Jump to content
IGNORED

Srpskohrvatski vs. četiri nacionalna jezika


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

to ti kažem. a voleo bih da vidim kako bi ih naterali da se preimenuju u "srećno" i ružičasto"

Edited by djordje geprat
Link to comment

A pa ne, to će biti, pretpostavljam, rešeno tako da nazivi na stranim jezicima (ili mrtvim jezicima) mogu, naravno, biti pisani na pismima tih jezika. To, ako se tako reši, će tek biti smrt za srpski. Obrnuto, ako budu tražili da na etiketi piše "цоца-цола"/"кока-кола" to će biti urnebes i završiće u opštoj sprdnji

Link to comment
13 hours ago, MancMellow said:

A pa ne, to će biti, pretpostavljam, rešeno tako da nazivi na stranim jezicima (ili mrtvim jezicima) mogu, naravno, biti pisani na pismima tih jezika. To, ako se tako reši, će tek biti smrt za srpski. Obrnuto, ako budu tražili da na etiketi piše "цоца-цола"/"кока-кола" to će biti urnebes i završiće u opštoj sprdnji

Кока Кола

 

Link to comment
On 7.8.2018. at 22:58, MancMellow said:

Ne, mene bi više zanimalo da nateraju recimo da se "Plazma keks" piše na ćirilici ili na primer proizvodi Pionira iz Subotice. Inače to su već uradili sa dečijim knjigama, pa tako kad neko (a tih ima mnogo) koji hoće da kupe svojoj ili tuđoj deci koja žive u inostranstvu neku dečiju knjigu da vežbaju srpski mogu da se slikaju ako ova deca ne znaju, a mahom mnogo slabije znaju, ćirilicu. Ostavite ljude da pišu kako hoće, ako 90% piše ćirilicom - super, ako 90% piše latinicom opet super. Totalna idiotarije je da će se ćirilica "zaboraviti". Kako se može zaboraviti pismo koje se uči tolike godine u osnovnoj školi? Nego je to ono - daj i ćirilicu i svetosavlje i šta god oćeš samo da ih (srpske "identitarce") odobrovoljimo bar malo za ovo što po svemu sudeći sledi. 


Ostavice, otprilike kad na vrbi rodi grozdje. Ne radi se, naravno, ovde uopste o jezickim i naucnim argumentima vec politickim i nacionalistickim, ti argumenti se ne bave dijalogom i civilizovanom debatom, jos manje zdravim razumom, vec uterivanjem i silom. Ti kukakvci ne mogu narod da ostave na miru. Ne smeju. Zato moraju da mu se namecu onim sto su sposobni da proizvedu, a to su uglavnom bizarluci i trla-baba-lan inicijative koje sluze samo tome da naprave stetu dok se zivot ne postara da vrati stvari u normalu.

 

Cirilica, naravno, nece biti zaboravljena a sve i da bude, bice zaboravljena samo ako sama po sebi "zasluzi" zaborav, a onda nece biti nikakve stete i da bude zaboravljena. Koine je nekad bio civilizacijski standard pa ga sada niko vise ne govori, latinski se sve manje i manje koristi. Vece i znacajnije stvari su nestajale od srpske cirilice pa nikom nista. Ovo sto se sada radi s ovim zakonom je najobicnija budalastina ove sumanute vlasti, samo jedna u velikom nizu drugih. Trosenje resursa i vremena, maltretiranje ljudi, sa vec sada izvesnim rezultatom za koju postoji lepa rec - fijasko.

Link to comment

Ma ključ je da se šatro nešto radi. To što se pri tom pravi šteta nema veze. A i dobro zvuči u ušima tzv. identitetlija koje treba malo odobrovoljiti ali u vezi sa nečim što nije nikako povezano sa "ćirilicom". Sva zvanična državna dokumenta i danas moraju biti na ćirilici. Svi udžbenici, koji su na srpskom, su na ćirilici. Priča o tome da je ćirilica ugrožena su van pameti. Ali na kraju krajeva, ako i pored te dve činjenice današnje ili neke druge generacije Srba većinski preferiraju da pišu na latinici - pa šta onda? Čiji se "identitet" dođavola onda uopšte "čuva"? Identitet živih ljudi, sadašnjih ili budućih ili neki zamišljeni identitet koji neko hoće da zapravo konstruiše.  Pri tom, ne verujem da ovi i to rade, da imaju neku ideološku pozadinu iza ove ideje, već je u pitanju čist oportunizam. Dakle, jednostavno, brljanje.  Na kraju krajeva 1 Nemci su de facto potpuno izgubili svoje pismo, a to je nešto što se ćirilici u dogledno vreme sigirno neće dogoditi. Jel su danas manje Nemci zbog toga? E, ali ne, jasna je meni razlika - nemački kako god pisao to je ipak i dalje nemački, sve i ćirilicom da ga pišeš. E zato je ovoj temi mesto na ovom topiku. Ako bi srpski, posebno onaj ijekavski, pisao latinicom, može biti da bi se neki, ne daj bože, zbunio i pomislio da je to hrvatski. Da nije isti jezik majku mu...? Tako da ovo divljanje, ne po formi (jer se ne izmišlja ništa novo), ali po ideji koja stoji iza forme (i ne kod vlasti, nego kod onih kojima se vlasti  ovime udvaraju) spada u potpuno istu kategoriju kao Tuđmanovo iživljavanje nad jezičkom praksom u Hrvatskoj početkom 90-tih. 

 

Dakle, godpodo, pomirite se sa tim - srpski jezik je jezik dva pisma i to je njegova prednost, a ne mana, kao što i kaže Bugarski. Ako već želite toliko da se razlikujete od svih ostalih eto vam razlike - kao autentičan dvoalfabetni jezik je jedinstven u Evropi. Svako nasilje nad tom činjenicom će se samo vratiti kao bumerang. 

Link to comment

ja se secam odushevljenja nekih rusa akademaca kad su shvatili da ja chitam oba pisma, u doba kad su se preshaltavali na pakao engleskog i latinice. i da to mora da je super i da ljudima olakshava zivot i kominikaciju.

ali ko zeli da mu se olaksha zivot i komunikacija :dry:

sent from bubamoto

Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

ja se secam odushevljenja nekih rusa akademaca kad su shvatili da ja chitam oba pisma, u doba kad su se preshaltavali na pakao engleskog i latinice. i da to mora da je super i da ljudima olakshava zivot i kominikaciju.

ali ko zeli da mu se olaksha zivot i komunikacija :dry:

sent from bubamoto
 

Mene najviše nervira ta konstrukcija identiteta. Mislim, nije da smo specijalisti po tome, niti najgori, ali - zašto? Da bi se razlikovao od hrvatskog? Čekaj šta je sad hrvatski mera stvari? Nasleđe srpskog jezika je da već vekovima u sebe prima sve i svašta. Ako pričamo o "nasleđu" - e to je nasleđe, ta praksa. Mi smo iz isprva iz zajebancije primili "primerice" i "glede". Ali,  pa šta? Koliko nemačkih, ruskih, turskih, grčkih, persijskih, engleskih reči je ušlo u jezik ni broj se ne zna. A i ta ćirilica nije pala s neba. 

Link to comment
22 minutes ago, MancMellow said:

Mene najviše nervira ta konstrukcija identiteta. Mislim, nije da smo specijalisti po tome, niti najgori, ali - zašto? Da bi se razlikovao od hrvatskog? Čekaj šta je sad hrvatski mera stvari? Nasleđe srpskog jezika je da već vekovima u sebe prima sve i svašta. Ako pričamo o "nasleđu" - e to je nasleđe, ta praksa. Mi smo iz isprva iz zajebancije primili "primerice" i "glede". Ali,  pa šta? Koliko nemačkih, ruskih, turskih, grčkih, persijskih, engleskih reči je ušlo u jezik ni broj se ne zna. A i ta ćirilica nije pala s neba. 

Mi™ smo se u stvari jako glupo ponelii, odbacivši latinicu, umesto da je prigrabimo...

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Mi™ smo se u stvari jako glupo ponelii, odbacivši latinicu, umesto da je prigrabimo...

Pa nismo je ni odbacili (tj sad ovo ako isteraju...). Do sada tj do 2006-7 smo puštali da stari idu kako idu. Što je ok kad je jezik u pitanju, ako nema neke prek potrebe za nečim, a očigledno nema. Mislim, masa ljudi, čak i, da kažem, "nacionalno" nastrojenih to prosto nije videla kao nekakv issue. E, ali to je razlika - "nacionalno" nije isto kao "identitetsko". Sa nacionalistima mogu da razgovaram, ali identitetlije mi ipek previše idu na živce. To je ono kad je Irinije (vladika, ne patrijarh) rekao da dok je on u Bačkoj ima da se grade samo vizantijske crkve. Majke ti? A nije vam palo na pamet da crkve ne moraju da budu ni vizantijske, ni barokne, ni romaničke nego da liče na nešto što je nastalo u XX ili XXI veku? E ovo je isto to samo malo drugačije.

Link to comment
  • 2 months later...

Jel ima nekog nacrta zakona o tome da je zabranjeno pisati nešto a bez velikih slova, znakova interpunkcije i srpskih latiničnih ili ćiriličnih slova u slučaju pisanja na srpskom jeziku? I naravno, k'o što je red, da u tom nacrtu budu propisane novčane kazne za slučajeve pisanja a bez pomenutih pravopisnih elemenata. (Za "slovo" "dj" umesto "đ" posebna kazna).

Ja bih pre za to glasao. To bi verovatno rešilo ono što škole nisu uspele. :nobles:

 

Inače, neko već reče, da li će koristiti ћирилицу ili latinicu, prosečnog Srbina baš zabole palac. :s_d:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...