Jump to content
IGNORED

formalno oblačenje


kgmr

Recommended Posts

deset godina sam radila na mestu za cokule, nazuvke protiv kontaminacije, radničke tregeruše i beli mantil. to je ostavilo posledice.

šta volim?

kad god mi kilogrami i prilike dozvoljavaju najviše volim farmerice, belu maju ili crnu rolku i duboke a uske cipele na šnir (hajdi stil minus štikle).

 

sad sam kancelarijska tetka i oblačim se na granici nedozvoljenog. niko neće ništa da mi kaže, al vidim ove druge žene.

okej, imam 3-4 sakoa koja ponekad obučem.

 

nemam ništa protiv formalnog oblačenja, to ume da bude vrlo lepo kad se osmisli. druga je stvar što ja odavno ništa ne osmišljavam a i debelo je pitanje imam li stila.

 

dno koje sam dostigla bila je neka globalna konferencija prošle jeseni. sve državne delegacije, sve sivo i crno. žene takođe, par onih što se tripuju da su seksi  na to sivo ili crno nabacili su jednobojni sako neke jarke boje. u svemu tome veselnica ja u cvetnoj haljini.

odma nakon toga, a po povratku u beograd, kupila sam neki crni sako.

blamom do pročišćenja.

 

guši me odeća, smara me sve to, jedino što zaista volim su haljine, baletanke, džins i tunike.

 

edit. meni, inače, za sva poslovna angažovanja u inostranstvu, uredno napišu i uputstvo kako očekuju da se obučem uz taj ekspertski ugovor o parama i opštim uslovima saradnje. ne moš predstavljati un tela kako oćeš...

Edited by PointTaken
Link to comment
  • Replies 671
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • trustno1

    81

  • ToniAdams

    54

  • kgmr

    42

  • gospa buba

    38

Top Posters In This Topic

Posted Images

u da, zaboravila sam u uvodnom postu da navedem kanski festival kao uobičajenu priliku :P

 

ali eto ideje za temu! kakvu toaletu zamišljate za dodelu oskara i slično. to ću ovih dana da otvorim.

jebiga jeste zvucalo snobovski ali to je gotovo jedina prilika kada sam morao formalno da se oblacim. sorry.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

usiljenim maršom! 

 

ali super je opis jutarnje procedure :D. i moram da priznam da nisam mnogo gadljiva na ideju uniformi u školi, čak ne znam ni zašto. 

 

gag, stvarno je lepa. 

ljudi obicno imaju otpor kad je u pitanju uniformisanje dece, to je nekako prirodno, al kad jednom probaju - niko ne bi nazad. zaista bitno olaksava zivot.

 

ja odela ne nosim al imam par za svadbe i sahrane. crno i tamno sivo. uz to par belih kosulja (nepeglajuce, faljen m&s) i to je to.

 

posao mi je takav da ne moram da se cifram a formalnim se podrazumeva kombinacija sako/farmerke/kosulja a i to se desi jedno par puta godisnje, obicno neka poslovna i/ili bozicna zurka u finijem lokalu pa da ne strcimo.

 

inace - pristalica sam toga da se ljudi na poslu oblace kako zele. nije mi drago da meni neko odredjuje sta bih trebao obuci tako da cenim da ni suprotno nije ok. a i ne vidim problem u tome da neko dodje na posao u sorcu, japankama, helankama, trenerci, kakogod. ako vec moramo da provodimo pet dana po ceo dan na poslu, zasto ljudima ne dozvoliti da se osecaju komotno.

 

drugo su formalne prilike tipa vencanje, dodela nagrada, diploma, svecane vecere, razne poslovne zurke.... to su retke prilike kad mnogi zele da se picnu i da sve oko njih bude sredjeno i doterano pa sto da ne?

 

doduse, ja se u odelu osecam kruto i neprirodno. nekako mi se cini da se pretvaram da sam neko drugi, neprijatno mi je. valjda zato sto ga ne nosim dovoljno cesto. a znam ljude koji kad se uvuku u odelo, odjednom im se promeni i drzanje i stav i nekako su ponosni i otresiti, uklope se u situaciju.

Link to comment

inace - pristalica sam toga da se ljudi na poslu oblace kako zele. nije mi drago da meni neko odredjuje sta bih trebao obuci tako da cenim da ni suprotno nije ok. a i ne vidim problem u tome da neko dodje na posao u sorcu, japankama, helankama, trenerci, kakogod. ako vec moramo da provodimo pet dana po ceo dan na poslu, zasto ljudima ne dozvoliti da se osecaju komotno

 

 

to je bio i moj argument i precutno je prihvacen. dogurala sam do istrosenih farmerki u roku od 10 radnih dana.

srecom, vise ni ne moram da razmisljam o temi.

 

kad moram da se uparadim, sako i farmerke ili haljina.

Edited by morgana
Link to comment

Ja imam jednu crnu haljinu do kolina (at the time) za vjencanja, razvode, sprovode... Koja je btw. ljubicasta. Meni je u tim prilikama bitno da je kroj dobar i materijal koji je se ne pripija, nema mi nista gore nego kad u moram mislit jer se sta ocrtava, prozire i izviruje. U tom slucaju (posebno s pustenom kosom) cili projekt lako moze zavrsit stylingom 'pohotna udovica'.

 

Meni je najveca muka izbrat najlonke. zimi su mi odlicne one od bar 40 dena tamne, ali liti je muka...meni se tanke crne nikako ne svidjaju, a ni one u boji koze mi nisu nesto...

Link to comment

u da, zaboravila sam u uvodnom postu da navedem kanski festival kao uobičajenu priliku :P

 

ali eto ideje za temu! kakvu toaletu zamišljate za dodelu oskara i slično. to ću ovih dana da otvorim.

 

:jerry:

Link to comment

jebiga jeste zvucalo snobovski ali to je gotovo jedina prilika kada sam morao formalno da se oblacim. sorry.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

ma jok, pa i to je posao, zezala sam se, stvarno. i stvarno ću otvoriti onu temu.

Link to comment

I jos.... majci mi neshvatljivo da u 30. nemam ni jedan sako, pa me naterala da pazarim 1. I počeh ja to ponekad da nosim... Naravno nikad uz formalne pantalone, uvek uz farmerke. Nikad uz potpeticu, uvek baletanke ili cizme. Neki komad nakita zanimljiv i tako... ide to dobro, drugi pohvalili a ja nedavno kupila i drugi sako.

Mama mi je so proud, bice od mene nešto! :D

kod mene isto to samo sa stiklama. imam dva para cizama i jedne ancle boots (fazon isabel marant dicker boots, jbg, na oko mi je delovalo da se relativno lako hoda u tome) sa stiklom oko 7cm koje obuvam nikad (tj. nadam se da cu sad poceti malo cesce da nosim ove plitke). nijedne jedine sexy cipele, salonke, stiletto heels, nis'. samo, tu mi mama nikad nista nije rekla, nego se tata buni, i kad se u retkim prilikama vidimo samo procedi nesto tipa, kako zene ne treba da poseduju patike, zasto si stalno u baletankama, ugledaj se na majku malo itd. (jedino nije imao primedbi na oxfordice, jer klasika)

 

sakoe obozavam, narocito one sto je sejlorka spomenula sa zakrpama na rukavima i/ili one gde rukavi mogu da se zarozaju. kombinujem uz sve zivo (farmerke, letnje suknje, haljine...). osim uz ono uz sta bi, kao, trebalo (kosulja+pantalone/suknja strozeg kroja). 

Edited by Patty Lee
Link to comment

Evo me. Uz pauzu sa instant nudlama da malo opisem svoje vidjenje.

Mogu da se slozim da je definicija formalnog oblacenja prilicno neodredjena i nisam sigurna da sama razumem filozofiju. Valjda treba da bude stejtment da se stvari shvataju ozbiljno i da preobuka nije namenjena buljenju u nebo na Adi uz limunadu.

 

Having said that, mislim da konkretni delovi garderobe nisu dovoljan uslov. Meni je u Beogradu vecito paralo oci to sto odu u onaj PS Fashion i pokupuju nominalno delove formalne odece, a da to zapravo nije. Umetci sjajnog materijala u somotu i slicne gadosti sa masnama kojima nas taj brend casti nisu formalna garderoba. Po meni.

 

Ja imam tri radna odela i to je i vise nego dovoljno za sada. Obicna, cak nemam ni neku fensi postavu u sakou kod tih odela. Obicni reveri, dva visoko i jedno nisko kopcanje. Za to mi je idealka sto sam nasla neke najobicnije bele kosulje bez rukava i koje se ne guzvaju, jer mi je to nocna mora. Imam dve svilene kosulje koje ne pamtim kad sam obukla jer se guzvaju i nisu najprijatnije za nosenje. Medjutim, i ta odela nosim s mene pa na ustap. Kad je bas ustogljena konferencija, kao sto je bila ova u Filiju u januaru, kada nije trebalo da privlacim paznju nacinom kako se oblacim, vec da drzim fokus na onome sto pricam.

 

Za mene su najveci spas stare kolekcije Calvin Klein poslovnih haljina. One su sve od stofa sa klasicnim krojem, bez rukava, okruglo oko vrata, do malo iznad kolena i samo se razlikuju po tome da li imaju kais oko struka, da li je secena malo blize ili nize od grudi. I samo prebacim obican dzemper na zakopcavanje, crni najcesce. Takve haljine nisu pripijene uz telo jer, opet, nije poenta da ti neko gleda obline, nego da te slusa sta pricas. Mislim da to ima smisla, jer ja licno se zablenem u necije misice kad se skine u kosulju, ako je uska, kao sto i nekako ne mogu da ne gledam u zenske sise ako mi strce pred nosom. Imam jednu haljinu koju koristim za posao, a koja je uska, jedna Zarina od jesenas, a moze i za izalske. To je od nekog materijala, ne znam sta je, jako je teska. Ima barem 2-3 kilograma u njoj i super stisne telo, ali je ona sama robusna, da ne pokazuje obline jasno. Klasicna crna, bez rukava i sa slicem pozadi. I preko nje prebacujem sako jedan crni od stofa sa belom postavom sa tankim plavim crticama. Obozavam tu postavu, a moram da ujurim negde takav sako opet jer ga obozavam.

 

Meni je super kada zene nose pantalone, malo dublje gore, i usku koncanu rolku ili bluzu/kosulju, ali ja nemam figuru za to jer imam siroke kukove i povece grudi, pa to prosto ninasta ne lici. Ko ima fine uske kukove, onda moze da prodje i sa grudima.

 

Sto se tice cipela, stikle od >=10cm se ne smatraju formalnom odecom, opet iz istog razloga sto natrce dupe i skrecu paznju. Ja sam uspela da nadjem obicne crne cipele od 4.5cm jer sam super visoka i ne treba mi da budem even more towering presence sa onima od 7cm, koje su max za takve zgode.

Moje nisu Jimmy Choo, ne mogu moje da nadjem ali su iste ovakve:

NMS04DR_mx.jpg

Alternativno, nosim baletanke, a barem njih ima svedenih obicnih koliko hoces. Role model su tipicno Chanel flats. Ili jos obicnije cuvene Lanvin baletanke. Ja zapravo najvise nosim baletanke. Ovakve cipele samo kad bas moram.

 

Carape - boja koze u razlicitim tonovima i zimi one debele crne carape. Ne znam koje je pravilo tu, ovo po instinktu.

 

Sto se tice tasne, jojjj. Ja nemam pojma. Kad nije odelo, nego dzemperak i kosulja/haljina na baletanke, ja nosim i one Longchamp cegere koji su najprakticnija stvar na svetu. Zimus sam nabavila super ogromnu torbu za male pare u H&M i svi su mislili da je neka od ovih skupih, ali nidje veze:

IMG_2890.jpg

To mi je prva od poslovnih, posto ja ne volim poslovne torbe sa ostrim ivicama ko ove Celine. Niti one sto se nose u ruci ko Hermes i tako to. To kad ostarim. Sta bi znacilo formalno kod torbe? Nemam pojma, valjda da nije neko saljenje. Ima super lepih torbi na ovom svetu za svaki tip ljudi i mislim da tu nema nekih prepreka.

 

Sto se tice nakita, stvarno ne znam, posto se slabo kitim. Mahom vidjam studs ili neke jednostavne visece mindjuse.

 

To je to sto se tice predavanja/izlaganja/intervjua i korporativnog oblacenja. Za sud bih isto tako.

 

Moja bff ima neki super sivi vuneni sako, ali jako tanak. On cuda cini po pitanju formalnosti i na obicnoj crnoj pamucnoj majici.

 

I jos samo da kazem da mislim i da vunene haljine jesu deo formalne garderobe ako nisu super uske. Nisu za najbitniji intervju na svetu, ali definitivno jesu deo korporativne odece.

Link to comment

dobra ti je torba (ja volim jednostavne torbe sa sto manje detalja, boja, ukrasa i sl. govana). i da, ocekivala sam da je neka brendirana i da kosta boga oca.

 

edit 1: ili to ili prosto umes super fotku da napravis.  :P

 

edit 2: ps fashion je i meni bzvz, nikad nisam usla u njihove radnje jer sam uvek nekako imala utisak da nema tamo nista za mene (isto vazi i za monu), da su tamo stvari za "starije/ozbiljnije" zene, sta god. ali mislim da imam negde neku njihovu haljinu, to mi je uvalila tetka. ona kad god dobije unapredjenje, menja kompletan stil i prezentaciju, pa je tako jednom orobila ps fashion i konnaknadno razdelila vecinu tih stvari. 

Edited by Patty Lee
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...