Jump to content
IGNORED

Socijalizam & komunizam


namenski

Recommended Posts

K a p i t a l   j e   n e m o g u c e   u k i n u t i. 

ali je zato moguce ukinuti kapitaliste  :P

Odredjena iskustva postoje, a valjda cemo u narednom pokusaju biti pametniji  -_-

Link to comment
  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    45

  • Zaz_pi

    20

  • Prospero

    17

  • Yoda

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

K a p i t a l j e n e m o g u c e u k i n u t i. A ovo za Kinu kao primer zemlje gde nema milijardera je za jos 1 :lolol:

Ja koliko znam, sve velike kineske korporacije (makar ove koje investiraju po londonu) su drzavne. Nisam rekao da nema milijardera (mada, daj reci mi nekog, a da je milijarde zaradio u kini, a ne da je kinez iz malezije i te kombinacije), nego da nema velikih firmi u privatnom vlasnistvu. Sve je to ili drzavno ili neke public private kombinacije. Al moguce da gresim.

 

Ovo "kapital je nemoguce ukinuti" vidi pod sfrj, sssr i tako. Nemoguce ga je kontrolisati ako vec dozvolis da postoji.

 

Ajd da ne oftopicarimo dalje.

Link to comment

Ja koliko znam, sve velike kineske korporacije (makar ove koje investiraju po londonu) su drzavne. Nisam rekao da nema milijardera (mada, daj reci mi nekog, a da je milijarde zaradio u kini, a ne da je kinez iz malezije i te kombinacije), nego da nema velikih firmi u privatnom vlasnistvu. Sve je to ili drzavno ili neke public private kombinacije. Al moguce da gresim.

 

 

Jedna rec "Alibaba" pa ti guglaj dalje ako te interesuje.

 

EDIT: Sad kad si pomenuo drustvena preduzeca. U Kini imas primer Haiera, koji je odlicna marka bele tehnike sposobna da parira zapadnima. Firma je formalno vecinski u vlasnistvu radnika ali oni dividende nisu videli i ni ne znaju sta se desava iza zatvorenih vrata. Firmu je od propale kineske fabrikeu regionalnog giganta izgradio Zhang Ruimin i sustinski on je vlasnik.

Edited by Eraserhead
Link to comment

@ Palikaris

Polako, docekacemo mi ovde da razni Erazerhedi pocnu da citiraju i Voznesenskog  :lol: , domace teoreticare da ne pominjem.

Svi na liber su izuzetno osetljivi na modu, a osim mode eto njima i nuzde.

Link to comment

Лондонске олимпијске игре. Игре смрти.

 

 

Oлимпијске игре.
Највиша светковина капиталистичког света.
„Плава ложа“ је пуна.
Џелати човечанства су на окупу.
Ту је и краљица.
Британска краљевска кућа…
Најкрвавија злочиначка организација за коју историја зна.
Лондон слави!
Бојни бродови, авиони, ракете, полицајци, командоси…
Прави олимпијски амбијент.
Фанфаре, олимпијска корачница…
Роботи марширају.
Ave cæsar! Morituri te salutant!
Краљица маше.
Краљица се смеје.
Краљица зева.
„Голуби мира“ нестају у тами отрованог неба.
То су Олимпијске игре, будало!
Смеј се!
Сви морају бити срећни!
„Спорт је најјефтинија духовна храна за радне масе -
која их држи под контролом.“
Стари, добри Кубертен.
Знао је како треба владати.
Олимпијске игре.
Биле су „фестивал младости“.
Сада су фестивал смрти.
Краљица је заспала.
Нека је.
Нека утоне у вечни сан.
Као и Блер, Буш, Клинтон, Саркози, Обама…
Као и сви капиталистички зликовци.
Спавајте! – олимпијски анђели.
Спавајте! – олимпијски гадови.
И никада се немојте пробудити.                 x        x       x

 

Рефлектори бљеште.
Ништа се не види.
Шта ако се ништа не види?
То су Олимпијске игре, будало!
Смеј се!
Сви морамо бити срећни!

 

 

 

-_-

Link to comment

Ima nesto i u tome sto su dve knjige koje su svojevremeno kao lektira isle u paru sada razdvojene i to tako da je jedna potpuno zaboravljena, bolje receno gurnuta u stranu.

Malo, malo, pa neko potegne Orvela i 1984.

A niko ili vrlo, vrlo retko Hakslija i Vrli novi svet...

Link to comment

Ja sam ih citao maltene ledja uz ledja. 1984 je ostavila neuporedivo jaci utisak na mene. I jos uvek se dobro secam radnje i motiva. Ono o 85% prola, 13% srednje klase i 2% vladajuce klase mi je ostalo kao okosnica klasno politickih pogleda na svet. I Zivotinjska Farma me je odusevila, mozda cak i vise nego 1984. Vrli novi svet mi je bio onako. Zanimljivo za citanje, ali sam je posle jako brzo zaboravio.

Edited by Verterdegete
Link to comment

Ja sam ih citao maltene ledja uz ledja. 1984 je ostavila neuporedivo jaci utisak na mene. I jos uvek se dobro secam radnje i motiva. Ono o 85% prola, 13% srednje klase i 2% vladajuce klase mi je ostalo kao okosnica klasno politickih pogleda na svet. I Zivotinjska Farma me je odusevila, mozda cak i vise nego 1984. Vrli novi svet mi je bio onako. Zanimljivo za citanje, ali sam je posle jako brzo zaboravio.

Skoro pa isto, a verujem i kod vecine.

Ali mene pesma koju si postavio iz cuga asocirala na Hakslija.

Bice da bi ga trebalo ponovo procitati.

Link to comment

Jao majko mila kakve teze se ovde iznose... 

 

Hajde, dajte mi primer zaista uspešne komunističke firme (a da nije prodaja oružja drugim komunistima i banana državama). Ili društvene firme koja je nosilac inovacija.

Link to comment

Jao majko mila kakve teze se ovde iznose... 

 

Hajde, dajte mi primer zaista uspešne komunističke firme (a da nije prodaja oružja drugim komunistima i banana državama). Ili društvene firme koja je nosilac inovacija.

 

Lupetas za sve pare, mantras (ne)nauceno, evo ja cu jednu po jednu sa, sto bi se reklo, ovih prostora, a ti daj 1 na 1 takodje sa ovih prostora, onako malo zezanja radi.

 

Branko_Zezelj_zps36e84fbf.jpg

 

 

Sl_-_17_zps5a1eb4fc.jpg

 

uljanik_pula_zpsb93ac5ba.jpg

Link to comment

Jao majko mila kakve teze se ovde iznose... 

 

Hajde, dajte mi primer zaista uspešne komunističke firme (a da nije prodaja oružja drugim komunistima i banana državama). Ili društvene firme koja je nosilac inovacija.

 

Ovo je smešno

Link to comment

Besmislena su poredjenja uspesnosti, posto nisu iste ciljne funkcije kapitalizma i komunizma, ili firmi u tim sistemima.

 

Opet, vratimo se naslovnoj temi.

 

by TT via Nokia

Link to comment

Jao majko mila kakve teze se ovde iznose... 

 

Hajde, dajte mi primer zaista uspešne komunističke firme (a da nije prodaja oružja drugim komunistima i banana državama). Ili društvene firme koja je nosilac inovacija.

a kako ti, genije, mislis da je sfrj funkcionisala? geneks pravio pare a svi ostali bili gubitasi?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...