Jump to content
IGNORED

Naucni radovi zanimljivi za siru javnost


Filipenko

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

 

Циклус ФИЗИЧКА ХЕМИЈА – савремена питања и одговори (IV)

http://www.kolarac.rs/predavanja/ciklus-fizicka-hemija-savremena-pitanja-i-odgovori-cetvrtkom-u-18/

 

Quote
  1. Физичка хемија и свет око нас

   Др Никола Вукелић, професор, Универзитет у Београду – Факултет за физичку хемију

   Четвртак, 16. 5. 2019. у 18:00

 

  1. Антиоксидативна својства неуротрансмитера

   Др Душан Димић, асистент, Универзитет у Београду – Факултет за физичку хемију

   Четвртак, 23. 5. 2019. у 18:00

 

  1. Примена електронске парамагнетне резонанције у биомедицини

  Др Александра Павићевић, асистент, Универзитет у Београду – Факултет за физичку хемију

  Четвртак, 30. 5. 2019. у 18:00

 

Мала сала, улаз слободан.

 

Edited by miki.bg
Link to comment
  • 4 years later...
  • 2 weeks later...
19 minutes ago, Kenji said:

U prevodu dunning kruger?

 

zapravo ceo rad je kritika daning krugera, ali na tom je tragu. samo kazu da bolje procesuiraju rezultate sa "vecom rezolucijom" pa kad se tako analizira pocinje se videti nesto sto se dosad nije videlo.

 

daning kruger je preizrazena samouverenost kod najnekompetentnijih koja se smanjuje sa nivoom kompetencije do tacke gde se kod najkompetentnijih moze govoriti o slaboj samouverenosti, a ovde se kaze da u stvari postoji preizrazena samouverenost ne kod najnekomptentnijih nego nelinearno tako da je zapravo najizrazenija u nekoj srednjoj grupi prema kompetenciji

 

 

iz rada:

Since the publication of the original Dunning–Krueger effect, the field has accumulated a large body of evidence and evolved to suggest a more nuanced pattern than the original proposal. For example, several studies indicate that the main tenet of the effect—that the unskilled are unaware of their lack of skill—might not be universal ... We find that, unlike what is suggested by previous work, overconfidence is not highest among the least knowledgeable but rather at intermediate-knowledge levels, ...

 

To our knowledge, this nonlinear relationship between knowledge and confidence has not been described and cannot be predicted by the perfect-metacognition model /cisto teorijski, "idealizovan", model u kom samouverenost raste linearno sa znanjem/ nor the Dunning–Kruger effect. It is robust and does not require comparative scales. As binning might be a relevant problem, particularly for skewed distributions and for extreme knowledge bins, we suggested that the Dunning–Krueger effect could be hiding important variability, by often relying on quartiles. ...

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

ceo rad

Na linku je samo rezime. Ovde ima više detalja: https://phys.org/news/2023-09-knowledge-great-confidence-reveals-relationship.html

(Ako neko ima pristup, možda bi ovde mogao da okači ceo rad).

 

Koliko razumem (a govori mi i iskustvo) - napor da se složena materija uprosti za generalnu publiku mora da ide ruku od ruku sa jasnom ilustracijom toga koliko još toga ima da se nauči i sazna. Keep it simple, silly (KISS) ima svoje granice.

 

Detalji su nejasni (bez pristupa radu, ne znamo metodologiju i definicije) - šta je tu "science" (postoje naravno veoma različite discipline - pomenuti Dunning Kruger se upravo manifestuje kao preterano samopouzdanje o oblastima van sopstvenog domena). Pominju se tamo i izvesni kulturni faktori, ali nema detalja. To mi je i najzanimljiviji deo (ako se neko seća šta sam pisao u januaru o mojim utiscima iz Srbije, možda će biti jasno i zašto.)

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Indy said:

Na linku je samo rezime. Ovde ima više detalja: https://phys.org/news/2023-09-knowledge-great-confidence-reveals-relationship.html

(Ako neko ima pristup, možda bi ovde mogao da okači ceo rad).

 

Koliko razumem (a govori mi i iskustvo) - napor da se složena materija uprosti za generalnu publiku mora da ide ruku od ruku sa jasnom ilustracijom toga koliko još toga ima da se nauči i sazna. Keep it simple, silly (KISS) ima svoje granice.

 

Detalji su nejasni (bez pristupa radu, ne znamo metodologiju i definicije) - šta je tu "science" (postoje naravno veoma različite discipline - pomenuti Dunning Kruger se upravo manifestuje kao preterano samopouzdanje o oblastima van sopstvenog domena). Pominju se tamo i izvesni kulturni faktori, ali nema detalja. To mi je i najzanimljiviji deo (ako se neko seća šta sam pisao u januaru o mojim utiscima iz Srbije, možda će biti jasno i zašto.)

 

procitao sam ja ceo rad, imam pristup, ali ne smem da okacim

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...