i odakle sva ta drva i jel sadi neko ili samo seku?

Link to comment

ja uzo izbosne tako da se praktično grejem na rodbinu a divljački se seče po južnoj srbiji jer su ljudi u fazonu ionako će sve to šiptari da nasele za 50 godina ko ih jebe   :fantom:

 

ps

 

tih 50 godina je ludački optimizam cenim 20 max

Edited by Hella
Link to comment

korišćenje ruskog plina proglašeno za poremećaj 

 

Srbija pala na testu gasne krize

 

IZVOR: TANJUG NEDELJA 19.10.2014 | 14:16

 

Srbija spada u najugroženije zemlje u slučaju dugotrajnog poremećaja u snabdevanju ruskim gasom tokom zime.

 

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=10&dd=19&nav_id=913386

 

u predizbornom periodu ste naučili jednu važnu stvar da uvek treba slušati šta vam pametni ljudi govore

 

pametni ljudi sada savetuju da pošto poto pazarite drva ugalj i agregate  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

a šta ćemo mi što se grejemo samo na struju, a glasali smo kontra pičkoustog? jel ima neko nekog majstora ko može kaljevu peć da preradi tako da opet radi na klasičan ogrev? jebem ti vesele sedamdesete kada je bio ol d rejdž da se u predratnim bege stanovima kaljeve peći metamutiraju u žderače elektriciteta  :cry:

Link to comment

a šta ćemo mi što se grejemo samo na struju, a glasali smo kontra pičkoustog? jel ima neko nekog majstora ko može kaljevu peć da preradi tako da opet radi na klasičan ogrev? jebem ti vesele sedamdesete kada je bio ol d rejdž da se u predratnim bege stanovima kaljeve peći metamutiraju u žderače elektriciteta  :cry:

 

vi ćete u istorijskim knjigama biti hvaljeni i slavljeni kao prvoborci antifašizma

 

može ako još uvek imaš dimnjak meni je majstor pre xy godina lepo presložio furunu iz manje u veću sobu doduše to nije uopšte bilo potrebno jer sam posle izolovao fasadu i sad mi je dovoljna ona u predsoblju da napravi inferno  :fantom:

Link to comment
  • 1 year later...

Nije da paničim, ali mislim da nam sledi domino efekat i to već od novembra - manje daljinskog grejanja znači više grejanja na struju koje takođe neće biti. U najmanju ruku, očekujem i havarijske i planirane restrikcije električne energije, organizovanu distribuciju izolir traka za prozore i veliku hladnoću uz stanovima. Worst case scenario ne želim ni da pominjem.

 

meni intuicija kaže da će ova neverovatna vlaga imati posledice na klimatski model, u smislu obilnijih padavina, i da ćemo imati gadnu zimu.

 

ajde sad da se izviniš ljudima koji su usled tvog paničarenja rezervisali cepanice i lignit  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...