Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

sta je tu sprdnja? pricamo o koriscenju raznih termina u negativnom kontekstu, za nacije, grupe ljudi itd.
bilo bi zanimljivo istraziti koliko onih koji se striktno drze termina romi, govore npr deci da ce ih policajac istuci/odvesti ako budu nemirna, ili da ce ih ker ujesti, ili doktor ubosti injekcijom. to je takodje nekorektno prema pandurima, doktorima, psima, npr. dosli bi verovatno do zanimljivih rezultata.
Ovakvu "argumentaciju" shvatam kao sprdnju.Ubeđen sam da veoma dobro znaš gde su babe a gde žabe, i bilo kakvo objašnjavanje sa moje strane je suvišno.Nemam ništa protiv ako istrajavaš u ovome, sležem ramenima.
Link to comment
Poricati da su oni faktički nerovnopravni može da bude jedan vid izbegavanja neprijatne stvarnosti.
Naravno da sam svestan da su diskriminisani. Da nije tako, lakse bi se zaposljavali pa bi onda videli neku svrhu u skolovanju, uslovi za zivot bi im bili bolji pa bi i higijena bila na visem nivou a kriminal na manjem. Sve to sto im obican gradjanin zamera, zapravo je rezultat odnosa tog istog gradjanina prema njima. Toga sam svestan i svojim malim primerom cinim da bar za mm tu barijeru spustim.
Link to comment

mislite da je politicki nekorektno prikazivanje nekih grupacija, ili pripadnika nacija stereotipno, u negativnom kontekstu u umetnickim ostvarenjima? (filmovima npr)gejeve, rome, ruse itd?to je politicki nekorektan,iako umetnicki, govor a ima i veliki uticaj na stvaranje slike o ljudimasto se tice naziva - romi/cigani - u politickom i javnom govoru (npr tv emisije tipa tupavi ivan ivanovic) bi pc govor trebalo da bude zakonu intimnim okruzenjima meni je sustinski nebitno kako neko nekog zove ako znam njegove stavove,misli,kad se zeza,kad namerno uzme bas pogrdni naziv (cisto da podseti da je to jos uvek dominantan nacin govora i razmisljanja)a forum mi je definitivno jako problematican da ga odredim u tom smislu - javni/odabrani prostor, 'znamo se/ne znamo se', 'citam kao sto je napisano/ucitavanje'moje komsije cigani/romi (ne znam kako se sami zovu..nisam ih pitala) su posteni,ne kradu. jako su prljavi, neki od njih prose. ja sam s njima bas dobra, al ne ono usiljeno, nego su mi bliski po duhu i osecam tu zajednicku pripadnost nekoj underdogs kategoriji u nasim drustveno-politickim uslovima.ne mislim ni da su bolji ni gori kao ljudi od ostalih, samo njihov nacin zivota odredjuje i to sto prosto nisu imali mogucnost izbora:(

Edited by InvisibleLight
Link to comment
imam isto iskustvo.
Da dodam i ovo: u istoj ulici zivi par porodica Albanaca sa Kosova. Jedno vreme deca jedne od tih porodica konstatno su vredjala male Rome, izmedju ostalog zovuci ih Ciganima. Starijim Romima je to bas smetalo i situacija u ulici je par meseci bila bas napeta (sve se zavrsilo prosle godine, razgovorom roditelja i obecanjem patera familiasa albanske porodice da ce "udarati dok se ne onesvesti" svakog od njegovih ko nastavi da vredja Rome).
Link to comment

primetio sam tokom nekoliko poslednjih godina da se ljudi vredjaju na izraz srbijanac, insistiraju da su srbi i smatraju to srbijanac jako pogrdnim. bitno sam se iznenadio! zaista nisam imao pojma o tome - a druga strana je krenula djonom, mislilo se da provociram.e, sad, koliko sam razumeo iz razgovora i argumentacije tih ljudi, izraz je pogrdan zato sto se koristi i koristio se van teritorije srbije, nije izvorno srbski (notorna glupost al ajde, to im je argument) i insistira se na tome da se moraju ograditi od bosanskih, hrvatskih i slicnih naziva sopstvene nacije.pa se nesto pitam kako se postaviti prema ovom? s jedne strane treba ljude zvati onako kako zele a s druge me i te kako nervira da aminujem nacionalisticke nedotupavosti.

Link to comment
a forum mi je definitivno jako problematican da ga odredim u tom smislu - javni/odabrani prostor, 'znamo se/ne znamo se', 'citam kao sto je napisano/ucitavanje'
Jednostavno, forum je dvoličan. I znaš i ne znaš ko je kakav.Ljudi će brzo skočiti da "brane korektnost" i osuđuju predrasude, a u isto vreme zasipajući sagovornika uvredama, etiketama i predrasudama koje nemaju utemeljenje.
primetio sam tokom nekoliko poslednjih godina da se ljudi vredjaju na izraz srbijanac, insistiraju da su srbi i smatraju to srbijanac jako pogrdnim.
Meni taj izraz smeta. Kapiram da je to "geografska odrednica" za dijasporu, ali iskreno, smatram da je prilično glupava.Po nekoj logici, svi Srbi van Srbije su Srbi, a Srbi u Srbiji su Srbijanci... Šta reći. Edited by S.L.
Link to comment
Jednostavno, forum je dvoličan. I znaš i ne znaš ko je kakav.Ljudi će brzo skočiti da "brane korektnost" i osuđuju predrasude, a u isto vreme zasipajući sagovornika uvredama, etiketama i predrasudama koje nemaju utemeljenje.
+1...
Link to comment
primetio sam tokom nekoliko poslednjih godina da se ljudi vredjaju na izraz srbijanac, insistiraju da su srbi i smatraju to srbijanac jako pogrdnim. bitno sam se iznenadio! zaista nisam imao pojma o tome - a druga strana je krenula djonom, mislilo se da provociram.e, sad, koliko sam razumeo iz razgovora i argumentacije tih ljudi, izraz je pogrdan zato sto se koristi i koristio se van teritorije srbije, nije izvorno srbski (notorna glupost al ajde, to im je argument) i insistira se na tome da se moraju ograditi od bosanskih, hrvatskih i slicnih naziva sopstvene nacije.pa se nesto pitam kako se postaviti prema ovom? s jedne strane treba ljude zvati onako kako zele a s druge me i te kako nervira da aminujem nacionalisticke nedotupavosti.
taj izraz se u vojvodini (bar u sremu) koristi za srbe iz uze srbije. rekla bih, pomalo pogrdno jer se jel podrazumeva da su vojvodjani civilizovaniji (500 vs 200 god pod turcima blbla)... odomacen je ultrapogrdan izraz gejaci za macvane (moj momak bio gejak :D), postoji niz sala na racun skrtosti 'gejaka', slicno vicevima o pirocancima
Link to comment
Meni taj izraz smeta. Kapiram da je to "geografska odrednica" za dijasporu, ali iskreno, smatram da je prilično glupava.Po nekoj logici, svi Srbi van Srbije su Srbi, a Srbi u Srbiji su Srbijanci... Šta reći.
i meni pomalo smeta, narocito jer sam poceo da ga redovno slusam tek od raspada sfrj. pre toga vrlo retko sam imao prilike da ga cujem, a sad mnogi insistiraju na tome.kapiram i zasto, narocito kad se radi o ljudima iz BiH...
Link to comment
Jednostavno, forum je dvoličan. I znaš i ne znaš ko je kakav.Ljudi će brzo skočiti da "brane korektnost" i osuđuju predrasude, a u isto vreme zasipajući sagovornika uvredama, etiketama i predrasudama koje nemaju utemeljenje.
e, to je vrh, fantastican nacin da se opravda sopstvena agresija i malogradjanstina, branis kisne sume amazona a istovremeno zatuces virtuelnog obliznjeg maljem
Link to comment
taj izraz se u vojvodini (bar u sremu) koristi za srbe iz uze srbije. rekla bih, pomalo pogrdno jer se jel podrazumeva da su vojvodjani civilizovaniji (500 vs 200 god pod turcima blbla)... odomacen je ultrapogrdan izraz gejaci za macvane (moj momak bio gejak :D), postoji niz sala na racun skrtosti 'gejaka', slicno vicevima o pirocancima
na lokalu izraz "mačvanine jedan" ima pogrdno značenje jer podrazumeva škrtost, npr. "što si mi skuvao mačvansku kafu?" = slaba, razređena, štedi se na kafi.
e, to je vrh, fantastican nacin da se opravda sopstvena agresija i malogradjanstina, branis kisne sume amazona a istovremeno zatuces virtuelnog obliznjeg maljem
+d245777abca64ece2d5d7ca0d19fddb6.png Edited by buffalo bill
Link to comment
Meni taj izraz smeta. Kapiram da je to "geografska odrednica" za dijasporu, ali iskreno, smatram da je prilično glupava.Po nekoj logici, svi Srbi van Srbije su Srbi, a Srbi u Srbiji su Srbijanci... Šta reći.
Имам доста родбине у Војводини који се вријеђају на термин "Србијанац" који чују у Босни, јер "ми нисмо Србијанци, ми смо Војвођани". С друге стране, интересантан број босанских Срба се љути кад их у Србији дочекују као "Босанце". Ствар је пак у томе да су то све географске одреднице и да тиме нико не умањује нечије "српство", да се тако изразим.
Link to comment

meni je neobicno da to ljudima smeta. tokom odrastanja nas iz srbije je familija iz drugih republika (bih, hr, slo) zvala srbijanci i to mi je bilo normalno. nisam ni obracao paznju mnogo, izraz se odnosio na srbe iz srbije i nije bio pezorativan, bar ga ja i moja familija nismo dozivljavali tako. kad, odjednom - frka. ja jos uvek ne povezujem negativne konotacije s izrazom, mozda zato sto nisam tu. a i naleteo sam na sumnjive karaktere koji su jos vise usrali objasnjenjem.pitanje - da li ljudi koji koriste izraz srbijanac zaista to rade u negativnom svetlu? zaista ne znam jer imam samo familiju kao reper a oni to cine citav moj zivot.kad smo vec kod odbrane izraza pesmama - jelek, anterija i opanci.... = ciganin sam al najlepsi

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...