Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

2 hours ago, Shan Jan said:

@namenski kolika je sansa da Kinezi testiraju USA i ostale Tajvanske saveznike blokiranjem ili cak iskrcavanjem na to ostrvo?

Jebemliga, ko ce ga znati, Istocnjaci su to :D, ali bice da ima smisla da - ako se zakuva - pocnu upravo odatle, sa ta 2 ostrva i sijaset ostrvaca koja im pripadaju, a sve to na jedva 10-ak kilometara od obale velike Kine: doduse, dugo su ih i trpeli.

Inace, ostrva su, kazu, dobrano utvrdjena, sa sve zabranjenim zonama u koje nije dozvoljen pristup.

 

BTW, tu se tokom Hladnog rata cesto uzajamno pripucavalo topovima, a zone koje sam pomenuo Tajvan je deklarisao srecne 1992. godine kada su pobednici u Hladnom ratu divljali diljem sveta i raskantavali ono sto je ostalo od crvenih svih zemalja... :D Tako, da ko god ocekuje da ce velika Kina to da trpi doveka - rizikuje poprilicno da ne bude u pravu...

 

Edited by namenski
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment

I, sto se tice frke oko ostrvlja, evo obaveznog, neizbeznog nastavka: juce, u utorak, je 1 brod kineske obalske straze presao linije zacrtane od strane Tajvana i vratio se posle kraceg zadrzavanja, pracen brodovima tajvanske obalske straze...

Kineskih reakcija nema, ako se ne racuna stav da je novoizabrani predsednik Tajvana Lai Ching-te dangerous separatist, dok su Tajvanske reakcije za sada umerene, i svode se na izjavu Kuan Bi-linga, glavnog Ocean Affairs Council:

Quote

 

We think it has harmed our people’s feelings and triggered people’s panic. That was also not in line with the interest of the people across the strait...

 

 

Inace, i pored postojanja jakog tajvanskog garnizona na ostrvima, svi se slazu da bi za Peking takozvana crvena linija bilo prisustvo brodova tajvanske ratne mornarice u vodama ostrvlja, buduci da su obe strane, za sada, uzdrzane i koriste samo plovila obalske straze...

 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, dragance said:

Ne verujem da je gledao duže od 3 minuta.

Izdrzao sam 10 od 30. Bukvalno me nervira glas tog coveka. I za tih 10 minuta sam utvrdio da je napravio lapsus koji nije ispravio (ako je uopste to i bio lapsus ali ajde da vam u svrhu rasprave verujem) te da ima zlu nameru prema Kini jer zlonamerno tumaci neke podatke. Bukvalno pominje rec kolaps (ne terajte me da ponovo gledam ali ako ste zapleli...).

Link to comment
3 minutes ago, Tutankamon said:

Izdrzao sam 10 od 30. Bukvalno me nervira glas tog coveka. I za tih 10 minuta sam utvrdio da je napravio lapsus koji nije ispravio (ako je uopste to i bio lapsus ali ajde da vam u svrhu rasprave verujem) te da ima zlu nameru prema Kini jer zlonamerno tumaci neke podatke. Bukvalno pominje rec kolaps (ne terajte me da ponovo gledam ali ako ste zapleli...).

 

Grešiš po pitanju ovog čoveka. Pored preciznih analiza, ima i izuzetan smisao za humor.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Tutankamon said:

Izdrzao sam 10 od 30. Bukvalno me nervira glas tog coveka. I za tih 10 minuta sam utvrdio da je napravio lapsus koji nije ispravio (ako je uopste to i bio lapsus ali ajde da vam u svrhu rasprave verujem) te da ima zlu nameru prema Kini jer zlonamerno tumaci neke podatke. Bukvalno pominje rec kolaps (ne terajte me da ponovo gledam ali ako ste zapleli...).

 

Pa ne moraš da gledaš ako te nervira glas. Ništa on zlonamerno ne tumači, kolaps u građevinskom sektoru se dogodio, nije on jedini ni najpoznatiji koji o tome govori/piše.

Što ne znači da će Kina negde da "propadne" ali znači da ima ozbiljne probleme kako to da ispegla. I ponovo u klipu se ne govori o građevinskom sektoru ima on više YT analiza o tome (sa naglaskom na Evergrande) u prethodnom periodu pa možeš da pogledaš ako te ne nervira glas. A obrađuje i razne druge teme, meni je informativan i zabavan.

Link to comment
7 hours ago, Luther said:

 

Pa ne moraš da gledaš ako te nervira glas. Ništa on zlonamerno ne tumači, kolaps u građevinskom sektoru se dogodio, nije on jedini ni najpoznatiji koji o tome govori/piše.

Što ne znači da će Kina negde da "propadne" ali znači da ima ozbiljne probleme kako to da ispegla. I ponovo u klipu se ne govori o građevinskom sektoru ima on više YT analiza o tome (sa naglaskom na Evergrande) u prethodnom periodu pa možeš da pogledaš ako te ne nervira glas. A obrađuje i razne druge teme, meni je informativan i zabavan.

 

Odgledao sam ceo klip.

 

Deo o razlicitim modelima razvoja zavisno od trajektorije prethodnog razvoja je zanimljiv.

 

Ima analiza koje, kako ekonomisti vole da kazu, izgledaju kao accounting identity. Ono, ne mogu svi da izvoze,mora neko i da trosi. Da, ali isto tako je moguce, i pozeljno, da SVI izvoze i SVI uvoze. Globalni rast, specijalizacija, rastproducktivnosti, rast trgovine, i tako to...

 

Takodje, cini mi se da nekako mehanicki tumaci da, eto, umanjis plate u pozeljnim sektorima, smanjis kamatne stope i, hop, eto izvoza. Pominje Nemacku i Kinu. No, sta je sa ostalim zemljama koje su to isto pokusale?

 

Takodje, tumaci kineski tehnoloski rast samo kao deo transfera tehnologija sa Zapada. No, EV i nove tehnologije baterija nekako izmicu tom tumacenju. Takodje, nije nesto sto se moze objasniti kompetitivnim platama.

 

Sa druge strane, oni koji predvidjaju doom i gloom upravo isticku kako kineske plate nisu toliko niske i kako se proizvodnja seli u Vijetnam, Indiju i Filipine.

 

 

Meni se, nekako cini, da je Kina pokazala fleksibilnost u svom modelu razvoja i ima bezbroj poluga ekonomske politike koje moze da povuce da odrzi pristojan rast, sada kada vise nije "zemlja u razvoju".

 

Stari ljudi (by @Ivo Petović)?

Imigracija.

 

Mnogo izvoza koji ce morati da se smanji? Trgovinske barijere?

Povecaj plate i unutrasnju potrosnju.

 

Nema cipova?

Proizvodimo sami cipove.

 

Nema litijuma iz Juzne Amerika i Afrike za baterije?

Pravimo baterije koje nisu na bazi litijuma.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Da nastavimo diskusiju Kina-SAD, ovog puta na kineskom topicu.

 

The Economist 

https://www.economist.com/international/2024/03/04/americas-elite-universities-are-bloated-complacent-and-illiberal

 

 

Quote

Research in disciplines such as maths, computing, engineering and physics is becoming especially competitive. Rankings produced by Leiden University in the Netherlands, which scores universities solely on the impact of the papers they produce, now place Chinese universities in pole position for all those subjects (see chart 2). “The difference from five or ten years ago is quite astonishing,” says Simon Marginson at Oxford University. The challenge is not that American output is growing weaker, he reckons, but that the quality produced by rivals is shooting up.

 

image.png.350517347adae95874d1f2ffd35f3a84.png

 

image.png.27640fb75e61ef95b256c733ab397cae.png

Edited by Budja
  • Hvala 2
Link to comment
×
×
  • Create New...