Jump to content
IGNORED

Winter is coming - energetska kriza 2014/15


Аврам Гојић

Kako se grejete?  

60 members have voted

  1. 1. Kako?

    • Električna energija
      13
    • Daljinsko grejanje (toplana)
      29
    • Etažno grejanje
      3
    • Budžim nešto svake godine, kvarcne peći, uljani radijatori...
      1
    • Mazut/lož ulje
      1
    • Drva
      9
    • Ugalj
      2
    • Gas
      8
    • Nešto drugo
      1
    • Nije mi potrebno grejanje, ja sam Lancia
      2


Recommended Posts

Nije da paničim, ali mislim da nam sledi domino efekat i to već od novembra - manje daljinskog grejanja znači više grejanja na struju koje takođe neće biti. U najmanju ruku, očekujem i havarijske i planirane restrikcije električne energije, organizovanu distribuciju izolir traka za prozore i veliku hladnoću uz stanovima. Worst case scenario ne želim ni da pominjem.

 

Ako je verovati ministarki (a verujem joj jer očigledno pokušava da prebaci odgovornost), ni ministarstvo energetike ni toplane nisu ni počeli pripreme za zimu. 

 

Ovim otvaram pbp topik, u nadi da neće biti potrebe da ga prečesto apdejtujemo.

 

 

 

 
Mihajlović:EPS i Srbijagas trebalo ranije da reaguju
 
BEOGRAD, 22. septembra (Tanjug) - Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da će Srbiji tokom zime nedostajati dovoljne količine struje, gasa, uglja i mazuta, kao i da je trebalo da Elektroprivreda Srbije ( EPS) i Srbijagas ranije reaguju da se na vreme obezbede ti energenti.
Ona je u Institutu za transfuziju krvi rekla novinarima da ipak nema mesta za paniku i da će vlada učiniti sve da se obezbede energenti.
Moralo je ranije da se reaguje - EPS i Srbijagas i nadam se da će uz stalne pritiske vlade to sada ići mnogo brže, navela je Mihajlović.
"Mi smo svakako u energetskoj krizi, ne zato što mi nismo nešto dobro uradili, već zato što imamo poplave koje nas ne ostavljaju na miru, a na nas utiču i odnosi između Rusije i Ukrajine", istakla je Mihajlović.
Ona je rekla da bi Ministarstvo energetke trebalo vladi da predloži određene scenarije za snabdevanje energentima u toku zime, kao i šta će se raditi ukoliko eskalira kriza između Rusije i Ukrajine i u tom trenutku ne budemo imali dovoljno energenata ili njihova cena bude mnogo viša.
Zbog toga je, kako je rekla, trebalo ranije reagovati, jer nije u pitanju samo da li će biti dovoljno energenata, već i koliko će oni koštati.
Što se tiče mazuta, Mihajlović je rekla da većina toplana u Srbiji nije u dobroj poziciji i podsetila da je vlada još u junu donela odluku da toplane za sedam dana obezbede mazut za zimu.
Prema njenim rečima, većina toplana to nije uradila, a mazut nije tako lako naći u okruženju.
Mihajlović je rekla da kod nas mazut može da proizvede jedino Rafinerija Pančevo, ali ne u toj količini koja će nam biti potrebna.
Ona je dodala da je o svim tim stvarima razgovarala sa resornim ministrom energetike Aleksandrom Antićem, kao i da se to više odnosi na rad direktora javnih preduzeća koji moraju da budu odgovorni s obzirom da od energenata zavisi da li će normalno raditi privreda, obdaništa i škole.

 

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Šta kaže vremenska prognoza? Hoćemo li imati blagu zimu ili onaj haos kao iz februara 12, ili nešto između?

 

Ne može ništa da kaže prognoza, mnogo je rano za te modele, nemoj Ivy da te čuje da to pitaš!

 

Ali meni intuicija kaže da će ova neverovatna vlaga imati posledice na klimatski model, u smislu obilnijih padavina, i da ćemo imati gadnu zimu.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

'92, '93 - časovi u jaknama i rukavicama sečenih prstiju. zlo mi je. zločinci. žderači naših života.

šta je s čišćenjem obrenovca, djerdapa. ipak, prva rečenica joj je "nije to zato što nešto nismo dobro uradili". slinavica.

 

dobro, pejsi, dokle ćemo da igramo dodole svakog leta i zime, ko pećinci gledamo nebo. zar to nije nenormalno?

 

poz

 

ps. gosn vaso, pozdravi brata. to je toliko dobro rešenje da mora uspeti (i ja sam sebi za 50-ti poklonila sve novo).

Edited by le petit nicolas
Link to comment

'92, '93 - časovi u jaknama i rukavicama sečenih prstiju. zlo mi je. zločinci. žderači naših života.

šta je s čišćenjem obrenovca, djerdapa. ipak, prva rečenica joj je "nije to zato što nešto nismo dobro uradili". slinavica.

 

dobro, pejsi, dokle ćemo da igramo dodole svakog leta i zime, ko pećinci gledamo nebo. zar to nije nenormalno?

 

poz

 

ps. gosn vaso, pozdravi brata. to je toliko dobro rešenje da mora uspeti (i ja sam sebi za 50-ti poklonila sve novo).

lol mi smo imali profu  koji je i zimi dolazio na časove u majici na kratke rukave i otvarao prozor, a ja sam baš sedeo do prozora

- pahulje su ulazile kroz prozor ali to me je iskustvo očeličilo pa lakše podnosim niske temp. :lol:

Link to comment

Briketi. Sobu nikad ne grijem, navika iz rodnog kraja gdje su zime bile blage. Kuca u kojoj zivim je dobro izolirana i topla tako da ne trosimo puno novca na grijanje. Jedino sto bi trebalo da nabavim bolji sporet.

Link to comment

@gone fishing: fala meni i višnjama. nema.

 

ali, ima za druge pa mi to sreću kvari.

 

da li je gospodža pomenula, na primer, mogućnost smanjenja onog cijena-bing-prava-sitnica infostana u kojem 80-90 odsto računa odlazi na grejanje? nije i neće.

 

svojevremeno sam se zalagala da se zloba ne šalje u hag nego da se smesti u neki novobeogradski betonski kavez, na deveti sprat s liftom koji se kvari. da mu se da najmizernija mizerija od primanja a i to da nikad ne zna kad će, da ima pravo kretanja gradskim prevozom, i na posete kontejnerima i buvljaku. da mu svaki dan od jutra do mraka puštaju prizore iz života 1990-2000 preko radija i tv koje ne bi mogao da isključi. paklena šljiva. nešto slično bih želela za ove sada i za one upicanjene kurte koje su nasledili.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

deda u rodnom kraju ima mnogo šume, dok nije postao matoran od 75 leta, aktivno se bavio prodajom ogreva. uslužna delatnost na visokom nivou, naseče, usitni u pristojne cepanice, doveze traktorom, insistira da proveriš da li je onoliko koliko si platio/treba da platiš. prošlih nekoliko godina samo ćale i teča uzimali za nas. lokalni rudnik stopirao naručivanje uglja, dedu sad zovu odasvud da se raspituju za kupovinu i gaji nadu da ćemo ja i burazer od tetke da se dovučemo iz velegradova, uđemo u biznis i namlatimo pare.

 

možemo razgovarati o pppopppustu.

 

(aliteracija upućuje na cvokotanje i pojačavanje pppsihološkog efekta)

Link to comment

 

šta je s čišćenjem obrenovca, djerdapa. ipak, prva rečenica joj je "nije to zato što nešto nismo dobro uradili". slinavica.

 

 

 

pocelo je praznjenje kopa zapadna tamnava pre 10ak dana treba da se  zavrsi za tri meseca. nagradno pitanje, pogodite ko stoji iza firme koja je dobila taj posao vredan oko 20 i kusur miliona evra.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...