Jump to content
IGNORED

Deals


Eraserhead

Recommended Posts

Alstom je inače francuska firma, tako da sigurno postoji politički pritisak da se sačuvaju radna mesta u Francuskoj (sad mislim da sam nešto i čitao o tome da su francuske vlasti to tražile da bi odobrile preuzimanje od strane GE). Ovo je inače poučna priča za Srbiju - ako se FIAT tj. FCA ikada bude spajao sa nekim opet, ili bivao kupljen, mislite li da će ako mora da zatvori fabriku, pre zatvoriti neku u Italiji ili onu u Kragujevcu? Naravno ovu drugu.

 

Inače, ovo je big deal u industriji poluprovodnika:

 

http://www.wsj.com/articles/intel-agrees-to-buy-altera-for-16-7-billion-1433162006

 

 


Intel Agrees to Buy Altera for $16.7 Billion On-again-off-again deal is latest acquisition in active semiconductor sector

 

Intel Corp. agreed to buy Altera Corp. for about $16.7 billion in cash, a long-discussed union of Silicon Valley chip makers that would be Intel’s biggest deal ever.

The transaction would help Intel bolster its position in server systems and other equipment found in corporate data centers, the company said, as well as fuel its plans to supply chips for an emerging market called the Internet of Things.

 

Ovaj članak je iz juna meseca ali tek pre neki dan je cela stvar konačno finalizovana.

 

Altera pravi FPGA-ove, a to su čipovi koji su pravljeni od hardvera koji se može prekonfigurisati, tj., na njima možete da implementirate bilo kakvo logičko kolo - programabilni hardver. Koriste se tradicionalno za 2 stvari:

 

a) Za testiranje novih dizajna čipova tj. pravljenje inicijalnih prototipova;

b) Za upotrebu u proizvodima gde serijske proizvodnje nema ili nije dovoljna obimna da bi opravdala pravljenje namenskog digitalnog čipa za njegovu elektroniku (npr. ako pravim satelit komada 1, ne isplati mi se da dizajniram i naručujem poseban čip za digitalni hardver na njemu, već da ubacim par FPGAova i isprogramiram da rade šta treba).

 

U poslednjih nekoliko godina međutim porasla je upotreba istih, jer su mnogi uvideli prednost programabilnog hardvera: brzo izbaciš proizvod, a onda imaš mogućnost da ga periodično unapređuješ tj. update-uješ kao što se radi sa softverom i firmverom. U isto vreme, jaz u performansama između namenskog čipa i FPGA se mnogo smanjio, pa je tako npr. Intel stavljao u svoje servere uz svoj procesor i FPGA da služi kao dodatna procesorska snaga.

 

Altera je među prva dva proizvođača FPGAova, zaboravih sad da li su 1. ili pak 2. iza Xilinxa (mislim da su 2.), a Intel ranije nije pravio ovakve vrste čipova. Nakon što je Intel agresivno ušao na polje mobilnih uređaja i počeo da nagriza nekad neprikosnoveni Qualcomm, tako je i ovo još jedna agresivna ekspanzija i znak da Intel ne namerava da potone zajedno sa tržištem PCija.

Link to comment
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eraserhead

    19

  • Ravanelli

    10

  • Peter Fan

    10

  • Budja

    9

alstom ima dobro pokrivenu mrežu parnih turbina, imaju tržište i za gasne turbine, dok siemens prošle godine nije prodao ni jednu;

 

GE će to iskoristiti, ali prvo treba da smanji gubitke otpuštanjem 1300 ljudi u švajcarskoj, 1700 u nemačkoj, 500 u UK, dok su se francuzi dogovorili - zatvoriti 765 mesta ali kroz dve godine napraviti hiljadu novih, zvuči poznato;

 

baš me zanima koja je to struktura  zaposlenih koji čekaju otkaze...

Link to comment

Alstom je prodao ,,samo" svoj energetski biznis, ostaju nezavisna kompanija koja ce se fokusirati na zeleznicu. Ja sam mislio da u Svici samo i rade vozove, pa mi nije jasno otkud 1300 ljudi za otpustanje. Kapiram da ce bar neki od njih naci uhlebljenje u konkurentnom i u Svici sveprisutnom ABBu.

 

Sto se tice strukture, ja bih se kladio na to da lete prvo administrativni poslovi - menadzeri, knigovodje, sekretarice, marketing i slicno - jer ce se to konsolidovati u centrali GE.

Edited by hazard
Link to comment

alstom je i pre pravio vozove, teževe-ove, i one za metro što se može videti po velikim gradovima, ali turbinske i generatorske tehnologije, pored već postojećeg le creuset loire,  je kupio od braun boverija osamdesetih;

 

tada je i nastao abb koje se preorijentisao na čistu elektriku - transformatore, prekidače, industrijsku automatiku, dok je alstom preuzeo njihove facilities u badenu;

mislim da tih 1300 "mučenika" neće moći u abb baš tako lako jer su u suštini mašinci, ali verovatno će se naći mesta u manjim i srednjim kompanijama koje rade servisne usluge ovim velikim korporacijama;

 

a što se tiče admin poslova si u pravu - oni lete prvi; primetio sam na linkedinu da neki menadžeri nisu promenili naziv kompanije u GE a da su paralelno njima postavljeni zajebaniji igrači iz alstoma ali sa američkih i azijskih tržišta;

 

verujem da će biti dosta horizontalnog šiftinga...

Link to comment

Alstom je inače francuska firma, tako da sigurno postoji politički pritisak da se sačuvaju radna mesta u Francuskoj (sad mislim da sam nešto i čitao o tome da su francuske vlasti to tražile da bi odobrile preuzimanje od strane GE). Ovo je inače poučna priča za Srbiju - ako se FIAT tj. FCA ikada bude spajao sa nekim opet, ili bivao kupljen, mislite li da će ako mora da zatvori fabriku, pre zatvoriti neku u Italiji ili onu u Kragujevcu? Naravno ovu drugu.

 

Inače, ovo je big deal u industriji poluprovodnika:

 

http://www.wsj.com/articles/intel-agrees-to-buy-altera-for-16-7-billion-1433162006

 

 

 

Ovaj članak je iz juna meseca ali tek pre neki dan je cela stvar konačno finalizovana.

 

Altera pravi FPGA-ove, a to su čipovi koji su pravljeni od hardvera koji se može prekonfigurisati, tj., na njima možete da implementirate bilo kakvo logičko kolo - programabilni hardver. Koriste se tradicionalno za 2 stvari:

 

a) Za testiranje novih dizajna čipova tj. pravljenje inicijalnih prototipova;

b) Za upotrebu u proizvodima gde serijske proizvodnje nema ili nije dovoljna obimna da bi opravdala pravljenje namenskog digitalnog čipa za njegovu elektroniku (npr. ako pravim satelit komada 1, ne isplati mi se da dizajniram i naručujem poseban čip za digitalni hardver na njemu, već da ubacim par FPGAova i isprogramiram da rade šta treba).

 

U poslednjih nekoliko godina međutim porasla je upotreba istih, jer su mnogi uvideli prednost programabilnog hardvera: brzo izbaciš proizvod, a onda imaš mogućnost da ga periodično unapređuješ tj. update-uješ kao što se radi sa softverom i firmverom. U isto vreme, jaz u performansama između namenskog čipa i FPGA se mnogo smanjio, pa je tako npr. Intel stavljao u svoje servere uz svoj procesor i FPGA da služi kao dodatna procesorska snaga.

 

Altera je među prva dva proizvođača FPGAova, zaboravih sad da li su 1. ili pak 2. iza Xilinxa (mislim da su 2.), a Intel ranije nije pravio ovakve vrste čipova. Nakon što je Intel agresivno ušao na polje mobilnih uređaja i počeo da nagriza nekad neprikosnoveni Qualcomm, tako je i ovo još jedna agresivna ekspanzija i znak da Intel ne namerava da potone zajedno sa tržištem PCija.

 

Noviji procesori su postali toliko kompleksni da je ovo jedino rešenje. Kompleksnost i broj bagova su razlozi što novi Xeoni kasne 6-12 meseci u odnosu na ostale klase. Intelova top klasa desktop procesora (-E) je platforma za debagovanje novih Xeona EP. Entuzijasti em pljuju dobre pare za top kućni procesor, em služe kao beta testeri za serverske verzije. Mogućnost da se bagovi kasnije softverski peglaju je više nego dobrodošla.  

Link to comment

Kad vec pricamo o Dealovima u IT-u, najveci se odavno kuva:

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-10-12/dell-to-acquire-emc-for-67-billion-to-add-data-storage-devices

 

Ovim se spajaju Dell (jedan od najvecih igraca u domenu servera), EMC(najveci igrac u Storage Systems) i VMware(najveci igrac u virtualizaciji). Pri tom, VMware ima svoj software defined network - NSX i vec su ranije sa EMC-jem pravili kompletna resenja za datacenter (VxBlock) bez potrebe za CISCO switchevima. Ovim dilom ce i Lenovo (koji je pre godinu dana pazario IBM-ov Intel biznis za $5 biliona) biti izbacen iz svojih dilova sa EMC-jem. 

 

Inace suska se da ce IBM prodati svoj vrlo dobar storage portfolio Lenovu i time prakticno prestati da budu hardware kompanija i potpuno se okrenu softwareu sa naglaskom na Analytics, Security i Mobile apps. 

 

Ono sto vidim je da je pravi haos na trzistu sa software defined stvarima - kupis neki krsh od switcha, servera sa diskovima i sl i samo pazaris software dal od VMware, EMC, IBM i instaliras ga. Ima jako puno malih igraca koji se tu guraju, mnogi start-ups napravljeni od gurua iz velikih kompanija, tako da ce biti puno akvizicija ako veliki zele da prezive njihov udar.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Dow’s merger with DuPont will create a $130 billion company that will then be divided into three new businesses focused on agriculture, commodity chemicals and specialty products.

 

Inače, skoro je Dow Chemical isplatio Corning is Dow Corning-a sa nekih 4,8 milijardi USD.

 

Dobro bi bilo da je sve suprotno, ali za kuglu ide loše već predugo.

Link to comment
  • 4 months later...

linkedin je imao ozbiljan par prihoda u prethodnih par mjeseci. nikad nisu dobro razradili advertising opciju za korisnike, kaskali su opasno za drugim velikim soc mrezama u tome. skupi i komplikovani.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...