Jump to content
IGNORED

Dan studenata - Otvaranje Male prostonarodne digitalne čitaonice


BibliotekarkaUBSM

Recommended Posts

Povodom Dana studenata 4. aprila u 11 časova Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ otvara Malu prostonarodnu digitalnu čitaonicu i počinje da pruža nove bibliotečke usluge akademskoj zajednici Srbije.

 

Na svečanosti će biti predstavljena Posebna digitalna kolekcija antirevizionističke literature o Prvom svetskom ratu koja obuhvata 16.000 stranica digitalizovanog materijala kao i prvi u potpunosti pretraživ korpus digitalizovanih istorijskih novinskih tekstova sa preko 400.000 stranica na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu koji obuhvata razdoblje od kraja 19. i prve polovine 20. veka.

 

Od 4. aprila korisnicima biblioteke biće dostupni novi tehnološki alati za lakše i efikasnije korišćenje bibliotečkih usluga – bibliotečka aplikacija za android telefone koja prikazuje slobodna mesta u čitaoničkim prostorima Biblioteke, kao i sistem bežičnog pristupa internetu koji pokriva celu zgradu Biblioteke.

 

Više info na http://ubsm.bg.ac.rs/cirilica/vest/203/dan-studenata-otvaranje-male-prostonarodne-digitalne-citaonice

 

Dobrodošli! :)

Pozivnica, Dan studenata.jpg

Edited by BibliotekarkaUBSM
Link to comment

Samo pitanje: bibliotekari si nadlezni za odredjivanje koja je literatura revizionisticka a koja antirevizionisticka?

Ima neka (bibliotekarska) oznaka po kojoj to moze da se prepozna, da se ne gubi vreme?

Link to comment
Povodom Dana studenata Univerzitetska biblioteka je pripremila još nešto lepo: 

4. aprila 2014. svi studenti će moći da se učlane sa 50% popusta. Ponesite ličnu kartu, indeks i fotografiju. :)

images.jpg

Pozivnica, Dan studenata.jpg

Link to comment

Ovaj...forum nije reklamni prostor, nego mesto za diskusiju. 

 

I mene zanima kako je došlo do ideje da se biblioteka bavi ideološkim razvrstavanjem dela, i kome je tako nešto palo na pamet.

Link to comment

Dobro sad, reklamiraju ljudi razne događaje. Ovo drugo je zanimljivije. 

 

Meni je glupo kad nekoga pitas nesto, i iskulira te. 

Link to comment

cinjenica je da je ovo trebalo da ide na onaj topik o WW1

ili na mediji - digitalne arhive.

 

@b-ubsm: ako će ubsm imati vajerbez u celoj zgradi, da li će cela biblioteka biti mala prostonarodna? još nešto: zbog malosti se ne vidi na plakatu, ciji je logo pored bibliotekinog?

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Jedan od poslova kojima se bave biblioteke je da prave kolekcije. Da li su revizionizam i anitrevizionizam ideologije pa je onda i kolekcija ideoloska o tome mozete diskutovati i ja vam zelim sve najbolje u tome, sve u skladu sa diskusionom funkcijom foruma.

 

Novine svakako nisu ni revizionisticke ni antirevizionisticke, vec su novine iz tog perioda, a ono sto je novo je da su pretrazive i to ce olaksati posao istrazivacima. 

 

@le petit nicolas: Na plakatu je i logo Univerziteta u Beogradu, a posto je vajarles za obican narod, a ne one izuzetne, uzvisene kojima to i ne treba i koji ionako ne svracaju, onda se moze razmisljati i na taj nacin o celoj biblioteci. A na android app-u su jasno data imena i ove i ostalih citaonica, tako da mislim da nece biti formalne zabune. 

 

Zao mi je sto je postavljanje obavestenja ovog tipa na forumu dozivljeno kao nelegitimno reklamiranje, verujem da ce moderacija reagovati ako za tim ima potrebe, bilo prebacivanjem bilo brisanjem.

Link to comment

Jedan od poslova kojima se bave biblioteke je da prave kolekcije. Da li su revizionizam i anitrevizionizam ideologije pa je onda i kolekcija ideoloska o tome mozete diskutovati i ja vam zelim sve najbolje u tome, sve u skladu sa diskusionom funkcijom foruma.

 

Jedan od poslova kojima se mi ovde bavimo je da diskutujemo, bas kao sto je jedan od poslova kojima se bave biblioteke taj da prave kolekcije; lepo sam pitao kako i po kojim kriterijumima bibliotecka nauka odredjuje koje su knjige antirevizionisticke i kako to uopste spada u delokrug rada bibliotekara.

Moze i ovako: sta ako mi, kao korisniku, budu zatrebale revizionisticke knjige?

 

A moze i ovako: dobra vam je akcija, OK je i sto si ti odvojila vreme da dodjes ovde i popularizujes je, znaci stvarno i lepo je videti da se neko trudi oko toga van onog sto duznost nalaze..

Samo, nije vam trebalo da se bavite marketingom i pomalo (priznaj, priznaj  :) ) igrate na trenutnoj konjunkturi glede godisnjice izbijanja 1. svetskog rata.

Nije to za biblioteke i bibliotekare.

Link to comment

 Novine svakako nisu ni revizionisticke ni antirevizionisticke, vec su novine iz tog perioda, a ono sto je novo je da su pretrazive i to ce olaksati posao istrazivacima. 

 

@le petit nicolas: posto je vajarles za obican narod, a ne one izuzetne, uzvisene kojima to i ne treba i koji ionako ne svracaju, onda se moze razmisljati i na taj nacin o celoj biblioteci. A na android app-u su jasno data imena i ove i ostalih citaonica, tako da mislim da nece biti formalne zabune. 

pretraživi dokumenti, as in fulltext pretraživi? ako ti nije teško, napiši ukratko koji postupak ste koristili.

 

ovo s običnim i uzvišenim narodom nisam razumela  :( .

imena ove i ostalih čitaonica... čekaj, stani, jel to znači da je za virtuelni pristup određena posebna fizička prostorija?

 

Moze i ovako: sta ako mi, kao korisniku, budu zatrebale revizionisticke knjige?

 

Samo, nije vam trebalo da se bavite marketingom i pomalo (priznaj, priznaj   :) ) igrate na trenutnoj konjunkturi glede godisnjice izbijanja 1. svetskog rata.

Nije to za biblioteke i bibliotekare.

ako ti takve zatrebaju, koristi bulov operator not: knjige and revizionističke not antirevizionističke   :P .

ima i lakši način: kad definišeš upit, odaberi latinično pismo.

 

protivim se prozivanju b-ubsm zbog jahanja na konjukturi. uobičajeno je da se godišnjice, jubileji, koriste kao povodi da se skrene pažnja na neki deo fonda, napravi novi proizvod (ovde je to digitalna zbirka), usluga, da se odgovori na povećano zanimanje za neku osobu, temu.

zašto je to za sve druge - medije, istoričare, modne kretore i kuvare, a za bibliotekare nije? pravda za bibliotekare! ^_^

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...