Jump to content
IGNORED

Tesla u raljama politike


Takeshi

Recommended Posts

Јесте пропагандна активност и то је једино што је мени гадно у целом овом догађају, а Холанђане убудуће води на Каленић да једу младог сира с' ножа, ако им након обиласка музеја зафали додатна позитивна импресија. :)

Link to comment
  • Replies 578
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    51

  • Indy

    45

  • Аврам Гојић

    37

  • Caligula

    34

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ти си озбиљан човек чак и када причаш о оваквим стварима, теби ћу да одговорим.

 

Кремација јесте проблематична, али не због уништавања тела ("прах си био, прах ћеш постати", сећате се), већ зато што се доживљава као чин којим се човек последњом вољом симболично супротставља цркви, бирајући уместо причести нешто што је црква препоручила да се не ради. Међутим, сам Тесла није имао никакве везе са својом кремацијом: ни у једном тренутку није је тражио нити уопште спомињао. Кремацију је тражио Сава Косановић, његов сестрић и предратни комуниста који му је инсталиран током Другог светског рата и који се бринуо да се не понављају "инциденти" у којима је Тесла подржавао Краља и четнички покрет (читуља Краљу Александру у Њујорк Тајмсу, депеша совјетској академији наука из 1941. године у којој говори идеалима младог краља Петра II и четничкој борби против окупатора...) . З

 

бог тога је и поред кремације (што је иначе пракса, колико ја знам, и у другим случајевима када је неко био верник а онда га породица супротно његовим жељама кремира) Тесли служено опело у Њујорку. Опело је служио протојереј Душан Шуклетовић и прота Милан Мрвичанин, док је у Београду, у Саборној цркви, служен четрдесетодневни помен. Помен је служио митрополит Јосиф, а дванаест свештеника је саслуживало. 

 

Сава Косановић, који је захтевао кремацију, је после рата награђен - не само због Тесле, већ због разних сличних конспиративних задатака - местом Брозовог министра информација, а онда и амбасадорским местом у Америци. То комунистичко ђубре га је спалило и набило у куглу а онда завукло у Теслин музеј, иначе кућу одузету од законитих власника које је послератна власт уселила у мали стан тачно преко пута музеја, са прозорима окренутим ка породичној кући како би до краја живота гледали шта им је отето.  

 

Теслина вера, посвећеност православљу, целибат, опраштање непријатељима који су му крали патенте, одрицање од материјалног, ма све што је икада изјавио или написао, чак и његово рођење или смрт (комета када је рођен, упокојење на Божић) - све то врло личи на светитељска житија и због тога верујем да је премештање у храм Светог Саве тек први корак на дугом путу.

 

Извини ако сам био превише детаљан у овом описивању, на основу идеје да "неки распопи" могу да служе опело ми се учинило да баш и не пратиш питања вере.

 

Naravno, u pravu si i ja sam pogrešio što se tiče verskih običaja, ali to je stvarno bila moja usputna primedba i ja je sad povlačim. Što se ostalog tiče, malo u mračnom tonu pišeš i deluje mi da nekako iracionalno gledaš na ove stvari. To mislim zbog rečenica tipa "nabio ga u kuglu", što sve diskusiji daje jedan emotivniji ton sa kojim je teško zdravo diskutovati. 

 

Ono što ja hoću da kažem i ono što je moj stav je da je Tesla svojim radom i zaostavštinom prevazišao i svoj etnicitet i svoju religiju i mesto rođenja i mesto borakva. Jednostavno, on je zaslužni član celokupnog čovečanstva. Kao takvog ne sme da ga svojata jedna verska organizacija jednog malog i nebitnog naroda. 

Naravno, Tesla, kao i svaka osoba, ima pravo na svoje želje, i ako je on eksplicitno i nedvojbeno izrazio želju da bude sahranjen u skladu sa svojom religijom, naravno da je treba uslišiti.

 

Ali, to ne znači da posle 60 i nešto godina ministarka energetike kojoj mandat ističe za 15 dana i koja nije nadležna, patrijarh SPC koji nema BAŠ NIKAKVE nadležnosti za funkcionisanje grada i državnih ustanova, i privremeni jebeni organ kome mandat ističe za 15 dana i koji nije nadležan donose ovakve ozbiljne i temeljne odluke u sred izborne kampanje, pravo niotkuda.

 

Dakle, kada se u obzir uzmu verska osećanja pojedinaca, to ne znači da ta verska osećanja treba da diktiraju život svim građanima Beograda i da se igraju zaostavštinom čoveka koji je zadužio čovečanstvo. To je jednostavno nepristojno i bahato.

 

Što se tiče muzeja, ako je tačno da je ta kuća oteta porodici i da je ta porodica kažnjena, to ne znači da Teslina urna treba da se prenese u portu, nego eventualno da se Tesli napravi novi, veći i bolji muzej.

 

Ako(dakle AKO) je komunistički režim napravio krupne greške u vezi sa odnosom prema Teslinim ostacima i oduživanjem njegovoj zaostavštini, to ne znači da Teslina urna treba da se prenese u portu crkve. 

 

Dakle, ne postoji nijedan jedini validni, razumni argument zašto bi se Teslina urna prenosila u portu Hrama Svetog Save, a kada se zna da se to radi u sred izborne kampanje i da akciju sprovode ljudi koji nisu nadležni i od kojih su barem dvoje beskičmenjaci bez obraza i ideje, onda ja stvarno ne znam kako iko racionalan može da brani ovu odluku.

Link to comment
 

Ovi su odlepili načisto. Bez mozga, stida i srama.

 

A ove bradonje sto sebe nazivaju svestenicima su najgori olos koji je ova zemlja prinudjena da nosi, trpi i prima njihov izmet svakodnevno. Hocu reci, dokaz su da nema boga. 

 

 

Pa ono jest, gde ćemo ga nego u crkvu, da naplaćujemo sveće i držimo kremiranom atesti (budisti?. nebitno) pravoslavnu službu i opelo svaki dan.

Jer (mislimo da) smo tako u mogućnosti.

 

 

Popovi su govna a srpsko pravoslavlje je jedno blatom umazano siroce kojem je poslednji roditelj umro pre cetiri godine.

 

 

Лрде, ово је само бест оф са последње две-три стране. Примедба да уносим емотиван тон јер сам написао да је "друг Сава набио Теслин прах у куглу" стоји и ја ћу се трудити не поновим тако нешто у разговору са тобом. Са друге стране, било би лепо да опоменеш и све цитиране због њихових ставова који, верујем, мало превазилазе чак и моје увредљиво "набио у куглу". 

 

Сада ћу да ти одговорим на остатак у другом риплају пошто ме ово мултиквотовање убија.

Link to comment

opet ja o vili u krunskoj, to je bila kuca djordja gencica, dragisa brasovan je projektovao, gencic je umro 1938, zulja me u mozgu to sto mi negde zalutao podatak da je u toj kuci ipak ziveo pre rata predstavnik neke italijanske kompanije, mozda je kuca rentirana posle 1938. ma, nebitno za ovu temu

Edited by Pontijak
Link to comment

 

 

 

Лрде, ово је само бест оф са последње две-три стране. Примедба да уносим емотиван тон јер сам написао да је "друг Сава набио Теслин прах у куглу" стоји и ја ћу се трудити не поновим тако нешто у разговору са тобом. Са друге стране, било би лепо да опоменеш и све цитиране због њихових ставова који, верујем, мало превазилазе чак и моје увредљиво "набио у куглу". 

 

Сада ћу да ти одговорим на остатак у другом риплају пошто ме ово мултиквотовање убија.

 

 

E, da. Oprosti, nisam uzeo to u obzir. Samo sam to preskrolovao i nisam uzeo u obzir da ti nisi. 

Link to comment

Ono što ja hoću da kažem i ono što je moj stav je da je Tesla svojim radom i zaostavštinom prevazišao i svoj etnicitet i svoju religiju i mesto rođenja i mesto borakva. Jednostavno, on je zaslužni član celokupnog čovečanstva. Kao takvog ne sme da ga svojata jedna verska organizacija jednog malog i nebitnog naroda.

 

Као прво, нисмо ни мали ни небитан народ.

 

То што ти мислиш да неко радом и заоставштином брише припадност народу јер "превазилази свој етницитет и своју религију" је погрешно: Тесла није престао да буде Србин тиме што је учинио нешто за цео свет, једнако као што Шекспир није престао да буде Енглез зато што га читају на сваком континенту. 

 

Као друго, ово што кажеш да је "својатање верске организације једног народа" такође спада у домен неразумевања догме и православља: за СПЦ светитељ је, на пример, и руски кнез Владимир, као што је Русима и свим осталим православцима светитељ, на пример, Свети Сава. На страну што су неки светитељи попут Ћирила и Методија, на пример, поштовани и ван цркве, односно то што им црква указује нарочито поштовање не утиче на начин на који их историја доживљава. Историчари хвале, академије наука зову у чланство, цркве проглашавају светитељима: свако у свом жанру, што би се рекло. 

 

Naravno, Tesla, kao i svaka osoba, ima pravo na svoje želje, i ako je on eksplicitno i nedvojbeno izrazio želju da bude sahranjen u skladu sa svojom religijom, naravno da je treba uslišiti.

Једино што сам ја нашао да је екслплицитно тражио за сахрану је да му се свира "Тамо далеко". Што се опела тиче, па ни ја никада у животу нисам рекао жени "ако умрем, да ми доведеш свештеника да држи опело", ваљда се то подразумева ако се цео живот трудим да поштујем Божије и црквене заповести, што је са Теслом врло очигледно био случај.

 

Ali, to ne znači da posle 60 i nešto godina ministarka energetike kojoj mandat ističe za 15 dana i koja nije nadležna, patrijarh SPC koji nema BAŠ NIKAKVE nadležnosti za funkcionisanje grada i državnih ustanova, i privremeni jebeni organ kome mandat ističe za 15 dana i koji nije nadležan donose ovakve ozbiljne i temeljne odluke u sred izborne kampanje, pravo niotkuda.

Тачно, већ сам то написао, то је једино ружно у вези целог овог случаја. 

Dakle, kada se u obzir uzmu verska osećanja pojedinaca, to ne znači da ta verska osećanja treba da diktiraju život svim građanima Beograda i da se igraju zaostavštinom čoveka koji je zadužio čovečanstvo. To je jednostavno nepristojno i bahato.

Не знам ни да ли знаш да се православци сахрањују на освећеном земљишту: може гробље, може црквена порта (иди у неку цркву и погледај колико гробова је око ње), а има доста оних који почивају и у цркви. Међу њима има и оних који нису светитељи, довољно је да одеш до цркве Св. Марка да би то проверио.

Što se tiče muzeja, ako je tačno da je ta kuća oteta porodici i da je ta porodica kažnjena, to ne znači da Teslina urna treba da se prenese u portu, nego eventualno da se Tesli napravi novi, veći i bolji muzej.

 

Ово за национализацију није 100% проверено, али свакако нема везе са преношењем урне.

 

Ako(dakle AKO) je komunistički režim napravio krupne greške u vezi sa odnosom prema Teslinim ostacima i oduživanjem njegovoj zaostavštini, to ne znači da Teslina urna treba da se prenese u portu crkve.

 

Не разумем шта значи ово двоструко "ако", од којих једно пишеш и капс локом. Да ли ме оптужујеш да лажем? 

 

Комунистички режим јесте направио крупне и тенденциозне грешке у вези много чега, па и односа према Теслиним остацима и то значи да би урна требало да се пренесе у порту цркве или однесе на гробље. Грешка се не исправља тиме што се понавља.

 

Dakle, ne postoji nijedan jedini validni, razumni argument zašto bi se Teslina urna prenosila u portu Hrama Svetog Save, a kada se zna da se to radi u sred izborne kampanje i da akciju sprovode ljudi koji nisu nadležni i od kojih su barem dvoje beskičmenjaci bez obraza i ideje, onda ja stvarno ne znam kako iko racionalan može da brani ovu odluku.

Аргументи ти постају јачи када говориш о ономе што знаш: да, бескичмењаци без образа и идеје нису заслужили да се окористе оваквим чином због дневнополитичке користи. Али, то не значи да је сам чин преношења погрешан. Ево, да објасним:

ако подржаваш европске интеграције, зашто ниси тражио одлагање потписивања Споразума о придруживању како би избегао да се потписивање тог Споразума користи у изборној кампањи или промоцији бескичмењака без образа и идеје?

Edited by Hamlet Strašni
sredio multikvot
Link to comment

Delom je i tacno - sistem koji je Tesla stvorio u svojoj glavi i nacin na koji ga je koristio ima jedan na deseti puta tesnju vezu sa izvornim hriscanstvom od masnog mozga bilo kojeg pravoslavnog/katolickog popa koji se rodio ili ce se roditi.

a šta tačno podrazumeva taj Teslin sistem? pitam ozbiljno, ništa što znam o Teslinom radu mi ne pomaže niti da počnem da uspostavljam nekakvu vezu sa izvornim hrišćanstvom.

Link to comment

Po stoti put Tesla nije bio naucnik.

+1

Mada sam ja protiv prebacivanja urne.

BTW, mene jedan sveštenik ubeđivao da ovi koji se kremiraju ne mogu imati crkvenu službu?

 

Послато са WЦ шоље усинг БВК

Link to comment

Жив нисам док ти Каубој не објасни хришћанску догму коју је "Тесла створио у својој глави".  :fantom:

Link to comment

Ubi ovo kvotovanje. 

 

Prasline, pričaš sa nekim drugim, ne sa mnom za neke stvari. Nisam te optužio da lažeš, nego ne mogu da uzmem za istorijsku činjenicu nešto što je napisao entitet "Praslin" na forumu PPP, ništa lično, samo ne usvajam tako istorijske činjenice. 

 

A što se tiče ostalog. Nisam nigde napisao da neko ko zaduži čovečanstvo briše svoj etnicitet nego da ga prevazilazi, a to nije isto.

 

Nego, da ne dužim, meni se čini da je uzrok cele naše diskusije drugačija početna pozicija. Čini mi se da je tebi dovoljno da je nešto u skladu sa religijom i da onda to može da opravda ovo pomeranje posmrtnih ostataka i ostale stvari koje, u ovom slučaju, nisu u skladu sa zakonom.

 

Meni je to neprihvatljivo, koja god da je religija u pitanju. Srbija je sekularna država, ima sekularne zakone i ja odbijam da verske institucije organizuju život svima. A naročito odbijam da onaj SNS šljam baštini kulturu i istoriju ne samo moje male zemlje i mog malog naroda, nego celokupnog čovečanstva. I zato sam svom snagom protiv ovoga, sa obe strane.

Link to comment

Prasline, pričaš sa nekim drugim, ne sa mnom za neke stvari. Nisam te optužio da lažeš, nego ne mogu da uzmem za istorijsku činjenicu nešto što je napisao entitet "Praslin" na forumu PPP, ništa lično, samo ne usvajam tako istorijske činjenice. 

 

Онда потроши пар сати на усвајање историјских чињеница на уобичајен начин како би био у стању да заузмеш став базиран на њима.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...